Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 2 ore, alexss a scris:

achizitia se face "cash" . concret 22800 1.5tsi manuala, 24400 1.0tsi dsg - mild-hybrid

De unde diferenta asta? In configurator 1.0 tsi dsg mild-hybrid e fix cu 100 euro mai scump decat 1.5 tsi. 

Eu merg contra curentului. Pt 90% oras eu as lua 1.0 tsi si dsg. Confortul unei cutii automate bate cu mult sunetul de 3 cilindri (care mai mult se aude la relanti decat in mers normal). Masina din semnatura e sedan compact si are 116 cai si dpmdv sunt suficienti pentru iesiri extraurbane ocazionale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

diferenta de pret vine fix din reducerea pe care o acorda producatorul la motorul 1.5tsi ( anume 1500 euro ) . Reducere pe care nu o acorda la motorul 1.0 tsi 

Modificat de Bebeee
Quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, discutia despre diferentele intre piete am ascuns-o fiind evident offtopic. Daca prezinta interes si doriti sa o mutati intr-o arie potrivita, astept pm. 

 

Update: posturile au fost mutate in topicul potrivit https://vwforum.ro/topic/10654-masinile-pentru-est-diferite-de-cele-pentru-vest/page/9/

Voi reveni peste cateva zile sa ascund aceasta postare.

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@corbu33

si au mai scazut preturile putin ( ~250-300euro ) , in schimb, a disparut din standard pe Style sistemul de navigatie :)) este optional ~800euro . Iar acum pe echiparea standard la Style, a ramas Radio Bolero 10". :)). Asta la prima vedere, posibil sa mai fie si alte modificari. 

Modificat de laduncaag
Regulamentul nu accepta quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici led matrix nu am mai vazut sa poti pune optinal pe varianta Style .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa ramana on track cu motorul de 190 TSI :).

 

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 2.0 TSI 190 CP a fost scos de pe toate masinile. Se lucreaza la o versiune care sa respecte noile norme Euro 6.xxxxxx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca datorita emisiilor este scos dar e anuntat ca va putea fi comandat in feb 2021 de aceea spuneam sa ramana on track dar cred ca pana la urma voi merge pe PHEV. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iau in calcul motorizarea PHEV, dar cred ca lotul alocat Ro va fi extrem de redus si fara Cleverpack-uri. Asta pentru ca exista cerere mare din zona nordica a Europei. De asta Skoda a marit pretul pentru Superb PHEV cu 8000 Euro.

 

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de Superb ca a crescut, dar sincer dupa ce am facut test drive cu Seat Leon cred ca acolo raman... e super masina. Si au si disponibila motorizarea de 204CP, spate multilink si mie personal mi s-a parut totul super. Probabil o sa am 7% in medie consum ca nu am unde sa o incarc, si o incarc in mers, dar e ok pt 204 CP si fun electric in oras. O singura teama am, la dinamica, pt ca e f grea 1,6tone, desi ar trebui sa fie ok are greutate si in fata si in spate... nu-mi dau seama.

 

La ce te referi cu cleverpack-uri, adica pret necompetitiv sau lipsesc lucruri de pe masini :) vs vest ?

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu stii de pachetele CleverPack de la Skoda ? Daca se grupeaza anumite optionale (depind de nivelul de echipare, de motor si de model) ai reduceri consistente, gen 1000-3000 Euro. La motorizarile foarte cautate unde producatorul nu face fata cererii, gen Kodiaq 2.0 TSI nu sunt Cleverpackuri.

