Jump to content

Sablare caroserie/sasiu/jenti bla bla...


MikeRG
 Share

Postare recomandată

Scuze, a fost un calc de traducere din franceza/engleza (tocma acu tre sa citesc niste carticele pentru copii in franceza). Da' tu de ce-ai ciomuit numele lu BRICOSTORE? Nu vrei sa-i faci reclama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alexserb2000

    23

  • MishuL

    21

  • MikeRG

    20

  • lucuy

    13

Ar putea sa fie cuartz ? ... din ala de se gaseste prin sigurantele alea butucanoase de multi amperi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohohooooo, T-tescule, sa traieshti!!!! Shtiam eu ca am vazut pe undeva nisip de-ala, da' nu-mi mai aminteam....

Bubu, pe shapca mea roshie scrie BRICO mare alb si store mic verde....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de unde iei un trailer cu sigurantze ca sa scurgi nisipul din ele? Plus ca, daca vrei sa le golesti, tre sa angajezi un batalion de muncitori cu ziua, sa-i platesti, sa le dai <mancare>, bautura, poate si putina distractie :clown:

Man, da' tz-ai tras utilaju'? Sau e doar in proiect?

Modificat de MikeRG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va si vad la depanusat sigurante - in 10 ani strangeti de o sablare!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Cel mai mult ma distreaza ca mishu nu se lasa ;) ;)

... pai stii de ce stiu? ... de mic aveam o doaga (pe linga aia de a colecta "chestii"...) ... sa desfac orice imi cadea in mina ... poate om fi veri ;)

Inca o idee ... cred ca poate fi si cuartz din ala de se foloseste la fabrica de sticla ... deci daca exista relatii pe acolo... dati de stire si purcedeti la colectat pentru experimente !

Ideea e ca SiO2 are duritate mare ... nisipul poate fi alcatuit si din CaCO(n) care are duritatea foarte scazuta (cel mai moale material e talc-ul) ... asta din amintiri din diagrame care le-am citit cind ma gindeam sa fac nu stiu ce ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misu si sigurantele ?! ... pai ratebelu geme de sigurante (mai mult sau mai putin coapte). Eu unul vad numai sigurante, pe unde ma duc ;) in tramvaie, in casetele de distributie, in trolee ... Si sunt numai din alea babane ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu-i problema de procurat, da' faci scurta la mana tot descapacind la ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut tot felul d eopinii despre sablare, cum se face si cu ce se face. M-am gindit ca poate va ajuta cu ceva ceea ce stiu eu. Eu proiectez conducte de aductiune de apa pentru hidrocentrale, acestea sunt facute din table de otel si bineinteles trebuie sa se protejeze anticoroziv (protectia trebuie sa aiba o garantie de 15 ani). Cu ce se sableaza: este un amestec de nisip de o anumita granulatie, cu granule de cuart si granule de otel, acesta fiind diferit in functie de rezultatul pe care vrei sa il obtii in urma sablarii (de ex. luciu metalic ar insemna sablare la grad 1si 1/2). Sablarea are o periada de viabilitate de max 24 h. Suprafata obtinuta se curata si se acopera cu un strat de grund si apoi cu vopsea.

Eu una in locul vostru as folosi o vopsea epoxidica care se foloseste la nave sau cel cel putin as folosi ca primul strat o vopsea epoxigudronica (grundul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum xxxxx ani, pe vremea cand eram un tanar electronist ia IAMSAT, exista o instalatie de sablare pt care se folosea ceva special dar se poate folosi si nisip normal dar cu eficienta redusa. Daca vrei sa cureti vopseaua veche nu merge doar cu nisip dar rugina merge.

Va reamintesc ca am scris despre firma INTERMONTAJ de confectii metalice din spatele Policolor. Acolo au hala de sablare, acolo mi-am sablat puntile de la Citroen. Poate sa se duca cineva pana acolo sa ia o mostra de nisip si sa afle de unde se aprovizioneaza ei.

De unde luam vopsea epoxidica pt vapoare?

