Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

 Se poate ca dealerul unde am gasit o masina sa faca un test Dekra pentru mine inainte sa merg eu sa vad masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta, insa  nu cred ca va investi in asa ceva. Marea majoritate revand masinile pentru un profit maxim, putini sunt cei care maximalizeaza sansele de vanzare cu o reducere a profitului avand in vedere ca masina oricum se va vinde (nu ma refer stric la nemti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa cumpar recent un W201 de la un privat si l-am intrebat daca are ceva impotriva sa ma lase sa fac o tura cu masina. Am luat-o, m-am dus la un atelier Dekra, am facut testul, am platit 63 Euro verificarea, aia mi-au zis ca desi are TUV de 1/2 an, in starea actuala nu l-ar lua din nou.

Am dus masina omului inapoi, am multumit, mi-am luat-o pe a mea inapoi si m-am carat.

 

De regula, ei nu au nimic impotriva sa iti dea masina (ca-s privati, ca-s firme) sa faci tu testul pe banii tai. Decat daca au ceva de ascuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cam cat timp dureaza testul asta? E nevoie de programare? E bun testul sau superficial?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este echivalentul ITP-ului, dureaza 30-40 de min. Merge si fara programare.

Nu e superficial deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Verifica si tabla/vopseaua, partea electrica, ciobituri in parbriz, diagnoza, km reali, clima, tren de rulare, cauciucuri, directie....?

Are cineva un astfel de certificat sa vedem exact ce verifica, sau sunt mai multe feluri in functie de pretul platit?

Documentul eliberat se poate folosi ca dovada ulterioara in caz de ceva probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trece km din bord. Daca vrei sa-i verifici, compari cu TUV-ul anterior. Nu-ti face diagnoza, in schimb iti verifica tot ce ai enumerat mai sus.

Pe certificat iti trece doar ce defecte au gasit, daca au gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Baieti vin si eu cu o nelamurire/problema. De curand am cumparat un  Golf 4 adus din Germania de la un bisnitar, sa ii spun asa. Tipul mi`a dat la masina cele 2 brif-uri, am facut contract de vanzare-cumparare, totul ok. Acum tipul m`a rugat sa ii las numerele masinii (deoarece erau numerele neamtului, nu erau provizorii) si briful acela mic pentu a merge in Germania sa radieze masina de la neamt ( sau cel putin asa sustine el). Acum nelamurirea mea este, pentru radiere, omul nu avea nevoie de brif mare? (carticica aceea mai mare). Inteleg ca de numerele masinii era nevoie, dar de cartea masinii nu era nevoie? ei au alta legislatie? Fara numere de Germania si acel brif mic, eu pot inmatricula masina in RO? Am actele traduse, legalizate, primul set de numere rosii,contract vanzare-cumparare in original si tradus, legalizat. Sau omul a incercat vreo smecherie?

Modificat de narcotique
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru radiere in DE, ii trebuie doar placutele si certif. de inm.(brief mic). In momentul in care tu o inm in Ro, se radiaza automat si din DE, dar tre sa predai in Ro numerele de DE.

Fara numere, brief mare si brief mic, in cazul in care masina nu e radiata din DE, nu o poti inmatricula in Ro.

Daca e radiata, iti trebuie brieful mare, brieful mic si sa demonstrezi cum a ajuns masina in Ro(platforma sau daca pe roti, numere).

Da, in DE e alta legislatie, in 5 min ai masina radiata sau in 20 o ai cu numere pe ea, pe numele tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu degeaba mi le ceruse tipul respecriv. Ma speriasem putin pt ca are telefonul inchis (probabil este in Germania) si eu stiam ca am nevoie si de numere..dar m-ai lamurit acum, deja am luat acea decaratie cum ca masina ar fi adusa pe platforma..ramane sa iau briful mic..daca nu il am, se poate face ceva?

LE. Omul poate face vreo smecherie cu acel brif mic?

