Jump to content

Intretinerea si costurile de service


Florin56
 Share

Postare recomandată

alexandru_28

Si eu ma gandeam sa schimb doar uleiul, filtrul de ulei si cel de aer dar nu stiu daca vor comenta ceva avand in vedere ca este in garantie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, dupa ce zice Skoda,  filtrul de aer si cel de polen   trebuie schimbate la intervale mai mari, nu la cat ai tu kilometrajul.

Deci nu-i nimic anormal sa nu le schimbi.

Lasa filtrul de aer, ala il schimbi tu,  schimba la ei strict ulei si filtru de ulei.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de aer trebuie sa il schimbi la ei pentru garantie. Cel de polent eu il schimb personal (si sunt atehnic) in fiecare primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

Multumesc pentru lamuriri. 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de aer se inlocuieste la 90k km.

Asa cum au spus si cei de mai sus mai bine schimbi singur preventiv (si pt sanatatea ta) filtrele de aer si polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa inlocuiesti filtrul de aer la 90k km??? Ala nu mai filtreaza nimic la 90k km... Cred ca maxim 30k km (deci tot la 2-3 schimburi de ulei). Sau mai corect in functie de orele de functionare. Nu e la fel daca faci 30k km pe autostrada in 2 ani sau faci 30k km in 5 ani de mers bara-la-bara in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru, eu am fost la revizie anul trecut in luna aprilie si mi-au inlocuit doar filtrul de ulei. Filtrul de polen l-au inlocuit pentru ca am cerut eu (fara sa il vad).

Filtrul de polen "antialergeni" a avut pretul 243.56 RON iar demontatul si montatul acestuia a fost 42.41 RON. Acum s-or mai fi ieftinit 😄.

 

Filtrele nu se inlocuiesc decat daca in urma examinarii se constata ca nu mai corespund. 90 k km (sau 6 ani) este limita maxima admisibila pentru filtrul de aer adica la varsta aia il schimbi chiar daca nu l-ai folosit deloc.

Altfel, bineinteles ca nu strica sa il schimbi cat de des vrei.

De retinut ca, din cate inteleg, un alt filtru, cel de benzina, a disparut din peisaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

@Cristi_V mersi pentru informatii. De ieftinit sigur s-au scumpit 😁, au crescut toate preturile. Voi schimba uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee: filtrul de polen NU are nici un rost sa il iei la preturile alea de la reprezentanta! Cele de Mann sau Mahle sunt si cu carbon activ, anti alergeni, anti praf mic si... costa vreo 90 de lei. Ai poze "anti prosti" (ca mine) si in 3 minute l-ai schimbat singur.

 

M-au "prins" si pe mine la prima revizie cu acelasi lucru si cand am vazut ca am dat aproape 300 lei pe un filtru si manopera m-am enervat pe principiu in sine si l-am schimbat eu 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, Xman_ghio said:

Cum sa inlocuiesti filtrul de aer la 90k km??? Ala nu mai filtreaza nimic la 90k km... Cred ca maxim 30k km (deci tot la 2-3 schimburi de ulei). Sau mai corect in functie de orele de functionare. Nu e la fel daca faci 30k km pe autostrada in 2 ani sau faci 30k km in 5 ani de mers bara-la-bara in oras.

 

Ai o impresie gresita despre filtre ... din contra, filtreaza prea bine incat incepe sa fie prea restrictiv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

Intrebam deoarece nu stiam exact cum este cu garantia. Daca te obliga sa le schimbi pe toate sau principal este doar uleiul si filtrul de ulei iar mai apoi filtrul de aer si cel de polen. M-am lamurit.

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/7/2023 at 9:24 AM, Xman_ghio said:

Eu cred ca de multe ori nici nu spun specific daca fac update-uri soft; daca intrebi expres iti spun, altfel e ca un update la Windows - se face automat (la momentul reviziei), restart si la revedere! 😉 

Se poate, dar mie mi-au zis tot timpul, fără să întreb. 🤷🏽‍♂️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am facut si eu programare pentru schimbul de ulei/filtru/filtru aer. Pret total 910 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua revizie azi, la Avia Constanta. Aprox 25.800km. Ulei Castrol 0W20 + filtru ulei, filtre aer si polen, schimbat lichidul de frana, 1474 ron.

