Jump to content

Statii de incarcare acasa - generalitati


Aaron
 Share

Postare recomandată

Nu e bun adaptorul ala, trebuie ceva cu cablu.

Asta nu intra in orice priza, decat daca ii tai cozorocul ala din plastic negru, iar atunci as putea sa puna presiune prea mare pe priza, daca nu sustii cablul destul de greu de incarcare cumva.

 

@Bogdan_wrc ce statie iti iei pana la urma? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sparkyson MOON Wallbox Connect.. cea de 22kw. 

ok, atunci o sa raman la adaptorul cu cablu... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc daca ai drum prin Bucuresti iti fac eu un adaptor cu vreo 50 de lei. Sau s-ar putea sa am eu prin Ploiesti.

Discutam pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR
48 minutes ago, Bogdan_wrc said:

Nu este bun in primul rand ca este invers...face trecerea de la 16A la 32A pe cand tie iti trebuie trecere de la 32A la 16A.

Cel mai simplu cum zicea si Cristi,cumparate materiale si facut unul,dar ca si completare as merge pe cablu litat cauciucat,H07RN-F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa pui cablu litat trebuie sa pui si terminale sertizate la capetele firelor, si pentru asta trebuie terminalele si cleste de sertizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Corect...dar din cate am inteles vrea sa il poarte cu el si sa il foloseasca in diferite locatii.Un H07RN-F se muleaza mai bine si il manevrezi mai usor.Cablurile pline se preteaza instalatiilor fixe...nu sa il tot plimbi,indoi...etc.PVC-ul...devine foarte rigid la temperaturi scazute si plezneste de multe ori.

Eu lucrez ,(lucram :)) ) in domeniul spectacolelor si este cel mai recomandat cablu (H07RN-F) pentru ca se manevreaza usor si rezista atat la factori mecanici cat si chimici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Exista...doar ca trebuie sa stii unde sa cauti.

https://www.gecaelectric.ro/neopren

Cat despre sectiune...este exagerat 5x6mmp...pentru ca desi intri intr-o cupla de 32A te reduci la una de 16A,deci sectiunea trebuie sa reziste la 16A unde in general se merge pe 2,5mmp, mai ales ca vorbim de maxim 1m lungime :)

Le. Ca sa nu fie risipa eu as face un adaptor 32A-2X16A...nu de alta dar poate mai pleci cu un prieten :)

 

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce statii de incarcare pe AC ... 44kw (2x22) recomandati pentru un hotel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsesc cateva detalii. Sa fie controlabile/conectate sau plug and play? Cu plata/fara plata? Publice sau private?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Silviu_7 Ma gandeam controlabile, publice, cu plata ( 1 leu/kw). As fi bucuros sa aud si alte pareri legate de aceste variabile

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament, foloseste tag-uri, cum am facut eu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca stie cineva de pe aici cum se se face in cazul acesta. Suntem mai mult utilizatori pe aici. 
Vazand cum sunt preturile exprimate la toate retelele existente, sigur nu poti vinde curent, ci doar unitati de incarcare.
Cred ca in acest caz trebuie vorbit cu o firma care se ocupa de asa ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiPC Statii gasesti aici(click!), de exemplu pentru ca sunt mai multe locuri de unde poti cumpara (inclusiv Emag), dar achizitia unei statii este partea simpla. Odata ce esti multumit de functiile pe care le ofera si de pretul ei, se termina discutia despre statie. Stiam ca sunt si niste programe guvernamentale care ofera reduceri pentru achizitia si punerea in functionare a unor statii de incarcare.

 

Partea grea este legatura la retea, sa ai suficient curent sa-i dai statiei, ca degeaba iei statii de 2 X 22 Kw daca tu ai legatura de 7Kw; si gasirea modului legal de a vinde curent, si aici nu am nici cea mai mica idee ce hartii sunt necesare dar, pentru ca traim in Romania, ma astept sa fie multe acte si multa bataie de cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca indicat ar fi sa iei legatura cu renovatio,  moon,  general electric,  enelX, polyfazer, plugpoint si alte firme care se ocupă nu doar cu vânzarea de stații dar și montaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul de transformare o sa fie de 250kw. Am cerut oferte de la firmele mentionate si mi s-au parut interesante ev-mag (General electric) si evconect. Pareri despre ev-mag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am discutat mult cu ei pt stație dar am renuntat ca am primit o la achiziția mașinii pe cea de la Moon.  Pareau seriosi si foarte comunicativi si calificați. ..dar nu stiu pe nimeni pana acum sa fi lucrat cu ei. 

