Jump to content

e-Golf - sfaturi achizitie


Blitz-ar
 Share

Postare recomandată

18100 euro a fost masina, plus 1800 lei tichetul rabla. Masina e luata in leasing. A fost pont ca am gasit-o asa la intamplare, ca nu cautam, dar asa ocazie mai rar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat 23,5k si tot am avut cam 5k de euro diskount fata de pretul de lista...pe langa o rabla si un tichet rabla +,  ele au acum un diskont de importator fiind sfarsit de serie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

zoe si Smart ies mai scumpe ca eGolf

Si eu am rezervat un eGolf, la 17550 euro nu am putut rezista (doar culoare alb, priza combinata, pachet iarna si camera marsarier)

Mai e una la 17550 (negociata de mine la sange), daca mai e cineva interesat si f f hotarat ca imi imaginez ca va disparea imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, detinator said:

zoe si Smart ies mai scumpe ca eGolf

da, dar zoe are range mai mare, putin mai sportiva, design mai actual (modelul nou) si niste avantaje la partea financiara (0,5% in loc de 1% la plata schimb curs valutar), dobanda 0. 

dar nu vreau sa fac un versus :) si eu tot pt egolf as fi optat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu e permis versusul aici, Bogdan, dar designul chiar nu poate fi comparat macar, mai ales la interior, unde eGolful e f modern, mai ales in versiunea cu active info display.

0,5% diferenta curs valutar = 100euro

Pacat ca eGolf nu are incarcare rapida si pe AC (zoe e singura masina care are din ce stiu). 

eGolf am inteles ca vine cu 2 cabluri de incarcare?

Un prieten a platit la Smart 300 euro pt un cablu extra (se da doar unul gratuit, la alegere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e-Golf vine cu un cablu Type 2 si inca unul pt incarcarea la priza de 220v

Si la Cluj mai este o masina pe la 19500 euro,pt cine mai doreste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, detinator said:

cred ca nu e permis versusul aici, Bogdan, dar designul chiar nu poate fi comparat macar, mai ales la interior, unde eGolful e f modern, mai ales in versiunea cu active info display.

0,5% diferenta curs valutar = 100euro

Pacat ca eGolf nu are incarcare rapida si pe AC (zoe e singura masina care are din ce stiu). 

eGolf am inteles ca vine cu 2 cabluri de incarcare?

Un prieten a platit la Smart 300 euro pt un cablu extra (se da doar unul gratuit, la alegere)

doar de fun :) desi repet, ca as fi luat egolf instant. suie-te intr-un zoe model nou. nu vechiul., pt ca au update de vreo 6 luni. si eu am fost tot la o recomandare, si am ramas suprins placut. da, la display e mai clar si mai lizibil la golf, cel de bord. 

aia 100 euro inseamna incarcari pentru 3-4000 km :)  era oferta la zoe, 10k avans si 3 ani rate de 1100 lei. pt varianta cu range mare. 

au scos la zoe incarcare f rapida.

 

oricum f buna alegerea ai facut. la banii astia nu are concurent. 

 

PS: nu facem versus, doar share la info. ti-am zis ca am stat pe ace pt e-golf, si daca nu era id3, l-as fi luat instant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

zilele astea sunt iar oferte la e-golf pe stock.

reduceri de ~4k euro +600e online, inainte de aplicarea Rabla si rabla+. Deci preturile incep de pe la 16-17k euro.

de exemplu asta are cam tot la ~23k 

https://stoc.volkswagen.ro/car/V-2019-0516543-RO

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 16k in nici un caz nu cred ca gasesti :) as mai lua 2 la pretul asta

Intr-adevar, daca vrei multe dotari si esti dispus sa le platesti, in 23k iei o masina extrem de dotata (pompa caldura as vedea-o ca utila). Privacy glass: nu stiu cat e de utila la 300 euro. Cu 300 euro o infoliezi cu folie ceramica si pe geamuri fata si raman bani si de folie pe faruri si pe capota.

A mea la 17600 euro a venit cu parbriz incalzit (standard pe absolut toate eGolfurile), diferential electronic XDS (stiu ca era optiune chiar si pe Passat), pachet iarna (scaune fata incalzite -duze instalatie spalare parbriz incalzite -avertizor pentru scaderea nivelul lichidului de spalare parbriz -instalatie spalare faruri) si multe altele. Adica comparat cu un golf normal la acelasi pret, e mult mai dotata.

La capota are telescoape, vad ca la G8 le-au scos.

Ce am observat mai neplacut:

- cheia este facuta dintr-un plastic ingrozitor, se zgarie imediat

- volan piele: o fi piele oare? mi se pare mai mult plastic. Mult mai placuta pielea de pe Passat B7

- piano black si navigatia: multe amprente. Ma sperie ideea aparitiei zgarieturilor. Imi imaginez totusi ca pe navigatie nu vor aparea, probabil e un material mai dur?

