Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Da, ma duc sa colind si sa dau avans. Ma duc pe tot litoralul lor, poate stau si o noapte, in functie de ce gasesc. Dau si avansul daca imi place.

Asa-i cand ai copil mic, nu poti sa te duci la plezneala. Tin sa spun ca exista doar 2 panarame de vile ( VILE VEST SI PRIMORSKO - fara AC in parcuri cu 50 vile ) si nu ma duc acolo la camping. Eu sunt patit, dupa 1400 km pana in Antalya cand am vazut bomba de hotel care arata super luxos in poze am vrut sa ma intorc inapoi de nervi si se lasa cu sange varsat la bucuresti. Asa obosit cum eram.... De asta, mai ales acum cu copil mic ma duc sa vad si numai atunci platesc. Asa fac si o plimbare :D Sau pot merge eventual pe mana unor prieteni/cunoscuti care au mai fost prin anumite zone.

Pt cine stie CAT MA COSTA TRECUTUL PRIN VAMA GIURGIU sa stiu ca daca e prea mult ma duc prin Vama, mai ales ca am dus intors in max 2 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

Pt cine stie CAT MA COSTA TRECUTUL PRIN VAMA GIURGIU sa stiu ca daca e prea mult ma duc prin Vama, mai ales ca am dus intors in max 2 zile.

cand pleci

80 ron taxa de pod si taxa ecologica - la noi

la ei - vigneta - de la 4 eur in sus + asigurare RCA fractionata - tot cam asa - + 2 eur taxa "de balta" :D

cand vii - 6 eur - ca treci podul inapoi la rumunski

evident sa ai vinieta romaneasca, cartea verde, asigurare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D am avut euro la mine cand am fost. Sa schimb oare in Leva in vama? Am vrut sa cumpar papa si n-au vrut euro mi-a zis ca vrea leva. In schimb a luat euro numai pentru alimentare cu motorina.

Dar daca merg la ei voi schimba dar nu cred ca are cineva pe aici. Am sa ma opresc la o banca pe acolo sa schimb ceva parale.

Taxa de balta o stiam da nu mai stiam cat e Taxa de Prostie de la Giurgiu....

In cazul asta mai bine ma duc prin Vama Veche. Acolo n-am taxa giurgiuveana de rahat si taxe de pod..... Si merg apoi pe tot litoralul lor de sus pana jos.... :D

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca merg la ei voi schimba dar nu cred ca are cineva pe aici. Am sa ma opresc la o banca pe acolo sa schimb ceva parale.

poti totusi sa incerci in giurgiu sa schimbi lei in leva, ma gandesc eu - vezi ca 1 eur = 1,93 - 1,95 bgn - asa ca referinta pentru piata valutara din bulgaria - cursul este fix, nu schimba bani decat la banci, altfel risti sa te tepuiesti cu comisioane scrise marunt in josul panoului

mai stiu cate ceva despre bulgari, am facut toata vara trecuta naveta cu serviciul - din pacate nu si pe litoral! dar sofia o stiu bine de acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, prin giurgiu stiu cum e drumul dar nu stiu priun VAMA VECHE, eventual prin Calarasi -> trecere cu BAC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) am avut euro la mine cand am fost. Sa schimb oare in Leva in vama? Am vrut sa cumpar papa si n-au vrut euro mi-a zis ca vrea leva. In schimb a luat euro numai pentru alimentare cu motorina.

Dar daca merg la ei voi schimba dar nu cred ca are cineva pe aici. Am sa ma opresc la o banca pe acolo sa schimb ceva parale.

Taxa de balta o stiam da nu mai stiam cat e Taxa de Prostie de la Giurgiu....

In cazul asta mai bine ma duc prin Vama Veche. Acolo n-am taxa giurgiuveana de rahat si taxe de pod..... Si merg apoi pe tot litoralul lor de sus pana jos.... :P

Sa schimbi bani in orasele mari..sau eventual la Ruse.Eu am schimbat in leva la Albena si am schimbat euro cu 1.7,la hotel fara niciun comision.La Varna peste tot se schimba cu 1.9 ;)

am scris cam greu si vad ca ai primit acelasi raspuns

Modificat de Benzaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asaaaa.... atentie si la "police" - bulgaroii stau in tufis cu radarul in mana si tup! iti sar in fata - pentru depasirea cu pana in 30 km, 10-20 leva rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand pleci

