Jump to content

Intretinerea si costurile de service


Florin56
 Share

Postare recomandată

Dupa cum vezi, in certificatul de garantie postat mai sus scrie ca Revizie si Inspectie de Service este acelasi lucru. Adica scrie Revizie si in paranteza Inspectie de service. Acestea se fac la intervalul flexibil in cazul meu. Poti sa-mi arati, te rog, unde scrie in contract sau orice alt document care face parte din acesta despre alte "Inspectie - verificare masina conform instructiunilor producatorului."? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios si eu cum apare in meniul masinii, daca ai cele 2 intervale, oil change si inspection, si daca coincid ca si timp. Ca daca depasesti inspection in meniul masinii, tot o sa iti dea atentionare. La asta se referea si colegul @Luciosu Si da, mi se pare o tampenie si mie, si sunt curios daca de pe O4 au scos din meniu chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_V cred ca e destul de clar de inteles din tabelul de mai jos diferentele intre inspectie/revizie - oil change, si faptul ca sunt operatiuni separate.

 

image.thumb.png.eb28855c29af91eaa26a02eeaddc679f.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Bebeee, o sa ma uit si o sa va spun. Deocamdata, repet, ma duc la 2 ani sau 30 k km sau dupa cum apare in bord. 

Acidone, asta e un document pe care eu nu il am la O4 deci, din punct de vedere legal si contractual, nu ma intereseaza. 
 

LE:

Iata meniul din bord. Dupa cum se vede, ambele sunt peste 22600 km (am parcurs 7400 km de la precedenta) sau peste 357 zile (precedenta a fost in aprilie 2022).

20230506_153439.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce spune toata lumea, sunt doua chestii diferite, care se pot suprapune. Cand ajung la Superb, iti arat sa vezi ca la mine s-au decalat si sunt in continuare pe interval flexibil.

(altfel nu ar fi avut nicio logica sa ai doua denumiri pe display, cu doua intervale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu citesti cu atentie dar te grabesti sa comentezi. Inspectia de service sau revizia e totuna. Schimbul de ulei este altceva (am si explicat mai sus).

Acum im iau la revedere de la acest subiect pentru ca oricum nu prea ma intereseaza daca unii se duc separat la o inspectie anuala sa nu piarda garantia. Daca asa li s-a zis asa sa faca sau au citit ei prin cine stie ce manuale altele decat cele primite cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate, toti iti spun una, tu o tii pe a ta:

 

Revizia - schimb ulei, filtre ( nu se aplica termenul"revision" din engleza, ci cel de Oil change)

Inspectia service - verifica a nspe mii de puncte pe un checklist. Poate coincide si cu schimbul de ulei.

Pentru garantie, trebuie sa mergi dupa cum iti cere masina ( nu la 2 ani sau 30.000, asta se numeste interval maxim). Cand te anunta masina, tre sa mergi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2023 at 4:03 PM, akon said:

Nu ma lamureste raspunsul tau.

Din ce inteleg, ultima data cand am fost la ei mi-au resetat inspectia la 1 an ori eu stiu ca masina are interval de service 30k / 2 ani.

Poate uneori fac 30k in 3 luni, alteori in 24 luni, doar nu merg la inspectie la fix 1 an de la oricare dintre ele.

De ce as face o revizie de 60k mai devreme cu poate 6 luni tinand cont ca se lasa cu factura de probabil 1000Euro ?

 

On 5/4/2023 at 4:27 PM, Xman_ghio said:

Faci confuzie intre "service" si "inspectie".

 

Inspectia este la 1 an si iti, asa cum spune numele, inspecteaza masina, au anumite check list-uri pe care le verifica. Evident pentru asta te taxeaza si ai nevoie de inspectie anuala pentru garantie (daca ai "sarit" inspectia iti pot refuza o reparatie pe garantie).

 

Intervalul de service poate fi fix (15k km sau 1 an) sau variabil (pana in 30k km si 2 ani). Din ce spui tu ai interval de service variabil, dar inspectia trebuie sa o faci anual daca vrei garantia. Daca nu mai ai garantie nu mai trebuie sa faci inspectia (decat daca vrei).

 

Citeste te rog ce am pus mai sus. De aici s-a plecat... nu e vorba de schimbul de ulei ci de faptul ca unii considera ca in afara de inspectia facuta pe intervalul flexibil mai este una facuta anual pentru a nu pierde garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce spui. Pana acum, inclusiv la Superbul meu, schimbul de ulei este pe interval flexibil, iar inspectia service a fost asa: prima, la doi ani, impreuna cu schimbul de ulei, de la a doua incolo, anual, una cu schimb de ulei, una doar cu verificarile lor ( in jur de 350 de ron e pretul, parca).  Poate la O4 s a schimbat.

concluzia e simpla, tre sa mergi in service cand iti indica masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu dilema asta. Pe factura de la prima revizie imi scrie ca urmatoarea inspectie trebuie efectuata la aprox 45.000km sau 17.06.2023 in functie de care vine primul in conditiile in care masina in bord afiseaza urmatoarea inspectie la aprox 45.000 km sau 17.06.2024. Asa ca am scris la Porsche Romania si mi-au raspuns asa :

"....

