Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Podul de la Ruse e varză pe partea noastră,e bine să ajungi cât mai de dimineață,pentru a evita cozile.

Feribotul l-am luat spre Kerkira, se circulă cam la diferență de 1,5ore și am platit 100euro dus-intors,2adulti și un copil de 11ani + mașină,evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt benzinarii si pe autostrada Egnatia Odos, doar ca nu sunt in spatiile servicii, ci trebuie sa iesi de pe autostrada. Alternativa Makaza este mult mai buna decat Sofia, chiar si daca ar fi mai lunga, recuperezi in Grecia. Oricum este OMV la iesirea din BG, daca faci plinul acolo ajungi oriunde in Grecia.

 

Eu o sa plec pe la ora 22.00 din Bucuresti tocmai pentru a prinde cat mai liber podul de la Ruse, desi ma astept sa pierd macar o ora pe el.

eu plec in Lefkada (mai la sud de Corfu). Ies pe la Giurgiu, Makaza,  apoi ai autostrada pana la Igoumenitsa.

Daca vrei mai detaliat traseul prin BG sa-mi spui (pana in GR am fost pe acelasi traseu anul trecut)

Poti detalia ruta ta prin BG? O iei prin Veliko Tarnovo si  Stara Zagora?
Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ruse-st zagora - haskovo-kardzali-makaza -> komotini - xanti - kavala - salonic - si E90 ioanina, igumenitsa

asta ai urmat pana la feribot? taxe autostrada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.google.ro/maps/dir/Salonika,+Thessaloniki,+Greece/Bucharest/@40.0869343,22.7696865,8.25z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3e0?hl=en

 

Cam asta e pana la Salonic, mai incolo n-am fost. Daca nu ma inseala memoria pe Egnatia O. sunt 4 puncte de plata (4x 2.4E), drumul e bun tare, peisajul de pe coasta face toti banii, ultima ora din Bulgaria si trecerea prin Makaza spre Komotini este de-a dreptul revigoranta, paduri de rasinoase, miros de brad, peisaje superbe, curbe, vegetatie din plin, am vazut si testoase pe carosabil.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Pe acelasi traseu am fost si eu...si as recomanda 2 mici modificari...

La Maglizh evitata scurtatura asta...

post-14266-0-64965400-1437047250_thumb.jpost-14266-0-08715400-1437047250_thumb.j

Am inteles ca drumul este foarte prost...

Iar la Haskovo merge luat prin oras ca centura aia e cam praf...

Este un pic cam intortocheat orasul dar sunt foarte multe indicatoare...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă citeşti încă vreo câteva pagini mai în urmă, vei vedea că au fost mai mulţi useri pe Sofia, şi sunt câteva dezavantaje majore deocamdată. Principalele dezavantaje sunt acelea că sunt lucrări pe autostrada Iablaniţa - Sofia (deci nu poţi merge cu 130 peste tot) şi apoi sunt lucrări de consolidare a versantului pe la Kresna (deci aştepţi la semafor/semafoare). Se pare că aceste lucrări durează. Iar devierea prin Petrici "e la locul ei" anul ăsta.

 

inchei citatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca pentru plecare din Bucuresti in Corfu, drumul prin Sofia (fata de cel prin Makaza) este cu mai putin de 50km mai scurt pentru total, dar cu aproape o ora mai mult de mers. Si prefer sa merg pe autostrada in Grecia (Egnatia) decat pe coclauri in Bulgaria. 

Din Bucuresti pana la Kulata (iesirea din Bulgaria pentru mers prin Sofia) sunt ~565km si 8h25m, iar din Bucuresti pana in Makaza sunt ~450km, pe care ii faci in 6h25m. 

Modificat de rufus15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ruse-veliko tarnovo- gurkovo- stara zagora-haskovo -kardjali- makaza (cu remarcile facute de Laurentiu_LWR).

 

Chiar daca e mai scurt prin Sofia, prefer sa merg mai mult pe Autostrada (am vreo 1200 km de mers)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B-66-six acum am vazut ca m-ai intrebat la ce ora am plecat din Lefkada...am plecat pe la ora 10:30 si am ajuns la vama la Ruse cam pe la ora 24:00, dar am prins si un accident intre Veliko si Stara Zagora. Mi-am adus aminte ca la iesirea din Komotini, cum intri pe Egnatia Odos spre Lefkada, la 20-30 km pe stanga este o iesire spre un Shell unde poti sa alimentezi sau sa mananci ceva. Concediu placut!

Modificat de DXY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci. Imi era teama ca dureaza mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, ai un punct de taxare de1,7euro și 5 a câte 2,4euro și da ală e traseul.Drumul este foarte bun,exceptând ceva denivelări pe la bg, dar fără gropi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spre thassos am experimentat cele 2 trasee atat cu masina cat si cu motocicleta

recomand makaza

diseara o sa-l testez din nou :icon_bounce:

Modificat de dudu1307
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale

Ne vedem acolo ;) .Pe 22 ajung.

O sa fac oprire in Salonic inainte pt o noapte.

