Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

@yeeeeman Din păcate în materie de jante NU am avut de unde alege și îți dau dreptate. Cele pe care le avea mașina în standard nu au fost pe gustul meu și le-am ales pe astea care vin pe echiparea Style.

Alte jante... oha! Pulsar Aero nu mi-au plăcut nici ele, dar mi-am călcat pe inimă să le pun pe mașină după ce am dat comanda, însă mi s-a spus că nu mai poate fi modificată. 

 

Îmi voi comanda pentru iarnă set de jante aliaj cu tot cu anvelope, pe negru, însă pe 16", să schimb cromatica.

 

 

@zidanne Ce e cu Pejo-ul?

Să nu zici că dacă nu e neagră sau nu are jante negre aduce a Peugeot?

 

 

@Eugen StanculescuMulțumesc frumos!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel*77 prima data si prima data am vazut culoarea asta la Pejo. 
Prin 2006 cred, le adusese dealeru. 

Erau vreo 5-6 in oras, foarte interesante intr-o mare de gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanneAm înțeles!

 

Culoare asta este altceva, crede-mă. Văzând-o fizic îți vei schimba parerea, garantez asta.

 

După cum am spus pozele sunt facute la dealer, în atelier, iar mașina era în procesul de pregătire pentru livrare nefiind avantajată nici de lumină, nici de mediul înconjurător. 

Nici măcar de poziția în care se afla, cu capota deschisă, geamurile coborâte, etc 

 

În lumina zilei și mai ales în soare e cu totul altă nuanță, crede-mă și în funcție de luminozitatea de afară se închide sau se deschide. Când e nor afară pare maronie. Când e soare pare galben/portocaliu.

 

Culoarea, deși din poze nu se vede, este metalizată și acele microperle din componența ei se văd destul de bine, inclusiv noaptea când stă sub o sursă de lumină, stâlp de iluminat public de exemplu, dacă te uiți de aproape.

 

Nu are legătură, deși, repet, nu pare, cu alte vopseluri de pe alte mașini tot portocalii fiind și alea.

 

Nu contest că o chestiune ce ține de gusturi, dar înclin să cred că te-ai exprimat prin prisma faptului că probabil nu ai văzut una fizic.

 

Eu am văzut pe Kamiq și Fabia, inclusiv pe Octavia RS și... culoarea e deosebită. 

 

Fiind destul de rare, într-o mare de gri, alb și albastru, după cum ai spus și te completez și eu aici, și mai ales că pe YouTube sunt, culoarea asta, doar RS, pare un pic ciudat că nu are jante negre, grila radiator și oglinzile tot negre, însă nu vreau să fac RS din ceva ce nu e RS și nici să pară RS.

 

Eu unul sunt, deocamdată, singurul care a comandat, de la dealerul de unde o iau, culoarea asta de când a apărut în configurator și în București NU am văzut pe stradă până în prezent. Poate sparg eu gheața și determin și pe alții să o aleaga.

 

Recunosc că jantele nu sunt cea mai bună alegere, însă după cum am afirmat mai sus, nu am avut de ales decât din fix două modele. 

Mi-ar fi plăcut să aibă în paletă mai multe modele, și pentru Style și în două nuanțe, dar... uite că cei de la Skoda au considerat că e bine așa, și s-au rezumat la ce am spus mai sus. Fix la două modele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea sa-ti deschizi topic de masina si poti prezenta cum se cuvine aceasta magica culoare 😃 

Pentru cei ce mai arunca un ochi pe acest topic oricum este destul de clar ca acest Orange sau Velvet Red neasortat la elemente de piano black sau jante mai speciale...arata banal .

In rest, ca de obicei, o masina noua este un motiv de bucurie, multi km fara evenimente !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o culoare intetesanta dar eu nu mi-as lua asa ceva. Cred ca se potriveste mai bine cu niste jante negre însă eu nu ma pricep de loc la culori asa ca nu lua în seama a mea părere. S-o stăpânești sănătos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai că m-ați făcut să râd!

 

Apreciez atât criticile cât și sinceritatea, însă după cum am mai spus, NU mă interesează ca mașina să arate ca un RS pentru că tocmai asta nu îmi doresc.

 

Am spus eu că nuanța e magică? Nicidecum.