 

Informatiile despre Cleverpack nu mai sunt disponibile direct in configurator (acum ceva timp, le vedeai singur online cand iti faceai configuratia). Cand mergi la vanzacios, te informeaza el despre asta.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, a aparut  1.5 TSI DSG mild-Hybrid in configurator! Am cerut niste oferte, se aplica discounturile de clever pack ( undeva la 2300 euro discount) , dar nu se aplica cleverbonus OCTAVIA Style care pe versiunea manuala este reducere de 1500 de euro. O intrebare am, fiind Mild Hybrid se aplica vreun bonus la tichetul ramat, un dealer mi-a spus ca ar intra la un fel de rabla plus cu o reducere aditionala de 2500 de lei ( pentru ca e hibirid) + 1000 de lei pentru normele scazute de poloare fata de valoarea standard a tichetului remat. Nu am putut confirma aceasta informatie pe internet...
In alta ordine de idei, ce parere aveti de aceasta motorizare? S-a reusit eliminarea problemelor cu aceasta tehnologie de mild-Hybrid pe care le intampinau versiunile manuale si DSG clasice? 

Multumesc de atentie,

drumuri bune!

Modificat de Infinity899
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu la Mazda Mild Hybrid am beneficiat de bonus-ul de2500 + 1000 lei datorita emisiilor reduse, 102g CO2. Limita de incadrare este undeva la 105g CO2 daca imi amintesc bine. Octavia mild hybrid vad in specs ca ar avea 105g, deci teoretic s-ar incadra si la bonusul suplimentar de 1000 lei...

 

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/30/2020 at 1:41 PM, Infinity899 said:

Salut, a aparut  1.5 TSI DSG mild-Hybrid in configurator! Am cerut niste oferte, se aplica discounturile de clever pack ( undeva la 2300 euro discount) , dar nu se aplica cleverbonus OCTAVIA Style care pe versiunea manuala este reducere de 1500 de euro. O intrebare am, fiind Mild Hybrid se aplica vreun bonus la tichetul ramat, un dealer mi-a spus ca ar intra la un fel de rabla plus cu o reducere aditionala de 2500 de lei ( pentru ca e hibirid) + 1000 de lei pentru normele scazute de poloare fata de valoarea standard a tichetului remat. Nu am putut confirma aceasta informatie pe internet...
In alta ordine de idei, ce parere aveti de aceasta motorizare? S-a reusit eliminarea problemelor cu aceasta tehnologie de mild-Hybrid pe care le intampinau versiunile manuale si DSG clasice? 

Multumesc de atentie,

drumuri bune!

 

Zilele trecute inca mai erau fonduri pentru Rabla Plus , iar pe varianta 1.0 DSG mild-hybrid tichetul este 6500 lei + 3500 eco bonus. In schimb inca o data au scos din standard anumite optiuni.  In alta ordine de idei, m-a sunat si pe mine dealerul sa-mi spuna ca zilele viitoare imi ajunge cadoul de Mos Craciun ( masinuta ) , comanda lansata la finele lunii Octombrie   :icon_santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, 

Cam cat ati asteptat pentru Octavia 1.5 TSI mH DSG, de cand ati pus comanda si pana a venit la dealer? 

Eu am comandat-o pe 14.01.

Multumesc,

G.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Geoh said:

Salutare, 

Cam cat ati asteptat pentru Octavia 1.5 TSI mH DSG, de cand ati pus comanda si pana a venit la dealer? 

Eu am comandat-o pe 14.01.

Multumesc,

G.

 

in cazul meu, 1.5 tsi ( manuala ) , comanda lansata pe 23.10 , a ajuns la dealer pe 18.12.2020 , posibil DSG sa fie un pic mai greoaie livrarea. De curiozitate, ce configuratie ai luat si in ce pret ti-a ajuns ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Multumesc pentru raspuns. Sa o stapanesti sanatos! 

Am luat asa:

Style, lava blue, roti 18"

Airbag-uri laterale spate, ACC, DCC, volan incalzit, parbriz incalzit, scaune incalzite fata/spate, climatronic in 3 zone, travel assis, matrix led, proiectoare led, top led spate, camera spate, portbagaj cu pedala virtuala, park assis, columbus, geamuri fata cu protectie acustica si sunset spate. Restul de optionale sunt de design, onyx, ornamente praguri, usb c la oglinda, simply clever pack.