Modificat de narcotique
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate face nimic, la fel cum nici tu fara el nu-ti poti inm. masina, doar daca-l pierde se complica lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu are ce face cu el. M-am mai linistit. Multumesc frumos pentru informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut când am fost cu tata socru să înmatriculeze un Opel, adus din Germania, cei de la politie au cerut ambele brif-uri. Masina avea nr. provizorii de Germania cu roșu la terminarea plăcutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca se poate si fara brif mic. Nr de pe masina erau ale neamtului, si a cerut sa aduca actele sa radieze masina de acolo. Daca stiam ca la inmatricuare in Ro se radiaza automat si din Germania, opream nr si brif si eram linistit acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.. vin si eu cu o intrebare.. in legatura cu TVA...

intentionez sa cumpar o masina aproape noua(2013,2014)cu km cat mai putini din Germania, Belgia, Olanda...

Tva-ul unde il platesc ca sa nu am probleme in ro.. la cumparare sau in ro..

Intreb,deoarece un prieten a cumparat o masina noua din Italia, pe care a inmatriculat-o in Ro. si i s-a cerut sa plateasca Tva-ul si aici, iar pe urma sa il recupereze din Italia..

Apropo, cumpararea se face pe pers fizica..si nu ma intereseaza nu stiu ce "conbinatii,invarteli"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu platesti de doua ori TVA-ul si nustiu ce recuperari ulterioare si abureli.

Eu am luat de aici o masina, am platit pretul cerut de vanzator (eu, PF rezident in Germania, vanzatorul, PF rezident in Germania), nu s-a evidentiat in contract TVA-ul separat, am facut CV cu ai mei sa le pot inmatricula masina in Romania, in CV am trecut un pret unde iar nu s-a evidentiat TVA-ul si cu asta basta.

 

Nici la Finante, nici la RAR, nici la Politie nu m-a intrebat nimeni daca am platit TVA si unde anume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si asta, pentru ca, conform legislatiei in vigoare in UE, nicio persoana fizica nu vinde auto cu TVA, iar persoanele juridice NU vand fara TVA nimic unei persoane fizice.

 

In interiorul UE, vanzarea fara TVA se efectueaza doar intre persoanele juridice, cu conditia ca ambele sa fie inscrise in Registrul operatorilor intracomunitari. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TVA se achita la cumparare, de catre PF de la PJ. Inmatricularea nu are treaba cu TVA-ul, indiferent de unde cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e noua sau are pana in 6 luni vechime de la prima inmatriculare sau are pana in 6000km, atunci tva-ul se plateste in tara unde o inscri.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger.. si ca persoana fizica pot cumpara masina fara tva de la cumparator, urmand ca sa platesc TVA=ul in tara?? in situatia de mai sus..(desi cred ca nu, dar totusi intreb)

Modificat de bogzy888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Vei plati tva-ul nemntesc, iar dupa ce inmatriculezi masina in RO si ai platit si TVA-ul romanesc, trimiti dovada la dealer-ul din Germania , iar acesat este obligat sa-ti dea inapoi TVA-ul nemtesc.

Una peste alta pt acea masina vei plati UN SINGUR TVA.

Repet, e vorba de PF care cumpara de la o PJ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi nu inteleg de ce sa nu plateasca tva in germania la achizitie ,sa vina cu toate actele in regula in Romania si sa o inmatriculeze aici normal cu toate taxele avind in vedere ca este cea mai buna si ieftina varianta,TVA ul german fiind chiar mai mic ca in Romania deci cistiga citeva procente

 

apoi daca dealerul vede ca vrei sa cumperi corect masina cu tva desigur vei primi un discount mai consistent,la pret netto nu se negociaza deobicei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schizitie oricum va plati TVA-ul la dealerul din Germania daca cel care cumpara este PF cu rezidenta un UE, iar dupa inmatricularea in RO, il va primi inapoi.

Nu poti sa-ti alegi ce TVA vei plati, ala mai mic sau ala mai mare.

 

L.E. s-au detaliat aspectele legate deTVA, cateva pagini inapoi: http://vwforum.ro/topic/5222-cumparare-masina-din-germania/page-92

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Vei plati tva-ul nemntesc, iar dupa ce inmatriculezi masina in RO si ai platit si TVA-ul romanesc,...

Nu cred ca mai platesti TVA in Romania ca PF.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!