Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Nu neaparat. Sunt unii (de obicei dealerii mari, gen Audi Zentrum sau altii) care nu accepta sa platesti netto. Solutia acceptata de ei este sa platesti integral, sa ajungi in Romania, sa inscrii masina , sa le trimiti dovada de inscriere la Fisc, apoi sa iti returneze banii - deci un proces destul de lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca au trecut si pretul nett, fara Tva, nu este sigur ca va accepta sa-ti fac a factura pe nett. Unii nu vor sa se complice, nu le convine sa riste pe considerentele enuntate mai sus, romanul rupe factura aici acasa sau pur si simplu nu stie cum sa faca. Firmele mai mari fac factura fara Tva dar mai nou dureaza 5 zile ca finantele germane sa verifice firma cumparatoare din Romania, se face contract, se plateste suma cu Tva si dupa imatricularea in tara a masinii pe firma, trimiti copie dupa talon iar handlerul iti trimite valoarea Tva-ului. Mai complicat dar totusi nu stai cine stie cat timp pana iti deduci tva-ul.Chiar daca au trecut si pretul nett, fara Tva, nu este sigur ca va accepta sa-ti fac a factura pe nett. Unii nu vor sa se complice, nu le convine sa riste pe considerentele enuntate mai sus, romanul rupe factura aici acasa sau pur si simplu nu stie cum sa faca. Firmele mai mari fac factura fara Tva dar mai nou dureaza 5 zile ca finantele germane sa verifice firma cumparatoare din Romania, se face contract, se plateste suma cu Tva si dupa imatricularea in tara a masinii pe firma, trimiti copie dupa talon iar handlerul iti trimite valoarea Tva-ului. Mai complicat dar totusi nu stai cine stie cat timp pana iti deduci tva-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ma gandesc sa merg in Germania sa imi aduc o masina.

Cautand pe net, am dat de o firma care pare sa aiba preturi foarte bune. Incredibil de bune. Suspect de bune chiar. Asa ca ma gandesc sa intreb aici ca sa nu am surprize odata ce v oi ajunge acolo:

a auzit cineva de http://www.hematyar-nutzfahrzeuge.de ?

As vrea pareri si chiar informatii daca cineva a ajuns pe acolo. Nu vreau sa ajung pe acolo si sa ma trezesc ca iau o masina furata, sau si mai rau, ca, desi o cumpar cu banii jos, sa mai am de platit o groaza de rate din cine stie ce leasing.

Astept cu nerabdare raspunsuri.

Toate bune,

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de sunat ai incercat sa-i suni ?

in primul rand asigura-te ca exista

mai erau la un moment dat niste austrieci care nu raspundeau ever la telefon si, desigur preturile erau cele mai tari de pe mobile.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cate vad eu pe site-ul acela nu exista nicio masina la vanzare. Ce masina ai vazut care iti place?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e teapa.cum sa coste un seat altea din 2005.cu motor 2.0 TDI 5500 euro?si nu e avariata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cate vad eu pe site-ul acela nu exista nicio masina la vanzare. Ce masina ai vazut care iti place?

Ai dreptate, acum nu mai afiseaza nimic. am constatat la aprox. 10 min dupa ce am postat.

E interesant. Dar oricum, mai e un site cel putin ciudat - in acelasi sens.

Dau linkul acum http://home.mobile.de/AUTOMOBILE-SENTIS

interesant e ca, odata ce ajung pe site (de pe mobile.de, of course, se schimba adresa - apara si un nr. de user - cine stie, poate tine cont de nr de vizitatori pe care ii primeste - habar n-am

oricum, dau si linkul paginii de pe mobile.de.:

pagina de pe www.mobile.de

Pe pagina mobile.de, faceti clic pe linkul catre toate masinile pe care le ofera handlerul respectiv.

Sper ca nu v-am incurcat prea mult

PS: inca nu am incercat sa-i sun. Voi incerca maine. Dar problema mea cea mare e ca eu nu pricep aproape nici o boaba in germana. Oare oamenii aia leaga 2 cuvinte in engleza ?

Ca daca ei o rup cat-de-cat pe engleza, atunci e perfect. Daca nu... ne vom intelegem telefonic prin .... pantomima telefonica.

