Jump to content

Sablare caroserie/sasiu/jenti bla bla...


MikeRG
 Share

Postare recomandată

Broscarul amator

Daca voi considerati ca jucaria aia merita sa fie luata si ne strangem mai multi si gasim si o curte unde sa poata sa functioneze eu cred ca merita sa ne adunam mai multi ca sa cotizam si sa o luam. In cazul in care va ganditi la asa ceva puteti conta pe mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alexserb2000

    23

  • MishuL

    21

  • MikeRG

    20

  • lucuy

    13

da sigur eu am aranjat sa merg acum dupa ora 18 cu Dragosh sau dontaco pina la bricostore si s-o vad sa-i iau datele tehnice dupa care sa ma mai documentez despre ea sa vad cam de ce putere este nevoie la nisipu ala etc. si daca corespunde cerintzelor o cumpar sau daca facem o cheta e mai bine, numai sa avem o curte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu shtiu un nenica pe la piata spaniei care sableaza sigur jante.... acum un an era 800k setul de 5 buc..

Poti sa ne dai mai multe detalii - adresa sau telefon. M-ar interesa sa fac si eu niste jante.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu ai banii, uite o idee

Noi ce interesati de sablari care vrem doar "manopera" nu tot instrumentul dam niste bani in avans. Avem cuvantul tau de onoare ca atunci cand ai banii nu fugi in state cu ei, tu de banii aia iei scula si suntem cu toti fericiti. Ce zici?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:salut: da este si asta o idee. faza este ca am fost aseara am fost in bricostore in pantelimon si nu am gasit nimic, azi merg si la ala din militari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la militari il gasesti....vezi ca accesoriu este intr-o cutie dreptunghiulara si arata unul cu niste ochelari de protectie pe fata care sableaza o janta de masina....este linga discurile de flex....putin mai in dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care doriti sa faceti operatiunea de sablare la curte - aveti grija ca asta face mult praf, de fapt nisip si s-ar putea sa aveti necazuri cu vecinii.

Eu mi-am sablat puntile la Citroen la o firma de confectii metalice care face grinzi si stalpi pt hale industriale, undeva prin spatele Policolorului.

Am facut-o neoficial. Daca mai functioneaza, probabil ca se poate face si o masina intreaga, cu conditia sa dai spaga si la paznic si sa se faca noaptea iar pana dimineata sa dispara urmele operatiunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intentia sa sablez nist roti. Poate cineva sa imi spuna unde sa ma adresez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot respectul, doresc si eu sa sablez cel putin niste jante, unde anume in spate la Policolor - se poate o adresa, tel, ceva... Tonic poate ne cuplam si iesim mai ieftin la spaga? cat despre Bricostore am fost cu Lucuy, este un accesoriu ce se monteaza la un aparat PROFESIONAL de spalat cu apa sub presiune! - ( profesional ca sa aiba cat de cat putere ) deci se monteaza in fata lancii aparatului ( pistolul acela lung ) si apoi furtunul din acest accesoriu se baga in nisip - astfel trage nisip si este aruncat cu apa sub presiune - randament ??????? oricum nu cred ca poate lua 3 straturi de chit si n de vopsea + rugina aferenta. Apoi sa stai sa le usuci bine si apoi fosfatate piesele, dar apa direct pe tabla cheala nu da prea bine.... Am oferte de aparate dar cel mai ieftin este de cca 1200 euro + TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu de sablat roti - vreo 9, asa ca sunt client serios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai totul sta in presiunea compresorului....din pacate in afara am vazut ca se gasesc pistoale speciale si le atasezi la un compresor....la noi e singura oferta care am gasit-o ca sa nu dau 1000 si ceva pe un sistem de sablare...pe www.flat4ever cineva isi sablase sasiul exact cu un aparat ca cel de la Bricostyore.....de aia m-am uitat la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vad ca s'tem cam 4 care vrem sa sablam rotzile... ma duc sa intreb pe nenicutz de adresa exacta sau telefon... faza e ca dupa sablare ar trebui imediat vopsite... cum facem? vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa sablare ar trebui imediat vopsite... cum facem? vreo idee?

