Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

"Certificatul de circulatie a marfurilor" (EUR 1) se obtine de la Exportator cu viza Autoritatii Vamale de care apartine (obligatoriu) . Formularul tip se completeaza de catre Exportator si arata cam asa :

Inainte se numea "Certificat de Origine" (un formular de culoare rosie) si se elibera de catre Camera de comert in baza facturii de provenienta .

Dealerul de la care a cumparat masina este in masura sa-i elibereze hartia in cauza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc f mult pentru raspunsurile promte. :lol:

Din pacate saptamana viitoare se vor face 90 de zile de cand masina a fost importanta. El nu are acest certificat si in concluzie trebuie sa plateasca aceasta taxa :lol: Altfel i se confisca pentru neplata vamii.

Masina a cumparat-o din New York si el sta in Florida cand merge in state(s-a dus special pt ea). Am vb cu el la telefon mai devreme si mi-a zis ca o sa plateasca taxa, inmatriculeaza masina. Pe urma merge in state si rezolva cu toate aceste acte.

La vama i-au spus ca i se vor returna banii daca vine cu actele pe urma, e adevarat?

Ce e mai trist e ca l-am avertizat cand era acolo si se pregatea sa cumpere masina, i-am spus ca ii trebuie acest certificat sau o hartie ca masina e produsa in Europa. I-am zis sa-l puna pe vanzatorul de la dealerul Audi de acolo sa scrie pe factura ca masina este fabricata in Europa :lol:

Pentru cine se intreaba de ce a cumparata masina de acolo: are un pret muuuult mai mic decat la noi aprox 60k $ cu motorul 4,2 FSI echipare full si 8000 de mile parcurse, an fabricatie 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vorbit cu cineva de la vama care a fost f amabil si mi-a explicat cum se face.

Daca masina a intrat in USA in 2006 atunci ii trebuie certificat EUR1.

Daca masina a intrat in USA in 2007 atunci ii trebuie certificat T2L. Acesta din urma se elibereaza de catre fabrica (AUDI) numai daca fabrica si-a incasat TVA pe marfa exportata in USA. De aici rezulta ca la vama in Romania va plati si TVA :icon_thumright:

Raspunsul la intrebarea mea de mai sus: "La vama i-au spus ca i se vor returna banii daca vine cu actele pe urma, e adevarat?"

Este adevarat dar dureaza atat de mult incat atunci cand ii vor fi returnati o sa-i considere cadou :vaidecapulmeu:

In schimb se poate prelungi termenul de 90 de zile pt plata vamii.

O sa creez un topic nou si o sa mut aceasta mica discutie acolo e vb totusi de inmatriculare masini din Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot verifica daca o masina a fost accidentata si reparata inainte sa o cumpar eu ? Spre exemplu un autohaus oarecare sau chiar o reprezentanta ce are aria "SH" ptr marca respectiva .. daca as lua masina (din DE) de la un dealer ce vinde si noi si sh, as putea cere o diagnoza la ei sau un istoric ? Dar daca iau de la autohaus .. ma lasa aia sa verific masina cu vag-com.ul inainte sa dau banii pe ea ?

Mergi la H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Recomand verificarea la Dekra/ADAC....

Societatea asta face ceea ce in Romania est echivalent cu controlul facut la RAR (sau verificarea tehnica). Dar nu sunt sigur ca scrie pe raportu lor de accidente si alte detalii "subtile"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare intrebatoare: daca iau o masina din Germania, pe firma, fara sa platesc TVA-ul acolo...unde si cand il voi plati? La inmatriculare in Ro sau cum? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te grabesti anul asta nu il mai platesti deloc. De la 1 ianuarie 2008 se plateste TVA si la firme , deci nu o sa mai aiba nici un avantaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu sunt sigur ca scrie pe raportu lor de accidente si alte detalii "subtile"...

Atunci, crede-ma pe cuvant ca fac. Am fost la ei pentru masina lui maica-mea, si mi-au facut acolo un raport de 2 pagini, care zicea ca parbrizul are pishcaturi de la pietricele, un far se abureste pe interior imediat dupa ce il speli cu jet, e putin zgariata sub fusta fatza, placutele dreapta spate trebuie schimbate, instalatia de klima e plina 30% si inca ceva firfiricuri, nu mai tin minte ce. Am fost cu foaia aia la Handler, mi-a schimbat farul drept, mi-a umplut klima si mi-a mai lasat din pret inca 630 euro, ca parbrizul oricum nu merita schimbat, iar fusta fatza n-o putea schimba numa pentru ca avea niste zgarieturi minore dedesubt (deci, nu vizibile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te grabesti anul asta nu il mai platesti deloc. De la 1 ianuarie 2008 se plateste TVA si la firme , deci nu o sa mai aiba nici un avantaj.

asta e noua , poti te rog sa explici mai in detaliu?

se plateste TVA in Germania sau in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre statele din UE pt. firme se plateste fara tva , chestia din 2008 ca am puteam plati TVA e valavila numai daca ne da afara din Europa.

