Jump to content

Intretinerea si costurile de service


Florin56
 Share

Postare recomandată

Când vine vremea se aprinde un martor în bord, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prea poate că și prin Skoda Connect apare la health report o categorie de Brakes. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele au senzor, deci, va da eroare cand vine timpul .

Ps. sunt destule Octavii 2020 la al2lea sau chiar al3lea schimb de placute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare ce grosime mai are placuta cand se aprinde martorul?

 

Alta intrebare, masina asta nu mai are manual de service; de unde stim intervalele recomandate pentru inlocuirea/inspectarea consumabilelor (filtre de aer, de polen, de benzina, curele, etc.)?

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_V exista manuale, in erwin. Sau ar trebui.

 

La mine, pe discuri de 312mm fata am asa:

 

hAnxoJq.png

 

Pe spate am 272 deci:

 

mfJT19B.png

 

Deci, ca sa iti raspund la intrebare, la 2mm ar trebui sa ai martorul aprins.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul ala de uzura de care se tot vrobeste este doar pe una din placute, partea stanga fata - placuta de pe interior. Ca si in multe alte cazuri, verificarea perioadica vizuala ramane si in cazul asta cea mai buna solutie daca nu vrei sa ai surpize neplacute. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice sa ramanen on topic, "Intretinerea si costurile de service". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În alta ordine de idei, eu am fost la inspecția de 30000 de km și acolo au constat ca plăcuțele sunt tocite în jur de 80% și ca ma mai țin în jur de 4000 5000 de km sau și mai mult în funcție de stilul de condus. Model o4 1.5 primit în iulie 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am facut o revizie luna trecuta:

  • 6L ulei Mobil1 0w-30, din care mi-au lasat in masina vreo 0.5L in portbagaj pentru orice eventualitate
  • filtru ulei
  • buson golire ulei
  • filtru aer
  • filtru polen

1488 lei actiunea asta cu piese si manopera la Compexit.

 

Offtopic, imi place ca primesc pe mail documentele cu ce se face si ce s-a facut la masina, documentele de predare-primire, tot, nu-mi place ca desi au spalatorie nu dau un jet la masina inainte sa o dea inapoi (la alte reprezentante fac asta), le-am si scris in formularul de feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Dintotdeauna mi-am schimbat singur filtrele de habitaclu, la toate mașinile pe care le-am condus. De două ori pe an, la sfârșitul verii și la sfârșitul iernii, iar vara curățam și radiatorul de AC cu spray antibacterian.

Însă la Octavai 4 nu găsesc unde este poziționat.

Am încercat ca la Octavia 3, să dau jos protecția din pâslă de la picioarele pasagerului dreapta, însă în spate este doar radiatorul de AC (util de știut pentru cine-și curăță singur sistemul AC).

Apoi am încercat să scot torpedoul, însă nu am reușit. Reușesc să mișc ceva pe-acolo, însă ajung la niște cleme de plastic care par casante, și nu reușesc să le mișc mai mult de 5mm, mi-e teamă să nu le rup.

Am căutat pe net și sunt o grămadă de tutoriale pentru Octavia 1,2,3, dar pentru 4 nu este nimic.

 

Aveți idee cum ajung la filtru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

48 minutes ago, BFlamer said:

Aveți idee cum ajung la filtru?

 

https://www.briskoda.net/forums/topic/501903-pollen-filter-replacement/

 

 

Uite si pentru MK3, dar pe partea gresita... 🙄 
Mecanismul de "declipsare" pentru torpedou este cam acelasi si la MK4 daca am inteles eu bine.

 

 

Modificat de SkOmk4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am reușit aseară. Nu are nicio treabă cu pașii de la Octavia 3 (nu puteau și ei să facă ceva standard, trebuie să schimbe la fiecare model nou).

 

Pasul 1: se împinge capătul brațului amortizorului de pe partea dreaptă înspre în față, din cercul roșu, care-l ține fix, către cercul verde, apoi se scoate către lateral. Brațul rămâne acolo, nu se scoate de tot, va rămâne liber, puteți să-l împingeți în sus până la capăt. Operațiunea este foarte ușoară, nu necesită deloc forță.

 

image.thumb.png.8ac492a0cf67dddffb4703767eb587e6.png

 

 

Pasul2: aici este cel mai complicat. Este exact cum observasem înainte, și anume în ambele părți ale torpedoului sunt două urechiușe (încercuită cea din dreapta cu albastru), care sunt blocate de  niște muchii de plastic (banda verde din poza 2), să nu iasă de tot.

Ce trebuie să faceți, și ce nu am reușit în februarie, este să apăsați pe marginea marcată cu săgeată roșie până urechiușa poate trece de muchie. Pe ambele părți (se începe cu dreapta). În februarie era frig și nu am reușit să mișc plasticul, însă ieri, după ce a stat o zi în soare, s-a îndoit destul de ușor și nu mi-a mai fost frică că se crapă. Deci e de făcut doar când e cald afară.

image.thumb.png.02ee61c34ca7e1bde01fcf3446c3354b.pngimage.thumb.png.29748626c910f2a504dd91ba99273a7b.png

 

 

Pasul 3: se deschide torpedoul de tot, se desfac cele trei cleme de la capacul filtrului (din dreapta spre stânga), se scoate capacul și se înlocuiește filtrul.

