Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Daca nu, semnele vor fi prietenele tale ;)

..si sa nu uiti de pix si foaie cand negociezi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si degetul pe capota la masina!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O s-o aleg pe cea mai prafuita :D

Multumesc. Saritori cu totii la nevoie pe aici.

Ma ingrijoram pentru ca zvonurile despre Germania, de pe la persoane care au avut de-a face cu nemti, spuneau ca nu se prea obosesc ei sa invete limbi straine. Ba chiar engleza le este antipatica...

Eu ma descurc binisor cu vreo 3 limbi straine, dar germana nu e printre ele. Sa vedem ce-o sa iasa. :D

Cam intr-o saptamana intra banutii si trebuie sa iau liber de la servici, pentru plecare. Faza e ca lucrez in Italia, la un post pe care nu-l pot lasa pt mai mult de 3-4 zile, nu au un inlocuitor. Avem in Romania ceva firme care se ocupa de inmatriculari, de la cap la coada?

A, inca ceva, pentru cei care pleaca des dupa masini in vest. Baieti, care-i tariful pentru a insoti un client, de la indicarea autohausului, la sfaturi pt alegerea cea mai buna?

Eventual o platforma pentru adusul in Romania? Ca eu pot folosi masina pe care o am acum, pentru deplasarea pe la parcuri.

Sunt pus rau pe cumparat masina care-mi place, un A4 pe motorina, dupa 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, baieti stiu ca este cam off topic insa am nevoie urgent de ajutor si anume

stiti un link ceva unde se poate vede norma de poluare daca introduci VIN-ul masinii, am cod motor AZQ (1,2 12V benzina din 2002) toata lumea zice ca este EURO 4 insa vreau sa fiu sigur 1000%

azi am facut actele la Heilbrounn si tipa de la birou a scris in noul brief-ul (unde apar eu ca proprietar) ca este EURO 3 und D4.........ce sa inteleg!?!?!?! ce o sa zica astea de la RAR?

daca mai este cineva care a inmatriculat motorul asta rog a zic cum sta treaba, din cate stiu AZQ este pe Ibiza, polo, Fabia

va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns pe PM!

Nu doar acest cod de motor este Euro3 und D4 in Fahzeugbrief, la fel este si AUS, AZD, AXP ma rog, astea sunt mai intalnite, pe Golf, Bora, Leon. Ti-am mai explicat si faza cu Opel-ele MY2001, toate sunt Euro3 und D4 iar in Romania ies pe CIV E4.

Asa ca, poti dormi linistit la noapte, te asteapta un drum lung.

Bafta si :) cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem in Romania ceva firme care se ocupa de inmatriculari, de la cap la coada?

Da

A, inca ceva, pentru cei care pleaca des dupa masini in vest. Baieti, care-i tariful pentru a insoti un client, de la indicarea autohausului, la sfaturi pt alegerea cea mai buna?

cca 150 din ce imi amintesc eu cu plecare de la Arad; transport, asistenta cazare, cumparare masina, acte.

Eventual o platforma pentru adusul in Romania?

Sunt pus rau pe cumparat masina care-mi place, un A4 pe motorina, dupa 2005.

Nu cred ca e rentabil.

Scumpe domle astea dupa 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDiFan are dreptate AZQ este euro 4. Seat ibiza din 2002 incoace vine numai cu euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cum ati procedat ca metoda de a cumpara masina din .de (ma refer la alegere, inspectare, etc...)

- Din Romania ati selectat 2 ... 3 .. masini si acolo in .de v-ati deplasat sa le vedeti si-ati ales una

- Ati ajuns acolo si in jurul unui vre-unui oras ati luat la picioar toate autohousurile...

- ati ajuns acolo si-ati intrat prin i-net cafe-uri sa cautati masini ...

