Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

 

11 hours ago, Gabriel*77 said:

Fac precizarea că la varianta Ambition cu lumină ambientala

Nu știu cu ce opțiune a venit la pachet

Mi s-a dat și umbrelă la varianta Ambition deși nu știu dacă normal se dă sau nu. 

Welcome Logo vine cu lumina ambientala.

Nici umbrela nu e cadou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La astea de Ro toate ce le-am vazut personal vin cu R16 normal cu toate ca pe ele scrie "Uz temporar ''.

Fara roata am condus un iV si un 1.5 pe GPL de italia, cu temporar clasic nu am prins nici una pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am și eu, normala 205/60 R16 92 V dar pe janta e lipit un colant galben pe scrie Vmax 80 kmh sau cam asa ceva. Curios!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge normal cu ea, daca are aceeasi dimensiune cu celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de experienta placuta a lui Gabriel*77 privitoare la termenul de livrare, daca mai e cineva pe forum care poate confirma ca pot exista si astfel de termene scurte, il rog sa posteze.

Astept si eu o Style cu aproape toate optiunile, dar, am inteles de pe diverse forumuri, ca termenul de productie si livrare sunt in stransa legatura cu numarul de optiuni alese. Adica, in functie de numarul de optiuni si, implicit, de numarul de semiconductoare folosite, pot astepta si peste un an! Este adevarat? Comanda a facut-o la inceputul lunii iulie 2023.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e in functie de "numarul" de optiuni, ci de disponibilitatea subansamblelor pentru piesele respective. Anul trecut de exemplu nu veneau la VW masinile cu side assist pentru ca nu erau piesele. Asa ca doar dealerul poate sa iti spuna (ca ala stie mult mai exact) ce optionale ingreuneaza livrarea sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producătorii auto și-au mai rezolvat din problemele cauzate de pandemie și război și caută să-și vadă de treabă, adică să producă și să vândă. 

 

Cât ai termenul de livrare prognozat și comunicat de dealer?

 

Eu am avut 50 săptămâni teoretic, dar practic a fost redus la jumătate și asta că din 25 iulie până pe 15 septembrie am așteptat rabla și procedurile legate de program. Deci...

 

Să fii pregătit să iei mașina mult mai devreme decât ți-a fost comunicat.

 

Ca o paranteză, pe 5 iulie am sunat dealerul să-l întreb de VIN. A zis că nu i-a fost comunicat și nu are detalii. Mai așteptăm, mi-a spus.

L-am sunat 20 de zile mai târziu să-l întreb ceva, altceva decât de mașină, și mi-a transmis că mașina e la Curtici deja. Ori... eu o așteptam în producție în septembrie. 

 

Ei dau aceste termene ca fiind cele maxime pentru a nu intra în conflict cu clientul în caz că se întâmplă ceva, sau ceva cu mașina.

 

Eu am luat echiparea AMBITION la care am adăugat vreo 12 opționale, nu a fost stock, plus culoarea Phoenix Orange și uite că nu a întârziat-o nimic din ce am pus în plus.

 

Dar, repet, pregătește-te să o ridici mai devreme. 

Dacă nu o iei prin rabla, eu zic că undeva prin decembrie, poate chiar noiembrie, o vei avea.

 

Nu presa dealerul. Contactează-l la intervale mai mari de timp, o lună spre exemplu, sau două, nu săptămânal. Eu așa am făcut. Altfel așteptarea devine calvar.

 

Succes!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru incurajari! Nu presez dealerul, de fapt, de cand am terminat procedurile cu avansul, nu l-am mai contactat si nici nu intentionez s-o fac pana ma apeleaza el (a ramas ca dupa 3 luni, daca nu apare masina, sa completam un aditional la contract pentru prelungire).

Eu ma asteptam la un termen de livrare mai mare de 6 luni, asa ca, nu-i bai, doar ca, afland de situatia dumneavoastra, am inceput sa prind aripi, asa (stiti cum e)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In grupul Vag in momentul de fata termenul de livrare este de 4-5 luni. Deci, daca ai dat comanda in iulie, pe la Craciun ar trebui sa ai masina, chiar daca in cotnract au scris mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios de unde ai tu acest termen de livrare pentru tot grupul VAG...
Asa arata acum in Germania termenele de livrare pe sub-branduri VAG si pe modele (cei care mai postau pe forumul de uk spuneau ca nu sunt foarte departe de realitate):
https://www.marnet-mobility.de/aktuelle-lieferzeiten.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din discutiile cu mai multi dealeri. Vorbesc de Skoda, Volkswagen, Audi si  Seat. Toti mi-au zis sa iau in considerare termen realistic de  4-5 luni. Cat despre Audi, era chiar sa semnez contractul la A4, cu termen de livrare 5 luni (dealerul spunand ca vine in 4 luni). M-am razgandit ptr ca aveau doar cu cutie automata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, din pacate dealerul roman e obisnuit/antrenat sa spuna povestea pe care doreste clientul sa o auda... daca intarzierea e mare si clientul renunta - aia e.
Din punctul meu de vedere daca neamtu' zice pe pagina lui ca un A4 (sedan) vine in 6 luni in Germania, sau 8 luni (pentru Avant), nu vad de ce ar veni in 4 luni in Romania.
Sau pana la 11 luni la Golf si pana la 10 luni la Polo in Germania, de ce ar fi 4 luni in Romania? Da, e posibil pentru echiparile cele mai slabe si fara optionale - sa ajunga in 4 luni; nu zic nu.
Nu stiu cum isi stabilesc politica de productie. Dupa cum se poate vedea estimarile pentru Arteon sunt de 2 luni - si acolo cu siguranta intra mai multa electronica decat in Polo sau Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de peste 10 ani o relatie foarte buna cu dealerul meu si pot sa spun ca nu mi-a dat niciodata informatii gresite sau in functie de ce mi-ar fi placut mie sa aud. Este exact invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, SkOmk4 said:

