Jump to content

ID.3 - retrofit și activări functii


Rave
 Share

Postare recomandată

Nu este o problema acel panou dpv al unui posesor. La fel este si la MK8. Zonele de control sunt delimitate si sunt foarte usor de gasit chiar si fara a te uita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Bogdan_wrc said:

care id3 NU ARE? eu stiam ca e standard. cel putin la 1st ED era chiar si pe varianta de baza.

nu vad legatura intre comanda panoului neiluminata si comanda vocala....doar nu iese o mana din comanda vocala si nu vede unde sa apese...

Al meu nu are. Business Pro ( UK ) . Climatronic cu 1 zona. Nu este First Edition

11 hours ago, Silviu_7 said:

Nu este o problema acel panou dpv al unui posesor. La fel este si la MK8. Zonele de control sunt delimitate si sunt foarte usor de gasit chiar si fara a te uita.

Poate la tine nu o fii, dar mie nu îmi este la îndemâna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne dai mai multe detalii despre varianta? ca nu sunt familiar cu cele noi, si stiu ca in UK sunt mai diferite.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/23/2021 at 5:12 AM, Bogdan_wrc said:

ne dai mai multe detalii despre varianta? ca nu sunt familiar cu cele noi, si stiu ca in UK sunt mai diferite.

 

Se cheamă Business Pro Performance, 150Kw, baterie de 62kwh

Că și dotări "extra" are

keyless entry, camera mers înapoi, faruri led Matrix. 

Pentru mine a fost varianta optima, ca și preț 

Poza este pe podul suspendat din Bristol

 

 

 

 

 

 

 

PXL_20210221_220940777~4.jpg

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data am citit Dristor in loc de Bristol :))

Din fata masina arata foarte bine...nici podul nu e mai prejos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Scorpion te asteptam cu o prezentare in aria dedicata. Ar fi interesant de vazut cum e viata cu o electrica in alte parti ale lumii. :)

 

Poza si informatiile de aici se vor sterge pentru ca nu respecta scopul acestui topic. Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi m-am uitat prin canalele de Adaptari pe masina mea. Se pare ca se poate activa sa claxoneze la inchidere, dar nu am security code pe gateway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi place mai mult cum arata cu capacele de oglinzi negre.  

20210327_133726.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ce parere aveti despre aceste bare transversale? S-a mai discutat, stiu ca nu sunt omologate de VW si ca teoretic nu se pot pune bare pe ID.3  dar am dat peste ele intamplator si acum parca mi-ar surade ideea sa pot pune 1-2 biciclete pe distante scurte, deci nu greutate mare. Nu ma intereseaza sa transport cutie deasupra.  https://www.driveden.com/product/farad-pro-wing-black-aluminium-roof-bars-to-fit-volkswagen-id3-2020-non-roof-rails-hatchback-6978


 

Capture.JPG

Capture1.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Retrofit ornamente Pause/Play 

 

Cod piese: 10A723647

~260 lei

before.jpg

after.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de footrest nimic? nicio optiune? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazusem pe un forum de afara posesori de ID.3 ce si-au montat footrest de bmw seria 5 model mai vechi, nu retin minte exact modelul. Probabil se mirau vanzatorii de ce tocmai acum isi schimba lumea footrest-ul la bmw-uri de ~15 ani si de unde atatea comenzi :lol:

 

 

Footrest.JPG

 

Personal nu ma incanta ideea si pana nu apare ceva decent o voi lasa asa, fara nimic.

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine arata așa (am 1st Max; poza nu e de la masina mea, dar e similara):

 image.thumb.png.2d235bc48080a36067ccf8bc1ac3ce9a.png

 

Dar vad ca la altii nu exista: 

5ct86sh5pkw61.thumb.jpg.5086178e1bfab7bf0af2b81cc312fe63.jpg

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sparkysonsi eu am tot asa...dar as vrea metalic.

@cj.Paul pare de E39...dar nu mi-e clar. ai mai multe detalii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati asa ca masina din poze e un RHD, exista alt fel de footrest la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silviu, ai dreptate, nu bagasem de seama ca e cu volan pe dreapta.

Aparent masinile cu volan pe stanga au ''footrest'' de cauciuc, in timp ce masinile cu volan pe dreapta nu au nimic in zona respectiva, doar mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi a ajuns tavita de portbagaj, varianta pentru podea fixa. 

Se potriveste ft bine, am ales sa iau aftermarket si nu originala pt ca e aproape la jumatate de pret. Fiind in portbagaj, oricum nu conteaza. Deocamdata nu am observat nici vreun miros de cauciuc, nici cauciucul nu pare a fi slab calitativ.

 

Si inca un 'retrofit' (daca il pot numi asa): folii Llumar pe spate + luneta 15% transparenta + folie de protectie pe bara spate in zona incarcarii.

 

 

tavita 1.jpg

 

 

tavita 2.jpg

folii spate.jpg

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat au costat foliile? ti-au dat fata de usa jos? cum a iesit montajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai luat tavita ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tavita de aici: https://www.setcovoraseauto.ro/cumpara/tavita-portbagaj-cauciuc-volkswagen-id-3-2020-2021-6095?gclid=EAIaIQobChMIt8mbubWP8QIVBjcYCh1a7QaHEAQYASABEgJbMPD_BwE

 

@bogdanwrc foliile solare pt id.3 erau intre 510 lei si 990 lei pentru geamuri spate + luneta in functie de proprietatile lor  -> eu am ales varianta de mijloc.

Id.3 intra la categoria monovolum, cu golf plus, suprafata vitrata fiind mai mare ca la un golf/leon.

 

Au demontat geamurile spate pentru a aplica folia pe intreaga suprafata a geamului. Nu mi-am facut griji intrucat am dus-o la un centru care cu asta se ocupa de multi ani de zile si in trecut am mai aplicat la ei folii. A iesit bine montajul. Am ramas ft placut impresionat de folia de protectie de pe bara spate, acopera bine suprafata de incarcare si abia se vede. Aceasta a fost 180 de lei (versus 308 lei cat e ca si accesoriu la vw).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, cj.Paul said:

Au demontat geamurile spate 

garantia nu va zice nimic? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu au demontat nimic :)

 

Si sa fim seriosi, chiar daca ar demonta fata usii nu se face nici o modificare asupra masinii. Daca iti sparge cineva geamul, ce faci? nu il schimbi?

Atata timp cat ai bonul fiscal, dovada ca operatiunea s-a facut in centru autorizat si ai garantie pe lucrare, nu ar trebui sa iti faci griji.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie să îți faci griji, decât în cazul în care, spre exemplu, ai zgomote in ușile spate și se constată că zgomotele sunt datorate demontării anterioare. Atunci remedierea nu ar face obiectul garanției de fabrică,ci mai degrabă garanție de montaj in service-ul unde s-au montat folia. Nu se pierde garanția chiar așa ușor.

Modificat de Dementor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

și eu am montat folii, tot Llumar. eu zic că merită toți banii 

merci de pont pentru tăviță, am comandat și eu una :)

 

 

IMG-20210526-WA0010.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsina nu a venit cu geamuri spate si luneta de culoare inchisa ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!