Jump to content

Sablare caroserie/sasiu/jenti bla bla...


MikeRG
 Share

Postare recomandată

mai avind in vedere ca e singura oferta care am gasit-o pina acum riscul e risc...de unde sa stim cum merge pina nu o probam...ne trebuie un compresor....nisipul se poate recupera apoi prin cernere...binenteles ca vor fi pierderi dar daca vedem care e granulatia facem rost de o sita si am la tara o balastiera de unde pot sa iau o caruta de nisip si sa-l cern apoi la dimensiuni :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alexserb2000

    23

  • MishuL

    21

  • MikeRG

    20

  • lucuy

    13

COOOOOOOOOOOOOORECT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai avind in vedere ca e singura oferta care am gasit-o pina acum riscul e risc...de unde sa stim cum merge pina nu o probam...ne trebuie un compresor....nisipul se poate recupera apoi prin cernere...binenteles ca vor fi pierderi dar daca vedem care e granulatia facem rost de o sita si am la tara o balastiera de unde pot sa iau o caruta de nisip si sa-l cern apoi la dimensiuni :lol:

Compresor gasim noi pe la cineva...stie el cine! iar cabina de sablat...intr-un garaj de beton, e bine? dotat corespunzator cu sisteme primitive de protectie a muncii bla bla, o iesi ceva. Info suplimentar am eu despre cum se sableaza, gasim si pe net (thebugshop.org), asa ca cald sa fie...

Pun la bataie niste aripi de broasca si o carcasa be...ta! :salut: de fiat 850 (in viitorul apropiat) pentru teste!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e treaba? Atzi vazut careva instalatzia? E de uz heavy-duty, sau numa' de lustruit argintaria?!? ;)

Ca idee, la serv. am aer comprimat cu debit si presiune mare, si mai am si un spatziu unde sa putem face trebushoara, dar tre' facuta o kopertina ca deasupra e un pod rulant dezafectat unde locuiesc zeci de porumbei, si ploo de sus ;) - de asta-toamna pana acum s-a facut pe jos un strat de f'o 3 cm. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mai daca intrati pe flat4ever o sa vedeti ca unul si-a sablat masina pe cimp....punem un celofan dedesupt si recuperam materialul....eu mai am de taiat la a mea si cam prin luna mai imi iau aparatul...daca nu se baga nimeni s-ar putea sa cer chirtie daca va vrea cineva...sa nu fie cu suparare dar eu am anuntat....de cit de bine iese depinde numai de compresorul utilizat ca in el sta puterea nisipului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni sunt tare fericit: miam cumparat podeaua de broscuta, jumatatea de pe pertea soferului, completa NOU NOUTA....arata super...MIKERG a vazut-o....si m-a dus lka acelasi pret ca si cind as fi comandat-o de pe Hoffman din cauza transportului...

e marfa rau....am sa-mi mai comand niste bucati de caroserie ca preturile merita :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate podeaua pentru modelul 1303/mexico e 5.800.000 lei (fata de podeaua lui alex - 1200/1300/1500 - 3.900.000 lei - 97.5 euro - BETOOON :ok: ) -adica 145 de euro :-( - totusi cred ca ar merita, fie si numai pentru timpul economisit cu vama, alea alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

nu

era doar accesoriu 2,4 mil....trebuia sa cumpar si compresorul Karcher cu pistol cu tot....era o investitie de vreo 7 mil si am lasat-o balta.....perie de sirma cit cuprinde bagata pe bormasina sau flex :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:salut: da stiu de sirma la bormashina foarte bine dar......Zic asta ptr ca asha am facut si eu si a cam durat ceva timp , transpiratzie si nervi ,plus ca nu potzi intra cu peria peste tot , pe cind la jetu ala de nisip parca te joci cu aerografu pe tabla, dar nah la 7 mil e destul de mult ptr unu singur si sa o tzina dupa aia in garaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt cel mai bine e sa trag si eu un oki pe la bricostore sa vad de scula aia, cine stie. Eu am compresor dala mare la 380 dar nu in bucuresti. Apropo are cineva o curte sau garaj de inchiriat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bajetzi daca va iese treaba, faceti si inchiriere/sablare si pentru alti membri VWForum contra unui cost? Eu as avea o masca de Passat (1,7m x 10 cm x 4-6 cm) dar nu e graba... Cotizam si noi astia cu piese de sablat si va recuperati si voi din investitie poate intrati pe profit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam degind treaba asta dar din pacate nu am cei 7 mil ca sa-i blochez acum....de unul singur....

