Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult foarte util ceea ce mi ai zis tu aici nu m-ar deranja un consum de 8 % acum am un opel signum 2.2 direct benzinar deci pentru mine acel 8% e vis :D ma refeream diferente la polita de asigurare,la piese de schimb(cele care se schimba mai des) si la durata de viata a masinilor care si cum ar fi mai utila,treaba cu impozitul stiu ca la una e in jur de 200 de lei si la cealalta 800-900 nu ar fi problema asta odata pe an sau hai sa zic sa il mai mareasca cu 10% tot nu ar fi o problema daca intradevar 2.5 e mai durabil si de incredere ca 1.9 multumesc inca odata si ma scuzati ca o tot lungesc cu intrebari doar vreau sa stiu informatii mai multe despre ce cumpar si la ce sa ma astept pe viitor.O seara placuta va doresc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc din experienta. Km nu sunt multi, o sa mai faci inca pe atatia fara sa-i faci mare lucru. Eu as vrea sa o vand ca o am de 5,5 ani dar nu ma lasa inima. De multe ori trec pe la service sa beau o cafea cu baietii. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare in legatura cu cumpararea unei masini din Germania : Pot sa cumpar de acolo o masina pe firma si sa platesc valoarea ei fara T.V.A? Firma pe care vreau sa iau masina este S.R.L.Am vazut ca au preturi scrise la masini si brut si net(TVA 19%). Stiti careva care este procedura sau daca se mai poate, sau cum pot sa procedez in acest sens. Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Sunt nou pe forum si in acelasi timp si proaspat proprietar de Passat (cel din semnatura). Masina mi-am luat-o de pe autovit, este de Germania nerulata in Ro. La cumparare i-am verificat istoricul la reprezentanta si cel mai important i-am verificat vopseaua cu un aparat de masurare a grosimii. Cine vrea intradevar sa fie sigur de caroseria masinii, sa-si cumpere asa ceva. E super un astfel de aparat. Succes in alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa dai mai multe detalii despre acest aparat de unde l-ai achizitionat si la ce pret?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skorpion-se poate,trebuie scoasa o adeverinta ca firma e platitoare de TVA apoi nu poti vinde masina pana nu se amortizeaza valoarea decat tot unei persoane juridice,de asemenea platitoare de tva.Cat despre aparat -e bun dar oricum o vezi piesa revopsita,e rugoasa pe margini si inca nu am vazut masini revopsite care sa atinga nivelul de calitate din fabrica-seamana dar totusi diferite .

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.cabinetexpert.ro/2010-06-30/precizari-privind-inscrierea-in-registrul-operatorilor-intracomunitari-info-oficial.html

Inainte de a pleca in Germania intreaba dealerul daca accepta plata netto, unii dintre ei au oarecari retineri daca amintesti de Romania.

Dupa inmatricularea pe PJ poti sa vinzi masina cand si cui vrei, pretul fiind in concordanta cu amortizarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am comandat de la MDM Standard srl. Am intrat acum pe site la ei dar nu mai au poza lui. Daca vrei ii fac o poza sa vezi exact despre ce e vorba. Oricum, sunt mai multe variante pe net de vanzare. Pe asta al meu am dat 600 ron. Uite aici ceva asemanator cu al meu. http://www.detectie.ro/aparat-de-masurat-grosime-strat-acoperire-cem-dt-156

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare cu privire la aparatele astea de masurat grosimea. in situatia in care se efectueaza 2-3 polish-uri... aparatul asta nu va da niste valori diferite pe componente diferite? e foarte posibil sa ma aberez, nu am nici o idee, de-aia intreb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai cum sa faci nicio confuzie. Valorile difera foarte mult de la o piesa vopsita din fabrica la o piesa vopsita ulterior. In cazul polishului, nu vad de ce te-ar deranja daca e dat pe vopseaua originala. Ideea principala e ca nu mai poate nimeni sa te pacaleasca sa iti zica ca masina e nevopsita. Iar de parerile binevoitorilor....sunt satul. Cu aparatul asta nu trebuie sa-si mai dea cu parerea nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant acest aparat. Si cum procedezi mai exact cu el ca sa vezi unde a fost revopsita masina? Il plimbi peste toata caroseria si compari valorile afisate de aparat? Daca masina nu a fost revopsita trebuie sa afiseze aproximativ aceeasi valoare peste tot?

