Jump to content

ID.3 - retrofit și activări functii


Rave
 Share

Postare recomandată

Cum poti sa activezi functii suplimentare?

Am eu volan capacitiv si merge bine cand merge.

 

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat cu VCDS, se activeaza pe A5, pe camera. 

 

 

STG A5 TA mit VZE
00 08 30 2A 15 01 10 E4 16 24 20 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00

Code is accepted
Travel assist button on the steering wheel is now highligted and you can click on it

 

byte                    Codes                          Bits ex works                            Bits TA without VZE            Bits TA with VZE

6th       HC point of intervention            3     (Hex 08)                            4     (Hex 10)                        4   ( Hex 10)

7th         Emergency Assist variant        5,6,7 (Hex E0)                          2,5,6,7 (Hex E4)                   2,5,6,7 (Hex E4)

8th      HC variant                                    1.2 (Hex 06)                              1,2,4 (Hex 16 )                     1,2,4 (Hex 16)

9              HC or VZE                               2.5 (Hex 24)                              2.5.7 (A4)                              2.5 (Hex 24)

 

linkuri:

https://forum.obdeleven.com/thread/13462/travel-assist-activation?page=1

https://www-meinid-com.translate.goog/thread/2233-stellen-sie-travel-assist-auf-eine-id-3-oder-id-4-ein-wenn-sie-noch-keine-haben/?postID=66998&_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=fr&_x_tr_pto=nui,sc#post66998

10 minutes ago, Sparkyson said:

Cum poti sa activezi functii suplimentare?

Am eu volan capacitiv si merge bine cand merge.

 

Tu ai MAX, nu ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are volanul capacitiv in toata povestea?

 

L.E. ma gandeam la comenzile capacitive dar cred ca este altceva legat de a simti daca ai mainile pe volan sau nu.

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.  De a simtii mainile pe volan.

 

legislatia europeana a cerut o metoda noua de a detecta mainile soferului pe volan. Vechea metoda (cuplul aplicat de mana soferului, masurat cu senzor de unghi volan sau cu senzor de cuplu din caseta de directie) nu era suficient de precisa in anumite situatii ( vezi clipul cu sticla de apa pe volan)

AStfel ca volanul are folie capacitiva sub piele (sau sub plastic)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi foloseam Travel Assist si in decurs de 5 secunde m-a alertat de 3 ori cu rosu sa pun mainile pe volan, desi erau pe volan.

Inainte de 2.3 mergea mai bine. Sper ca e ceva de soft si se va rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Al Bundy said:

nu o sa functioneza full, deoarece pe Plus nu exista volan capacitiv

 

Nu ai volan capacitiv... inca! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul unui nou este cam mare : vreo 3500 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm functionarea , singura chestie e ca dupa 12-13 secunde imi spune sa pun mana pe vola, apare cu alb, si dupa inca 3 secunde apare mesajul cu rosu. Nu stiu ce se intampla dupa mesaj, ca eram in trafic si ma gandeam ca franeaza si trage pe dreapta. Dar daca tin mana pe volan se simte cum ajusteaza directia. Daca misc eu usor de volan la cateva secunde nu mai apare mesajul. 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Al Bundy said:

Confirm functionarea , singura chestie e ca dupa 12-13 secunde imi spune sa pun mana pe vola, apare cu alb, si dupa inca 3 secunde apare mesajul cu rosu. Nu stiu ce se intampla dupa mesaj, ca eram in trafic si ma gandeam ca franeaza si trage pe dreapta. Dar daca tin mana pe volan se simte cum ajusteaza directia. Daca misc eu usor de volan la cateva secunde nu mai apare mesajul. 

Ai de gind sa iti comanzi si volanul?

Sint curios de o pozitie a celor de la VW, daca accepta ei un retrofit de genul acesta

 

Se poate face usor revenirea si lasa urme in caz de probleme in garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/8/2021 at 10:57 AM, redflame said:

Ai de gind sa iti comanzi si volanul?

Sint curios de o pozitie a celor de la VW, daca accepta ei un retrofit de genul acesta

 

Se poate face usor revenirea si lasa urme in caz de probleme in garantie?

Am vazut un videoclip cu prezentarea lui software-ului 3.0 si avea un tile de shop pe ecran, iar acolo se putea cumpara travel assist, care culmea era 0 euro.  undeva de la minutul 6

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/8/2021 at 10:57 AM, redflame said:

 

 

Se poate face usor revenirea si lasa urme in caz de probleme in garantie?

