Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

Efectele câmpurilor electromagnetice asupra sănătății umane încă nu sunt foarte clare și mai e nevoie de studii, spune OMS. Vom vedea în viitor care sunt rezultatele cercetărilor mai amănunțite. 

 https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/radiation-electromagnetic-fields#:~:text=Some members of the public,fatigue and loss of libido.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/10/2022 at 6:34 PM, tavitara said:

 

Pe bune ?

Cum poate sta asemenea postare pe acest forum ?

A si predat la liceu ... nu conteaza ce ... un om care nu respecta un grup de oameni decat fortat de lege , cum poate preda unui grup de oameni ?

Cum se simteau profesorii nefumatori de la acel liceu cand intrau in cancelaria aia imputita de atata fum ?

Placerile care pot afecta pe altii ti le faci privat , nu in public , e vorba de o minima educatie

Team Building-ul lu' peste ... de aia suntem ultimii peste tot , nu avem respect pentru nimic

Intr-o LUME NORMALA si cu oameni care judeca corect ar fi trebuit sa ai aceasta reactie si fata de cei care utilizeaza masini cu combustie, mai ales "pentru micile placeri ale vietii". Pragmatic vorbind, efectele nocive ale masinilor cu combustie sunt mai grave decat fumatul. In cazul fumatului, daca esti la peste 20 de metri de fumator, nu te afecteaza. Dar noxele de la masini au efect pe o raza de ordinul kilometrilor (orase intregi) iar emisiile de CO2 au efecte la scara planetara. Efectiv nu exista nici o cale sa nu fii afectat.

 

 

On 11/10/2022 at 6:34 PM, tavitara said:

... un om care nu respecta un grup de oameni decat fortat de lege ...

As vrea sa dezvolti putin aceasta idee, sa inteleg care este problema cu acel grup de oameni, pentru ca mai jos ai spus asa:

 

18 hours ago, tavitara said:

Cand se vor interzice masinile termice ne vom supune toti acelor legi

 

5 hours ago, dydu_kuf said:

EV-urile polueaza cot la cot cu ICE-urile.

EV-urile polueaza semnificativ mai putin decat ICE-urile si poluarea de la EV-uri este in continua scadere.

 

Dar oricum, eu cred ca masina personala este o idee nesustenabila si ineficienta. Si este pacat ca societatea a ajuns in situatia ca masina personala sa fie o necesitate, pentru multi. Nu e bine pentru ca nu e sustenabil.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina in sine a ajuns o necesitate ( pentru majoritatea care isi si permit ), ca pana la urma si tu te plimbi tot cu o masina. Lumea evolueaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In istorie standardul DECT a fost considerat fara probleme asupra sanatatii utilizatorilor, statia de baza emitea un "beacon" cu maxim 250mW, frecvente joase, sub 1.800MHz.

Istoria a dovedit ca acea statie de baza pastrata pe noptiera sau in camera are efecte negative, pe cale de consecinta au aparut dezvoltari ulterioare ECO DECT pentru a-i prelungi viata in casele oamenilor.

 

Aceea nu era radiatie ionizanta, sau altfel spus, nu avea energie suficienta pentru a distruge legaturile chimice.

 

Sfatul meu este sa nu va luati dupa marota care spune ca doar radiatiile ionizante cauzeaza distrugeri celulare.

Toata comunicatia in corpul uman este facuta prin curenti, descarcari electrice, camp electromagnetic.

Ce se intampla acasa daca cresteti "zgomotul radio" in banda Wi-Fi, mai comunica router-ul la fel de bine cu device-urile?

 

Ridicati-va peste nivelul de stiinta de gen revista Magazin, altfel sunteti victimele propriei ignorante.

 

Pentru ca mi-a fost cerut de multe ori, atasez video unde am gasit si eu o platforma video.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kolfleading , deja ma plictisesti  cu postarile tale , dezvolta-ti ce idei vrei singur , imi pare deja rau ca am pierdut timpul cu cineva ca tine , retrag tot ce am scris , din partea mea poti sa te apuci iar de fumat

 

@Dolfin , daca am putea vedea real toate radiatiile de orice natura din jurul nostru cred ca am ajunge la nebuni

Este fara indoiala nesanatos sa fim inconjurati de asa ceva dar este imposibil sa mai existam fara ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 1980 se spunea ca daca maninci mai mult de doua oua prajite pe saptamina,te imbolnavesti de ficat.

