Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

ti-as recomanda Thassos desi 4 zile nu sunt de ajuns sa vezi toata insula.

doar daca esti dispus sa te intorci mai obosit :) dar cu amintiri frumoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu cateva sfaturi utile(tin sa va multumesc)...eu plec pe 6 sept noaptea...spre Lefkada, Inca nu m-am decis intre Navigon 5.2 sau iGo ... mai fac cateva teste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers cu Igo. cu cat mai multe, cu atat mai bine. si maps ajuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare :

 

Cand intru in Grecia am vreo benzinarie sa alimentez? la Kulata....mai exact, nu vreau sa bag din Bulgaria :), din calcule cu 1 plin din Bucuresti ar trebui sa traversez fara probleme Bulgaria pana la Kulata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok carburantul în Bulgaria (omv). În Grecia e mai scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Sandanski era mai ieftin la Omv decat la Luk, dar era si full de masini. Mai sunt cam 20 km pana la granita la Kulata. Era 2.49 leva/litru de diesel.

Eu am mers de la Calarasi pana la Sandanski cu 35-38 de litri, deci n-o sa ai probleme prea mari nici tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum pe navigon, si dupa kulata la 28 de km sunt vreo 3 benzinarii. Deci m-am calmat ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai scump la cele de dupa Sandanski. Trust me!

In Lefkada e 1.339 euro la Shell, diesel plus cica. La un localnic era 1.489 aceeasi zeama, deci nu e treaba cu localnicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A 2a motorina ca pret, de la ieftin la scump, a fost la Omv in Sandanski. Aviz amatorilor ce trec prin zona ( kulata, sandanski, bansko )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sal all, stie cineva sau macar ati trecut pe langa aceasta pensiune din Thassos   http://www.studios-theodora.gr/  ??? Am gasito pe 2 site-uri si atat ( asta e al-2lea site  http://www.go-thassos.gr/visiting-thassos/hotels/theodora-studios  ), am vorbit prin mail cu "proprietarul" ptr o rezervare (amabilitate, promtitudine, niciun repros) dar vrand sa adun si eu mai multe informatii si recenzii despre aceasta pensiune, surpriza, nu am gasit absolut nimic despre ea. Cam ciudat sa nu fi stat nimeni la aceasta pensiune. Am cautat pe FB si pe Google  numele persoanei care s-a semnat in mail, si nimic. Este posibil sa existe si tepari printre site-urile de cazare ?? A luat cineva vreo teapa pe site-urile de cazare ptr Thassos ??  Multumesc anticipat !! 

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, anul acesta m-am hotarat sa plec intr-o vacanta de 8-10 zile si am ales Grecia, in defavoarea Muntenegrului din cauza drumului prost pana acolo.

 

 

Am citit pareri/forumuri/indicatii si vad ca se cam bat cap in cap recomandarile,  as vrea sa ma cazez undeva mai la sud-est de Salonic, preferabil cat mai spre peninsule, pt ca o sa vizitam odata la 1-2 zile locurile de acolo. Are cineva vreo recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, stie cineva sau macar ati trecut pe langa aceasta pensiune din Thassos   http://www.studios-theodora.gr/  ??? Am gasito pe 2 site-uri si atat ( asta e al-2lea site  http://www.go-thassos.gr/visiting-thassos/hotels/theodora-studios  ), am vorbit prin mail cu "proprietarul" ptr o rezervare (amabilitate, promtitudine, niciun repros) dar vrand sa adun si eu mai multe informatii si recenzii despre aceasta pensiune, surpriza, nu am gasit absolut nimic despre ea. Cam ciudat sa nu fii stat nimeni la aceasta pensiune. Am cautat pe FB si pe Google  numele persoanei care s-a semnat in mail, si nimic. Este posibil sa existe si tepari printre site-urile de cazare ?? A luat cineva vreo teapa pe site-urile de cazare ptr Thassos ??  Multumesc anticipat !! 

K, am inteles, nu a stat si nu a auzit nimeni de vila Theodora dar......revin cu o intrebare: daca rezervi online direct cu proprietarul, le trimiti avansul prin MoneyGram, ei trebuie sa-ti elibereze o factura proforma, o ceva care sa o ai la mana pana ajungi la ei ?? Sau ca sa am incredere ca am dat banii cui trebuie, ci nu unor infractori ?? Cu tepele care se dau pe la noi.....suflu si in iaurt.  :blink:

Voi cum ati procedat ?? 

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sarbul: Am cautat recenzii si pe Booking Ro dar degeaba, nimic. Pe Booking Grecia exista pensiunea dar fara recenzii. Se pare ca asa se procedeaza la greci, la rezervarile direct cu proprietarul, din spusele celor postate pe siteul Amfostacolo. Totul se merge pe incredere, noi nu prea suntem obisnuiti cu increderea..... mai vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rata, ai mai fost in Thassos sau in Grecia? Daca ai mai fost sigur ai sesizat cum e organizat turismul la ei.

Sunt mii de studiouri -echivalentul pensiunilor de la noi, doar ca  99,9 % din ele nu au restaurant- sunt asezate una langa alta, insirate de-a lungul strazilor sau a localitatilor rurale. Nu toate au reviewuri. Modalitatea aceasta de rezervare, prin plata unui avans se practica dintotdeauna la ei.

Daca nu ai incredere cauta un alt studio care are recomandari

 

Sarbul te-a indrumat sa faci rezervarea prin booking, fara taxe. Nu era vorba de a cauta recenzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MAKRON: Rapunsul este NU, nu am mai fost in Grecia, de aceea am avut dubii cu privire la metoda asta de avans....... am fost la bulgari dar acolo este alta mentalitate.

   Imi cer scuze colegului @sarbul,  am inteles gresit. Prin Booking, diferenta de bani, intre o rezervare directa cu proprietarul, este de peste 100euro, bani care ii poti folosi in diferite scopuri. Am inteles ca asa se practica la greci, deci nu mai am dubii...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat la booking o suma si cand am ajuns acolo daca plateam direct la proprietar era mai scump (30 fara de 50 euro).

si era rezervare fara avans cu anulare gratuita.

nu am avut probleme niciodata cu booking si am gasit oferte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse, am gasit vila Rena in Halkidiki : http://villa-rena.wix.com/villa-rena

 

Am vorbit direct cu prop  si a iesit pt 7 nopti 1260 ronsi pe booking era ~1200 ron 7 nopti 2 persoane. Cred ca aleg varianta bookingului pt ca mi se pare mai comoda. Ca si traseu inca nu m-am hotarat pe unde voi merge (din Bucuresti).

 

Daca aveti alte recomandari mai rentabile va rog sa-mi ziceti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit la rezervare prin booking, fara avans, cu plata la destinatie, sa primesc mail de la proprietar sa imi ceara avans. Am renuntat la rezervare in aceste conditii, mi s-a parut dubios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nu stiu cum obtineti voi preturi mai mici decat ofertele proprietarilor ca eu am primit niste oferte de m-au omorat, La firme, preturile sunt exprimate numai pe persoana.  Vedeti oferta si trageti concluziile. Eu am obtinut 40 euro/noapte/camera tripla. 

img-126152318-0001.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin booking am platit intotdeauna mai putin decat la hotel/proprietar direct - (in toata europa)

Si in romania am inceput sa fac rezervarea prin booking - la hotel camera 150 lei, prin booking 130 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e traseul.

Am fost acolo ,am stat la hotel Vergos, banuesc ca ai copil mic si vrei liniste totala.

Daca da , atunci e ceea ce cauti,  ai un singur supermarket  si un magazin mixt, in rest liniste si pace.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!