 

Gri am avut, albastru am avut, alb am avut, negru nu vreau... e un tipar repetitiv.

 

În opinia mea nu e banală pentru că având jante "asortate", adică negre, ar fi arătat ca un banal RS.

 

În fine, gusturile nu se discută și polemica nu își are rostul.

 

Mulțumesc pentru păreri.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Gabriel*77 said:

Salutare băieți!

Ce părere aveți? 

Cum vi se pare? 

 

Din moment ce e a ta deja in aceasta configuratie si nu mai poti schimba nimic , raspunsul e unul singur

Foarte faina , arata bine , sa o conduci sanatos si sa te bucuri de ea

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitaraMulțumesc frumos!

 

Orice alegere neinspirată, sau din lipsă de alte opțiuni cum a fost cazul meu, se poate remedia pe parcurs prin achiziționarea ulterioară a unor accesorii.

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai incerca sa tot justifici achizitia culorii, daca tie iti place, restul detaliilor nu mai conteaza.

 

Si eu am facut un leap of faith vorba aia, si cand am schimbat marca, mi-am luat un "Beanveu" galben/bej (vorba aia), o culoare mai aparte, care in realitate arata exceptional. De alb si negru eram si eu satul, si sunt foarte multumit de alegere...

 

Deci, bucurate de masina!

Jante se pot schimba usor daca e pana acolo.

 

1958_6352670b9578b514fa09b529__WBATX91040LP61959_02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu asta încerc să fac, crede-mă, pentru că e vorba de alegerea și bugetul meu, dar se pune accent prea mult pe faptul că "nu merge" decât cu nu știu ce jante.

 

Ceea ce unii consideră banal, eu zic că e ieșit din tipar, tipar care la rândul lui ar fi prea banal și predictibil dacă am merge pe el.

 

Mulțumesc pentru sfat!

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi plac culorile fistichii, eu voiam sa iau un gallben mustar pe Golf, dar nu mai era disponibila. In rest alb, negru si nuantele eterne de argintiu deschis, inchis, argintiu bej, gri metal. gri sobolan, gri nu-stiu-cum si samd e plin peste tot :) Am vazut portocaliul pe un Kamiq/Karog, arata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am comandat Golful 7.5 am ales culoarea "peacock green". Cred ca jumatate de ora au incercat toti agentii si directorul de vanzari sa imi explice ca e o culoare "de cacao", ca o sa imi para rau, etc. Mi-a placut la nebunie si m-au chemat de 2 ori sa ma roage sa arat culoarea unor clienti care au vrut sa vada "pe viu" si sa isi comande si ei.

 

Go with it ca nu comanzi o masina in fiecare an! 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de gusturi și e absolut normal ca unora să nu le placă culoarea sau combinația mașină/culoare/jante.

 

Fiind un forum dedicat celor care vor să-și achiziționeze o Octavia nouă, am făcut și eu ca toți ceilalți. Am cerut referințe, sfaturi și expertiza celor care dețin deja modelul și, combinat, am configurat o mașină după gustul, banii și nevoile mele.

 

Am explicat la vremea respectivă că jantele care vin pe Style nu sunt cea mai grozavă variantă, însă neavând de unde alege m-am rezumat la ce am găsit, desigur, cât mai apropiat de gusturile mele.

 

Nu poți comanda un Ambition cu jante de RS pentru că nu îți dă voie configuratorul și să le cumpăr separat, recunosc că ar fi o cheltuială pentru că, evident, nu sunt ieftine.

 

La afirmația că îi voi pune apărători de noroi unii au spus că strică aspectul mașinii. Probabil, însă în opinia mea nu o face deloc. Mie îmi place aspectul cu acele apărători, plus că sunt foarte practice. Protejează părțile inferioare de tot felul de obiecte ce ar putea sări și deteriora vopseaua.

 

Nu toată lumea iubește și vrea o mașină sport sau cu aspect sport. Asta se pare că nu înțeleg unii dintre cei care au cont și postează pe acest forum.

 

Skoda NU e o mașină sport și ultima mea grijă e să o fac să arate ca una.

 

Ori, indrumăm pe cei care ne cer sfatul să cumpere ce ne place nouă și într-un anumit tipar sau să aleagă corect în funcție de nevoi, buget și ceea ce îi place lui?