Dacă vei lucra tu cu ei poate lasi un review pe aici.  

Si desigur,  detalii despre hotel.  Pt mine sa aiba o stație a devenit un criteriu de alegere al unui hotel.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta o sa las mesaj legat de solutia aleasa si de cei ce vor instala statiile. Ma gandesc,dupa finalizarea restaurantului, sa adaug si o statie de tip fast charge. Locatia este Calimanesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EV Mag au propria lor "retea" de statii de incarcare.

 

Fiind vorba de o locatie publica, e posibil sa-ti faca o oferta de genul urmator: ei vor instala statia, poate vor face un bransament de curent separat pentru statie iar tie iti vor plati eventual o chirie, dar statia va ramane a lor. Ei se vor ocupa de mentenanta si control acces la statie. Clientii vor plati incarcarea catre ei, prin aplicatia lor.

 

Nu zic ca ar fi o varianta mai buna sau mai rea, poate merita luata in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/5/2021 at 3:31 PM, Sparkyson said:

@Bogdan_wrc daca ai drum prin Bucuresti iti fac eu un adaptor cu vreo 50 de lei. Sau s-ar putea sa am eu prin Ploiesti.

Discutam pe privat.

si eu as fi interesat, dar decat sa dai unui om un peste, mai bine ii dai o undita :)

 

Ar fi util un tutorial. Si eu am mai vazut prize de 400v rosii prin diferite locatii, prieteni, restaurante... 

 

Stiu ca discutam de adaptor la shuko pt grannycharger, dar nu putem trage din ele mai mult de 16A? eGolful parca trage max 7.2 dar pe o singura faza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Granny chargerul cu care a venit ID.3 e limitat la 10A, monofazat.

Probabil nici al eGolf-ului nu e mai breaz.

 

Problema este ca, neavand buton de selectie de curent de incarcare, trebuie sa mearga pe o valoare cat mai conservatoare.

Recomand o statie portabila pe care sa o tii in masina, capabila de incarcare trifazata, cu adaptoare la toate tipurile de prize.

 

O sa revin cu un tutorial pentru adaptoare si poate si pentru statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

36 minutes ago, detinator said:

si eu as fi interesat, dar decat sa dai unui om un peste, mai bine ii dai o undita :)

da, dar daca... are maini :) dibace.

eu am preferat sa iau..deja facut de el. si sunt f multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator eGolf trage 16A din 2 faze ca sa ajunga la 7.2kWh.

Granny charger-ul de la eGolf tot de 10A este ca la ID3.

 

Cu adaptor te pot ajuta si eu. Important e sa te gandesti de care iti trebuie?

Pt Granny charger (in scenariul putin probabil in care nu gasesti priza Schuco) poti face adaptor de la CEE 3 pini Mama  (concedtor albatru) la priza Schuco sau de la CEE 16A 5 pini mama la priza Schuco sau chiar de la CEE 32A 5 pini mama la aceeasi priza Schuco, dar sunt sanse mici ca acolo unde gasesti CEE 16 sau 32 sa nu fie si un Schuco.

 

Adaptoarele de la conectori industriali CEE de diverse Puteri (A se citi amperaje) au rost cand ai o statie portabila care vine cu un anumit conector ( uzual CEE 16 daca e statie de 11 kW sau CEE 32 daca e statie de 22kW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Bogdan_wrc said:

 

Si desigur,  detalii despre hotel.  Pt mine sa aiba o stație a devenit un criteriu de alegere al unui hotel.  

Scuze de OT: si ptr mine.

Am fost in toamna la un hotel din Sibiu si i-am intrebat de ce nu s-au gandit sa puna o priza in parcarea din subsolul hotelului, ptr cei care au masini electrice, sa le incarce cat dorm. Mi-au spus ca vor discuta cu patronii.

Iata ca saptamana trecuta am primit un mesaj de la ei sa-mi transmita ca au instalat 2 prize de 22kW la subsol :)

Asa da!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!