ori spray argintiu ori lac :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Am si io 5 jante de sablat....Mai multe = mai ieftin ? In cazul asta contati pe mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa sablare ar trebui imediat vopsite... cum facem? vreo idee?

ori spray argintiu ori lac :shock:

Ete chilu' :D ... De grund nu s-a auzitara in tzara asta? Vopseaua data direct pe tabla e fix kk.... Propunere de afacere: grunduiesc si vopsesc (grundu' meu, vopseaua cleentului) 2 jante in contrapartida cu sablarea completa (fatza, dos, inel) pt. o janta de-a mea. Sa tot am f'o 8 jante de sablat, asha ca.... pohtitzi la vopsit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-as sabla si revopsi si eu rotile, dar ar trebui sa las broasca pe butuci, ceea ce ar fi o priveliste trista pentru mine si o invitazie la devastare pentru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah... ala imi propusese atunci cind am vrut sa le fac sa mi le dea jos cite doua (adica sa vin cu broasca la el) si sa-mi sableze doar fatza...dupa care sa le pun frumushel pe mashina inapoi si sa dau fugutza cu ele la vopsit... adica nu-mi trebuiau roti de schimb.... in alta ordine de idei...am 4 roti in garaj... 2 doar jante plus cauciuc.... problema e ca sunt prea inalte si nu te poti da cu ele....dar de stat... poti sta oricit :) asha ca va pot ajuta cu ele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va pot ajuta si eu cu 4 roti (la fel ca la pacman) si m-as baga si eu cu 4-5 :) (de curiozitate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci problema e cine o face primul, adica cine se sacrifica si experimenteaza. Eu vreau sa stiu ce fel de vopsea sau lac tre sa cumpar, ce cantitate si de unde. Jentzile lui Tonic, daca au fost sablate si revopsite, au iesit foarte bine. La Lizeanu, pe Viitorului, au asa ceva? Doamna de acolo mi-a insuflat sentimentul ca se pricepe la vopsele cind am fost eu sa intreb de portocaliu pentru broasca mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doamna e experta la vopsele... ea mi-a facut combinatzia pt a mea... si a facut-o din policolor... :) asta pentru ca la vremea aia n-avema bani sa dau pe o supervopsea pe care sa se semneze cu cheia jmekerii din fatza blocului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci problema e cine o face primul, adica cine se sacrifica si experimenteaza. Eu vreau sa stiu ce fel de vopsea sau lac tre sa cumpar, ce cantitate si de unde. Jentzile lui Tonic, daca au fost sablate si revopsite, au iesit foarte bine. La Lizeanu, pe Viitorului, au asa ceva? Doamna de acolo mi-a insuflat sentimentul ca se pricepe la vopsele cind am fost eu sa intreb de portocaliu pentru broasca mea.

Pt jantele mele cei de la Oldtimer au folosit o vopsea speciala. Oricum chiar daca este speciala la roata din fata stanga am avut o problema cu blocarea pistonsului de frana si s-a incins roata f.f. tare si a afectat un pic vopseaua intr-o zona a rotii (se vede daca te uiti atent).

Referitor la vopsea portocalie, nici nu te gandi sa iei o vopsea ieftina si care sa nu fie specificatie VW...(e pacat de masina ta). Iti recomand fie vopsea de la Glasurit fie PPG. Eu PPG am pe broasca. Glasuritul stiu ca foloseste pigment BASF. La Glasurit costa 1 litru (cu toate accesorrile - intaritor, lac etc...) de vopsea nemetalizata cca. 2800000 iar metalizata cca. 4600000.

Poti vorbi cu Doamna Nicoleta Ruja , tel: 4102208, ca sa intrebi manopera sau alte detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamna de la Viitorului a cautat in calc codul de culoare pentru VW pe care i l-am dat eu: L20 B Leuchtorange si l-a gasit. S-a folosit la VW intre 70 si 78. Azi, la un magazin de linga mine, unde au si vopsea Standox, au spus ca pot cauta si ei in calculator si ii cred. Problema e sa am banii si preparatorul/vopsitorul meserias care sa-mi faca deocamdata retusurile.

Mai ramine problema jantelor care cred ca se rezolva in acela si fel. oricum, voi incerca si pe filiera ta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!