Jump to content

ID.3 - jante și cauciucuri


IRONICK
 Share

Postare recomandată

Pai daca are anvelope self seal, tocami de aia le are ... sa nu iti mai dea kit-ul de pana. Daca avea anvelope convientionale, atunci era o problema daca nu aveam kit-ul de pana. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat roata de rezerva si kit (cric cu antrenor cu clichet si cheie cu brat telescopic mare pentru suruburile rotilor) de aici:

https://www.thewheelshop.co.uk/product/volkswagen-id-3-2019-present-day-19-space-saver-spare-wheel-and-tool-kit-copy/

 

Cricul este cel cu cheia cu clichet cu maner negru cu galben, se vede intr-o poza montat sub masina. Cricul este decent, mai solid decat gunoaiele de unica folosinta de prin magazine gen Dedeman.

 

A venit cam intr-o saptamana.

 

Anvelopa este 175 / 60 R 19. Dupa calculele mele, are acelasi diametru ca si rotile de pe masina (215 / 55  R18).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/27/2020 at 1:35 PM, kolfleading said:

Da.

cum ai platit pe AHW. am pus comanda de o săptămână dar inca nu am primit nimic.

 

m-ar interesa și pe mine sa îmi iau un set de 4 jante Loen 18:

 

10A071498  8Z8Janta aliaj7.5J x 18 ET50, Loen, argintiu strălucitor        1,067.00 Ron

 

se pot comanda la dealer doar jantele sau cum sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, merci. eu încă nu am plătit nimic pentru că nu am primit detalii de plată și nu știu cum sa fac.

pentru jantele Loen să mă adresez dealerului ?

Modificat de John !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tot caut sa achizitionez setul de capace pentru jante pe 18 cele negru/argintiu. Nu le gasesc pe nicaieri, le caut de cateva zile.

pana la urma am luat setul argintiu. Oricum, si astea vin in 15 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul nu imi plac jante din fabrica, mi-am gasit ceva frumos pe janta.ro  modelul dezent TZ pe 18, am atasat si o poza cum ar trebui sa arata, acum astept sa imi vina sa le montez pe masina.

 

 

 

 

Screenshot_185.png

Modificat de ciprian2492c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Au aparut in stoc, in austria variante cu AZW negre 18 si 19. Livrare in 7 zile.

verificati pe la dealeri :)

eu am reusit sa iau un set 18” din cele ce erau in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si vorbim despre jante sau capace ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roti complete iarna cu anvelope conti seal. Cele pe 18 undeva la 72oo lei si pe 19”’parca 9.300.

capace zic sa mai incerci.. ca existau in stoc la un moment dat, am luat eu pt 9’buc. Si jante de tabla.

mai greu cu anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capace am luat cele argintii, dar le doream pe cele argintii/negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Eu am pus jante OE, destinate inițial pentru Golf 7 GTE. Marseille.

 

 

Screenshot_20210207-151837.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Este cineva care a avut pe mașină jantele de tablă de 18” și îmi poate spune ce dimensiuni mai are trecute în CoC?

De asemenea, ar ajuta informația și de la cineva care are jantele de aliaj de 18”, nu ar trebui să difere dimensiunile omologate.

Modificat de andrei_2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/20/2020 at 2:28 PM, kolfleading said:

Multumesc pentru raspuns.

Uite in atasament cum scrie la mine.

id3-roti.jpg

@andrei_2006 poti cauta pe topic, sunt doar 6 pagini. in urma s-au postat aceste informatii, vezi mai sus, de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inceput sa ma uit dupa roti de iarna, dar vad ca sunt putine modele "omologate" de VW pt ID.3

 

Inafara de anvelopele WinterContact Ts850p si Ultra Grip Performance + nu am mai gasit variante recomandate sau omologate. La o masina ICE era usor sa faci combinatii, sa cauti raportul calitate/performanta potrivit buzunarului si masinii :)

 

Exista varianta oficiala de la dealeri, Loen 18" + Conti, la pretul pe care il stiti. Avand in vedere ca nu am gasit jantele separat de cumparat (doar dinafara tarii), ma gandeam sa fac combinatia:

WinterContact Ts850p + jantele astea https://www.janta.ro/wheelsportal/84677/products/rims/DEZENT/TA dark#TTAF8BP50E 

 

Pretul final e mai mic cu ~2000 RON, si as zice ca arata mai bine decat Loen. Dar ar fi OK combinatia asta cu jante Dezent?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE ce nu iei jante de tabla pe 18 ?

 

Eu am mers pe nokian wrd4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din considerente de greutate  (sunt mai grele nu?) + look. Oricum, nu am renuntat total la idee. VW le vinde tot ~6000 RON. Intrebarea ar fi, jantele OEM de tabla sunt mai OK dpdv al greutatii (si handling-ului) fata de aceste Dezent din aliaj ? Ignoram aspect-ul look-ingului :) (se rezolva cu capace , destul de scumpe si alea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 capace , 500 lei ti se par scumpe ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Al Bundy said:

4 capace , 500 lei ti se par scumpe ?

 

Da. Probabil ca asta o fi valoarea lor materiala.

Pentru mine insa, utilitatea lor este suficient de mica incat sa mi se para multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@giony82 vrei neaparat sa ai 2 seturi de jante?

 

Si eu am jante ca si ale tale si nu cred ca o sa cumpar un alt set de tabla/aliaj pentru iarna, ci doar anvelope. Nu stiu insa ce ar merge ok pe East Derry  215 55 18 95T, dar cred (sper) ca voi avea de unde alege..


Pana acum am avut la fiecare masina 2 seturi de jante, dar daca stau sa ma gandesc, avantaje considerabile nu am simtit.  Nu pot sa zic ca am facut mare economie asa, ci mai mult ma incurcau cu depozitatul/dusul la vulcanizare pt echilibrat/schimbat. Daca as fi avut pe dimensiunea de 20 sau chiar 19, as fi luat in considerare al doilea set pe 18, dar asa..ma gandesc :)

 

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!