Jump to content

Leon generatia 4 (MK4) - discutii generale


Cristian
 Share

Postare recomandată

mihai.onu94

@deenman cui ii place il va cumpara si cu farurile led de baza. Ideea e sa nu creada cineva ca da banii pe o functie care defapt nu exista. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, mihai.onu94 said:

Pe golf e asa: 

image.thumb.png.76d56ec8ab7b20a25f5f9a72d141eaa0.png

Pe cand la leon:

image.thumb.png.4faef1bb0365a543468e6e46f0ffceb1.png

Parerea mea e ca la leon e ceva intre high si matrix de la golf, adica probabil intensitatea e cea de matrix, mai stie de un asistent de faza lunga dar fara sa aiba propriu-zis matrix.

eu vad 830 euro cand configurez. dar am pus etsi si style ca echipare. sa conteze? sa inteleg ca par a fi 3 nivele de fapt? nu scriau nimic in prezentari de asta intreb.

deenman: daca pt tine nu conteaza nu e bai. dar nu presupune ca vorbesti pentru toti. si da stiu pe cineva.

Modificat de mandelu
completari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

@mandelu led top sunt standard pe style si optionale life, de aici si diferenta de pret.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarasi o dam in versus si discutii interminabile despre faruri. Putem reveni la Leon, va rog?

In alta ordine de idei, astazi am fost la Avia Motors pentru inspectia anuala la Ateca si nu am ratat ocazia de a vedea pe viu noul Leon, in echiparea FR.

Ca prima impresie, mie mi-a placut foarte mult masina, nu am vazut diferente negative evidente de calitate, ba chiar dimpotriva, cu o singura exceptie:  plasticul din care e facut capacul tweeterului de pe usa spate, pare ieftin.

Imi place mult consola centrala, cu noul schimbator pentru cutia automata, e foarte mult spatiu si multe locuri de depozitare.  De asemenea, spatiul pentru genunchi in spate e imens, se vede avantajul ampatamentului mai mare al noii generatii.

Din pacate nu am putut utiliza ecranul multimedia si nici virtual cockpit, asa ca nu va pot spune impresii despre ele.

Scaunele fata sunt foarte comode, cu sustinere laterala foarte buna si cu o combinatie de materiale interesanta.

Mi se par par interesante gurile de ventilatie trapezoidale, impreuna cu partea care imita metalul care imparte bordul in doua, arata bine. Pacat ca nu am putut vedea si iluminarea ambientala, dar asta doar noaptea se poate vedea oricum.

Va invit sa o vedeti pe viu si sa va exprimati parerea.

 

IMG_20200515_085838.jpg

IMG_20200515_085859.jpg

IMG_20200515_085912.jpg

IMG_20200515_085923.jpg

IMG_20200515_085947.jpg

IMG_20200515_090043.jpg

IMG_20200515_090104.jpg

IMG_20200515_090116.jpg

IMG_20200515_090126.jpg

IMG_20200515_090134.jpg

IMG_20200515_090152.jpg

IMG_20200515_090158.jpg

IMG_20200515_090220.jpg

IMG_20200515_090240.jpg

IMG_20200515_090245.jpg

IMG_20200515_090308.jpg

IMG_20200515_090315.jpg

IMG_20200515_090326.jpg

IMG_20200515_090437.jpg

IMG_20200515_090500.jpg

IMG_20200515_090516.jpg

IMG_20200515_090533.jpg

IMG_20200515_090552.jpg

IMG_20200515_090607.jpg

IMG_20200515_090642.jpg

IMG_20200515_090715.jpg

IMG_20200515_090737.jpg

IMG_20200515_090749.jpg

IMG_20200515_090813.jpg

IMG_20200515_090840.jpg

IMG_20200515_090854.jpg

IMG_20200515_090904.jpg

IMG_20200515_090958.jpg

IMG_20200515_091032.jpg

IMG_20200515_091246.jpg

IMG_20200515_091253.jpg

IMG_20200515_091342.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu foarte curios sa ajung sa le vad pe toate live, Leon-ul arata binisor in poze, dar vad eu live cum e pe la interior calitatea (vs Octavia si G8, ca fata de Leon-ul vechi sunt convins ca e un pas inainte!). 

Intre timp, Leon ST:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În Franța au început bine ieșirea din lockdown. Au băgat 3500 EUR reducere la noile Leon pe care le au în stoc. Și au vreo 160 de mașini în toată țara. 