 

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, detinator said:

La 16k in nici un caz nu cred ca gasesti :) as mai lua 2 la pretul asta

mie asa imi iese asta 28.129 - Rable. undeva la 16 si ceva in functie de cursul valutar. 

https://stoc.volkswagen.ro/car/V-2019-0518735-RO

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pt ca aceea are 7000 reducere, dar mai sus ai spus reducere 4k. 

Cele cu 7000 sint rare si nu prea exista de fapt, incearca sa o rezervi si o sa vezi ca nu reusesti.

Oricum, chiar si asa, iese 17000 (nu 16 si ceva)

35269

-7140

-1330

-9200

-600

= 17000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt multe cu 4k, dar si cu 7k au fost. oricum stocul se schimba zilnic, unele dispar, altele apar.

stiu ca unele cu reduceri mari (cum sunt alea de 7k) le mai rezerva dealerul, pt ca stie sunt doritori. Dar ai acces la ele daca iei legatura cu un dealer. mie mi s-a oferit una cu reducere de 7k, am vazut-o, am vb cu un dealer si mi-a rezervat-o, dar pt ca am ramas la id3, a vandut-o altui doritor. 

da, eu calculasem la un curs valutar mai prost. :) my bad. oricum si 17, tot mi se pare pret f bun. 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu ai prins una cu 7k si ai refuzat-o.... of... mare greseala ai facut. O vindeai cu profit cand venea ID3 ul

dar nu prea cred, am tot vanat ofertele si cele cu 7k sint doar niste himere, nu pot fi rezervate niciodata. 

In general sint rezervate de dealeri in sensul de persoanele fizice de acolo, pt ei sau pt sotii, rude. La una mi s-a spus ca a luat-o sotia sefului...

Adica nu apar public decat dupa ce sint rezervate. E si normal, si cea cumparata de mine e mai ieftina decat una second-hand din Germania

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma ocup cu vanzare-cumparare, plus o gramada de acte, plus ca asteptam ID3 si nu aveam bani sa-i tin blocati in 2 masini. daca nu vindeam repede? si venea id3? (era asteptat in aceeasi perioada sa dau avans/platesc).

Nu stiu daca exista limitari cu RABLA la revanzare (gen sa nu o vinzi o perioada de.., sau ceva de genul), si nici nu m-a interesat.

nu ma crezi. e treaba ta. :) nu voi sta sa pun emails si oferta aici. am tinut legatura cu dealer, si m-a tinut la curent cu toate ofertele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

La Rabla pentru Electrice parca nu ai voie sa o vinzi 1 an. Dar, de ce ai vinde-o? :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M'ati bagat si pe mine usor in boala cu E-Golfurile astea. Incerc sa ma invart si eu zilele astea, poate imi ies pasentele si cumpar unul. Ideea e sa reusesc sa vand Golful GTD pe care il am acum.

Stiti cumva daca mai e pe vreundeva un e-golf din ala cu 7000 reducere? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate stocurile le poti vedea pe stie la vw.ro. se schimba zilnic, sau destul de des. 

Dar la cum s-au vandut alea cu 7k reducere, nu cred ca vor mai aparea :) nu rezistau nicio zi pe stoc. acum vad ca sunt cam cu 4500 reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit una alba la 18100 EUR si am platit taxa de rezervare. Acum sper sa gasesc cumparator si pentru Golful meu. Am ceva semnale pozitive deja. In cazul fericit, in 2-3 voi trece si eu pe electric :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

@tudy_cnu, ai rablã sau iti cumperi tichet? cat dureaza pana se valideaza dosarul si se ajunge in posesia masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara tichet. Asa se procedeaza :) la mine a mers repede, se valideaza destul de rapid dosarul.

Primul pas este sa va scoateti certificat fiscal de la impozite si taxe, pt tichet rabla. E primul pas, atentie, nu se poate face nimic pana nu il aveti in mana.

Si dureaza un pic, 2 zile lucratoare, daca te duci azi, il ai abia luni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, detinator said:

Si dureaza un pic, 2 zile lucratoare, daca te duci azi, il ai abia luni. 

recomand depunere online. si te duci doar sa il iei. sau merge cu taxa de urgente, in cateva ore. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo cunostinta pe la vreun dealer in Bucuresti, care sa aibe si un E-Golf de test drive? Eu am mai mers cu unul, generatia veche, acum vreo 2-3 ani, dar ar vrea si sotia mea sa mearga un pic sa vada cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vorbesc in necunoastere despre Bucuresti, dar cam toti dealerii mari au un e-Golf in parcare. Cel mai bine e sa suni si te programezi direct, au sa iti zica ei daca il au sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cu tine am vb in pm si ti-am zis ca te ajut daca esti din Buc? poate te confund. Si cu rabla cu tichetul iti zisesem ca exista variante mai ieftine ca la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi'ai zis ca ma ajuti doar cu tichet rabla, dar inca nu am ajuns la pasul ala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!