Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

@mihai.onu94Corect :)

@corbu33geamurile n-au cum sa fie duble, pentru ca geam dublu implica multe alte modifica, care nu au cum sa coste 100e + profit pt fabrica. 

In orice caz, cel putin judecand dupa O3, cred ca senzatia de antifonare proasta vine din mai mult motive. In primul rand, e o masina masiva la interior, e comparabila cu Passat-ul. Asta inseamna suprafata mai mare dinspre care sa se reflecte zgomot catre urechile soferului si poate niste persoane care se pricep mai bine la acustica ne pot lamuri in privinta asta.Alt motiv ar fi izolarea trenului de rulare de sasiu si aici ma refer la flanse, bucse. Daca ele transmit vibratiile in caroserie, le vei simti ca zgomot la rulare.

Fostul proprietar al masinii mele a pus folie STP peste tot, portbagaj, portiere, insa nu sunt sigur ca e si pe sub scaune pusa. Toti cei care au mers cu masina au spus ca este foarte silentioasa, in special la viteze de autostrada. Si mie mi se pare silentioasa la viteze mari, insa la viteze de oras, pe drum prost parca se aud tare anvelopele, insa asta poate fi si din cauza faptului ca nu am un motor zgomotos care sa acopere celelalte surse de zgomot.

La masinile astea noi, cum e O4, coeficientul de aerodinamicitate e si mai bun ca la O3, asta inseamna ca o sa ai mai putina frecare cu aerul pe geamuri, ceea ce o sa insemne zgomot mai redus. Parerea mea este ca zgomotul mai mare la O4 si in general la Octavia este din cauza dimensiunilor mai mari ale Octaviei. Sau poate ca Skoda a avut un buget strict si a preferat sa bage bani in briz-briz-uri (gen volan cool) si a taiat putin de la antifonare. Oricum, Octavia este o masina mai scump per total de fabricat, fiindca e mai mare, intra mai multa tabla si materiale in ea, comparativ cu un Leon.

Daca te deranjeaza foarte mult aspectul asta, dar vrei musai Octavia, ii poti face o antifonare dupa ce o cumperi.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus ca geamurile sunt duble, ci am povestit doar ce am simtit eu in test drive, chiar am spus ca nu mi s-a parut nimic diferit la ele (alt coleg de forum a spus ca stie sigur ca sunt duble pt ca asa i-a transmis dealer-ul) si incercam sa ii setez asteptarile corect. (evident in viziunea mea).

 

Ca idee nu as cumpara o masina ca apoi sa ma apuc sa o "fac" eu :) ... merg pe principiul what you see is what you get, tocmai de aceea in final am ales altceva.

 

DB din specificatiile tehnice nu cred ca au legatura cu antifonarea, am impresia ca este zgomotul produs de motor la anumite turatii (ceva standard parca am citit... dar poate ma insel). Si chiar si asa, la ce ar conta daca scrie 68 cand altele sunt prob la 64 sa zicem. (indiferent de ce scrie, realitatea este tot cum o percepem fiecare dintre noi).

 

Pe scurt: recomand test drive si nu doar prin oras si nu doar 10 min... am testat in pandemie (si chiar daca nu era, eu la fel am procedat mereu) si am tinut-o aproape 2 ore,  la fel si Leon-ul. Am avut timp sa merg cu viteza mai mica mai mare prin gropi pe diferite tipuri de asfalt etc. (autostrada si oras...).

 

Si inca ceva super dezamagitor a fost sistemul de sunet, cand i-am dat drumul am zis ca e ceva stricat la el... am incercat sa-l reglez sa ajung la ceva acceptabil dar nimic comparabil cu Leon (again) care pur si simplu i-am dat drumul si suna impecabil, plin, umplea masina si se auzea f bine. (dar nah asta sa zici ca dc doresti ceva fain iti instalezi separat).