In poza filtru de polen, dupa un an si 10.000 de km, din care 70% extraurban.

20230615_093755071_iOS.thumb.jpg.aa34086a430fd9f4a7e870b9ec8f74da.jpg

Modificat de RwO09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interbare, daca se depaseste nr de zile (pana la revizie) cu 1-2 sa zicem sau nr de km cu 10-20, exista vreo problema? Nu stiu daca pana mi-am facut eu programarea voi depasi acest interval (din calculele mele nu), voi avea un concediu pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e in garantie pot fi probleme ,in rest nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu depasesti cu mai mult de 1 luna parca, sau 500-1000km, nu ar trebui sa fie nicio problema. Din cate stiu ai si ei o marja de eroare la chestiile astea, dar cel mai bine intrebi direct la Skoda, macar sa ti confirme telefonic, sau cel mai bine in scris :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate depasii cu max 30 zile si 1000km. Toti producatorii au marja asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu fii la mana lor e bine sa respecți. Tu nu ești în posesia niciunui document care sa îți permită o depășire deci în cazul unui litigiu vei fi descoperit.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nicio problema daca se depaseste cu marje rezonabile... Asta e oficial. 

 

Sper ca reproduc cat mai exact din memorie :

 

O inspecție service este considerată a fi  la timp chiar dacă a fost efectuată cu o întarziere de 3 luni / 3000 km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
alexandru_28

Am facut si eu astazi revizia la Avia Pantelimon.

 

Ulei Mobil ESP 0W20 - 97 ron/litru +TVA la care se adauga reducere 5% si 1L cadou. (nu am avut preferinta la marca de ulei)

Filtru Ulei - 89.67 ron +TVA la care se adauga reducere 5%  

Filtru Aer - 181.65 ron +TVA la care se adauga reducere 5% 

Buson baie ulei - 23.10 ron +TVA la care se adauga reducere 5% 

Garnitura buson - 11.97 ron +TVA la care se adauga reducere 5% 

 

Total - 910 ron

 

Filtrul de aer arata pe fisa de service ca se schimba la 90.000km ceea ce mi se pare enorm, pentru Romania cel putin.

In bord imi arata urmatorul schimb de ulei in 24.000km sau ~580 zile si nu 30.000km cum era cand a venit masina si cum ma asteptam. Cei de la Avia au zis ca e normal, au pus intervalul lung dar asa calculeaza masina si poate creste in functie de mers.

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa calculeaza masina sa treci mai des pe la service . Si la mine au setat la fel am facut galagie au pus intervalul la 30 de mii sau 2 ani . Dar este posibil sa fie un nou mod de calcul . 90 de mii de km interval de schimb la filtru de aer este enorm dar.....cine stie la vechea masina am schimbat filtrul de motorina la 90 de mii asa era trecut de la producator .Nu am avut probleme cu masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am resetat singur intervalele, 30k pana la urmatorul schimb iar pana acum a mers 1:1 cu rulajul, nu au intervenit diferente deci teoretic nu exista un senzor de calitate ulei sau alta analogie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28
13 hours ago, akon said:

deci teoretic nu exista un senzor de calitate ulei sau alta analogie.

Exact asta mi-au zis cei de la avia, ca isi calculeaza singura in functie de calitatea uleiului 🙄 si de drumurile pe care le faci (urban/extraurban). La mine erau decalati km pana la schimb fata de zile/km parcursi reali. Cine sa mai inteleaga....?

Pe stickerul de la motor scrie ca si in foaia pe care mi-au dat-o dupa revizie, ca urmatorul schimb este la maxim 50k sau 2 ani (sau cand spune masina).

 

14 hours ago, Teodoreanu said:

Asa calculeaza masina sa treci mai des pe la service

Da, combinatii pentru banuti mai multi 😂

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi credeti ca daca schimbati uleiul mai des decat dei 25-30k km cat zice "conturul", veti face rau masinii?

Si filtrele tot la 90k km le schimbati, cand/cum zice "cartea"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!