Tot pe atunci se spunea ca un pahar de vin rosu,la masa este recomandat.

Carnea de peste,foarte recomandata in ziua de azi.

In ziua de azi,zic unii,ca e foarte bine sa maninci oua,cite poti.

Orice picatura de alcool,de orice fel,dauneaza creierul.

Carnea de peste este infestata cu microparticule de plastic,datorita poluarii,iar cea mai mare cantitae de peste oceanic,este creat in ferme,nu este natural,ferme oceanice bineinteles,pestii sint ingraditi si crescuti cu chimicale,sau mai bine zis resturi

Am vreo toti masini electrice,dar sint scumpe,nu au autonomia necesara,si habar avem cu ce probleme ne vom confrunta peste 20 de ani,cind ne vom da seama ca nu avem gropi de gunoi atit de mari unde sa aruncam rezidurile produsecare sint la fel de toxice ca si cele atomice de la centralele nucleare,si la fel de greu de reciclat(imposibil de fapt)

Sau creat locuri de munca numai la orase,mai rau,cele din zonele rurale sau distrus,asa ca ne-au obligat sa folosim masini ca sa ajungem la munca,ca doar nu toata lumea isi permite sa isi cumpere o casa in oras si sa stramute si familia cu el.

Apoi,li sau dat locuri de munca si femeilor,ce ironie,egalitatea in drepturi,si daca tot are de munca,sa isi cumpere si masina ca sa poata ajunge la servici.

Acum ne cer ,vezi doamne,ca sa nu mai poluam,sa renuntam la tot,si sa poluam mai putin....vizibil,adica sa nu se mai vada in aerul pe care il respiram,sa il ingropam in pamint sub forma de baterii,si sa-l bagam in stomac sub forma de hrana,si la niste preturi care nu pot ajuta decit pe unul ca Elon sa isi termine statia orbitala cu care va calatori in univers,ca noi sigur nu visam la asa ceva.

 

Ni se interzice sa fumam in restaurante...foarte bine,mai nou in masinile personale,foarte rau,dar cum naiba de nu interzic fabricarea si vinzarea tigarilor???..pai ce sint prosti,la citi bani iau pe droguri sa renunte la ele?

Prostitutia nu o interzic,au redenumito,servicii sexuale,si mai stiu eu ce.

Ati observat o chestie?

Ne certam,adica discutam mai aprins intre noi,ne jignim,si in realitate,noi sintem singurii care platim pretul,indiferent ca este vorba despre o masina cu combustibili fosili sau una electrica.

Astea sint uneltele pe care ni le ofera ei,ca sa putem continua sa platim impozite in continuare.

In copilarie,am folosit trenul si bicicleta,si asa am reusit sa cunosc multa lume si sa imi fac prieteni,drumuri lungi,plictiseala,te face sa intri in vorba cu oricine,sa schimbi o parere,sa vezi un cimp inverzit pe geamul trenului,sa vezi un oras la pas,nu in viteza masinii.

Din pacate,in ziua de azi,fara telefon mobil,internet,si masina,nu pot sa merg nici la magazin sa cumpar mincare,nici sa contactez cu clientii si eventualii clienti,si ce sa mai vorbesc despre legatura dintre amici,si familie,care sint la sute, sau mii de km distanta.

Inapoi nu mai putem sa mergem,decit daca vreun nebun ne rade complet ca specie si aia care scapa nu vor avea incotro.

Jucam pe muzica lor,din pacate,dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne miscam toti la fel.

Am vazut azi citeva Tesla la mina a doua,80 mii euro,din 2021,si un Renault,20 mii euro,din anul 2020,de care sa imi iau?Banca imi da imprumut cu 4,5% si trebuie sa pun casa gaj.

In curte am un Audi A6 vechi,motor 2,5tdi v6 si un opel cu 200 mii km,folosesc masina cam 5000km anual,din cauza ca am atelierul acasa,iar centrul comercial la 1 km distanta?

In final,eu cred ca la asta se rezuma totul,cum spuneau si altii inaintea mea,cumparam electrice,daca avem bani,si daca ne sint rentabile si necesare,sau daca sintem curiosi sa testam o masina ca asta,lucru care se poate face mai bine inchiriind una.