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vorbim de "geamuri duble" este vorba de tehnologia de fabricatie a acestora ce presupune 2 straturi de geam (nu este vorba de grosime dublată).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ar fi, niciun efect sincer, cu acea "protectie acustica"... cel putin in test-ul facut de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa elimin si partea cu anvelopele, acestea erau pe 18 si Bridgestone la ambele masini testate. (Octavia si Leon)... exact aceleasi anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu regret mai tarziu, ptr 100 de eur, am bifat si optiunea cu geamuri cu protectie acustica fata... Sper sa fie mai silentioasa ca Superbul TDI in final datorita TSI vs TDI, garda la sol cu 3 cm mai mica (deci mai aero ma gandesc) plus aceste geamuri... vom vedea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum cu motorul ala, nu mai auzi nimic, doar te dai cu el :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

Ma alatur si eu viitorilor posesori de Octavia 4. Astazi am dat o comanda la Brady de RS pe benzina, DSG cu optiunile din atasament. Ce NU am luat pe masina:

- ACC-ul pana la 210km/h. Am mers cu masini cu optiunea asta, e minim util - franeaza si accelereaza ciudat cateodata fata de cei din fata;

- Airbag-uri laterale spate;

- Incalzirea stationara si parbriz incalzit (am garaj subteran incalzit, asa ca nu);

- parking assistant (foloseste cineva asa ceva?)

- stergator luneta (arata urat) si sun&pack (oricum ii pun folie)

 

In rest le am pe toate. Geamurile laterale fata cu protectie sunt doar geamuri laminate cu o folie acustica suplimentara, nu sunt geamuri duble. Voi vedea cat de mult conteaza asta. Jantele le-am lasat pe 18, vin tot de pe o Octavia 3 cu punte spate si sunt disperat dupa confort.

Urmeaza cateva saptamani de asteptare serioasa. Voi crea si un topic in "Masina mea" cu ocazia livrarii.

 

01.jpg

02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La optiunea de geamuri cu protectie acustica vad ca exista inclus si sunset (deci geamurile sunt deja in nunata mai inchisa).

 

Asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitări!

Dar dacă tot suntem la „sfaturi achiziție”, putem afla și noi care au fost motivele saltului de la 105 CP la 245 CP?

Eu am 150 CP și nu simt nevoia de mai mult de 200 CP, eventual o tracțiune integrală, fiindcă nu prea-mi place să atrag atenția cu scârțâitul roților la plecarea de pe loc.

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puterea in plus iti da siguranta. Depasesti mai repede/mai usor cu masina incarcata. Poate calatoresti mai des in Germania, acolo unde sunt si autostrazi fara limita. Diferenta de consum e minima.

Sunt persoane care sunt multumite cu 105 cp, ar putea se te intrebe la fel, pt ce iti trebuie 150 cp. 
Sa mentinem topicul pe probleme legate de titlu va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/3/2021 at 4:12 PM, krygod_ro said:

Ma alatur si eu viitorilor posesori de Octavia 4.

Welcome to RS club... Sunt curios cat 5 luni o sa stam dupa ele avand in vedere criza de cipuri din Asia.

Din lista de doatari pe care le-ai bifat am impresia ca ti-a scapat carligul sau nu am vazut eu bine? Eu l-am pus ptr ca e foarte bine integrat si are soft close din buton.

 

O nelamurire am cu privire la optiunea Columbus... Mie nu imi e clar ce se intampla daca nu o bifezi deoarece masina vine standard cu ecranul mare de 10"... cu connect... Deci practic daca nu bifez optiunea, nu primesc hartile build in ci ma bazez doar pe carplay ca si la vechiul Superb din 2015?

 Pe youtube in toate tarile si limbile nu am vazut decat config cu ecranul mare... Cel mai mic e cel cu 2 butoane, care sincer imi plac mai mult... Cand vine gerul pe alea 2 te bazezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au inceput sa se livreze RS-uri. Am vazut prin Bucuresti in weekendul trecut o Octavia 4 RS albastra. Looking good.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce veste buna! Mie inca nu mi-au comunicat un termen clar... iar fata de la vanzari e cam pe langa subiectul masini... mai bine intreb aici despre dotari sau specs

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie stergatorul de luneta mi se pare super util la Octavia, in care nu prea ai mare vizibilitate in luneta. Daca mai e si murdara sau ploua, e si mai grav. Personal mi se pare ca arata mai bine cu stergator luneta decat fara, dar acestea sunt strict gusturi personale.

