Jump to content

e-Golf - sfaturi achizitie


Blitz-ar
 Share

Postare recomandată

13 hours ago, detinator said:

nu cu tine am vb in pm si ti-am zis ca te ajut daca esti din Buc? poate te confund. Si cu rabla cu tichetul iti zisesem ca exista variante mai ieftine ca la dealer.

cu cat mai ieftine? motive sa ma oftic ca l-am luat de la dealer? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ma asteapta el cumintel sa vin maine sa il iau :D  Acum la modul mai serios, oare fac Rm Valcea _ Bucuresti dintr'un singur "plin", daca merg normal cu 120-130 pe autostrada? Ar fi 182 de km in total pana acasa. Cat de mult influenteaza AC si viteza mai mare de 100 kmh?

WhatsApp Image 2020-08-21 at 10.03.58.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca il faci cu un plin daca esti cuminte cu pedala, mai ales ca se coboara de la Valcea spre Bucuresti. Ar trebui sa ajute si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuminte sunt, am talpa usoara si fina ca pielea de bebelus :))  Dar nici nu vreau sa merg cu 90 pe A1 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si tu cand ajungi in Pitesti ce autonomie disponibila ai. Sunt cateva statii pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 120-130 km/h... nu cred. Dar la 90-100 km/h, da. Deși e posibil sa ma înșel... 

Oricum, când afli să-mi zici și mie. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza mai veche, hai sa vedem daca se potriveste. A se lua in calcul si variatiile de la vant, temperatura ambianta si inclinatia drumului.

utool_f_1327321132_3041.thumb.jpg.457d2903639730cd17ab9e1255b78c16.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, tudy_cnu said:

Cum ma asteapta el cumintel sa vin maine sa il iau :D  Acum la modul mai serios, oare fac Rm Valcea _ Bucuresti dintr'un singur "plin", daca merg normal cu 120-130 pe autostrada? Ar fi 182 de km in total pana acasa. Cat de mult influenteaza AC si viteza mai mare de 100 kmh?

frumoasa culoarea! mai misto ca a mea (alba).

E in coborare si daca sint doar 182, faci sigur, dar nu la viteze de 130. Zi-le sa ti-l incarce full si vino cu masina pusa pe modul Eco sau chiar Eco+

In Eco viteza e limitata la 120, in Eco+ la 90.

Eu zic ca vei ajunge acasa linistit si cu Eco (deci max 120) dar e totusi riscant, insa iti vei raspunde singur la intrebare mergand si vazand ce autonomie iti raporteaza.

Daca vezi ca mergi cu 130 si raporteaza autonomia de 100km, evident stii ce ai de facut... reduci viteza. 

Eu i-am dat ca surdu-n tobe cand am luat masina ca am luat-o de  la Pipera si am plecat spre Valeni pe A3, adica doar vreo 25 km de autostrada, in care i-am dat si viteza maxima (legala, desigur...) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca e un Penny la intrare in Pitesti, probabil voi opri acolo, ca sa stau apoi fara griji

Btw, la motorul electric exista rodaj? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cumva niste optiuni:

- mergi cu viteza mare si esti fortat sa opresti la penny (sa zicem fortat)

- mergi mai potolit si ajungi acasa fara oprire

in manual nu am vazut de rodaj mai nimic. Dupa cum am zis, eu cand am scapat cu ea de la dealer i-am dat cat am putut... asta e acuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnu sa ne zici si noua cum e cu consumul, fiindca Miercuri voi avea aceeasi dilema ca tine :)

Dupa calculele mele, bazat pe ce am vazut pe Youtube, ajungi sigur fara sa incarci pe drum daca o tii pe autostrada la 110Km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, tudy_cnu said:

 

Btw, la motorul electric exista rodaj? :))

La motor nu cred. Dar la frane, cauciucuri,  si alte subansambluri se poate spune ca da. Frânele nu vor tine la capacitate primii km.  Nici gumele. 

Sa te bucuri de ea:)

Ar trebui sa nu ai probleme pe 182km daca ai grija la pedala pe urcare si recuperezi pe coborâre spre Pitești. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul a fost in felul urmator:

Am plecat cu bateria plina din Rm Valcea. Pana la Pitesti am avut consum 11.7 kwh.

Cum voiam sa facem o pauza, dar si sa merg linistit pana la Bucuresti, am oprit la Penny unde am incarcat vreo 15-20 de minute. Aici m'am intalnit si cu un coleg de pe forum cu un Citigo :D Salutari si aici Bogdan

Pana la Bucuresti am mers cu 120 pe ACC si a crescut consumul overall la 13.6 kwh. Am reusit sa ajung acasa cu un range de vreo 90 de km.

Per total super multumit de masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de mentionat ca bateria plina este de fapt 92%

mai mult nu se incarca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnu, daca nu opreai la Penny, din estimarile tale, ai fi ajuns acasa? Cat a intrat in baterie in cele 15min de incarcare rapida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la limita limitei. Si nu am vrut sa risc. Eu oricum nu am ajuns pana in militari, la capatul A1. La Bolintin Deal am coborat de pe A1 si am intrat pe niste drumuri laturalnice sa ajung la Corbeanca.