Eu am luat MANN FP26009, este antibacterian. Alternative, MAN CU26009 (filtru simplu) și CUK26009 (filtru carbon).

 

image.thumb.png.1341790fbfce600e49976c37c633e46f.png

image.thumb.png.3d5687a0dfece4ecd5598ca5d3e61187.png

Modificat de BFlamer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma intereseaza daca are cineva codurile pt filtrele OEM 1.5TSI DPCA.

Ps. Nu sunt lenes, am ceva informatii dar as vrea o confirmare.

aer : 5Q0129620G

polen: 5Q0819644A sau 5Q0819653

ulei: 04E115561H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la doi ani (11720 km) la Avia Motors.

 

La ulei sunt doua preturi pentru ca, la solicitarea mea, s-au pus 4 litri vrac (mai ieftin) si 1 litru la bidon (mai scump). Intra 4.3 litri si 0.7 litri au ramas in portbagaj pentru completari ulterioare daca va fi cazul. Daca nu solicitam se puneau 4.3 litri vrac dar se plateau 3.3, 1 litru fiind discount.

 

Este prima data in 10 ani cand m-au intrebat daca vreau Castrol sau Mobil. Pana acum aveau doar Castrol.

Urmatorul schimb de ulei si filtru se va face peste 2 ani sau 30000 km. Tot atunci si revizia. La 3 ani sau 15000 km nu se face nimic.

 

Inspectia service inseamna si alte verificari la exterior, interior, dedesubt, anvelope, compartiment motor. Este un check list cu 42 de pozitii, toate au fost ok.

 

image.png

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, akon said:

Ma intereseaza daca are cineva codurile pt filtrele OEM 1.5TSI DPCA.

Ps. Nu sunt lenes, am ceva informatii dar as vrea o confirmare.

aer : 5Q0129620G

polen: 5Q0819644A sau 5Q0819653

ulei: 04E115561H

 

Din factura primita de la AVIA:

 

Filtru polen antialergeni: 5Q0819669

Filtru ulei: 04E115561H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_VLa 3 ani cred ca se schimba lichidul de frana.
Cum de nu ai schimbat si filtrul de aer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat si mi-au spus ca nu se schimba nici lichidul de frana.

La 11720 km si 2 ani se schimba filtrul de aer numai daca e cazul. La O2 se inlocuia la 90000 km sau la 6 ani.

Stiu ca unii schimba la fiecare revizie "uleiul si filtrele" dar tehnic nu se justifica, nu este necesar. Bineinteles, cine vrea poate sa-l schimbe si in fiecare luna, filtrul nou este intotdeauna mai curat decat cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_V 

 

Ciudata afirmația celor de la Avia legata de lichidul de frână.... acum o luna am schimbat și eu uleiul și mi au spus ca în decembrie când masina împlinește 2 ani, trebuie sa înlocuiesc uleiul de frână 

 

 

LE . Tot la Avia am făcut și eu revizia , la Pantelimon 

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, Cristi_V a scris:

 

Din factura primita de la AVIA:

 

Filtru polen antialergeni: 5Q0819669

Filtru ulei: 04E115561H

Atentie la terminatia lui, dupa 669 mai este o litera. B spre exemplu este antialergic, ceva mai rugos si galben putin la aspect.

6BECD5BC-60FA-482E-ADED-B803EE8D41C7.jpeg
 

Personal nu vad motivul mai nou al schimbarii la 60k al filtrului de polen si la 90k la motor. In ritmul asta sa nu ne miram de ce masinile noi nu mai tin ca cele la care era litera anul sau 15k pt toate filtrele si ulei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Cristi_V said:

 

image.png

Salut,

243 lei pentru filtrul de habitaclu e hoție. Vezi câteva posturi deasupra că îl poți înlocui singur, cu 75 lei și jumătate de oră, filtru antibacterian.

Eu nu i-am lăsat niciodată să-mi înlocuiască filtrul de habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera pentru schimbarea filtrului este o gluma de un minut. Iar filtrul poate fi achizitionat din alte parte. Se economiseste seminificativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 3 ani iti vor schimba lichidul de frana, la inspectia intermediara. Filtrele le shimbi cand consideri, dar daca le schimbi prea repede sunt doar bani aruncati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord. N-am avut timp sa ma ocup si iata consecintele. Oricum, ma steptam la un pret x2 nu chiar x4.

Astia de la Avia au alte tarife daca vii cu piesele tale dar oricum te-ar scoate mai ieftin.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, dercos said:

La 3 ani iti vor schimba lichidul de frana, la inspectia intermediara. Filtrele le shimbi cand consideri, dar daca le schimbi prea repede sunt doar bani aruncati.

 

Nu se schimba la 3 ani. Am intrebat. Eu am scris aici tocmai ca sa vedem ce mai e nou sub soare. Masina asta are un plan de service dar acest plan nu se mai pune la dispozitia clientilor ca pana acum.

 

6 hours ago, The_Ego said:

Atentie la terminatia lui, dupa 669 mai este o litera. B spre exemplu este antialergic, ceva mai rugos si galben putin la aspect.

 

 Pe factura apare asa cum l-am scris. Poate il au gresit in sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Toate Skoda de productie recenta au schimb de lichid frana la 3 ani prima data, apoi la 2 ani.

 

La O4 fi lichid de frana LL.😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   3 membri

    • Xman_ghio
    • Gabriel*77
    • adrian001
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!