In ce priveste poluarea....bleah,astea sint vorbe mari,exista ca si sfintul,dar nu este vizibil.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Dolfin said:

Ridicati-va peste nivelul de stiinta de gen revista Magazin, altfel sunteti victimele propriei ignorante.

Este foarte amuzant ca ceea ce spui tu despre radiatiile EM este fix la nivel de "revista Magazin".

Nivelul de stiinta peste "revista Magazin" nu sustine afirmatiile tale.

 

3 hours ago, tavitara said:

@kolfleading , deja ma plictisesti  cu postarile tale , dezvolta-ti ce idei vrei singur , imi pare deja rau ca am pierdut timpul cu cineva ca tine , retrag tot ce am scris , din partea mea poti sa te apuci iar de fumat

Disonanta cognitiva este denumirea stiintifica a situatiei care a provocat acest raspuns agresiv.

Sau, mai pe romaneste, "adevarul doare", durerea asta te-a enervat si iti descarci nervii pe mine, incercand sa ma insulti.

 

4 hours ago, acidone77 said:

Masina in sine a ajuns o necesitate ( pentru majoritatea care isi si permit ), ca pana la urma si tu te plimbi tot cu o masina. Lumea evolueaza.

Si nu este in regula ca a ajuns asa. 

Si eu ma plimb cu masina, ca n-am alternative. Dar asta este gresit.

 

58 minutes ago, vp44 said:

In ce priveste poluarea....bleah,astea sint vorbe mari,exista ca si sfintul,dar nu este vizibil.

Ba este, foarte adevarat si foarte vizibil.

Daca nu crezi, pune nasul la 3 cm de teava de esapament a masinii si inspira adanc timp de 1 minut si vezi cum te simti dupa aceea.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am dat un like , poate asa te opresti din comentat orice la oricine

Tare plictisitor mai esti omule ... am spus ca retrag tot ce am scris si mai bine nu postam , revino on-topic :Driver:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa nu ne mai contram unul pe altul ca nu isi are rostul.Pentru unii merita masina electrica,pentru altii nu,si fiecare are argumentele lui.E la fel ca si cu vegetarienii si carnivorii...din care fac si eu parte,pai nu o sa ma convinga nici papa sa nu mai maninc carne indiferent de motivele pe care mi le ofera ca argument.

Sint fumator,am fumat vreo 40 de ani,m-am lasat de vreo doua ori in viata mea de tutun,perioade de 6 luni,si recunosc,super extra fenomenal,dar cind fumez ma simt mai linistit,cu toate ca respir greu,asa ca mai moale cu teoriile,drogatul consuma ca asa vrea,alcolistul la fel,fumatorul asemenea,si toti stim ca nu este bine.

Cheltui 5 eur pe pachet,doua pachete jumate la zi intre mine si sotie,12,50 eur zilnic,375 eur pe luna,si nu cred ca o sa existe nimeni care sa ma convinga sa ma las de tutun si sa cumpar mincare sau haine mai bune.

Imi place mirosul de motorina arsa dimineata la cafea,ma facea sa traiesc,sa simt ca am un scop in viata,si nimeni nu ma va convinge sa imi dau pensia mea,a sotiei,si salariile copiilor pe o masina electrica,pentru ca vezi doamne,nu polueaza...si stiti ceva,de multe ori,...mint,mereu ma gindesc la acelasi lucru,din razbunare pe smecherii astia care fac afaceri cu masini electrice,prefer sa poluez,cel putin atita timp cit imi voi permite.

Pentru cei care sint contra poluarii...cit conteaza sa nu mai poluam in Europa,daca restul lumii o face??Traiti cu impresia ca poluarea ramine doar deasupra tarilor care o produc?Sint de acord sa nu mai poluam...TOTI nu doar unii,dar pina atunci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/8/2022 at 3:29 PM, Dolfin said:

la ei nu s-au putut bloca, ca la noi, punerea in functiune a unor hidrocentrale deja construite pe motiv de contestare in instanta pentru ca se distruge habitat al broastelor, pestilor, etc.

asta suna a RomaniaTV/Antena3, e total incorect sa spui asa ceva fara o minima informare

1) Nu ONG urile blocheaza, ci instantele, sau uneori chiar Curtea Constitutionala! A spune ca un ONG blocheaza nu are nici un fel de sens, si da, si in Germania e la fel, cand apar ilegalitati!