Din păcate au numai FR pe stoc, iar mie mi se pare mai OK Xcellence. Mi-a intrat mie în cap că te doare mai puțin curul față de suspensia de pe FR. Unde mai pui că FR are jante de 18". Încă un motiv să simți mai mult denivelările. 

Nu-mi aduc aminte să fi văzut o reducere atât de mare la un Seat nou lansat. Prețurile sunt mai mari aici, probabil fiind echipate altfel și cea mai ieftină mașină pe stoc este 30800 EUR, redusă de la 34300 EUR. Parcă m-ar fi încântat Xcellence mai mult pentru că era și cu 2040 EUR mai ieftină.

Cred că mai stau cuminte o perioadă, pentru că oricum nu sunt hotărât că vreau mașină acum. Parcă e mai bine să am mai mulți bani în cont în perioada asta incertă. Poate între timp bagă și Xcellence ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi plac la Xcellence trimul ala imitatie de lemn, tapiteria maro si covorasele maro. Daca ar fi optionala alta combinatie, as lua si eu Xcellence. Suspensia mai dura si jantele pe 18 nu sunt ok pentru strazile proaste din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Jantele pe 18 nu sunt standard sau obligatoriii la FR. Puteti configura FR cu roti pe 17. Ce am observat eu este ca Leon-urile FR pe stoc vin in general cu jante pe 18.

Tip. Chiar daca pe site https://stoc.seat.ro/ nu se vad Leonurile MK4, exista deja un stoc consistent de FR-uri noi. Puteti comanda fara probleme daca mergeti la dealer. Partea mai nasoala este ca sunt prea bine configurate si multe optiuni sunt inutile si cresc pretul (jante 18, navigatie, trapa, etc)

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/16/2020 at 7:37 AM, Cristian said:

Mie nu imi plac la Xcellence trimul ala imitatie de lemn, tapiteria maro si covorasele maro. Daca ar fi optionala alta combinatie, as lua si eu Xcellence. Suspensia mai dura si jantele pe 18 nu sunt ok pentru strazile proaste din Bucuresti.

Eu cred că se pot schimba cu negru, chiar dacă în configuratorul de pe site nu apare posibilitatea. 

Am un prieten care a comandat Ateca prin februarie și când am făcut configurația cu el pe site, apărea maro. Se decisese că o ia și așa. Dealer-ul însă i-a spus că se poate opta și pentru negru, fără să opteze pentru piele sau altceva, ci la aceeași bani, deci a comandat pe negru. 

Ca idee mie îmi place mai mult cum arată tapițeria de pe Xcellence decât cea de FR. Îi dă un aspect premium. Și Thomas de la Autogefühl zice asta. 

Referitor la jantele de 18" pe FR, sunt standard la această echipare, aici în Franța. 

Momentan încă dezbat dacă merită mai bine un Leon echipat bine sau un A3 echipat mai slab, dar cam cu tot ce mi-ar trebui. 

Modificat de optzeci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele din Leon MK3 FR arata mai bine decat Leon MK4 FR. Acea textura de pe scaunele de mk4 FR seamana cu niste huse ieftine.  Prefer scaunele de pe mk4 Xcellence. 

 

Materialele in general din mk4 FR arata kitschos, usor cocalaresc, patternul ala de pe plastic, imi aduce aminte oarecum de folia de carbon, pusa de pusti peste tot acum ceva ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumusetea e in ochiul privitorului, spune un vechi proverb englezesc. Am mai spus, mergeti si vedeti masina pe viu, apoi puteti sa aveti o parere obiectiva.

Referitor la materialul de pe bord, textura e aproape identica cu cea de la Leon 1P facelift. Probabil si ala era tot cocalaresc. De altfel, sunt multe marci care se joaca cu texturile plasticelor din interior, eu am stat in masina asta 10 minute si nu e deranjanta textura, ba chiar dimpotriva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce vad eu la noi in configurator, ambele, si FR si Excellence vin standard cu jante pe 17. sincer, o idee foarte buna la ce sosele avem. DE altfel la multe masini am vazut asta. varianta pentru Romania e de multe ori mai ieftina iar unul din lucurile/dotarile inlocuite e ca vin cu roti pe dimensiuni mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua chiar 16, dar nu vreau sa cobor la Style. Leonul 5f al sotiei are jante pe 16, e Style, iar in oras drumul e o topaiala continua, fiecare denivelare se resimte rau in suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exagerati cateodata. Jantele de 17-18” sunt ok pt Romania. Am mers si cu Ateca Cupra cu 19” si era super ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu DCC desigur, mergi cu un FR fara DCC si cu puncte fixa cu 18, sa vezi distractie! Eu am schimbat amortizoarele crezand ca sunt duse, defapt asa este masina. 