oricum pe a mea am terminat de periato sirmulat-o si dupa tinichigerie ma apuc serios de remontaj....

poate am sa investesc la celalalt proiect....sper ca a doua sa iasa o decapotasbila ca la carte....dar mai sunt vreo 2 ANI pina atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inteles eu foarte bine dar este vorba de un aparat de sablat la 7 mil? dati si voi niste detali de genul daca este complet si de unde se poate cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este 2,5 mil aparatu de sablat portabil, adica probabil ca un fel de pistol de vopsit numai ca mai mare si cu rezervor de nisip si bineintzeles cu o duza din :D habar nu am. ashaaa la toate astea mai ai nevoie si de un compresor pe masura sa-ti arunce nisipu ala cu viteza pe caroserie care are efect de smirghel dar....nah...e mai adevarat cu jetu de nisip, intri cu ala pe unde itzi intra si painjenu. nici chiar asha :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stati sa lamurin broblema: trebuie sa cumperi mai intii compresorul Karcher pentru spalat masina care are si pistolul de aer....separat se poate cumpara si accesoriu pentru sablat....dupa care cdumperi si sasculetul de nisip....daca cumperi numai accesoriu nu ti se da si pistolul....e ca si cum ai cumpara numai peria rotativa de sirma pt bormasina....ca sa o folosesti iti trebuie si bormasina...asta e ideea....practic acel accesoriu de sablaty sunt niste tevi cu un furtun care se pun la pistolul de aer care se livreaza numai cu compresorul....complicat da si mie mi-a luat ceva pina sa inteleg la Bricostore despre ce e vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaaa da dadaaa :D si arata bine :salut: ? da mai bine trag eu o fuga , chiar azi , va anuntz ce am vazut si poate am sa-i fac si niste poze .va tzin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam degind treaba asta dar din pacate nu am cei 7 mil ca sa-i blochez acum....de unul singur....

M-ar interesa si pe mine chestia asta cu sablatul. Poate aranjam sa ne strangem mai multi si sa punem bani ca sa luam scula.

Ai unde sa o instalezi si folosi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu sunt din Buc , stau in buc dar in chirie lucrez aici de vreo 2 ani, caut un garaj sau ceva de genu asta pe undeva prin zona Lia manoliu sau nah....dar sablarea se poate face si intr-o curte numai sa faci ca un fel de bazin din ceolofan sa potzi recupera nisipu ala. Baietzii astia bucuresteni cred ca au de pe la parintzi ,bunici strabunici etc .....nah :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aveam de gind sa o fac la soacramea la Tgv unde tin si masina in curte (vezi poze pe www.vwbroscuta.go.ro) mai ales ca am la 200 de metri o balastiera de unde pot lua o caruta de nisip oricind....nisipul se poate recupoera si cerne de impuritati :colors:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mey.. scuze ca ma bag....am o impresie ca nisipu' ala e ceva mai fin....ca sa nu infunde tzeava.... si chestia aia de la brico e mai mult asha....de sablat jucarii....:salut: ...eu shtiu un nenica pe la piata spaniei care sableaza sigur jante.... acum un an era 800k setul de 5 buc....il puteti intreba si de aripi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aveam de gind sa o fac la soacramea la Tgv unde tin si masina in curte (vezi poze pe www.vwbroscuta.go.ro) mai ales ca am la 200 de metri o balastiera de unde pot lua o caruta de nisip oricind....nisipul se poate recupoera si cerne de impuritati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-a luat 4 ani....eu am bagat flexul ca sa scot sudurile si mi-am luat tablaraie noua pt sasiu ca nu o mai scotea nimeni la capat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine dar tablaria aia ptr shasiu nu se putea face? din aluminiu sau nah tot tabla ,dar poate nu a fost scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!