 

2) Declaratiile despre aceste hidrocentrale sint doar politice, din acelasi registru cu "PNL/PSD au trucat o licitatie de 600 BMWuri pt prietenul presedintelui, dar ei zic ca USR e de vina"... cam asa si aici. 

 

3) de pe site-ul Hidroelectrica: "Investitiile la aceste centrale au fost demarate din anul 2004. Pe perioada de insolventa a Hidroelectrica (2012-2016) lucrarile au fost intrerupte fiind reluate abia la sfarsitul anului 2016. In prezent lucrarile de constructie sunt sistate."

Nu credeti ca vinovatii pt blocaj sint cei care au bagat in 2012 in insolventa Hidroelectrica??

https://www.hidroelectrica.ro/article/41

 

4) nu sint deloc gata si nici aproape gata, hai sa fim seriosi, astea sint declaratiile catorva penali de prin PSD/PNL, si tot pe site-ul Hidroelectrica aflam ca se minte mult cand e vorba de institutiile publice ajunse in insolventa din cauza baietilor destepti

"În anumite cazuri, reprezentanţii Hidroelectrica nu au fost în masură să raspundă solicitărilor administratorului judiciar în sensul că nu au furnizat informaţiile cerute sau au furnizat informaţii cu mare întârziere, contradictorii şi / sau incomplete. "

https://cdn.hidroelectrica.ro/cdn/Raport_cauze_insolventa.pdf

 

5) Termenul de finalizare oficial, declarat (Ca sa dea bine in presa si la public, asa cum stim totul se minte/vopseste in roz/exagereaza) este 2025, declarat acum 6 luni. Deci cam 3 ani. Hai sa zicem ca nu se depaseste decat cu 2 ani, inseamna 5 ani de munca, deci departe de a fi "aproape gata"

 

6) Puterea instalata a acestor 2 hidrocentrale reprezinta 1% din puterea Hidroelectrica si vreo 0,5% din sistemul national! Adica spre 0, nesemnificative, total neimportante. Sa nu uitam ca de ani buni nu mai funcitoneaza la capacitate nici o hidrocentrala, din cauza schimbarilor climatice, deci acele procente sint si mai mici in realitate. Anul asta Hidroelectrica a produs cu 30% mai putin ca anul trecut, de ex, din lipsa apa.

 

7) broaste? e vorba de intreg raul Jiu care ar disparea prin tevi... si probabil ar fi in continuare insuficient, aia e culmea...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva mai complexa discutia despre barajele in discutie. Romania a bagat foarte multe rauri de munte prin conducte realizand ''celebrele'' micro hidrocentrale. Ce produc este ridicol, insa raurile au fost afectate ireversibil, nu mai este asigurat debitul normal, ecosistemul a fost modificat cu buldozerele. Pe Rastolita e unul dintre putinele locuri in care mai exista lostrita. Acel rau e unul mic, necesita probabil aductiuni din bazine hidrografice vecine, ceea ce inseamna ca se trag niste conducte prin munti si e afectat si ecosistemul lor. Oricine neaga efectul sau e de acord cu aceasta ingerinta in natura sa priveasca Lotrul cand trece prin Brezoi. Dintr-un rau superb de munte a ramas un paraias ridicol. Oricand sunt de preferat niste panouri fotovoltaice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Cred" ca iar se deviaza de la subiect... oricum discutia asta este ca o poveste fara sfarsit... benzina vs diesel... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident ca e o discutie fara sfarsit, cred ca orice forum are si o sectiune de genul asta, unde se pot dezbate subiecte din acestea subiective si fara concluzii clare.

 

Apropo de afirmatia de mai sus, ca in Germania ONG urile nu pot face si nu pot drege, citeam un articol despre un ONG din Germania care vrea sa blocheze NordStream... 