Daca mai poti adauga optiuni (avand in vedere ca masina inca nu a fost confirmata ptr productie) poate pui si stergator luneta.

ACC-ul adaptativ iarasi este util, daca il combini cu DSG. Practic poti controla masina doar din butoane, fara a mai apasa frana sau acceleratia, iar masina urmeaza strict viteza celui din fata. Poate fi foarte confortabil pe autostrada, daca esti mai comod de felul tau. In rest, iti trebuie timp sa te adaptezi cu senzatia ca masina franeaza si accelereaza in locul tau, la inceput e mai greu.

Bafta si asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergator am avut si eu pe Octavia 2 si pe Superb 3 dar acum nu l-am ales deoarece ma supara dpdv tehnic... nu e fiabil.

Ex la Superb nu mai stropeste... am pus lichid, am curatat duzele si nimic. Am fost la reprezentatnta si mi-au zis ca reparatia e costisitoare deorece trebuie demontat tot traseul pana in fata la rezervor... M-am lasat pagubas ptr ca stiu cum monteaza piesele la loc... cu greieri sau lipsuri (sunt patit). 

La octavia 2 mi l-a furat in parcarea din mall ... 

Si nu stiu din ce motiv, incep sa faca zgomot destul de repede. Daca se schimba stergatorul, zgomotul reapare relativ repede fata de cel din fata...

La Superb 2 nu exista si nu am simtit lipsa.

Asa ca am zis pas si pot intelege decizia oricui il alege sau nu

 

 

Modificat de nsm
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

intentionez sa imi schimb si eu skoda O3 1.6tdi in O4 2.0 tdi style 150HP cu ceva optiuni. Tin mult la functionalitatile multimedia dar nici nu vreau sa dau banii pe ceva care nu o sa il folosesc. Este un optional destul de scump: RAF Sistem de navigatie Columbus cu afisaj color 10", harti Europa si comanda vocala --824,67euro si nu stiu ce are in plus fata de echiparea de baza pt style (sistemul bolero)?  Daca este vorba doar de navigatie, ma pot lipsi de ea atata timp cat pot conecta iphone-ul si sa folosesc waze-ul.

Stie cineva, daca Bolero este mai slab ca si rezolutie sau nu are alte optiuni de baza ca si columbus-ul?

 

ps: o intamplare funny legat de sistemul de navigatie la O3, in 2014 cand am cumparat masina, am fost in concediu in grecia si la intoarcere am venit pe calafat, toata lumea mergea spre pod, pe mine nagivatia masinii m-a dus la BAC, nu stia de pod, chiar daca erau actualizate hartile :) ... asa ca waze-ul e sfant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum pot in configuratorul online sa selectez acele pachete clever, ambition, style etc? Sau nu este posibil in configurator online? Ma interesa daca la style este ceva clever pack asa cum vad la cele aflate pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remarc faptul ca in configurator nu poti selecta Matrix Led, decit la RS (posibil si la Scout, nu am testat). La fel si cu parbrizul incalzit, priza 230 V si scaunele incalzite fata/spate.

Oare de ce au ales aceste ciudatenii de configurare? De ce nu ai putea pune la Style una din optiunile de mai sus?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetele Clever sunt disponibile doar la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Daxx Putin ciudar dar farurile Ful LED si celelalte optiuni mentionate vin doar in pachetele Cleverpacks. Asa cum a spus @razvan.ac, ele pot fi bifate doar la dealer in aplicatia de comanda masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in 2021 trebuie sa ma duc la un dealer pentru o configurare completa? Foarte...clever.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic la fel..:))

Dar inteleg ca asta e sistemul lor de lucru. Insa cred ca pot pierde clienti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachet drumuri grele a selectat cineva? Consta doar in scut sau este de asemenea si mai inalta cum aveam la Tour?

Farurile standard sunt ok sau ar fi absolut necesar sa iau Matrix? Nu se conduce prea mult noaptea dar nici n-as vrea sa fie foarte chioara.

Cam cat a durat la voi o comanda noua? Dealerul mi-a spus verbal ~3 luni dar pe oferta scria 20-25 saptamani.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!