Jump to content

Statii de incarcare acasa - generalitati


Aaron
 Share

Postare recomandată

Statia de 22 kW este doar putin mai scumpa decat cea de 16 kW si poate fi limitata la 16 kW.

In plus, statia de 22 kW poate incarca monofazat cu 7.4 kW, pe cand, cea de 16 kW, poate maxim 3.7 kW monofazat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statie de care spui tu este ok cand sunt mai multi care incarca, cand ai panouri solare si vrei sa incarci doar de la panouri, cand trebuie acces pentru fiecare client si e ok daca vrei sa fie si portabila.

ce nu imi place, nu are cablu type 2 si trebuie sa-l tot scot din portbagaj pe cel al masinii.

Eu am montat in garaj MOON chargerul basic de la ELI , are cablul lui, nu are RFID ca nu am nevoie de el.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o statie portabila de 7.4kW, AMP107MC de la Ampevo, era foarte buna dar am vandut-o pentru ca am luat alta de la Lektri.co care lucreaza foarte bine cu panourile.

E facuta la Timisoara din ce am inteles. Partea buna este ca suportul oferit este la cele mai inalte standarde. Am avut ceva probleme minore cu ea (de exemplu nu am putut-o detecta la initializare, si am fost ajutat de ei imediat - sunat, conectat la statie remote, etc).

Vor face si una de 22KW, nu am idee cand insa apare pe site.

 

Sunt incantat de cele 3 moduri de operare: Power - merge la puterea selectata pana se incarca masina, Hybrid - ia 1.4kWh din retea si pe masura ce ai surplus de curent din panouri ia de acolo si opreste incarcarea din retea si Green - ia numai din panouri daca exista surplus.

 

Cu incarcatorul vechi, daca nu voiam sa iau curent din retea trebuia sa il stau cu cohii pe el tot timpul. La acesta, selectez Green si nu am treaba. Cablul poate fi conectat non-stop la masina, nu va incarca decat cand ai surplus de curent de la panouri.

Modificat de Cristist50
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
ionut.silivestru

Salut,

a aflat cineva noile conditii de incarcare, la statile proprii Kaufland ? Vad anunt pe plugshare ca vor incepe cu bani din 04.05.23. Dar nu stiu alte detalii , nici nu am gasit pe nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!