 

Deci putem vedea toti cat de usor este sa ne inselam, sa consideram ca "stim", mai ales manipulati de media corupta si platita din Ro (care ne-a povestit ce manca Elon Musk la Brasov desi el nici nu era in Ro)

 

German environmental NGO sues in effort to stop Nord Stream 2

https://www.cleanenergywire.org/news/german-environmental-ngo-sues-effort-stop-nord-stream-2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să nu mai vorbim de presiunea pe care o pun ONG-urile și activiștii de mediu pentru a închide cât mai repede centralele nucleare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastrati-va vigilenti cu referire la toate aspectele, nu numai la cele care va contrazic convingerile.

 

Stirile despre actiunile NGO-urilor le gasiti mai ales pe site-urile care promoveaza politici de mediu si clima sau in anumite vehicule media care au scopul, sau sunt platite, sa promoveze aceste lucruri.

Ce se scrie mai putin este efectul pe care l-au avut unele actiuni, daca au fost de succes sau au fost respinse.

 

Germania are 16 landuri, fiecare are o legislatie proprie privitoare la NGO.

Peste acestea mai este o Lege - privind reglementarea dreptului public privind asociațiile, Cod Civil German, iar peste toate Constitutia.

Din Iulie 2023 intra in vigoare o noua lege cu privire la "Stiftungsrecht" - Fundatii, cu reguli mult mai stricte si care va avea aplicabilitate generala in toata Germania, printre altele clarificarea diverselor forme de "fundatii", ce au si ce nu au voie sa faca, si desigur ceva foarte deranjant, dezvaluirea tuturor surselor de finantare.

 

Stim deja ca NGO-urile au fost folosite ca element de presiune de catre organisme statale si nu numai pentru a influenta anumite politici in sensul dorit de ele.

Germania a experimentat aceste riscuri, au fost NGO-uri care au dat chemat in judecata Mercedes Benz, sau au cerut ca Porsche sa plateasca o amenda de 110.000.000€.

Se stie ca in Germania industria si industria auto este de siguranta nationala, actiunile au fost respinse si pe cale de consecinta s-au cerut masuri si in viitor se are in vedere controlul mult mai strict al lor, in fond este o masura de aparare impotriva agresiunilor externe de tip "soft-power".

Sa nu uitam scandalul "Dieselgate", ce amploare a avut asupra imaginii producatorilor germani, dar sa ne gandim cine ce a castigat totusi, pentru ca pana la urma a fost un razboi economic, poluarea a fost doar "motivul".

 

Din pacate in malaxor o sa intre toate fundatiile, asta pentru ca imaginea de Fundatie a fost afectata semnificativ in opinia publica germana (sunt voci care cer interzicerea lor directa pe anumite domenii).

 

 

In continuare in narativul cu incalzirea climatica incep sa apara fisuri, tocmai de la MIT in care aveau mare incredere ca sunt in barca care trebuie.

Earth can regulate its own temperature over millennia, new study finds.

 

In incheiere citez un personaj: "Know what's going on!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spne Dolfin:

 

On 11/22/2022 at 12:07 AM, Dolfin said:

in narativul cu incalzirea climatica incep sa apara fisuri

 

Si ce spune articolul citat: 

 

Quote

 

“On the one hand, it’s good because we know that today’s global warming will eventually be canceled out through this stabilizing feedback [...] But on the other hand, it will take hundreds of thousands of years to happen, so not fast enough to solve our present-day issues.”

 

 

Cu alte cuvinte, nu exista nici o legatura intre afirmatia lui Dolfin si articolul indicat. 

 

Acum sunt doua posibile variante:

  1. Ignoranta: Dolfin s-a entuziasmat foarte tare cand a vazut titlul, dar n-a citit articolul pana la capat
  2. Rea vointa: Dolfin intentionat a dat o interpretare tendentioasa articolului, sperand ca oricum noi nu-l citim cu atentie.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema incalzirii globale este exact cum se vede ,doar la nivel de discutii,bla bla bla ...in realitate nu intereseaza pe nimeni .

Daca vreun lider politic era interesat facea ceva ,ani multi au avut la dispozitie.

Inca putin si o sa spuna ca deja e cam tarziu sa mai faca ceva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am citit eu articolul: planeta isi revine, nu va faceti griji :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se face "spin"-ul, pas cu pas, nu poti sa livrezi adevarul catre marea masa de oameni "peste zi", cand ei au fost indoctrinati zeci de ani, vedem ce rezistenta opun...