80 ron taxa de pod si taxa ecologica - la noi

la ei - vigneta - de la 4 eur in sus + asigurare RCA fractionata - tot cam asa - + 2 eur taxa "de balta" ;)

cand vii - 6 eur - ca treci podul inapoi la rumunski

evident sa ai vinieta romaneasca, cartea verde, asigurare

La intoarcere la noi am platit vreo 60RON nu stiu ce taxa ecologica a consilului local...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu am fost anul trecut in albena la un Hotel All inclusive si am fost super multumit, atat de multumit incat ma duc si anul asta!! Cel mai bine de trecut este, fie pe la Calarasi cu bacul, sau pe la Vama!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am gasit cel mai scump in hotel: 1 euro 1.8 leva; in restul statiunii 1 euro 1.9 leva; cel mai bun drum este prin vama veche (desi e cel mai lung); mai mult la noi si pe aia 70 km te descurci (ondulat-gropi etc). Prin giurgiu sau prin calarasi drumul pe partea bulgareasca e prost.

Daca te intereseaza recomandare pt. hotel 4 stele 70-80 euro de persoana iti trimit eu oferta. O sa aiba si junioru piscina pe masura lui ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca hotelul este cu iesire direct la plaja - mai ai reduceri. La Hotelul unde am stat (nisipurile de aur) barul era in complex (complexul cuprindea 2 piscine, teren de fotbal,tenis, volei umbrelute, sezlonguri cu buretei si prosop schimbat in fiecare zi = in complex bauturi la orice ora; masa cam tot timpul).

La bar erau racoritoare si bere; in perioada meselor racoritoare / bere + vin rosu/alb / cafea

Punctual in cazul meu pe plaja nu aveam nimic: ca idee - 2 sezlonguri + o umbreluta costau 25 leva

(1euro=1.9leva); 15 min cu water jet 45 leva; parapanta parca 60 leva; La disco/bar preturi de bun simt.

adica 12 euro 2 sezlonguri si o umbreluta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau vila, oferte de hoteluri am o gramada. Vreau vila cu AC sa aiba 5 camere ( suntem 5 cupluri toti cu kids) si cu bucatarie. Dupa ce am patit in Turcia prefer sa vad inainte. In turcia m-au rezolvat in 30 minute cu alt hotel, mai bun decat primul la 8 km de locul unde eram. O bila alba pt JEKA TURISM si pt promptitudinea cu care au rezolvat pb.

Aici e altceva, nu poti da la copil ce-ti dau aia la hotel. De-abia i-au dat dintii in gura, trebuie sa gatesti cate ceva. La anu` se schimba treaba.

Poate ne strangem vreo 20-30 insi sa plecam in haita toti.... Am sa ma ocup personal de adunarea pt bulgaria 2007 ;) .

Cu militienii ma descurc dar nu vor vedea spaga de la mine.......Au mai incercat data trecuta si s-a lasat cu notat numarul lor de la masina si cu numele lui. Cand a vazut ca nu e de glumit a dat-o la intors.... Acum ma gandesc sa incep sa filmez atunci cand ma opreste. In fata camerei va fi mielusel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca este cel mai bine pe la Vama Veche.Drumul este ok cu unele denivelari (nu cratere...)Sunt cateva intersectii cu sens giratoriu pana la Albena,dar nu prea ai cum sa te ratacesti mai ales daca mergi ziua.Si pe acolo chiar nu am vazut politisti,doar la intersesctia cu intrarea spre Albena am vazut unii intr-o Lada obosita care nu cred ca era in stare de functionare ci era folosita ca post de control ;) .s-ar putea in plin sezon sa fie si radare pe acolo,eu nu am vazut.

In schimb spre Kulata pe langa faptul ca erau ascunsi politistii in tufisiuri,dupa fiecare semn de restrictie de viteza la cateva zeci de metrii era radar...de obicei dupa o curba sau deal.Primul din coloana o pateste,restu scapa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intoarcere la noi am platit vreo 60RON nu stiu ce taxa ecologica a consilului local...

aaa, da, am uitat, mai platesti, si la dus si la intors, taxa ca nu treci prin Giurgiu de 41 RON... stiam eu ca lipsea ceva la socoteala, ca doar ma ducea binisor la peste 200 RON dus-intorsul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau vila, oferte de hoteluri am o gramada. Vreau vila cu AC sa aiba 5 camere ( suntem 5 cupluri toti cu kids) si cu bucatarie. Dupa ce am patit in Turcia prefer sa vad inainte. In turcia m-au rezolvat in 30 minute cu alt hotel, mai bun decat primul la 8 km de locul unde eram. O bila alba pt JEKA TURISM si pt promptitudinea cu care au rezolvat pb.

Aici e altceva, nu poti da la copil ce-ti dau aia la hotel. De-abia i-au dat dintii in gura, trebuie sa gatesti cate ceva. La anu` se schimba treaba.

