Jump to content

Statii de incarcare acasa - generalitati


Aaron
 Share

Postare recomandată

De asta am scris ca dif montajul. Eu am avut distanta de la panou la statie 17m cu sapatura. Altul care are panoul langa statie nu are atat de plata.... Fiecare cu situatia lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum de ce a fost asa mult. Multumesc de explicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Al Bundy said:

Crezi ca sunt persoane care sa nu o foloseasca ? 

vezi ca e una pe OLX, desi eu as recomanda totusi sa iei noua, cu garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc de cumparat statii de incarcare si la magazinele online de retail, am vazut o reclama de "promotie" la altex de exemplu: https://altex.ro/statii-incarcare-masini-electrice/cpl/
Nu stiu daca sunt bune sau nu.

Modificat de stama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi-e clar daca cele "oficiale" aprobate de VW au un avantaj la setarea in aplicatia WECONNECT. vad acolo optiune de a adauga statia de acasa.

eu inca nu am apucat sa o montez, deci mi-ar placea sa o vad tot acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aplicatie poti adauga id charger connect sau pro. Daca tu ai statia ca mine cumparata de la porsche, asta nu merge adaugata in aplicatie. Nu este smart statia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ce statie ai? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pentru cunoscatori"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cel puţin 40 de benzinării OMV şi Petrom vor avea până la finele lui 2022 staţii de încărcare pentru vehicule electrice, în parteneriat cu reţeaua Renovatio

 

Toate benzinăriile vor avea cel putin o statie de reincarcare cu o putere de minim 50kW, iar cel putin 20 dintre acestea vor avea statii de reincarcare cu o putere instalata de 350 de kW. Acestea din urma vor forma cea mai extinsa retea de statii de reincarcare ultra rapida din Romania.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i incolo de.... Imbatranesc pana apar statii de incarcare. Pe drumul spre mare nu e niciuna. Niciuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este pe autostrada. In schimb sunt 2 la maxim 5 Km de autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt, dar sunt doar 2 statii cu cate un punct de incarcare. Potentiala nefunctionare a statiei sau daca trebuie sa astepti o sa convinga pe multi sa nu foloseasca o electrica pentru acest drum. Sa existe macar 3x75kw la mijlocul lui A2 pe fiecare sens si atunci se schimba problema. Pana atunci, e no go pentru foarte multi si aici ma includ si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cand vor fi, vor fi pline de Spring-uri care vor vrea si ele sa ajunga la mare, sau de mine cu eUp. :)

 

Sint cam newbee la capitolul acesta, stiti cumva daca exista statii de incarcare pt acasa cu iesire CCS? Cel putin in plaja de pret in care m-am uitat eu

am vazut doar cu type2. Sau alea sint in alta liga de preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kolfleading

Statiile CCS sunt foarte scumpe.

De la firme mai cunoscute costa de la 5000 EUR in sus.

De la chinezi no-name de pe aliexpress costa de la 3000 USD in sus.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, andreihey said:

Da-i incolo de.... Imbatranesc pana apar statii de incarcare. Pe drumul spre mare nu e niciuna. Niciuna.

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-24681757-benzinarii-statii-incarcare-vehicule-electrice-spatii-servicii-autostrazi-romania-a1-sibiu-nadlac-orastie-deva-a2-cernavoda-constanta.htm

https://evmarket.ro/stiri/locatiile-statiilor-electrice-pe-autostrazile-a1-si-a2-5083/

rabdare...abia ce s-au semnat.

avand in vedere ritmul de lucru la autostrazi, si spatii de servicii, vrei statii mai repede decat multi alti pasi :)

trebuie votat mai atent...pe viitor. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Nu ma mai intereseaza CCS. O sa ma multumesc si cu 7kw din panouri solare. Mai evaluam situatia peste 5 ani, vedem ce masina ne mai luam si

daca o sa merite saltul de la 7kw la mai mult in materie de fotovoltaice. Probabil ca nu va merita saltul si masinile vor sta pe rand la incarcat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Silviu_7 pe mine ma bucura intr-un fel ca sunt mai multi care gandesc ca tine, ca am eu mai putin de asteptat la cele 2 statii de incarcare pana apar cele de 3x75kW sau ce alt versiuni or fi. Pe de alta parte nu inteleg reticienta.

Pe de alta parte cu ID3 cu bateria de 58kW se ajunge linistit la mare din Bucuresti cu un "plin".

 

@derMeister Pentru acasa nu merita statie CCS, avand in vedere ca e timp suficient sa incarci masina noaptea si ca sunt sanse f mici sa ai un bransament de 40-50kW.

Se laudau VW ca vor scoate sub marca Moon statii CCs de 22kW pt home use. 

 

Modificat de gigelm5m3
new reply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si invertoare solare trifazate cu care poti sa incarci masina mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good to know, ma apuc de studiat. Daca ai vreun exemplu elocvent, este bine venit.

 

Apropos: exista solutie de incarcare fara conversie DC (de la fotovoltaice) la AC (prin invertor) si apoi iar la DC pt a incarca masina electrica.

Adica s-ar putea conecta o statie DC direct la fotovoltaice fara trecerea prin invertor?

Prespupun ca trebuie un regulator de tensiune...

Modificat de gigelm5m3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce zici cu incarcarea. Uite un articol care adreseaza direct intrebarea.

Ce vreau eu sa-mi construiesc: sistem fotovoltaic care sa alimenteze casa, si din ce ramane, sa incarce masina (solar divert).

Esential este ca statia sa stie de productia si consumul sistemul fotovoltaic (detalii tehnice: ma uit la OpenEVSE si Open Energy Monitor, care comunica intre ele prin MQTT). 

Daca am nevoie sa incarc mai repede, atunci o sa traga (si) din retea.

 

Un invertor trifazat este destul de scump. Dar si statiile DC sunt scumpe... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am primit stația ID Charger și as avea 2 nelămuriri:

- cu ce viteza va incarca dacă am curent monofazat, am tras cablu 3*4 până la locul unde va fi montata statia

- cum se setează conectorii din poză, trebuie sa modific eu?IMG_20210514_101722.thumb.jpg.f8b2cfe6753ccfad144a7bae3ebf900c.jpg

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de viteza de incarcare a statiei in monofazat. Depinde de siguranta circuitulu ipe care pui statia. Daca pui de 16A incarca cu max 3,6 kWh, daca pui de 32A incarca cu 7,2 kWh, samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba pui tu siguranta de 32A, taca in BMPM tu ai sig de 20 sau de 25A saunu ai decat 5KW putere instalata conform ATR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am înțeles oricum. am de 25A la intrarea in casă, deci pot cere un ATR cu putere mai mare ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!