Mda, din pacate dealerul roman e obisnuit/antrenat sa spuna povestea pe care doreste clientul sa o auda... daca intarzierea e mare si clientul renunta - aia e.
Din punctul meu de vedere daca neamtu' zice pe pagina lui ca un A4 (sedan) vine in 6 luni in Germania, sau 8 luni (pentru Avant), nu vad de ce ar veni in 4 luni in Romania.
Sau pana la 11 luni la Golf si pana la 10 luni la Polo in Germania, de ce ar fi 4 luni in Romania? Da, e posibil pentru echiparile cele mai slabe si fara optionale - sa ajunga in 4 luni; nu zic nu.
Nu stiu cum isi stabilesc politica de productie. Dupa cum se poate vedea estimarile pentru Arteon sunt de 2 luni - si acolo cu siguranta intra mai multa electronica decat in Polo sau Golf.

N-am inteles, totusi, pe platforma indicata de dumneavoastra, care e termenul de livrare pentru Skoda Octavia (acolo am vazut doar varianta combi)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenul real de livrare este vazut de dealer doar cand introduce comanda reala in sistem. Dupa spusele dealerilor Seat si Audi, chiar le-au venit masini Seat Ateca si Audi A4 in 4 luni, desi in contract scria ca 5. Din pacate Audi A4 nu se mai poate configura cu cutie manuala, asa ca am lasat-o balta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai ales altceva?Incep sa ma uit dupa alt daily si raman curand fara optiuni pe manuela in clasa asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akon ce faci cu manuela? 

 

PS Spune-mi ca nu conduci in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanneEu conduc zilnic în București, atât mașina personală cât și cele de serviciu care sunt manuale, și n-am nici cea mai mică problemă cu asta.

Niciodată nu m-am gândit: "mamă, ce mi-aș dori o automată acum!", deși, repet, am condus automate și electrice.

Soția mea tot fan cutie manuală este și nu am influențat-o cu nimic. Nu îi place pur și simplu.

 

Ține de gustul fiecăruia așa cum e cu designul, modelul, culoarea, mărimea, forma.

 

Tu nu înțelegi ce faci cu manuela în oraș. Dar pe cei care conduc diesel zilnic în oraș îi înțelegi? 

 

Din păcate constructorii auto merg pe automatizarea tuturor componentelor mașinilor și, vrei sau nu, cumperi ce îți oferă ei fără a avea posibilitatea să mai alegi prea multe.

 

Cazul meu, spre exemplu. Nu am putut lua O4 Style pentru că venea DOAR mild și eu nu am vrut automată. 

Ca să fiu sincer nu am văzut prea multe O4 Style prin oraș, dar... ei insistă. 

 

@SkOmk4 Eu cum să îmi explic faptul că termenul de livrare a fost 50 săptămâni, dar mașina a ajuns în țară în trei luni jumate? Mașina e Ambition, adevărate, dar totuși nu e stock.

 

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel*77 am diesel manual si, cand sunt fortat, il mai conduc in Bucuresti. Munca de Sisif. 

Nu m-as mai intoarce la manuala decat pentru ceva special ca un Cayman T sau GT4.

Pentru un daily - o masina care se doreste practica -  muanuela nu mai e de mult o optiune. 

Ce iti doresc e sa-ti pina 'mnezeu mana in cap si sa primesti de la munca o automata. Dupa o luna, maxim, o intelegi ce vreau sa zic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de automata, sunt cutii bune si cutii mai putin bune. Cele automate de la Mercedes si BMW imi plac si mie, dar decat diesel+DSG mai bine manuala. La o cutie manuala am control total asupra transmisiei, nu stau sa ma rog de ea sa accelereze sau sa nu mai ezite in trafic. Parerea mea. 

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutiile automate sunt mai scumpe, necesita intretinere si pot fi mai scump de reparat. D-aia nu îmi iau eu asa ceva. Dacă e pe masina firmei n-am nimic împotriva. 

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanneAm la firmă mașini cu cutie automată, am condus, DAR NU LE VREAU.

NU ÎMI PLAC!!

 

Nu există "nu ai condus și nu știi cum e", sau "dacă vei conduce, nu-ți vei mai dori manuală".

EXCLUS!

 

Eu nu zic că nu sunt bune sau că nu trebuie să existe, ci că nu îmi plac mie.

 

Fiecare alege ce consideră că îi este util, însă a nu înțelege de ce cineva alege ceva și nu altceva...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!