 

Aproape 31k eur. (scazut rabla, discount dealer, discout skoda) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce asa mult? Adica 31k? Eu pe o configuratie oarecum similara (1,5 dsg, mild hybrid) style cu clever pack style si clever packstyle plus, fara roti de 18, columbus, dcc, volan incalzit  si pedala virtuala am iesit la 25.300 cu rabla si discount-uri....Ce ai tu in plus costa cam 4000 de euro, adica as ajunge la 29300...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu comanda pe 30 dec ptr vRS 2.0 tsi manuala cu carlig, rosie si nu am depasit 30 k EUR cu tva.. mult ati dat ptr un style... vRS vine cu Matrix, roti 18, stopuri top led dinamice, columbus, scaune sport, alcantara pe bord si usi, susp indep, directie progr, LSD mecanic etc etc... Sunt curios cand va fi livrata...

 

Apropo, ce parere aveti de alegerea culorii rosii pe RS? Dupa 3 maini gri si bej, am ales in sfarsit o "culoare" deoarece am zis sa se asorteze cu etrierii rosii, bara rosi din spate, cusaturile din interior rosii ...

Modificat de nsm
gramatica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot rosu, dupa multe culori destul de triste :), doar ca Leon-ul Hybrid. Asa a vrut fi'mea :) sa fie, rosie, dar oricum arata f bine rosu si RS-ul si Leon-ul.

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, nsm said:

Am dat si eu comanda pe 30 dec ptr vRS 2.0 tsi manuala cu carlig, rosie si nu am depasit 30 k EUR cu tva.. mult ati dat ptr un style... vRS vine cu Matrix, roti 18, stopuri top led dinamice, columbus, scaune sport, alcantara pe bord si usi, susp indep, directie progr, LSD mecanic etc etc... Sunt curios cand va fi livrata...

 

Apropo, ce parere aveti de alegerea culorii rosii pe RS? Dupa 3 maini gri si bej, am ales in sfarsit o "culoare" deoarece am zis sa se asorteze cu etrierii rosii, bara rosi din spate, cusaturile din interior rosii ...

Sorry, dar cand am configurat vRS, am ajuns la 38k. Mult peste bugetul meu... 

Nu are multe incluse. 

Si, ca sa ii raspund colegului RwO09, am cerut oferta mai multor dealeri, cu aceleasi rezultate. 

Se mai aduna de la culoare, mici optionale... 

G. 

 

22 hours ago, RwO09 said:

De ce asa mult? Adica 31k? Eu pe o configuratie oarecum similara (1,5 dsg, mild hybrid) style cu clever pack style si clever packstyle plus, fara roti de 18, columbus, dcc, volan incalzit  si pedala virtuala am iesit la 25.300 cu rabla si discount-uri....Ce ai tu in plus costa cam 4000 de euro, adica as ajunge la 29300...

Cand ai comandat-o si cand a venit? 

Daca doar ai configurat in configurator, da, iesi mai ieftinnu se mai adauga parbriz incalzit, scaune fata spate incalzite, travel assist... 

G. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Geoh

Culoare metalizata am si eu, parbriz incalzit am(cleverpack style plus), scaune fata spate incalzite si travel assist le-am adaugat la pret. Tot 4000 de euro ies.

Practic eu am cele 2 pack-uri (style si style plus) adaugate la varainta style de baza, plus cateva optionale(pachet drumuri grele, proiectoare led, side assist, stergator luneta, jaluzele spate) Pachetele si optionalele sunt 4000 de euro, vopseaua e 446, adaugate la pretul de baza inseamna 31.100 din care au scazut rabla si discontul skoda de 4400 euro. Adica pret final 25390. .

Nu am comandat inca, sper saptamana asta.

P.S Doar daca ai ceva piele , eventual scaun sofer cu reglaj electric sa iesi la 31000

Modificat de laduncaag
nu se permite quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm @corbu33 cred ca eu am inceput "trendul" prin Ianuarie 2019

HLoR6bP.jpg iubesc Velvet Red ;))

 

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!