Jump to content

Intretinerea si costurile de service


Florin56
 Share

Postare recomandată

Stiu motivul pentru care se inlocuieste dar practic nu au o metoda prin care sa verifice daca lichidul e compromis sau nu. La pedala nu se simte nimic dupa inlocuire, la proba pe stand tot asa, deci cred ca procedura e doar una preventiva. Eu l-am schimbat intotdeauna conform manual dar acum proprietarul masinii nu mai are acces la manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista in aplicatie partea de service si intervale de schimb?

 

Intradevar, pe factura nu scrie de regula, dar pe filtru da.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In MySkoda exista doar manualul de utilizare. Planul de service e unul digital pe care il are doar service-ul. Mi s-a spus asta cand am cumparat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/27/2022 at 4:09 PM, akon said:

Ma intereseaza daca are cineva codurile pt filtrele OEM 1.5TSI DPCA.

Ps. Nu sunt lenes, am ceva informatii dar as vrea o confirmare.

aer : 5Q0129620G

polen: 5Q0819644A

ulei: 04E115561H

Sa-mi raspund singur acestea sunt codurile,  filtre 220lei total(42 ulei, 68 polen, 110 aer ) + 202lei ulei VW 0w20 508/509 la bidon 5l.

Ca nota, filtrul de polen vine pe Valeo si pare o gluma, asemanator cu ce mai luam uneori de polen la BMW si schimbam de 2 ori pe vara, erau ~25lei 2 bucati. Aici as recomanda totusi unul dintre codurile postate de colegi mai sus.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Cristi_V said:

practic nu au o metoda prin care sa verifice daca lichidul e compromis sau nu

Din cate stiu este un aparat care masoara procentul de apa din lichid, deci se poate verifica. Problema e cand incalzesti franele si apa din lichid fierbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic se poate dar practic nu verifica nimeni nimic. La fel ca la ulei. Se schimba la interval si gata. 

Lichidul de frana este higroscopic si din acest motiv la temperaturi mari se pot forma bule care fac sa scada presiunea din sistemul de franare (frana elastica). Insa nu toate lichidele de frana sunt la fel si in functie de clasa si intervalul poate fi mai lung. 

Ca sa nu uitam de unde am plecat, eu va spun ce a raspuns service-ul la intrebarea daca se schimba la 3 ani. Voi vedeti ce va spune service-ul vostru. Cei care au mai multe posibilitati se pot uita in planul de service (digital) si sa ne spuna si noua ce scrie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee care este marca de ulei cu care masina vine din fabrica?Trebuie sa schimb uleiul și am observat ca are o culoare deschisa, parca ar fi nou.

Totodată, recomandați vreo marca de ulei anume?

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul original  VAG e produs de Shell.

 

Reprezentantele iti vor oferi 2 variante, VAG 0w20 sau Mobil1 0w20.

Ambele le gasesti si in comert, la preturi destul de apropiate de pretul din reprezentanta.

Nu prea se mai vine cu uleiul in sacosa cat masina e in garantie si ai dat o sacosa de bani pe ea, se presupune ca poti plati 500 de lei un schimb de ulei. plus filtru ulei.

Celelalte filtre au insertii de aur, de aceea costul se duce la +1000 lei.:)

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid un coleg cu Seat Tarraco a platit 1000lei doar pentru schimb ulei si filtru in reprezentanta. daca mai pui si restul filtrelor sigur sari de 1500lei, poate chiar spre 2000lei... masini in garantie :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77, colegul cu Tarraco  a facut schimbul la  2.0 TDI, eu precizam costurile pentru 1.5 TSI.

Din motive de pret  se poate alege Mobil1 in locul licorii originale.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid acelasi ulei l-a bagat si colegul 0W20, si filtru de ulei. Nu cred sa fie diferente de pret intre revizii la cele 2 modele, poate doar cantitatea de ulei care intra in motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb de ulei si restul de filtre. 1.5 TSI

20220617_1910262951_iOS.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, fara reducere, 1 litru de Castrol Edge vrac e 42.33 RON iar 1 litru de Mobil 1 ESP vrac este 85.00 RON sau 97.00 RON la bidon de 1 litru. 

Am comparat cu factura mea din 27 aprilie 2022 la acelasi service.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au sarit preturile 1100 de lei cu reduceri de 5-10 % . Si aicia vad inlocuit buson baie de ulei or fi de unica folosinta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar saiba de etansare e de unica folosinta, in principiu (aia se poate comanda separat).

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce ma priveste din 2012 ma duc la Skoda si busonul de la baia de ulei se înlocuiește. Dacă exista, saiba de etansare se numește garnitura.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saiba e "saiba" nu e garnitura ... eu stiu ca la baia de ulei exista saiba de etansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic. Saiba nu are niciodata rol de etansare. Chiar daca seamana cu o saiba, "saiba de etansare"este o garnitura care poate fi metalica sau nemetalica (de ex. cauciuc). Pe la baile de ulei se punea una de cupru (sau alama?). Acum nu mai stiu si habar n-am daca la Skoda exista sau nu, sau poate ca busonul este facut dintr-un material mai moale astfel incat suprafata de asezare a lui sa se muleze pe suprafata de asezare a baii si de aceea se inlocuieste dupa fiecare utilizare.

 

Pe de alta parte, "reducerile" de la AVIA sunt puse acolo doar de reclama, preturile sunt cat de mari se poate. Dar eu tot la ei ma duc 🙂

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura aia vina de "gat" cu busonul cel putin din anii 2000, as zice ca e ceva nou pentru cine nu e obisnuit cu reprezentantele. Multi refolosesc busonul vechi fara probleme, dar evident cel mai sigur e sa il schimbi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca exista reper separat, dar cum sa treaca pe factura 2 lei cand pot sa puna de 10 ori mai mult? Nu stiu codul original, dar ceva de genul ELRING 813.036 e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In catalogul oficial de piese nu exista si asta e ala cu care lucreaza reteaua oficiala de service-uri. Exista prin '98 reper separat, vremurile alea s-au dus demult. Asta nu e nimic oricum pe langa faptul ca nu exista repere pentru partea mecanica a cutiei DSG si partic potrivit VW trebuie inlocuita cutia pentru orice problema din interior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cerut diferite oferte in buc pt 1.5 tsi mh pentru revizie + filtru ulei / aer / polen, variaza intre 1700 si 1350 cea mai ieftina ( ma refer strict la reprezentante). Mi se pare fenomenal ca un filtru de polen sa coste 260 de lei, dar na.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul similar costa 100 lei pe net si se schimba in 10 minute. Am luat si eu la prima revizie un astfel de filtru, dar nu mai fac greseala asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destule informatii si optiuni de revizie mai sus dar probabil e mai comod sa scrii mail-uri reprezentantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   4 membri

    • Adria_n
    • Alex265
    • dercos
    • vidi
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!