Am primit solicitarea dumneavoastra si va recomandam sa urmati indicatiile din bord.

 

Pentru detalii ne puteti contacta sau va puteti adresa partenerului service.

 

Va multumim pentru incredere si intelegere.

 

Cu stima,"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la an model 2021, toate auto sunt pe 30.000 km/ 2 ani,  schimb ulei / inspectie.

Practic le-au unit, nu mai trebuie inspectii in fiecare an...

 

Insa au modificat lichidul de frana : se face la fiecare 2 ani. Anterior era la 3 ani primul schimb, pe urma la fiecare 2 ani

la fel si uleiul la Haldex, se face la 2 ani , indiferent de km

 

pana la an model 2021, era primul schimb de ulei/ inspectie la 30.000 km / 2 ani, pe urma schimb de ulei la 30.000 km /2 ani si inspectia 30.000 km /1 an

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare totusi ca si dupa 2021 este acelasi lucru. Am resetat singur Inspectia si imi da interval 30000km/365 zile.

Un lucru este clar ciudat, la @Cristi_V reiese clar din poza postata ca masina a venit cu interval de inspectie 2ani/30k km.

Poate la modele 2020 a fost asa si dupa s-au gandit ca pierd bani si vin iar cu inspectie la 1an. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tine si de cum seteaza ei, in service. La mine, la ultima revizie, la plecare am constatat ca imi dadea 15000/1an. M-am intors. Reprezentantul service a resetat-o de 2 ori (din cheie si butoane). Tot asa arata. Au trebuit sa o duca in spate si sa o conecteze la calculator pentru a reveni la 30000/2ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine dupa ce am resetat intervalul de revizie, a trecut automat la 15000km sau 1 an, desi inainte era pe 30000km/2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se reseteaza din butoane, schimbul de ulei trece intotdeauna pe interval fix 15.000 km / 1 an. Inspectia insa ramane la acelasi interval cum era setata anterior. 

 

Longlife/ flexibil, doar din tester se poate reseta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum ceva ani se facea o singura operatiune: schimb ulei si revizie. Acum sunt operatiuni separate: schimb ulei si filtre (si nu iti mai verifica si altceva, doar se face schimbul de fluide si atat) si revizie - inspectie de service (acele operatiuni de verificare si inspectie mecanica). A nu se confunda revizia cu schimbul de ulei si filtre. Inainte, repet, se faceau impreuna, acum s-au separat, sunt 2 operatiuni diferite pentru a incasa putin mai multi bani din mai multe intrari in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, eu am fost invitat sa fac revizia si inspectia impreuna, desi era diferenta de vreo patru luni intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine apare așa momentan. Kilometrajul este într-adevăr aproape la fel, în schimb zilele sunt diferite. 

Eu oricum nu ajung acolo, fac câte o revizie (schimb ulei și filtre) pe la 15k km, piticul meu de pe creier legat de exploatarea în condițiile de la noi din țară. 

Screenshot_20230513_225033_Mykoda.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A 2-a revizie la PBN... daca aveti de schimbat discuri/placute poate alegeti alt service 🙃

revizie_PBN.thumb.JPG.8bd8da0d488e5f0832129d566dd78faa.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, ovioneb said:

daca aveti de schimbat discuri/placute poate alegeti alt service

 

Discuri inlocuite la 48.000 km??? De ce?

Cumva 100% urban si lipsa totala frana de motor? E totusi un 2.0 TDI, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 48k km deja discuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, SkOmk4 said:

 

Discuri inlocuite la 48.000 km??? De ce?

Cumva 100% urban si lipsa totala frana de motor? E totusi un 2.0 TDI, nu?

Da, e 2.0 TDI. Si nu, doar vreo 30% urban si fara condus sportiv.

PBN a zis ca mai au 8mm grosime si asta e limita de schimbare. Si mie mi s-a parut ireal sa schimbi discuri la km astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichid frână 30L ( litri?) și 2168.25 lei ?? Au spălat instalația cu 30 litri de lichid?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana probabil l-au luat dintr-un butoi de 30L care costa 2168, dar au luat doar 0.04l. Eu cel putin asta inteleg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!