 

Prin faptul ca MIT recunoaste voalat un lucru stiintific (afirmat de altii cu mult inainte) se acopera informational grupe mai mari de oameni, unora le induce sau le confirma o indoiala in narativul oficial, altora, "hard lineri", le ofera timp pentru "digest in".

 

Din categoria unor site-uri nu asa de prestigioase.

ANTARCTICA’S LATEST -60C (-76F) READING EVER RECORDED; NOAA: ‘COLD POOL’ RETURNS IN BERING SEA; + SUN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi,nu vad sa spuna nimeni nimic despre bateriile scoase din uz,ma refer la cele ale masinilor electrice.Unde se depoziteaza?Cit polueaza?

Fabricarea acestor baterii,produce deseuri,noxe,ceva ce poate dauna sanatatii?

Care este costul pentru cei care cumpara astfel de masini,nu ma refer la pretul de cumparare,ci la restul,mantenanta,consum electricitate din ce in ce mai mare,si cine mai stie ce?

Pina acum,detinatorul unui vehicul,il parca pe trotuar in vreo zona apropiata locuintei,cu cit mai aproape cu atit mai bine,dar cu masinile electrice se presupune ca trebuie sa le lasi la incarcat seara,ca sa ai totul in regula dimineata cind pleci la munca,pai si in cazul asta cei care nu pot lasa masina sub fereastra ca sa scoata un cablu pe geam,ce vor face?

Eu sint curios de micile detalii ale vietii,nu ma intereseaza ce ne mint politicienii si afaceristii.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

Europa va trebui să gestioneze deșeuri de până la 500.000 de tone de pale de turbine eoliene până în 2050, întrucât aceste componente nu sunt reciclabile. Industria lucrează la soluții de reciclare, dar efectele vor fi vizibile abia după 2040. Până atunci, palele sunt îngropate în pământ.

https://www.autocritica.ro/green-zone/reciclare-turbine-eoliene-pale/

 

Noi nu suntem in stare deocamdata sa gestionam deseuri mai putin toxice decat acumulatorii auto scosi din uz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stai la bloc si parchezi pe strada, deocamdata nu ai optiuni de a incarca. Trebuie sa incarci cand esti la cumparaturi.

In alte tari exista locuri de parcare pe strada care au statii de incarcare. Sper sa apara si la noi.

 

Cum am reusit sa reciclam bateriile cu plumb, vom reusi si cu celelalte. 

Motivul este simplu. Este acelasi motiv pentru care se fura catalizatoarele de pe masinile cu benzina: materialele folosite sunt scumpe.

Exista si vointa politica si motive economice sa se recicleze. Ca rezultat, exista deja firme care fac asta la scara mica.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, Sparkyson said:

Exista si vointa politica

Zero !

Inca nu reciclam gunoiul menajer si in continuare ardem deseurile europei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minute în urmă, Sparkyson a scris:

Daca stai la bloc si parchezi pe strada, deocamdata nu ai optiuni de a incarca. Trebuie sa incarci cand esti la cumparaturi.

In alte tari exista locuri de parcare pe strada care au statii de incarcare. Sper sa apara si la noi.

 

Cum am reusit sa reciclam bateriile cu plumb, vom reusi si cu celelalte. 

Motivul este simplu. Este acelasi motiv pentru care se fura catalizatoarele de pe masinile cu benzina: materialele folosite sunt scumpe.

Exista si vointa politica si motive economice sa se recicleze. Ca rezultat, exista deja firme care fac asta la scara mica.

 

Din informatiile mele,inca nu pot fi reciclate,nu exista tehnologie pentru asa ceva,nici spatii de depozitare speciale,inclusiv pompierii se pling pe aici prin Europa,ca daca se incendiaza una,ei nu pot face nimic,decit sa izoleze focul,si sa astepte pina se consuma singur,si nici nu le putem compara cu bateriile vechi,cele cu plumb.

Peste 20 de ani??

La cum ne mint excrocii astia,pentru asi umple buzunarele cu bani,cum putem sa avem incredere ca nu plantam rosii si castraveti,si rasare vreo planta martiana?

Acceptam acum,sa cumparam masini electrice care nu polueaza,zic ei,si copii nostri sa se descurce?

In cazul asta eu prefer dieselul,ca tot sa invatat paminu cu fumul lui,si nici nu trebuie sa cheltui pe alta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!