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai cum sa nu vezi o masina care e vopsita integral sau are elemente revopsite. Daca stii unde si cum sa le cauti, imediat le gasesti. Avantajul real al aparatului, este ca astfel poti afla daca e chituit la greu -indreptat - un element sau doar revopsit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu prea te ajuta sa afli cat chit are, pentru ca , pot fi masini care au fost lovite rau si li s-au inlocuit elementele cu altele noi, si atunci acele elemente sunt doar revopsite, nu sunt retusate cu chit.

cat despre observarea cu ochiul liber daca a fost revopsit un element, probabil se aplica la cei care au experienta. eu unul nu stiu cum identific un element revopsit. deci, un astfel de aparat ar fi ok, in cazul in care face diferenta intre un element nou vopsit in service si un element nou vopsit din fabrica. pentru ca in mod sigur va descoperi elementele lovite usor si revopsite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina a fost lovita rau, se vede pe elementele de structura - chiar daca au fost inlocuite.

daca e vb de o aripa, usa - conteaza daca are chit pe ea. Daca a fost inlocuita, nu-i un capat de tara... o aripa schimbata, o bara... se mai intampla. Important e sa nu fie indreptate... si sa fie elemente OEM.

legat de revopsire - da, e adevarat.... conteaza si experienta - ochiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti vedea pe Youtube cum se procedeaza. E simplu tare. Doar atingi aparatul pe mai multe locuri ale caroseriei si atat. Ce e de remarcat - nu merge decat pe suprafete metalice (am vazut pe cineva aici cu un Megan si stiam ca Meganul II are aripile parca de plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da.... doar pe metal - ca asta face, masoara straturile nemetalice, de pe suprafetele metalice.

da, Megane, Scenic, Touareg 1, Clio... si altele - au aripile fata din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am mai scris pe un alt post, caci in germania este caz penal sa dai km innapoi. Atata timp cat ceri sa-ti fie trecuti pe factura nu sunt probleme, indiferent ce natie este holderul. Se fac smecherii, corect, dar doar pentru comenziile samsarilor. Ganditi-va, o smechereste, si se trezeste ca vrea clientul un test in reprezentanta. Acolo se verifica datele de service, si apare ultima revizie facuta la 170k km, si masina are actual 117 k km ! Altceva, daca clientul este tot neamt, nu roman,polonez, etc., holderul ori o ia la fuga, ori o ia la fuga, ca de polizei nu scapa.

Parere personala; cred ca sunt printre forumisti o groaza de samsari, care denatureaza realitatea, si sunt de intelesi. merita sa luam masina din DE? La fel personala : nici nu a-si cumpara noua din romanica. Am deja una, cea din semnatura, si nu face nici cat portiera uneia nemtesti. Diferentele de calitate, intretinere, stil de condus si mentalitate ale nemtilor, vorbesc de la sine. Vreti masini bune, cauta-ti pe benzina. Neamtul nu cheltuie banul aiurea pe diezel, daca stie ca nu face kilometrii cu el.

Am ocazia ca de cativa ani sa lucrez la un depozit al mercedes,in germania, din care se livreaza piese de schimb catre tarile nordice. Pot sa va spun ca vin elemente de caroserie gata vopsite, sau cu vopseaua la pachet. Tehnologia din ziua de astaza permite creearea oricarui tip de nuanta, chiar si imbatranirea unei culori, in functie de clima in care se afla automobilul. Spectometrul sau spectrograful, nu mai stiu sigur denumirea, aparatului care analizeaza o bucata de material special, cu care se preleveaza culoarea masinii. Concluzia este ca analiza vopselei, nu cred ca are vreo relevanta in germania, mai ales ca aici nu se lucreaza in service ca la noi.

Dintre toate tarile europei, eu aleg germania, pentru masinile sh, din motivele exprimate mai sus. De ce nu a-si cumpara din alta parte? Olanda- sunt alergate, turate, service doar cand pica sau in garaj. Belgia-au drumuri ca in romania, cu gropi,nu au grija de masini, service doar la nevoie. Franta- le tin jegoase la interior, dar exterior le spala, service cand au timp. Spania- merita, dar cu noroc. Italia- pentru masinile de lux audii, bmw merita, ca le scot doar duminica. Danemarca- alergate si scumpe, jegoase la interior. Suedia- alergate rau de tot, au si unde, iar in zona muntoasa le scot pistoanele prin capota. Elvetia- au masini bune, scumpe, dar au legea aceea timpita ca poti sa impingi masina din fata sau din spate, ca sa-ti faci loc sa parchezi. E interzis sa tragi frana de mana pe locul de parcare.

Sper sa va fie de folos, caci si eu o sa am nevoie de info despre un vw B6. Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce spune colegul "warp78".

Recent am cumparat din DE, masina din semnatura (toate amanuntele le-am prezentat in aria "Masina mea" AICI), iar cand a venit vorba de km, vanzatorul i-a trecut pe contractul de vanzare-cumparare, a semnat si stampilat completarea respectiva. I-am verificat si corespund conform cartii service.

Nu stiu daca samsarii din parcuri ar face asa ceva. :icon_confused:

Recomand Autohaus-urile serioase din DE.