Toate bune,

Dan

Modificat de Dan Moldovan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce masini sunt acolo, chiar crezi ca e cazul sa te mai uti la ei? Ce naiba, A6 3.0 TDI la 10.000 EUR? Si toate masinile alea de pe situl lor.... Nu ai citit si tu atatea povesti despre tepe...

Nu mai cauta chilipiruri caci nu vei gasi in veci. Nimic nu e gratis.

P.S. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar chiar sunt curios ce gandeste o persoana care crede ca poate cumpara un lucru care in mod normal costa 100 lei, cu doar 10 lei.

Modificat de mayday147
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce masini sunt acolo, chiar crezi ca e cazul sa te mai uti la ei? Ce naiba, A6 3.0 TDI la 10.000 EUR? Si toate masinile alea de pe situl lor.... Nu ai citit si tu atatea povesti despre tepe...

Nu mai cauta chilipiruri caci nu vei gasi in veci. Nimic nu e gratis.

Mult adevar spui tu. Dar, cautand preturile cele mai bune pe mobile.de, am gasit astea. Si eram curios si eu. Of course ca mi s-a parut suspect. Asta e si motivul pentru care am apelat la voi... ca sa tragem cu to(n)tii de concluzie. Si din moment ce si tu zici ca e o teapa, mi se pare ca trebuie sa spun ADIO unui "deal" care parea suuuper bun. Asa cum ziceam in primul post de pe threadul asta: suspect de bun.

Dar mai am o nelamurire: Daca noi, de aici din Romania ne lamurim atat de repede ca e o teapa, de ce ii mai tine on-line site-ul mama - mobile.de ? Mie mi se pare pertinenta intrebarea asta.

Astept pareri de la cei care au trecut prin asa ceva.

Sau de la cei care... pur si simplu... au pareri.

Toate bune,

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Our eMail address from mobile is blocked. For direct sales inquiry about this vehicle write us at : autohaus.kfz@gmx , de . Direct Inquiry at : autohaus.kfz@gmx , de Unsere E-Mail-Adresse von mobile ist gesperrt. F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si tu prin vestul Germaniei daca vrei ceva mai sigur si mai ieftin

atentie la zonele Munich, Frankfurt, Berlin sunt pline de tzepari, rusi, turci si alte neamuri mercantile

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de vestul Germaniei, in nov. 2007 mi-am luat un passat nou (132 km) confortline. Preturile sunt foarte bune, daca doriti va dau detalii, link-ul spre firma.

Povestea cu recuperarea TVA-ului este extrem de simpla. Va povestesc cazul meu. Am platit integral 21990 (TVA inclus) dupa care revenind in Franta (unde locuiesc) am inmatriculat masina platind in prealabil la fisc TVA-ul (19.6 %). Am trimis apoi prin fax firmei germane o copie justificatoare dupa plata TVA-ului si dupa actul de inmatriculare al masinii si in 24 ore am avut 16% TVA in cont. Dupa alte trei zile am primit prin posta noua factura fara TVA. Ce am pierdut este 3.6% (150 euro), de fapt nesemnificativ in comparatie cu pretul bun de achizitie. Detalii privind recuperarea TVA se discuta in avans cu dealer-ul. La autohause-ul de unde am achizitionat passatul toti vorbesc engleza super bine.

Iata link-ul cu ce am luat.

http://vwforum.ro/index.php?showto...nca+un+pasionat

Daca vreti detalii privind firma germana va voi da link-ul, eventual persoana de contact, care printre altele mi-a spus ca are multi clienti romani care cumpara. Este de mare incredere. Pentru mine este a doua oara cand cumpar din Germania si voi cumpara mereu de aici.

Mirc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Germania are tot 19% TVA, de pe la inceputul lui 2007 parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Am gasit o masina pe mobile.de pe care as vrea sa o cumpar. Am scris un mail vanzatorului si acesta mi-a raspuns "First I must tell you we only can sell the car to another car dealer or for Export in a not EU State".

Precizez ca vanzatorul este o reprezentanta VW de langa Frankfurt.

hartaptgolf4varev8.png

Nelamurirea mea este, daca pot cumpara masina ca persoana fizica sau este necesar achizitionarea acesteia pe firma (persoana juridica).