 

Nu de alta, dar e păcat  tema forumului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu mai face offtopic. Fiecare isi configureaza masina cum ii place/vrea/permite. Pana una alta, fiecare merge cu masina lui, nu a colegilor de forum :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Azi am ridicat mașina. 

Nu cred că mai are rost să fac aprecieri pentru că cei de aici dețineți deja modelul, sub diferite configurații, și ar fi inutil având în vedere gusturile fiecăruia. 

 

Postez pentru cei care intenționează să achiziționeze o Octavia și spun că am dat comanda pe 4 aprilie și mașina am luat-o azi, 15 septembrie.

Cinci luni și unsprezece zile.

 

Ea a fost gata și adusă în Curtici pe 25 iulie. Adică trei luni jumate de la comandă. 

 

De pe 25 iulie până azi am stat după programul rabla, care a început la 1 septembrie, pentru că altfel o ridicam mult mai devreme.

 

Ca atare, termenul de 50 săptămâni dat de dealer te sperie, dar în realitate, cazul meu, s-a diminuat mult. Fix 5 luni și 11 zile.

😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, sa o stapanesti sanatos. Drumuri bune sa ai si fara evenimente neplacute. Mie imi place culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos!

 

Acum si tu ai speriat oamenii cu alea 5 luni, care de fapt au fost  3.5 luni de la comanda. Deci cineva care o plateste din banii lui, fara rabla (sau care se nimereste mai bine cu rabla) o poate avea in 3.5-4 luni de la comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă mulțumesc!

 

Cu siguranță cine comandă și o achiziționează fără rabla, o va primi mult mai repede. 

Posibil și în 3 luni jumate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de motor/cutie/echipare/dotari...
Daca te referi strict la ceea ce ai comandat tu, da - probabil asa este.

BTW: s-o volanesti cu placere si fara evenimente!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil. Nu te contrazic.

 

Mulțumesc!

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca se cam termina cu povestea cu semiconductoarele.

Sa vedem cat mai tin preturile sus, in contextul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai evaluarea este mult mai complexa, preturile la masini noi nu sunt sus numai din cauza raportului cerere/oferta.
Vezi cum arata preturile (oricaror produse) acum fata de pre-pandemie si pre-razboi (operatiune speciala, ma scuzati!).
Orice forma de energie e mai scumpa, pretul oricariu produs/serviciu este mai mare, inflatia a lovit cam in toate economiile care conteaza la nivel macro, veniturile au crescut (desi in realitate au scazut in valoare ablosuta - AKA putere de cumparare).
Daca peste toata mizeria asta adaugi faptul ca niciun producator auto nu e dispus sa reduca profiturile nesimtite pe care le are... hai sa vedem cand scad preturile la masini!

Si eu abia astept sa-mi pot lua aceeasi masina noua la pret mai mic, insa nu-mi tin respiratia... 

 

 

12 hours ago, Gabriel*77 said:

Probabil. Nu te contrazic.

E simplu: intra pe briskoda.net pe topicul de "Delivery times" din sectiunea Octavia4 si vezi acolo clienti care inca nu si-au primit masini comandate la inceputul lui 2022... E adevarat, unele sunt PHEV - acolo e mai complicata situatia - insa mai sunt si altele cu intarzieri de peste 1 an.

Modificat de SkOmk4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine știe ce politici au și cum se organizează producătorii de unii primesc mașina mai repede și alții cu întârzieri mari.

 

Fac precizarea că la varianta Ambition, cu Matrix, lumină ambientală,  oglinzi pliabile electric (opțiuni cerute de mine) am primit la pachet și iluminare logo Škoda la deschiderea portierelor, deși nu am cerut. Nu am știut de acest aspect până nu s-a întunecat afară.

 

Nu știu cu ce opțiune a venit la pachet, dar e de bun augur că luminează unde cobori pentru a nu călca în cine știe ce noroi.

 

Există posibilitatea ca atunci când ceri câteva opțiuni în plus, pe care vehiculul nu le are în dotare standard, pe lângă ce ai cerut să primești și altceva. 

 

Interesat.

 

Aaa! Mi s-a dat și umbrelă la varianta Ambition deși nu știu dacă normal se dă sau nu. 

 

În rest... momentan totul e ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!