Cred ca a auzit vreun zvon si a functionat telefonul fara fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare la toata lumea ! ... am si eu o intrebare. Am pe cineva care locuieste in cehia. Eu vreau sa-mi cumpar un Golf 4 de acolo si vreau sa stiu daca a mai luat cineva masina de acolo. Cum sunt dealerii, sunt oameni de treaba, corecti ? .. sunt multe masini manarite ? Procedura de cumparare si costurile cu actele sunt tot la fel ca si in germania? Sper sa ma poata sfatui cineva .

si un An Nou mai mult decat fericit tuturor !! :)

Modificat de crristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu am mers anul asta de nebun in Cehia sa aduc o masina. Nu m-am dus dupa una anume, ci am batut o gramada de parcuri auto din Brno si Praga. Intr-adevar am gasit in Praga cateva parcuri cu masini super ieftine si bune, insa din pacate am pierdut vremea degeaba fiindca nu ne-am putut intelege nicicum cu ei. Acolo doar 4% vorbesc engleza. Procedura este relativ simpla, mergi, negociezi (lasa intre 3 si 5000 de coroane din pret), sunt foarte cinstiti, iti spun daca masina a fost lovita, unde si cum, chiar daca tu nu observi acest lucru, insa e musai sa mergi cu cineva care vorbeste ceha, altfel n-ai ce cauta acolo. Apoi se merge cu proprietarul masinii la un birou unde se fac actele. Uite, nu mai tin minte exact cum le ziceau ei.... dar acolo primesti tot, inclusiv numere. Sunt parcuri in Praga care iti fac ei toate actele si numere, cum ar fi AAA auto, un parc enorm, de unde ai ce sa alegi, insa ei sustin ca dureaza 3 zile sa iti faca actele. Drumul e destul de ieftin, am mers cu o masina personala. Mi se pare ca pana la Brno sunt 700 Km, iar din Brno in Praga e o autostrada si distanta este parca de 200 Km, nici asta nu mai stiu exact, dar te poti uita pe o harta. Daca ai gps te descurci excelent in Praga.

Spor la cumparat, dar nu uita ca daca nu cunosti pe nimeni care stie ceha nu prea ai sanse sa rezolvi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai prietenul care il am acolo s-a insurat cu o tipa de acolo si locuieste acolo cu ea. Deci itzi dai seama ca la conversatie ne ajuta nevasta lui. Practic m-am scos cu cazarea si limba, plus ca el are si GPS. Numai ca intrebam ca sa stiu cum sunt cehii la masini ca prietenul asta nu de mult s-a mutat acolo si nevasta lui nu are nici o treaba cu masinile. Sper sa am norok sa gasesc o masina buna la un pret bun. Mersi mult de informatii si sa ai un an nou mai mult decat fericit !

PS: si ti-ai cumparat masina cand ai fost in cehia ? daca da, ce masina ai luat? :D

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit multe, cautam dinastea mici pt revanzare la noi... Corsa, fiesta, fabia etc. Nu am luat niciuna fiindca nu ne-am putut intelege cu cei de la biroul acela unde se faceau actele si nu aveam timp sa stau 3 zile pentru a mi le face ceva firma. In fine, din Germania e mult mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu plecatul singur in proba si mers la DEKRA are f. putine sanse sa se intample, eventual daca dealerul te cunoaste sau ai mai cumparat de la el, altfel iti da pe cineva sa te insoteasca la proba. In plus, orice masina second apare cu ceva probleme la o analiza amanuntita(nu neaparat probleme de siguranta), asa ca dealerul tine aproape, mai ales daca esti din RO si stie ca nu iti ofera garantie. Aici la noi cand vrei sa vinzi o masina te plimba potentialul cumparator pe unde stie el, pe la testere, pe la reprezentante, in Germania trebuie sa "mirosi" masina, altfel incearca sa o vanda altuia. Nu e corect, dar asa se intampla in majoritatea cazurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Saptamana asta as vrea sa plec in Germania sa cumpar o masina.Ce as vrea eu sa va intreb:cu zapezile astea care sunt, in momentul care cumperi o masina si vi cu ea in tara am inteles ca in austria sau ungaria esti obligat sa ai lanturi,nisip si lopata daca nu ai iti iei amenda la masina care ai cumparat-o trebuie sa cumperi si cele cele mentionate?Si inca ceva cand o cumperi sunt obligati sa-ti dea si triungiuri,trusa si instinctor?Daca am gresit cu ceva va rog corectati-ma ca nu prea ma pricem bine la astea.Multumesc.