Nici la asemenea dealer nu pot avea incredere ?

gol4varqy0.png

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, aceasta masina are ceva in neregula, din moment ce doreste sa o vanda numai la export. Din cate stiu, ei fac asta pentru a nu oferi garantia legala, pe care in mod normal si legal sunt obligati sa o ofere, pentru statele membre UE. Adica, chiar daca masina nu are garantie de fabrica, daca se intampla sa patesti ceva cu masina in drumul de intoarcere sau mai stiu eu ce, ei sunt obligati sa iti returneze banii sau sa o repare pe cheltuiala lor - asta bineinteles daca esti client, dintr-un stat intracomunitar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva pe ce adresa de internet pot verifica masina din semnatura,tinand cont ca,dupa cartea tehnica,toate reviziile s-au facut la reprezentanta Audi-VW?

Exista o asemenea adresa?

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce doresti tu nu se poate rezolva decat la un dealer VAG.

Numai ei au acces la acea baza de date.

Numai bine. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

la preturile alea nu au cum sa fie decat tepari sau masinile nu au motor sau pretul e avansul pt leasing... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot citit topicul asta iar parerea unanima este ca o masina care sta mult pe mobile.de are sigur ceva probleme.

eu plec miercuri in germania sa cumpar o masina pe care am gasit-o pe mobile.de in urma cu trei saptamani . in timpul asta am tot vorbit cu neamtul prin e-mail dar i-am spus ca numai pe 7.05.2008 pot ajunge la el pt. ca asa mi-am luat liber de la serviciu . nu a vrut sa facem un antecontract dar mi-a spus ca daca cu cateva zile inainte de sosirea in germania masina nu este vanduta , sa-l anunt si o rezerva , lucru pe care l-am facut azi. masina era pe mobile.de fara poze dar mi-a trimis prin e-mail , nu stiu care este durata unui anunt pe mobile.de, dar la un moment dat a disparut de pe site si nu l-a mai repostat . masina o cumpar de la o reprezentata a marcii, dintr-o localitate mai micuta, are sub 10.000 km , si inca 2 ani de garantie si ma va costa peste 23.000 euro . tipul mi-a garantat ca masina e ok , pare destul de amabil , mi-a recomandat un hotel in zona unde sa dorm o noapte si mi-a sugerat si cea mai avantajoasa modalitate de a ajunge de la aeroport la firma la el . nu prea vorbeste engleza , dar ne-am inteles pana acum cu chiu cu vai.

acum tot citind aici au inceput sa ma cam bantuie gandurile negre , insa sper sa ma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxiul costa cam 1 euro/km, bilete poti sa-ti iei si la automat si la caseria clasica, daca trebuie sa schimbi trenul este indicat sa-ti iei biletul pana la destinatia finala, la multe din trenuri nu ai nevoie de suplimentul de loc.

Sa verifici cartea de service sa aiba verificarile facute altfel pierzi garantia in tara. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 9500 km , iar data primei inmatriculari este 30.05.2007, teoretic pana in momentul acesta nu are nici o revizie facuta , dar fiind vanduta de reprezentanta marcii intentionez sa-i fac acolo la ei revizia de un an , cat poate sa coste ?

am verificat pe www.bahn.de , sunt trenuri care merg direct la destinatie sau altele pe care trebuie sa le schimbi . probabil ca voi lua unul care merge direct sa evit complica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.in momentul in care am cumnparat mazda, i-am cerut handlerului sa-mi trimita chiar si prim mail un document prin care sa ateste faptul camasina e ok, nu a fost lovita bla bla.

nu e mare lucru, dar nemtii nu-si prea permit sa "lase scris" afirmatii care nu coincid cu realitatea.

chestia asta i-am cerut-o inainte de a pleca la drum, pentru siguranta mea interioara, mai mult.

2.pe Brief-ul masinii cred ca trebuie sa gasesti si acest lucru. chiar nu mai tin minte, nefiind interesat anul trecut de asa ceva.

3.eu am primit un certificat de conformitate pentru mazda, si cred ca e chiar lucrul de care ai nevoie pentru a beneficia de garantie. dar nu sint sigur, mai intreaba direct la reprezentanta, cel mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian23

emisile de CO2 sunt scrise in cartea masinii,chestia cu km is cam putini chiar foarte putini despre ce maisna este vorba?este luata de a buy back?sunt turci sau nemti?cu trenu e simplu pe germania si cu taxi la fel in privinta asta nu ti face griji.Te ai gandit si la alta solutie in cazul in care nu iti place masina respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!