@Toni , multumesc pt info.Sejur placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

M-am intors din vacanta -Lefkada!

Km parcursi in vacanta = 2910

Traseu Plecare:Bucuresti-Craiova-Calafat/Vidin-Sofia-Kulata-Salonic -Veroia,dormit vizitat...

                         Veroia-Ioanina-Lefkada(nu stiu de ce,probabil datorita faptului ca a doua zi era referendumul vestit,nu am platit nici o taxa de autostrada sau de tunel,a fost free

Traseu intoarcere: Lefkada-Salonic-Sidiokastro,dormit,vizitat,etc(tunel 3E,iar autostrada ,2,4E + 1,9E(parca)

                              Sidiokastro-Sofia-Ruse-Bucuresti

 

La Calafat am trecut vama in 2 min,totul lejer inclusiv traficul pana la Sofia,drumurile ok

Lefkada-Doar la Benzinariile Shell se accepta plata cu cardul fara nici o problema/preturilela motorina pe insula,intre 1,258-1,28E/l

Atmosfera e ok,de vacanta,nu se simte deloc "criza",plin de turisti romani.Am intalnit si multi angajati romani la taverne,agentii de turism,croaziere,etc.....din cateva discutii cu localnici(proprietara hotelului,ospatari,vanzatori,etc) le este frica de ceea ce va urma pt ca nu stie nimeni exact ce va urma...

Free Shopul din vama greco-bulgara,Everest,accepta plata cu carduri!

La intoarcere,trafic "enervant" intre vama si intrarea pe autostrada dinainte de Sofia...dupa, traficul si drumurile obisnuite din Bulgaria,am avut "noroc" de doar 4 radare (nu am luat nici unul) pe intreg parcursul(dus-intors)

La Ruse,norocos din nou,am asteptat doar 10 min si am trecut...podul ,in partea romana PRAF....si ca de obicei se munceste in stilul bine cunoscut-romanian style...DOREL..1 muncitor spargea la picamer betonul,singur ,la o distanta de 1km de ceilalti 7 muncitori,2 cu cate o roaba,2 se plimbau,iar ceilalti...bineinteles SEFII de echipe...

 

Astept intrebari despre alte informatii daca va intereseaza si altceva...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ TIBI_84 unde te cazezi in Salonic?

noi inca nu ne-am decis daca stam o noapte acolo la intoarcere.

in Corfu cred ca luam cazare in 2 locuri, am vrut sa prelungim in prima locatie dar nu mai aveau liber.

si vom mai lua vreo 3 nopti in Parga.

 

@ATERKI cum se merge la Sofia, ai avut probleme cu lucrarile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu m-am interesat. O sa caut referinte pe la agentii (feedback si preturi), dar mai mult ca sigur ca voi vedea la fata locului.

Booking exclus.

Cum aflu ceva iti spun si tie


Zicea cineva intr-un post anterior de radare...sunt legale detectoarele de/pt radar in Bulgaria si Grecia?

Cu masina nu am fost in partile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce fara Booking? eu prin ei stau mereu si nu au fost probleme.

am scris in spate...eu stau la DiTania in salonic, arunca o privire la locatie/pret.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bulgaria sunt permise detectoarele de radar. 

In Grecia nu sunt legale, amenda e porcos de mare si iti vine si cu bonus: "€2000 fine, 30 day driver's license suspension, 60 days car registration license suspension".

Cu viteza insa, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, daca nu sari calul. Pe autostrada am mers mai tot timpul cu ~160km/h (mai putin in tuneluri) si nu m-a intrebat nimeni de sanatate, lucru confirmat si de alti prieteni, care merg tot la fel.

 

Am fost in Grecia (si numai) prin booking.com si nu am avut niciodata probleme. Insa, prefer sa sun direct la proprietar si sa fac rezervare. Asa am facut si in Zakynthos si in Corfu. Nu am platit avans si nici nu am avut probleme sa dea camera. Dar si daca s-ar intampla, sunt sigur ca gasesc alternative acolo. Chiar si daca as pleca fara rezervare, tot nu mi-as face probleme.

Modificat de rufus15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veniți pe makaza,eu unul nu mai merg pe sofia niciodata.La bg nu am întâlnit radare când am venit,la greci în schimb am mers de la tare la foarte tare,fără probleme și nici poliție pe autostradă n-am întâlnit vreodată. Pe bg am venit cu detectorul la greci nu.

Fraților nu veniți mai repede,mă lupt cu berea și nu reușesc să ies castigator.)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mereu am dileme la Greci post-66542-14371270852138_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Nici una din ele...cauta Alpha..sau ceva de genu:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu,noaptea am dileme,mă mai lupt cu ele sau cu nevastă în pat.)))

Dacă n-am trecut inca pe Alpha,atunci câștig detașat.)))

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK,diseară caut și Alpha,recunosc ca încă nu am băut,Amstel e la putere.

E mai tare Alpha? Sunt plecat în altă statiune cu masina și mă cam doare burtă de la suc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!