Jump to content

Scanarea cu VCDS - coduri de eroare


suzu
 Share

Postare recomandată

am o problema legata de oglinda dreapta exterioara care este incalzita si electrocrom.

s-a stricat incalzirea si nu mai functiona nici  electrocromul (antiorbirea).

am dat jos oglinda am inlocuit-o cu una second identica careeste in stare de functionare atat electric(incalzire), cat  si electrocrom, 

am montat-o pe masina , am scos eroarea cu vcds , iar acum se incalzeste dar electrocrom nu functioneaza.

care ar putea fi cauza?

ma puteti ajuta?

masina e skoda octavia 2 din 2007

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti

Am si eu o problema la un golf 1.6 16 v 2002 am errorile 17851(am scos mufa si am mers fara ea cred ca daia mi a dat erroarea asta) si 17848 egr valve n18. Imi trepideaza la relanti si imi da emision workshop , am cyratat egr-ul de doua ori pana acum o data in cherosen cu diluant si benzina si a durat cam o saptamana fericirea sa nu mai dea eroarea . A doua oara in baie cu ultrasunete ...a iesit ca nou de acolo ...dar tot da erroarea. Mi a mai dat si o erroare miss fire pe cilindrul doi ...imi intrerupe in mers am inteles ca ar fi bobina am comandato ...sa fie din cauza egr ului si sa fi comandat bobina degeaba ? Azi am schimbat bobina de pe cilindrul 2 tot la fel la relanti trepideaza....si daca o turez pe loc repede trepideaza daca o accelerez treptat urca frumos turometrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu am inteles nimic .. Ce probleme am ? Si cum sa le rezolv ? Ofer la schimb un sincer Multumesc :)

Sincer, de unde sa stim ce probleme ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanielDNY - verifica ce ti-am zis mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat la erorile de mai jos pg un Golf 4, 2000, 1.4 16V ?

 

Address 01: Engine        Labels: Redir Fail!
 
4 Faults Found:
17526 - Oxygen (Lambda) Sensor Heating; B1 S2: Open Circuit 
            P1118 - 35-10 -  -  - Intermittent
16525 - Oxygen (Lambda) Sensor B1 S2; Heating Circuit: Malfunction 
            P0141 - 35-00 -  - 
17978 - Engine Start Blocked by Immobilizer 
            P1570 - 35-10 -  -  - Intermittent
17947 - Clutch Pedal Switch (F36): Implausible Signal 
 
Address 46: Central Conv.        Labels: 1J0-959-799.lbl
 
00943 - Heated Exterior Mirror; Driver Side (Z4) 
            35-00 -  - 
00912 - Window Regulator Switch; Front Left (E40) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme cu 

 

- sonda lambda

- switch ambreiaj

- imobilizator - daca nu ai incercat cu o cheie care nu a fost scris cipul la ea, pe masina ta - e posibil sa fie de la ceasuri - de refacut lipiturile de pe placa de baza

 

- oglinda de pe partea soferului - rezistenta - nu incalzeste

- buton geam sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt rezolvabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultima scanare full am gasit si eu eroarea asta cu ESP FRONT MK60 , asta de la ce e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii mai explicit.

Ataseaza eroarea , ca nu inteleg ce doresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa scanare m-a interest o eroare data de altceva cu Emission workshop , pentru ca a aparut beculetul magic pe bord si masina mergea foarte rau,cu aceea am gasit si asta :

 

Address 03: ABS Brakes        Labels: 1C0-907-37x-ESP-F.lbl era cu rosu si dupa a venit si asta:
   

Part No: 1C0 907 379 E
   Component: ESP FRONT MK60      0104 

, am facut poza cu primele erori si coduri date de bobina dar nu a mai intrat in cadru; pozei si eroarea franelor.

 

De obicei cand apare ce era scris cu rosu poate fi mai multe sau e doar o hiba generala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vom vorbi romaneste , o sa ne intelegem perfect !

Fa-te explicit ,,, sau posteaza eroarea exact asa cum a dat-o testerul de diagnoza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las ca mai fac inca o analiza maine si al postez ca nu am codul de la frane  :-(

 

 

P.S. o intrebare legat de vcds , de unde stiti care grup ce e? si daca valorile date de tester sunt bune sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. Din studiu individual,minute,ore,zile.....etc, de studiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce inseamna mai exact O.T. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara topicului (pe langa subiect)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de lamuriri :)

 

As mai avea cateva intrebari: trebuie schimbate ambele sonde sau doar cea din fata? De asemenea, aveti idee, la masina mea cate fire au sondele? Pt ca m-am uitat pe un site de piese auto si am observat ca sunt cu 4,5 sau 6 fire. Sunt la toate modelele de golf 4 la fel sau depinde de fiecare masina in parte?

M-ar mai interesa despre acel switch de la ambreiaj: este o problema majora, se schimba sau se curata acesta pe care il am pe masina? Sau ce ar trebui sa fac? Si care este rolul lui?

Iar pentru imobilizator, unde as putea sa ma duc sa rezolv problema?

Restul problemelor imi par minore si le-as rezolva mult mai usor.

Multumesc de rabdare si sfaturi. Presupun ca se observa ca nu ma pricep deloc, iar cand ma duc la mecanic as vrea sa stiu intai cat mai multe despre problemele si rezolvarile pe care le are masina, pentru ca am multe experiente neplacute cu ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

va supun si eu atentiei niste erori care ma "bantuie" de ceva vreme, mai ales cea cu "Vehicle speed sensor":

      
3 Faults Found:

16804 - Catalyst System; Bank 1
            P0420 - 35-00 - Efficiency Below Threshold
16885 - Vehicle Speed Sensor
            P0501 - 35-00 - Implausible Signal
17831 - Secondary Air Injection System; Bank 1
            P1423 - 35-00 - Insufficient Flow
 

Problema/intrebarea mea este daca, la masina din semnatura, mai am si alt senzor in afara de cei de la roti, care masoara viteza vehiculului, pentru ca pe cei de la rotile de pe fata , i-am curatat si schimbat si totusi eroarea persista.Astazi, cand am facut scanarea, pe measuring blocks, vehicle speed era 8.0 km/h dar masina statea pe loc iar dupa ce am miscat-o un pic,inainte si inapoi, valoarea a trecut in 0 km/h.Nu mai stiu ce sa verific si n-as vrea sa tot inlocuiesc senzori care se pare, nu au nimic.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine e o problema cu senzorul d epe cutie, nu stiu ce alti senzori ai putea schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul mi-a spus ca senzorii de turatie de la roti dau viteza vehiculului si ca nu mai este altul dar se pare ca nu stie si de cel de pe cutie.

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii de la roti sunt pentru ABS.Cel de pe cutie masoara viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vreau sa-mi cumpar o interfata vagcom 12.12, este buna pentru vw passat tdi din 2000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA masinile mai noi, viteza este citita de senzorul de ABS stanga fata, dar nu e cazul unui passat din 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O interfata buna este cea originala, altele sunt china.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • WooZie changed the title to Octavia 2 2011 motor CGGA
  • vdragos a închis acest topic
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!