Jump to content
IRONICK

ID.3 - jante și cauciucuri

Recommended Posts

Al Bundy

Crezi ca o sa ai un id3 pana la iarna ? As vrea si eu sa mi se indeplineasca acest vis.....

Rave
On 8/1/2020 at 8:27 PM, Rave said:

O mașină mare, înaltă și destul de patratoasa ca ID. 3-ul ar fi arătat absolut stupid cu niște jante "normale" de Golf. O sa fac un PS, când o sa am timp, sa va convingeți. 

Hai ca am apucat sa fac PS-ul ala cu niste jante de e-Golf(mai pe repede inainte dar e doar sa se inteleaga ideea, nu de postat pe undeva). Am incercat sa pastrez proportiile intre  215/50/19 de pe ID.3 si 205/55/16 de pe e-Golf cat mai reale posibil.

Mie mi se pare ca arata dupa cum am zis, stupid. Masina este prea inalta, ma refer de la podea la plafon nu ca suspensie desi cu jantele pe 16" este prea SUV-ish, si prea masiva vizual pentru niste jante atat de mici. Dar altii pot avea alte pareri asa ca fiecare judeca cum vrea.

Untitled-1.thumb.jpg.72ca5b25bda0611be7c859e8a25044bd.jpg

On 8/2/2020 at 8:46 AM, detinator said:

Mi-e greu sa cred ca ar fi aratat "absolut stupid", tinand cont ca avem inclusiv SUVuri mari de la Tiguan, Santa Fe si pana la Tuareg care nu ajung la jante de 20... Motivele trebuie cautate in alta parte.

Din lista ta doar Santa Fe nu vine cu 20" (are 19")... Tiguan vine cu 255/40 R20 optional (19" standard la R-Line), Touareg vine cu 285/40 R21 (20" standard la R-Style). Dar asta este absolut irelevant pentru ca nu vor fi multi cei care vor lua varianta Max ca sa primeasca si jante 20", cei mai multi vor ramane la 18" si 19" ceea ce e in linie cu ce e pe piata acum (pana si Qashqai vine cu 19"...). Acum cateva zeci de ani era ceva normal sa vezi o masina cu jante pe 14" si 18" era ceva de domeniul fantasticului. Incet, incet s-a trecut la 15", 16", 17" etc.

Bogdan_wrc

@Al Bundy cum adica? masinile vor incepe sa fie livrate in a doua jumatate a lunii Septembrie.  ai dat comanda, sau vrei sa dai comanda? ca nu mi-e clar