Modificat de villy_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire.Am gasit un golf 3 din '95 de vanzare.Omul care are masina a zis ca actele is valabile pana in 2009 decembrie(a zis ca are cartea verde a ei).Ce acte trebue sa imi arate,unde vad pana cand e valabila verificare si mai ales asigurarea daca e platita pana in 2009 luna 12?Am cerut daca o cumpar si procura si a zis ca imi face.Trebue si procura?Astept parerile voastre si mai ales sfaturile.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de unde ei masina. Daca o cumperi de la parcuri, de obicei ai roata de rezerva si cric. Daca o cumperi de la privat s-ar putea sa aiba si trusa, triunghi si extinctor. Nu e o regula

Cat despre lopata, nisip, lanturi... alea le verifica doar cand iesi din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nemti e obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca in austria sau ungaria esti obligat sa ai lanturi,nisip si lopata daca nu ai iti iei amenda

De unde ai inteles asta? :blink: Trebuie sa ai roti de iarna obligatoriu, in rest celelalte nu. Mai ales sacu cu nisip si lopata...

Apropo, daca asa ai inteles, vezi ca trebuie sa ai un sac de nisip de minim 80 kg si o lopata mare si serioasa, cu care sa poti imprastia nisipu... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Ungaria e nevoie de o remorca de 500kg si doi manipulanti care sa imprastie nispul :blink:)

Acuma, serios vorbind, era o vreme cand iesirea din Romania in Ungaria era conditionata de lanturi, lopatica si saculet de nisip. Nu ca ar fi fost necesar.. dar era o metoda de sicanare a romanilor de catre politistii maghiari.

La intrarea din Austria nu era nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic : mai nou intre ungaria si austria nu mai este punct vamal !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fi chiar fraier sa crezi in astfel de povesti. Voi ce credeti ca fac toata ziua patronii si angajatii parcurilor auto... evident cauta masini, in special de la privati, sa le cumpere si sa mai scoata cateva sute de euro in plus. In momentul in care apare un astfel de anunt, va dati seama ca dau navala sa cumpere o astfel de masina, la care ar scoate peste 2000 euro in plus la vanzare (dar nu sunt asa fraieri). Daca anuntul ar fi real, a doua zi, masina nu ar mai fi de vanzare.

Vara trecuta eram in Germania sa cumpar o masina, nu ma grabeam, stateam la prieteni... Seara am gasit pe Autoscout24.de un anunt dat in aceeasi zi, pentru o Bora de 1.6, dotari, km putini (50.000), privat (nume, adresa, telefon) aprox 7000 euro, in acelasi oras...(Poate o scoteam la 6600..). Am sunat a doua zi pe la ora 12:00 si masina era deja vanduta... astea sunt ocazii (ori proprietarul o da sa scape ca si-a luat alta si nu il mai intereseaza, ori nu e la curent cu preturile si e multumit daca ia pe masina suma de ... , fie nu ii place sa umble prin targ sau sa se tina la pret si o da la primul handler care ii ofera un pret rezonabil... etc...) Un anunt pentru un chilipir care sta o saptamana pe mobile.de si mai e valabil, ar trebui sa puna ceva semne de intrebare...

Nu plecati in Germania ca ati gasit o masina cu 6000 euro intr-un oras si pretul real e de 8000. Cand gasiti 10-20 cu aceleasi caracteristici si apropiate ca pret, in acelasi oras (imprejurimi), sunt sanse sa veniti cu masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. In octombrie am cautat pentru tatal meu o masina pe mobile.de. Am stat vreo saptamana pana am gasit ce am vrut... o skoda fabia 1.4 din 2002 Euro 4. Dupa ce am gasit masinuta am vorbit cu un unchiul din Germania si a sunat ca sa o rezerve. Patronul parcului auto de unde a fost cumparata "buburuza" a tinut masina 10 zile fara nici macar un euro taxa de rezervare. Totul a fost ok din toate punctele de vedere, am fost si am luat masina... insa a trebuit sa mai asteptam o zi ca sa ne trimita actele (acte care au fost la banca). Partea cu actele e interesanta.

Am semnat contractul cu specificatia ca actele vor ajunge acasa la unchiul meu a doua zi la 7 dimineata. Am luat masina si am plecat... pe drum ma intrebam daca am luat teapa cu actele. :offtopic: Ca sa nu o mai lungesc atat... Curierul a fost la usa cu actele in mana la ora 6:58 dimineata... asta chiar a fost interesant. Asta pe scurt... Mai multe o sa povestesc despre "buburuza" cand o sa ii deschid numai al ei.

Ideea de baza este ca poti lua masina de pe mobile.de, cred ca mai depinde si de noroc.

Bafta.

Modificat de Mariuz_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!