La penny nu m'am uitat cat s'a incarcat, ca m'am luat cu vorba cu colegul de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Productia continua, am postat aici: https://vwforum.ro/topic/128466-e-golf-discutii-generale/?do=findComment&comment=3054107

 

Oricum f buna initiativa de a avea brosurile postate. 

 

Autonomie maxima: 231 WLTP... eu am parcurs 268km :) si 258 in alta ocazie.

 

Citind brosurile (cam tarziu, poate trebuia sa le citim inainte :) ) am descoperit ceva servicii gratuite, stia cineva de asa ceva?

 

Servicii post vânzare Serviciul de mobilitate Viata este mult mai frumoasa atunci cand te simti in siguranta. Folosind serviciul de mobilitate, va asigurati ca veti primi la timp ajutor calificat in caz de imobilizare tehnica a masinii dumneavoastra in timpul calatoriei. Acest serviciu gratuit este valabil pentru toate autovehiculele noi, timp de doi ani de la data livrarii, fiind conditionat de efectuarea lucrarilor de service la un partener de service autorizat Volkswagen. In cazul in care aveti nevoie de asistenta pe teritoriul Romaniei apelati numarul de telefon: 021.405.54.51*. In afara Romaniei este valabil numarul de telefon: +4021.405.54.51*. Serviciile oferite in caz de imobilizare sunt: 1. Mobilitate Serviciul de mobilitate este valabil în ţările din Uniunea Europeană şi din Spaţiul Economic European – inclusiv Elveţia. 2. Intervenție la fața locului în caz de defecțiune În caz de imobilizare vă oferim asistenţă cât mai repede posibil. Lucrările de reparaţie minore (siguranțe, coliere, etc.), realizate la faţa locului pentru a vă ajuta să vă continuaţi călătoria, sunt gratuite. 3. Serviciul de tractare În cazul în care defecţiunea nu poate fi remediată la faţa locului, autovehiculul va fi tractat până la cel mai apropiat service autorizat. 4. Autovehicul la schimb Vă este pus la dispoziţie fără limită de kilometri un autovehicul la schimb, pe durata efectuării lucrărilor de reparaţie (maxim trei zile calendaristice, cinci zile pentru Phaeton). 5. Cazare Ca alternatică la mașina de schimb, cazare la hotel de 3*** (cu mic dejun inclus) pentru şofer şi pasageri, pentru o noapte (pentru Phaeton cinci nopţi). 6. Taxi Sunt suportate cheltuielile pentru taxi (în limita a 26 euro), autobus sau tren (clasa I), pe teritoriul României, maxim 1000 km. 7. Continuarea călătoriei cu avionul sau cu trenul Sunt preluate costurile călătoriei cu avionul clasa economy sau trenul clasa I, în limita a 400 euro (în străinătate). 8. Returnarea autovehiculului Returnarea autovehiculului reparat sau restituirea costurilor apărute în cazul în care aţi recuperat personal autovehiculul ( avion clasa economy sau tren clasa I pentru o singură persoană). 9. Livrarea de piese de schimb Cazul se va prelua cu prioritate pentru livrarea de piese şi efectuarea reparaţiei.

Probleme minore Asistenţă în cazul descărcării bateriei, a pierderii de ulei sau de lichid de răcire, alimentarea cu o canistră de carburant în cazul unei pene de combustibil, schimbarea unei roţi avariate, defecte cauzate de rozătoare. Materialele sunt contra cost. * numere de telefon cu tarif normal. Aceasta oferta de servicii se supune unor termene si conditii. Detalii complete la partenerul dumneavoastra Volkswagen.

 

 

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit si eu la asta, dar totusi, prin alte tari si pe la alte marci, era un seeling point clar la electrice, asigurarea unui serviciu de mobilitate gratuit ca sa nu risti sa ramai cu ea pe coclauri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se referă doar la bateria de 12V și toate detaliile sunt preluate de la modelele termice, se regăsesc de mulți ani în broșuri sau oferte/flyere de la dealeri, nu e nimic nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

hehe... eGolf a fost fabricat in fabrica de sticla alaturi de Phoeton si Bentley :)

 

Mai exista se pare si pe la dealeri noi noute https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-golf-e-golf-4usi-136-cp-100-kw-esg-reducere-7000-euro-IDekoa6.html

 

si second hand sint oferte interesante https://www.olx.ro/oferta/vw-golf-2020-pompa-de-caldura-IDekCgW.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cel second hand, nu stiu cum poate vinde el masina daca a luat-o cu Rabla Plus, pentru ca trebuie sa astepti un an inainte sa o poti instraina. Si m-as mira sa o fi luat fara Rabla.

 

Uite si aici la recuperari : https://www.executari.com/licitatie-155549-volkswagen-egolf-2018-14-522-km-sector-5.html  Poate cu o oferta buna, poti lua mai ieftin de pretul afisat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!