DA, se poate reveni foarte usor si nu sunt probleme de garantie.

On 12/7/2021 at 7:52 PM, Sparkyson said:

Azi foloseam Travel Assist si in decurs de 5 secunde m-a alertat de 3 ori cu rosu sa pun mainile pe volan, desi erau pe volan.

Inainte de 2.3 mergea mai bine. Sper ca e ceva de soft si se va rezolva.

Poti sa-mi spui daca in meniul de pe HU ai ceva setari legate de TA ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut nimic legat de la Travel Assist in setari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Si inca o intrebare: la tine TA se activeaza doar apasand butonul TA sau trebuie sa fie si ACC in functiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu modificarile din OBDEleven pe ID.4. Travel Assist functioneaza frumos, tine masina pe mijlocul benzii. E folosit cu ACC in functiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie apasat intai ACC si apoi TA. CA in manual scrie doar de apasare buton TA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie activat ACC mai intai. Dar ramane activat pana il dezactivezi, deci nu trebuia apasat de fiecare data.

Ce mi se destul de stupid este ca, daca apesi frana, trebuie sa apesi RES apoi TA ca sa revii la viteza setata anterior. Daca apesi doar TA, seteaza viteza curenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Se pare ca volanul de Passat e identic, se potrivesc butoanele de pe ID3, se pot transfera pe cel de Passat.

E mai ieftin volanul capacitiv de passat

 

informatiile sint luate tot de pe topicul postat mai sus de pe forum obd11

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A durat putin pana a ajuns (comanda plasata in decembrie), dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
 

Kit retus vopsea Makena Turquoise - 83 lei. 

A68219CE-6746-4E6C-A631-CFC625DF6CC1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 12/8/2021 at 9:22 AM, Al Bundy said:

Confirm functionarea , singura chestie e ca dupa 12-13 secunde imi spune sa pun mana pe vola, apare cu alb, si dupa inca 3 secunde apare mesajul cu rosu. Nu stiu ce se intampla dupa mesaj, ca eram in trafic si ma gandeam ca franeaza si trage pe dreapta. 

Am incercat eu, dupa ce se inroseste si mai tipa putin la tine, te smuceste din centura. 

Nu am apucat sa vad si mai departe ce face. A fost neasteptata smuceala si mi-a trecut de experimente. Apoi nu am mai avut drumuri libere, sa vad si mai departe ce face. Probabil ca va incetini.

 

In alta ordine de idei, as dori sa imi montez si eu carligul de transport si am vazut ca au pe AWShop https://shop.ahw-shop.de/original-vw-id.3-fahrradtraegervorbereitung-leitungssatz-hecktraeger-fahrradtraeger-10a092150?c=9272

Necesita vreo activare in service? Ma gandesc la priza pentru luminile suplimentare de semnal si frana.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 8 face asa:

 

mesaj cu alb sa pui mana pe volan

mesaj cu rosu sa pui mana pe volan

o frana de "test" si strans centurile (poate te trezesti)

incepe si face BEEP BEEP BEEP

in timp ce face BEEP BEEP BEEP pune avariile si incepe sa se opreasca.

Cand e aproape de oprire completa incepe si claxoneaza si initiaza apelul de urgenta.

 


mai departe nici eu n-am stat sa vad ce face, dar probabil suna la centru de urgenta VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/14/2022 at 3:06 PM, Johnny Bravo said:

In alta ordine de idei, as dori sa imi montez si eu carligul de transport si am vazut ca au pe AWShop https://shop.ahw-shop.de/original-vw-id.3-fahrradtraegervorbereitung-leitungssatz-hecktraeger-fahrradtraeger-10a092150?c=9272

Necesita vreo activare in service? Ma gandesc la priza pentru luminile suplimentare de semnal si frana.

Da, necesita activare(dar asta e mai mult ca sa schimbe PR-ul mașinii, irelevant). Ce te încurcă e partea de codare și parametrizare SW, pentru că nu face doar modulului pentru cârlig ci încă la vreo 8 module, iar în caz contrar rămâne în bord un pom de Crăciun de erori.

Știu că la reprezentanta tot pachetul e aprox 5000 lei, poți eventual să îl iei de pe ahw, sa il montezi altundeva și după să ceri oferta de preț la dealer strict pentru codare/parametrizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta as vrea sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Da-ne te rog mai multe detalii: ce kit este, de unde l-ai luat, cat a costat, cine l-a instalat etc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!