Jump to content

ID.3 - jante și cauciucuri


IRONICK
 Share

Postare recomandată

Pai si anvelopele de iarna/vara le faci pachet cand le depozitezi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar is mai usoare de carat/manevrat/pus pe raft. :)

Csf, hernia de disc bat-o vina :))

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am cumpărat jantele anul trecut când am luat și masina: Loen 18" aprox 3860 RON 

jantele acelea de otel plus capace ... erau cam scumpe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cj.Paul Din experienta mea, jantele sunt deteriorate (vizual) atunci când schimbi anvelopele...oricat stai geana pe băieții din vulcanizare. 

 

Apoi, pierzi mai mult timp pe la vulcanizare + costul adițional pentru schimb. Daca țin mașina 8 ani, și o voi tine.. cam tot pe acolo ajungi dpdv al costului. 

 

La mașina ICE am acum un singur set de jante, pentru ca... sunt vechi, dar primii 5 ani cât a fost noua am avut jante de tabla + aliaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....this!

fix de aia am luat si eu seturi complete. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi se schimb singur pentru ca mi se pare mai comod decat sa le bag in masina si sa ma duc la vulcanizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar am de gand sa fac si eu asta, mai ales ca am garaj de anul trecut. Vreau sa iau si o cheie dinamometrica, dar in final tot trebuie sa te duci la echilibrat? Cu toate ca mergand atent cu ea, mai mult prin oras, fara gropi ...si fiind noi, nu cred ca au nevoie de echilibrat in primii 2-3 ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu imi schimb singur rotile si fac asta de multi ani. Problema cea mai mare este aglomeratia la vulcanizari + caratul rotilor.

Intradevar o verificare/echilibrare trebuie facuta periodic, dar pot face asta dupa ce trece haosul de la vulcanizari. Prefer asa in loc sa stau sa astept 3/4 ore pentru un schimb de roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sau va puteti programa si va duceti si stati 30 min. oricum eu le schimb cu mult timp inainte, mai tarziu decat "multimea". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autosoft unde merg de obicei cu rotile, se face programare doar daca ai rotile depozitate la ei. Daca le ai acasa, stai la coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in civ am dimensiunea 215 55 R18 T , sunt obligat sa cumpar anvelopa cu acelasi indice de viteza? (T = 190 kmh), sau as putea lua si ceva mai performant 215 55 R18H?  (H = 210 kmh) Intreb din punct de vedere Casco, Politie, etc. 

 

Pe 215 55 R18T e mai slaba oferta decat H, de aceea intreb, altfel as fi luat direct conform civ-ului.


 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T sau mai mare, trebuie.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, kolfleading said:

Stiu, dar nu se gasesc la set de 4 la pretul celorlalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai pus cineva BF Goodrich pe ID3 dintre cei ce au trecut deja prin iarna trecuta? Sunt curios cum se comporta pe tractiune spate.

Oscilez intre BG Goodrich G-Force Winter 2 si Nokian WR 4, primele fiind mai silentioase si o ceva mai ok pe ploaie (conform specificatiilor).

 

P.s. doar pe mine ma deranjeaza faptul ca multe din anvelopele ce corespund marimilor id3 au cuvantul ''suv'' in denumire? 

 

 

BFg.thumb.png.75851a578d43adadf58530273a1c988b.png

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă vrei performanțe foarte bune pe zăpadă și gheață, eu aș merge pe Nokian. Le-am folosit pe mai multe mașini, inclusiv cea actuală și nu m-au dezamăgit niciodată, am ieșit din cele mai delicate situații iarna fără nicio problemă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru ca iarna nu-i ca vara si nici masina electrica nu e ca una conventionala, devine grea alegerea unei anvelope de iarna care sa fie ok pt id3.

De ce? Fiindca la o electrica conteaza mult rezistenta la inaintare, greutatea anvelopei. ID3 avand tractiune spate conteaza (mai) mult si aderenta anvelopelor.


Din ce m-am documentat VW recomanda urmatoarele modele pentru ID 3 cu jantele de 18", care corespund si civ-ului. in cazul meu:  215/55/18 95 T.

 

 215/55/18 Bridgestone LM001 95T   ~ 909 lei (3636 lei 4 anvelope)
 215/55/18 Goodyear UG Performance G1 95T ~ 807 lei (3548 lei 4 anvelope)

 

Cele de mai sus sunt vandute ca si anvelope create 'pentru masini electrice'.

 

+ pt Brigestone -> are tehnologia B-Seal

+ pt Goodyear -> sunt vandute ca si 'Vw Original Equipment'

 

Alte variante pe care le iau in considerare mai sunt:

 

Bridgestone Blizzak LM005 215/55 R18 99 V XL ~ 729 lei (2916 lei 4 anvelope)

Nokian WR SUV 4 215/55 R18 95 H ~ 605 lei (2600 lei 4 anvelope)

Bf Goodrich G-Force Winter 2 ~ 575 lei (2300 lei 4 anvelope) 

Kleber Krisalp HP3 215/55 R18 95 H ~ 500 lei (2000 lei 4 anvelope) - astea practic sunt aceleasi anvelope ca si Bf G, dar mai ieftine (thread, clase consum/aderenta, reviews etc) - ambele sunt sub brandul Michelin.

 

- pt toate cele de mai sus - probabil nu vor obtine acelasi range ca celelalte, fiind mai grele/ranforsate si avand teoretic o rezistenta mai mare la inaintare.

+ pt toate cele de mai sus - pretul.

 

Merita diferenta de ~1000 de lei pentru niste anvelope special create pt electrice sau e mai mult marketing?

 Daca diferenta asta de pret se reflecta asupra range-ului meu din cauza ca anvelopa nu opune rezistenta la inaintare, e mai usoara, etc.  ar merita. Dar asa sa fie? 

 

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai grele cele pentru masinile electrice. 
Un video interesant e mai jos: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe NOKIAN WRD4 SUV si asta iarna, pe -16 grade la Predeal, pe zapada nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati luat careva Kleber pina la urma?

Ale mele tocmai ca au ajuns, sper sa fi facut o alegere buna, cel putin am inteles ca sint recomandate si pentru electrice, apare pe eticheta. 

 

Am mai avut Kleber pe o Corolla si am fost multumit de ele

 

E3B1730F-AC54-40F3-A399-4312CD37CD39.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vad ca pe ale mele scrie si LM005 dar si LM05Z si nu scrie XL.

20210923_161225.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/1/2021 at 2:08 PM, giony82 said:

Din considerente de greutate  (sunt mai grele nu?) + look. Oricum, nu am renuntat total la idee. VW le vinde tot ~6000 RON. Intrebarea ar fi, jantele OEM de tabla sunt mai OK dpdv al greutatii (si handling-ului) fata de aceste Dezent din aliaj ? Ignoram aspect-ul look-ingului :) (se rezolva cu capace , destul de scumpe si ale

Si eu as vrea sa aflu raspunsul la intrebarea asta.

Nu am exclus varianta de a cumpara al doilea set de jante si ca variante as avea: jante OE tabla + capace sau jante aliaj Dezent TU (cost aproximativ acelasi, 2500 lei toate 4).

 

image.thumb.png.5c06aa69d7b86d5c335f6916ae49cb9d.png

 

Potrivesc prezoanele actuale de la jantele de aliaj OE la jantele de tabla?

 

 

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat jantele OEM de tabla, capace si aparatori de noroi. 
Inca nu sunt hotarat in privinta anvelopelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat conteaza, dar sunt mai aerodinamice cele de tabla, in special cu capatele originale.

Sunt si mai usoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!