 

Mers cu jante 18 originale- performance si CSC5 in Bucuresti, dupa 3 ani, 3 jante din 4 trebuie indreptate, suspensia e si ea acolo, e mai mult de forma, amortizeaza bine pe curbe/denivelari luate incet si amplu, daca da de ceva scurt si trebuie sa amortizeze instant in 1 secunda, pauza, ti-o da toata in caroserie.

Sa nu ma intelegeti gresit, eu nu me asteptam de la leon cu suspensie sport sa fie la fel de confortabil ca o suspensie de Dacia, insa compar cu suspensia de golf 5, pe care am avut si jante mari, si suspensie reinoita, si e diferenta uriasa.

Sunt cateva persoane care se plang pe aici de suspensia s-line de la audi pt jante mari si drumurile din Ro, banuiesc ca nu dejeaba.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar dimensiunea jantelor nu sunt relevante daca nu ne uitam si la dimensiunile cauciurilor. Oricum ar fi, suspensia de pe Leon 5f nu e confortabila. Daca si cea de pe mk4 e la fel, va fi o problema cu jante pe 17. 

De obicei, nu jantele se stramba, socurile se duc in articulatii, amortizoare si de cele mai multe ori plasticele din interior dezvolta zgomote.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca adaugi suspensie sport, cu jante mari, si o pereche de anvelope foarte dure de genul ultra high performance cu flancuri ranforsate XL si balon mic 225/40/18 obtii exact topaitul ala de iepure la gropi si denivelari, tipic masinilor de cart.  O pereche de anvelope mai moi si mai confortabile, rezolva o parte din problema. Dar nu le poti avea pe toate, am imbatranit si eu, nu mai doresc sportivitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, chiar si suspensia de Style, care nu ar trebui sa fie sportiva, e mult mai sportiva decat ar trebui.

Conduc alternativ Ateca si Leon 5f, diferenta e imensa, desi Ateca e cu jante pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg... Leon-ul este varianta "sportiva" a compactelor VAG. Acum sportiv nu inseamna doar ca arata mai sportiv ci si ca vine cu o suspensie mai dura, e oarecum de la sine inteleasa chestia asta.

Cine nu e ok cu suspensia asta alege alta masina. Nu prea ar avea sens ca un Leon Style sa aiba aceeasi suspensie cu un Golf, de exemplu, ar fi impotriva scopului acestei masini. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam mai mult de diferenta de suspensie intre echiparile FR si Xcellence. Cel putin de acolo a plecat discutia. Comparatia cu alte masini VAG nu isi are rostul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, asta zic si eu. Masina per total este mai sportiva decat celelalte variante compacte din gama VAG, nu e doar echiparea FR care e cea sportiva si restul sunt normale, asa ca e normal ca si celelalte variante de echipari (Reference, Style si Excellence) sa fie mai sportive ca sa pastreze ideea generala de sportivitate a masinii, practic factorul care o diferentiaza de Golf, Octavia si A3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

Leon-ul tot timpul a fost varianta cea mai sportiva din cele 4 compacte vag si a fost indreptata mai mult spre tineret inca de la prima generatie. E si normal sa aiba o tinuta de drum mai dura, asta e esenta modelului. Pt confort mai mult exista golf si a3. Sa fi fost la fel de confortabil si leonul ar fi dus la canibalizare intre modele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Rave a scris:

Eu nu inteleg... Acum sportiv nu inseamna doar ca arata mai sportiv ci si ca vine cu o suspensie mai dura, e oarecum de la sine inteleasa chestia asta.

In primul rand un sasiu mai rigid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum vad ca VW a oprit livrarile de Golf 8 pe motive de probleme software. Azi inteleg ca de aceleasi probleme este afectata si Octavia.

Probabil ca in curand vor anunta si Leon, avand in vedere ca folosesc platforme comune. Banuiesc ca si software-ul este aproape la fel la toate 3.

Deci... Mai bine sa cumparam peste vreo 2 ani 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!