Jump to content

ID.3 - retrofit și activări functii


Rave
 Share

Postare recomandată

dupa jante (ca ale mele) are 1st simplu, deci nu, nu vine cu privacy glass. 

daca in toamna nu dau la buyback masina si o pastrez, o sa montez si eu, m-ati convins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce surpriza ne pregatesti @Bogdan_wrc, cu buy-back-ul de la orizont?

Modificat de Abu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Models S plaid in haine de VW 😈.

Are fir direct cu R&D-ul din Wolksburd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu continuam OT, dar as vrea mult id3gtx. 

id3 mi-a deschis apetitul...pt mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am montat aparatorile de noroi pentru fata.

IMG_6722.jpg

IMG_6723.jpg

IMG_6724.jpg

IMG_6725.jpg

IMG_6726.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare practica, legata de motajul unor accesorii care implica gaurirea tablei pentru insurubat diverse:

 

Nu va "sperie" riscul de a aparea rugina?

prin "autoforare" apare riscul sa sara protectia antirugina pe conturul gaurii (vopseaua si lacul clar sar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand masina este noua nu sare lacul si nici vopseaua, dar da, la suprafata de contact in timp o sa fie punct de plecare pentru rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, gigelm5m3 said:

Intrebare practica, legata de motajul unor accesorii care implica gaurirea tablei pentru insurubat diverse:

 

Nu va "sperie" riscul de a aparea rugina?

prin "autoforare" apare riscul sa sara protectia antirugina pe conturul gaurii (vopseaua si lacul clar sar)

Cine a gaurit tabla pentru a insuruba diverse ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca cele 2 suruburi incercuite sunt insurubate in tabla.

IMG_6724.jpg.73c559aab5252c59e311c186fef155eb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 suruburi de acolo erau si inainte , fixau carenajul de plastic. In setul de aparatori vin cate 2 suruburi mai lungi pentru fiecare parte care le inlocuiesc pe cele existente. Ele se infileteaza intr-o piulita de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 16 ore, gigelm5m3 a scris:

accesorii care implica gaurirea tablei pentru insurubat diverse:

 

Tu chiar credeai ca Bundy isi va gauri masina ? Cred nu ai vazut ce retrofituri OE a facut la Octavie... Nu am avut inca ocazia sa ajung la el, dar astfel de tiganii nu o va face nicioadata, garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy o sloutie sanatoasa ca sa zic asa. Multumesc pentru detalii.

 

@gmtiby2016 Tocmai de aici si nedumerirea mea. Acum s-a lamurit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aparatorile au gauri din fabrica care se potrivesc cu cele de la carenaj. Asa am pus si eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Imi puteti recomanda un loc unde as putea instala un retrofit pentru camera de mers inapoi (zona bucuresti-ilfov)? 

 

Aveti idee daca exista variante retrofit pentru portbagaj actionat electric?

 

 

Multumesc!

Modificat de uberkleine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu sa se poata face retrofituri de asemenea gen pe ID3 deoarece modulele sunt blocate si pentru deblocare trebuie ajuns la dealer. IAr cate probleme de soft au aceste masini, inca nu m-as apuca de umblat la instalatia electrica si la soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A mai montat cineva inca un claxon pe masina?

Din ce am vazut exista doar un singur claxon, cel de joase cu codul 8X0951221A si se aude cam ciudat.

acelasi claxon a mai fost montat pe RS6 din 2016 incoace, iar pe acea masina este si cel de inalte , cu codul 8X0951223A. O sa incerc sa vad daca este loc de montaj.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Am achizitionat de curand un ID3 PRO si as dori sa ii aduc cateva "mici" imbunatatiri:

1.Montat difuzoare pe spate.Oare este posibil acest lucru intr-un atelier autorizat RAR fara pierderea garantiei?Oare care va fi impactul pe consum/electronica?

2.Se poate dezactiva "citirea" indicatoarelorde viteza maxima cu OBD/VagCom/VCds? Faptul ca masina reduce singura drastic viteza eg... de la 100 la 30 asa din senin si o toot tine cu 30 pt ca ai nostri au uitat sa mai puna"sfarsitul restrictiilor" e ff enervant si inconfortabil...

3.Eu am 4 biciclete si aproape singurul motiv pt care mai tin Passatul este ca are carlig de remorcare si pot cara cu el suportul de biciclete...

Oare pot monta carlig after market?Imi permite set-upul masinii?

Ca cel original am vazut ca tine greutatea unei biciclete-maxim doua....eu am nevoie sa care 4...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 - o poti dezactiva din Assists. Ceva cu predictive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 7/9/2021 at 2:38 PM, Al Bundy said:

A mai montat cineva inca un claxon pe masina?

Din ce am vazut exista doar un singur claxon, cel de joase cu codul 8X0951221A si se aude cam ciudat.

acelasi claxon a mai fost montat pe RS6 din 2016 incoace, iar pe acea masina este si cel de inalte , cu codul 8X0951223A. O sa incerc sa vad daca este loc de montaj.

Salut.

La Enyaq am aceasta problema. Claxonul este de toata jena si am observat ca este montat unul singur in fata, pe partea stanga a masinii.

Pe Kufatec am vazut ca ar fi disponibile kit-uri de retrofit pt Polo si T-Roc si ma intrebam daca ar putea functiona si pe ID3/ID4/Enyaq.

 

Retrofit horn VW Polo AW1.jpg

Modificat de octavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A trecut un an, e adevarat ca am doar versiunea 2.1, dar sunt curios la ce s-a gandit VW sa ofere intr-un viitor update cu optionalul din configuratie care se refera la "internet & streaming", daca cumva stiti sau poate chiar aveti asa ceva? Asteptarea mea era sa am posibiltiatea sa pun un SIM in masina si sa am internet, si bineinteles, cand stau la incarcat sa am acces la diverse servicii de streaming(video si audio)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In meniul masinii am gadit urmatoarele setari  dar acestea dispar atunci cand pui contactul  oare se pot activa ? 

B99291FE-B120-420E-851B-972E55749EB8.jpeg

94EEF36E-20F9-449B-9BBD-085A472BD97D.jpeg

50925B51-FC7E-409F-8971-11313EC5A5DA.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un buton nou pe volan. Inca nu am testat sa vad cum functioneaza. 

DCEACD4A-06EB-4EC8-A7CC-8042EE286E01.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Al Bundy said:

Am un buton nou pe volan. Inca nu am testat sa vad cum functioneaza. 

DCEACD4A-06EB-4EC8-A7CC-8042EE286E01.jpeg

Este activarea functiei Travel assist,(cel din dreapta jos?) nu l-ai avut pina acum?  E singurul lucru pe care l-as mai dori ca si optiune😩

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activare Travel Assist. Doar ca nu o sa functioneza full, deoarece pe Plus nu exista volan capacitiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!