- ... etc

Intreb ca mi se pare greu sa alegi de acasa o masina fara sa o vezi, si cand ajungi acolo sa te trezesti ca nu e buna si nu mai ai alte variante ce sa alegi, sau sa te duci pana in .de si masina sa fi fost deja data .. etc

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales-o de pe net de la autohus.de unde au o pagina detaliata, care arata si cea mai mica zgarietura(expertiza tehnica a masinii). Trebuie o parola si un username, care am aflat-o de pe un alt forum. Nu cred ca am voie sa pun link.

Masina a fost rezervata 3 zile si corespundea exact descrierii. Pretul este un pic mai mare dar daca vrei sa nu te pacalesti este o solutie buna.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cautat si selectat masinile care imi conveneau de pe mobile.de, am ales 3-4 care erau pana in Berlin, mi-am facut un traseu si am plecat sa le vad. Masinile erau numai la autohaus-uri si la cel putin 100km spre nord de granita :D . Cum spunea si xxfiles, ocaziile nu le prinzi asa. La privati poti sa iei teapa sau daca e chiar ceva bun, dispare imediat de pe net. Daca esti dispus sa dai un pic in plus, ai de unde sa alegi si nu vrei sa risti, e o modalitate destul de buna. Unele autohaus-uri cu care am corespondat pe e-mail erau dispuse sa tina masina rezervata pana la 5 zile (fara avans sau altceva). Acu' nu bag mana in foc ca o si tineau.

Bafta.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ochit masina pe mobile.de, am vorbit la telefon cu handlerul, am trimis fax de confirmare a rezervarii,la care mi-a raspuns.

Apoi am plecat dupa masina.

Trebuie sa mentionez ca stiu o bruma de germana, cat sa nu ma doara mainile. Dar asta m-a ajutat f. mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si toate detaliile despre masina ... le-ai aflat la telefon, le-ai vazut pe loc ... Adica ... eu pana nu vad masina n-as putea ma ma pronunt daca o iau sau nu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici nu o iei pana nu o vezi. In orice caz, daca dealer-ul este serios, iti va spune de la inceput cam totul despre masina. Iar daca nu este serios, atunci nu ai de ce sa ai remuscari daca i-ai promis ca o iei, pentru ca apoi sa nu o mai cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau postate vreo 6 poze. Detalii am mai primit la telefon.Daca nu mi-ar fi convenit masina, mai aveam salvate pe palmtop inca cateva optiuni.Erau postate vreo 6 poze. Detalii am mai primit la telefon.Daca nu mi-ar fi convenit masina, mai aveam salvate pe palmtop inca cateva optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal imi cumparam masini la pret interesant din "pietele" de sambata dimineata...

E adevarat ca, pe de-o parte, ma descurc cu germana, ca formalitatile de transcriere sunt mult simplificate pt. mine si ca ma mai si pricep un pic la mecanica...

Nimeni nu a incercat asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si asta o varianta. Am fost odata in piata din Essen (NordRhein Westfalen ). Dar si la ei sunt multi samsari, marea lor majoritate turci. Mai precis kurzi. Ei ridica pretul la masini. Iar handlerii nemti nu zic nu :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca trebuie sa te duci DIMINEATA (adica la 06H30) si sa cumperi ceea ce samsarii cumpara, ca sa revanda pe la 11 "lenesilor"...

Acuma, problema este eterna "pret de cumparare redus vs. siguranta relativa" , eu insa sunt multumit de ceea ce am luat. Masina am folosit-o circa 4 ani fara sa bag un ban in ea. (in cazul meu un Astra la circa 115k cu 6000 DM/3000E)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, te duci dimineata si cumperi cu adaos ce au cumparat samsarii peste saptamana.

Stiu un caz din zona Munchen.

Un svab plecat din Banat prin anii '80, a dat anunt de vanzare a unei masini la un ziar local. A fost uimit cand a fost sunat de cativa indivizi, care l-au sunat pt. masina in ajunul publicarii ziarului.

Deci, si acolo se fac manarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt manarii... pana la urma anuntul din ziar l-ai dat ca sa informezi potentialii clienti. Daca unii obtin informatia aia cu o zi sau o ora inaintea altora prea putin are importanta. Anuntul il vede cel care il redacteaza, cel care scoate bunul de tipar etc. etc.