Modificat de Florin99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.... Autohaus-uri mari (nu parcuri de turcaleti, albanezi), reprezentante.... nu se joaca.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"samsarii" (sa le zic asa la cei care se ocupa...) cand le aduc au contracul doar semnat de neamtz, daca vrei sa o treca direct pe tine (ca si cumparator), de km trecuti pe contract va dati seama ca nici nu poate fi vorba... singura dilema a mea e unde se dau km inapoi aici sau inafara (eventual la cerere) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca se dau in ambele parti: si in afara, si aici. In primul rand in Germania de catre cei care au parcuri (turci, albanezi, romani, chiar si nemti), iar apoi aici in Romania (de cei care le aduc). Daca o masina e luata din Germania de la samsari, de catre un samsar roman, are mari sanse sa aiba de doua ori km dati inapoi, asta e parerea mea, poate gresesc.

Exemplu..anul trecut prin Octombrie, un prieten a fost sa cumpere un Golf 6 break (2010, diesel, full cu DSG, avea in jur de 140k km) de la un parc auto din Targoviste, masina impecabila, a testat-o, a mers foarte ok. Cand i-a zis samsarului sa verifice la o reprezentanta km, a recunoscut ca a mai dat el inapoi vreo 18-20k km ca nu s-a putut abtine, dar masina merge ceas si ii da garantie 6 luni, ca e frima serioasa bla bla.... A cumparat-o la pretul de 10.000 euro, a venit cu ea acasa, a mai mers 2 saptamani si surpriza: i-a cazut DSG-ul (mecatronicul daca tin bine minte) si de vreo 3 luni o tine in curte. Credeti ca a mai raspuns samsarul la telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, tocmai am dat de un tepar pe mobile.de

Era un anunt care avea pretul relativ ok.

Nu avea numar de tel, asa ca am cerut prin mobile.de un numar de telefon.

Raspunsul a fost acesta.

Hello ,

I've just read your message regarding my - 2010 Volvo XC60 D5 AWD Aut.. I had a work contract in Germany and I needed a car, so I bought this one. This

is a german car with german registration papers and also with all taxes paid . I moved back to United Kingdom and didn't had time to sell the car before

leaving Germany . The car is in perfect condition inside and outside , never involved in accidents . On the website the price is negotiable , so my last

price is EUR: 24,000

The car is now in Birmingham (UK) .

To sell this car, I can do it in two ways :

1. I can deliver the car to your home address with a cargo trailer truck and you will have 5 days to test and inspect the car. The delivery will be

included in price . The delivery time is around 4-5 days ( depending of your location ). We will sign also a contract with you before the delivery so the

transaction can be a legal one.

2. You can also come to Birmingham to meet me, make a drive - test, go to a representative to inspect the car and after that pay me.

All the best from old Britain, and hope to hear from you soon !

Best Regards ,

Lucas Berton

Architect

321 Bradford Street

Birmingham , B5 6ET

United Kingdom

Email: lucasberton22@hotmail.co.uk

Apoi, a urmat mail-ul asta

Hello ,

The car and all papers are located in Coventry ( United Kingdom ) sealed at the shipping company ( AZTRANS LTD - www.aztrans.co.uk ) ready to be delivered. The delivery will be included in price . I already signed a contract with the company and I paid all the taxes and I have no interest in loosing that amount of money . The car is ready to be delivered to any location (directly to your address) .

This is the only way and my only condition in this transaction.

1) First of all I need your shipping information ( full name , address and phone number ). After I receive your info , I'll contact the shipping company and I will tell them to start the transaction .

2) The shipping company will check the car , also the legal papers to see that everything is OK with it . You will receive a notification from the shipping company as a confirmation that the car is in their custody and also has been tested . You will get a Control number to check online your shipment . You get also a Contract which you will have to sign , so everything can be legal.

3) For shipping they will use a car trailer and will not late more than 4-5 days . The car will come with the documents and service book in original . They will ask you to make a deposit payment as a guarantee before starting the shipping procedure . You will have to confirm your payment by bank account to them and this money will be kept in a protection account until your final decision . You will have to deposit 10% from total amount ( 2,400 EUR ) . If something happend with my car ( accidents or someone stole it ) , the car will be insured and i will get the money from the insurance company .

4) The shipping company will verify the payment , and if everything is in order, they will deliver the car to your address . After you will receive the car and you will be completely satisfied with it , you will tell to the shipping company your decision . You have 5 days to inspect it and take a decision.

There is also a refund policy included , in case that you do not agree with the car condition , the money will be sent in your bank account in the same day, with no extra cost for you and an agent from the shipping company will come at your address to take the car and bring me back in UK .

Here you have my phone number where i can be reached anytime: +44 792 747 7193

Best Regards ,

Lucas Berton

Architect

321 Bradford Street

Birmingham , B5 6ET

United Kingdom

Tel : +44 792 747 7193

Email: lucasberton22@hotmail.co.uk

Si dupa ce le-am raspuns in ROMANA ca e teapa, am primit raspunsul asta :

BV coaie ... esti destept !

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai tare faza,am ras de m-am tavalit!

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!