De unde gasim grund bicomponent (adica cu intaritor)?

Dupa sablare, mi-au vopsit puntile cu grund ca asta si s-a intarit atat de bine incat dupa 1 luna cand am vrut sa slefuiesc pentru a vopsi piesa, de-abea am reusit cu smirghelul cel mai rugos pe care l-am gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul dintre furnizori este Kober si ce recomand eu in proiecte sunt produse Ameron (Grund cu aluminiu tip Amerlock 400 AL, Diluant pentru grund tip Amercoat 9 HF, Vopsea epoxigudron Amerlock 400 C, Diluant pentru vopsea Amercoat 65). Daca vreti caut si va spun care sunt consumurile la cele Ameron si poate reusesc sa gasesc si niste preturi dar astea nupot sa fie decit informative caci cei carora le recomand eu asa ceva cumpara cu miile de kg.

Furnizorul vopselei si in cazul celor de la Kober si la Ameron dau o garantie de 15 ani in cazul in care s-au indeplinit conditiile puse de ei, printre care si cea ca sablarea trebuie sa fie facuta la un anumit grad si de cineva specializat dar nu cred ca voi veti putea indeplini conditiilelor dar pentru a va putea face o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am vazut o data pe discovery ca aia faceau sablare cu amoniac praf... :rolleyes:

mai multe nu stiu.... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri m-am dus in uzina, acolo unde se sableaza. Ce s-a constatat:

1/ se sabla cu nisip ordinar

2/ ala care sabla era intr-o cabina inchisa si era imbracat ca un cosmonaut :flower: . Am bagat un cap dar am fost bombardat de pietricele si am fugit, sa nu-mi ciobeasca okelarii cei noi :) . E drept, ala sabla cu un matz cat furtunu' de la aspirator...

Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sablare piese mari, este nevoie de un costum special cu casca si cu alimentare cu aer pt respirat.

Pentru piese mici am vazut o incinta de sablat cu niste manusi de cauciuc ca la incintele etanse pt lucrul fara praf si cu fereastra. Se baga piesa in incinta si apoi se orienteaza cu mainile bagate in manusile alea pt a o sabla peste tot. Cred ca asta este destul de simplu de facut si are avantajul ca se poate recupera nisipul mult mai usor si nu faci nici praf.

Daca sablezi cu pistolul ala in garaj sau in fata lui, se umplu de nisip toate si muncesti o gramada sa le cureti.

Modificat de eugenro2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BES-TI-AL!!!!! B) Dar trebuie ochelari de prot. lipitzi de fatza si eventual ceva sa apere TOATA fatza... :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ce" ai killer-it?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cit timp ai facut treaba asta si care a fost consumul de material ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ce" ai killer-it?

<{POST_SNAPBACK}>

pragurile de la duba lui... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragul de la duba si eshapamentul de la sirocco (asta e f. ruginit). Ce vedetzi la duba am facut cam intr-un minut, deci viteza de lucru nu e f. mare. Consumul de nisip pt. toata treaba a fost de cca 1/2 litru. Eu nu o sa reciclez nisipul, o sa-l matur ca atare si o sa-l fol. la pus piatra cubica pe jos la moshie, ca nu ma deranjeaza ca are impuritatzi (la beton nu-mi vine sa-l pun...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragul de la duba si eshapamentul de la sirocco (asta e f. ruginit). Ce vedetzi la duba am facut cam intr-un minut, deci viteza de lucru nu e f. mare. Consumul de nisip pt. toata treaba a fost de cca 1/2 litru.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D :D :D

Bai nu e vorba de asta.... Viteza de lucru e destul de mica, iar timpul meu raportat la nr. de mashini e insuficient :D .... ASADAR: Cine vrea sa sableze ceva, sa pohteasca la mine la serv., dupa ora 3. Eu repar la 1302 sau la Ford, iar doritorii sableaza singurei tot ceea ce vor.

Atentzie! Vopseaua se indeparteaza f. greu, deci tre' data jos in prealabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!