Acuma e din ce in ce mai greu sa gasesti masini bune si ieftine. Vanzarile de masini noi nu sunt asa de mari nici la ei, autohausurile se inmultesc pe zi ce trece...

Plus ca masinile de Italia sau Franta vin la preturi mai mici decat cele de Germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa nu fie manarii!? Nu mai am sanse egale la cumparare. Penru ca aia obtin datele prin cai nelegale, merg si iau masinile si le revand, umfland artificial preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile sunt dictate de cerere. Sunt particulari care cer acelasi pret cu care masina se vinde in autohaus, iar daca afli continutul unui anunt de mica publicitate care este public prin definitie nu denota nimic ilegal.

Avantajul profesionistilor autohtoni nu este dat de accesul mai rapid la informatii ci de faptul ca sunt excelenti negociatori (si aici se fac manarii cu ulei injectat in vasul de expansiune :)) sau in al doilea rand prin faptul ca ei isi permit sa cumpere masinile la pachet de la firme si obtin discounturi mari.

Odata cu inchiderea NOKIA din Germania, s-au vandut si masinile din flota (mare parte Astra N'joy din 2004-2005). Au fost cateva firme care le-au luat la pachet (~2000 de masini) Pe urma sunt firme din Romania care cumpara de la ei cate 40-50 de bucati saptamanal cu un discount de ~2500 de euro la fiecare bucata. E clar ca nu ai sanse egale tu ca si persoana fizica sa obtii acelasi pret... dar astea sunt afacerile. Cat timp este legal nu ai ce face

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa nu fie manarii!? Nu mai am sanse egale la cumparare. Penru ca aia obtin datele prin cai nelegale, merg si iau masinile si le revand, umfland artificial preturile.

*

Asa e intr-o societate concurentiala, naivii au emigrat toti in Coreea de Nord :icon_thumright:

Am evitat sa spun, dar vad ca trebuie sa fiu mai "rasist"... evita sa cumperi de la "anumiti", intre ei figurand la loc de cinste turcii, tiganii de orice neam, rusii si nu neaparat... conationalii... :)

Ia-ti drept interlocutor "blondul" care isi vinde PROPRIA masina... sau... dai o mie-doua in plus si iei de la auto-haus, neamurile mele de acolo numai asa procedeaza, sunt BINE speriate de bombe... eu... nu m-am fript pana azi, poate o fi doar un noroc chior...

In aceleasi piete de sambata dimineata (organizate, de altfel, de ADAC) iti poti trece masina pe numele tau, poti sa iti confectionezi placi provizorii, sa contractezi o asigurare de 2 saptamani, etc...

Modificat de sorin6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi nu am putea sa compensam cumva suprapretul asta de la autohausuri? de exemplu sa cumparam cumva fara TVA de la ei...

Scrie undeva pe kaufvertrag daca pretul platit contine TVA sau nu?

Eu as sti o metoda sa cumpar fara TVA, nu e pe firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi degraba nu va fi asa pentru ca nu se doreste. Rechinilor de la noi le place in ape tulburi.

A fost un caz dragalas in piata de masini din TM. Doua masini identice parcate in apropiere una de cealalta, care aveau acelasi numar de inmatriculare, dar cu proprietari diferiti. un politist se plimbau prin zona dar se faceau ca nu le vad, ca erau puse la vanzare de samsari. Si astia se cunosc intre ei, de parca ar semna pontajul impreuna.

La un moment dat au aparut niste ziaristi care au facut poze. A iesit scandal si atunci un politist au fost nevoiti sa intervina si sa ia act oficial de situatie. Cu toate ca acest caz a fost mediatizat pe plan local, dar destul de timid, samsarii si-au continuat treaba. I-am vazut ulterior calmi si zambitori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde mai exact au loc targurile de sambata dimineata? De exemplu in zona Koln, sau Munchen? Sunt cumva popularizate pe net? Care ar fi siturile? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!