Poate ne strangem vreo 20-30 insi sa plecam in haita toti.... Am sa ma ocup personal de adunarea pt bulgaria 2007 ;) .

Cu militienii ma descurc dar nu vor vedea spaga de la mine.......Au mai incercat data trecuta si s-a lasat cu notat numarul lor de la masina si cu numele lui. Cand a vazut ca nu e de glumit a dat-o la intors.... Acum ma gandesc sa incep sa filmez atunci cand ma opreste. In fata camerei va fi mielusel....

chiar!

ce se intampla daca refuzi sa dai shpaga??? ;)

adica ce iti pot face?

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar!

ce se intampla daca refuzi sa dai shpaga??? ;)

adica ce iti pot face?

amenda tata, amenda! iar chestia cu filmatul, e cu dus si intors, mai ales daca aveti vre-un device miniatural - a se vedea cazul ziaristului roman arestat, pentru ca exista lege in bulgaria ca nu se filmeaza cu camera ascunsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiu ca filmatul organului se pedepseste urat in bulgaria. pastreaza filmul / cardul pt. litoral alea-alea.

Nu e bine sa te pui te pui ca magaru contra lor ca sunt mai cu cap patrat decat la noi. Iti fac probleme daca nu le dai... Cunosc cazuri multe. Poti sa treci si fara sa dai spaga - sau sa pletesti pretul oficial da sa nu-ti dea chitanta (astea sunt cazurile fericite). Da depinde si de dibacia ta; Cunosc un caz (atentia ca regula e de 5 sau 10 euro) in care berbecul cind a cerut vamesul 10 euro a intrebat " de persoana"?

Evident vamesul a zis da si se plangea ca i-au luat 20 de euro... :offtopic:

Eu prin aceeasi vama in aceeasi zi nu am dat nimic in plus - da nici nu am vazut vreo chitanta...

Cu politia eu nu am experienta pt. ca nu am luat amenda si nu mi s-a cerut spaga. M-au oprit s-au uitat la acte si am plecat mai departe.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica 12 euro 2 sezlonguri si o umbreluta?

Mie mi se pare mult. Daca nu vrei sezlong si umbrela, ai unde sa-ti pui rogojina? In poze am vazut ca plaja e plina de umbrelute, cei care nu vor umbrela unde stau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amenda tata, amenda! iar chestia cu filmatul, e cu dus si intors, mai ales daca aveti vre-un device miniatural - a se vedea cazul ziaristului roman arestat, pentru ca exista lege in bulgaria ca nu se filmeaza cu camera ascunsa

bine bine.

da' ce, amenda se plateste pe loc?

daca nu am sa zicem cashcaval pe moment?

adicatele cat este amenda a.i. sa fiu nevoit sa-l omenesc pe om? :offtopic:

si daca n-o platesc, ce-mi fac?

ma cauta la granitza?

intreb pentru ca habar nu stiu. ;)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au zis astia ca amenda trebuie platita daca vreau sa trec granita.. adica daca nu platesc nu ma lasau sa circul mai departe spre Grecia.. pe loc la politist nu se poate plati amenda.. doar "atentia"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Plecat din Ro la 4:00 pe A2. La 7:30 lasat Ambreiaj in Mangalia.

Sunat Dogarel - MERSI sefu`- Ajutat dogarel cu service.

Negasit Furca in Constanta. Nici la AUTOGRUP nici la Cardinal .

Plecat cu ambreiajul partial distrus ( intra in viteze dar masina nu debraia. Finally am reusit s-o bagam in a 3-a si a 5-a apoi si asa am mers cu ea pana in bucuresti tot pe A2. Inca 1 data mersi dogarel.

Intra in scena artileria grea. Piesele.....

Apare in scena nenea VOLKSMAN care ma serveste prompt si rapid ( a facut pe dracu` in patru sa-mi gaseasca sambata dupa amiaza DISCUL DE AMBREIAJ, PLACA, RULMENT - bine ca nu a fost volant....). Am gasit si mecanic in persoana unui Baiat numit CRE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze Albena ( btw balcic e varza....)

alte poze

more

Cel din poza e FreeMPI, colegul nostru si al meu de servici. Am fost si cu el :D Cam obositpr ce-i drept Cristi :D

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, in urma conversatiei telefonice de aproape un sfert de ceas, MA BAG. O confirm aici ca sa ai martori multi si sa ramana scris :angry: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa par carcotas, dar exceptand peisajul catre Albena si poate calitatea serviciilor (n-am avut placerea), in rest imi pare cam ca la eforie, adica nimic deosebit. :angry:

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!