Jump to content

Leon generatia 4 (MK4) - discutii generale


Cristian
 Share

Postare recomandată

Aerodinamic are o imbunatatire de 8%. A depasit cu mult forma de frigider a Golf-ului.

On 29.01.2020 at 12:29, LUFY a scris:

Partea din fata aduce mult cu Mazda, iar partea din spate, daca ignoram acea bagheta dintre stopuri, parca seamana cu Alfa Giulietta. Mie cel putin asta imi spune masina.

Normal, este marca din grup care trebuie sa produca emotie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 8 Wheelbase‎: ‎2,636 mm (-1 mm fata de Golf 7)

Leon 4 Wheelbase‎: ‎2,686 mm (+50mm fata de Leon 3)

 

Din ce am inteles din prezentare cei 5cm extra sunt exact pentru ca pasagerii din spate sa aiba mai mult loc la picioare. Nice move :)

Dimensions.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este trendul industriei de ceva vreme sa scoata identitatea din modele, nu prea mai conteaza ce sunt, europene, asiatice, toate au elemente asemanatoare. Au scos "sufletul" din ele si se vede f clar asta in noul model Leon. Poate sunt eu de moda veche dar imi plac controalele individuale pt comenzile din interior amplasate intuitiv, acum aproape tot e controlat de o tableta, schimbatorul e acum o chestie care se apuca cu 2 degete de ti e si frica sa nu se rupa :)) 

In afara de scaune nu vad ceva care sa zic ca ma atrage. Macar arata mai bine decat Golful :P 

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

arata cum se foloseste displayul central, mai detaliat. plus ca se vede calitatea interioara mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut si un teaser cu noul Cupra Leon, care se va lansa oficial pe 20 februarie, odata cu inaugurarea oficiala a sediului Cupra.

https://www.seatcupra.net/index.php/2020/02/11/the-first-image-of-the-all-new-cupra-leon/?fbclid=IwAR3TFYdSnUFD_b91tWdoGdtpphcdEQbfWV5qABA95sY11mYDzSRfxBFegtU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Frumos. Apropo de trotineta care apare in primul clip, costa cam 650 euro daca am văzut bine pretul. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de frumos sau urat, zici ca l-au copiat dupa Fiat Tipo. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O prezentare a siatemului multimedia de pe noul Leon:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi utila o prezentare a functiilor de siguranta activa care echipeaza noul Leon:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pacat ca nu arata cum merge cand face depasiri singura. in pdf-ul ce l-ai pus pe prima pagina apare un astfel de asistent. nici la g8 sau noul a3 nu am vazut nimic de asta doar la leon.e in pagina 13 din pdf-ul ala de prezentare.  eram curios sa vad cum merge. bine, in pdf zice ca "near future" deci posibil sa nu fie inca operational. dar ar fi fost interesant de vazut intr-un filmulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate functia asta nu este disponibila acum, la lansare, probabil va fi introdusa printr-un update over the air:

Screenshot_20200421_165937.thumb.jpg.0e9a4c9a697703a33487558cacac505f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem si configurator pentru Leon mk4, spor la configurat, preturile nu sunt deloc mici, insa sunt in linia inaugurata de Golf 8, cu multe dotari incluse deja standard in nivelul de echipare si eliminarea nivelului de echipare de baza. In cazul Leon, a disparut nivelul de echipare Reference, avem ca baza Style si apoi Excellence si FR la acelasi pret, cu dotari si detalii de design usor diferite.

Eu astept sa vad masina in showroom si eventual sa apara si modeul PHEV, pentru a vedea ce model sa iau, deocamdata sunt rezervat, insa preturile sunt ceva mai mari decat ma asteptam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25k un fr basic cu motor de 1.5 automat, au luat-o si astia razna. mai pui niste dotari si ajungi la pret de giulia.

inseamna ca PHEV o sa fie cat? 30k? poate asta m-ar fi interesat si pe mine daca ar fi sa schimb 5f-ul. dar la banii astia no way. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aceste preturi raman pe termen lung si pe piata din Romania, pe mine si cred ca si pe multi altii ne-au pierdut. Nu poti sa maresti in asa hal preturile de la un model la altul ca pui displayuri de 50(hai sa zicem de 100) euro in toata masina si umpli masina cu senzori, chiar daca la multa lume o sa fie acolo de forma. Iar despre motorizari ce sa mai zici... tot mai putine, dar astea se mai pot schimba in bine. Iar despre preturile la Golf 8... mi se par o gluma de prost gust. Imi place foarte mult Leon 4 mai ales in varianta combi, dar daca nu au imbunatatit categoric anumite materiale din masina nu cred ca as mai opta pentru ea... oricum sunt curios ce mai ramane din economia globala pe termen lung dupa COVID si cati bani o sa aiba oamenii din patura medie sa suporte preturile galopante in sus si fiabilitate tot mai pusa sub semnul intrebarii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim optimisti: poate a decis VAGu sa treaba la "politica" gen Ford, cu discount de 20% din start :)) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) eu cred ca incearca sa mai recupereze din pierderile cu covidul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura. Daca urmaresti cine a comandat inainte de wltp a prins pret decent. Ulterior au luato preturile razna culminand acum cu lansarea noului model.

 Nu stiu daca wltp a fost de vina sau situatia economica care a facut mai usoara trecerea la preturi mai mari.

Sunt curios cu ce discounturi vin pentru noile comenzi intrucat la momentul asta piata vanzarilor e cam blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce o sa fie exact, dar cred ca VAG a marit preturile "la fix", o sa vanda pe rupte G8 mai slab calitativ decat G7 si cu +5k EUR. Eventual cu un CoVRig la pachet :alien:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, tfe said:

25k un fr basic cu motor de 1.5 automat, au luat-o si astia razna. mai pui niste dotari si ajungi la pret de giulia.

inseamna ca PHEV o sa fie cat? 30k? poate asta m-ar fi interesat si pe mine daca ar fi sa schimb 5f-ul. dar la banii astia no way. 

cred ca phev fara 35k nu o sa vezi.

 

m-am uitat si eu un pic in configurator. preturi vizibil mai bune ca la g8. nu inteleg insa ce e cu farurile alea led? nu erau standard? (am pus fr la echipare si motor 1.5tsi cu dsg). sa fie matrix lex? nu cred, ca le-ar fi chemat matrix.

destul de putine chestii standard fata de g8, dar nu sunt scumpe cand le pui ca dotari. de asemenea nu vad bancheta spate incalzita, stiu ca g8 vine si cu asta. nu o sa fie la leon? ar fi fost chiar utila pentru pasaageri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu faruile led standart sunt ceva basic, led pe far cu oglinda, la fel ca la golf 8. Cele optionale sunt probabil adaptive si mai puternice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din ce stiu eu sunt ori matrix, ori led simple (si vin standard astea simple). iar alea matrix sunt si adaptive. dar mi se pare ciudat ca nu le zic matrix, imi vine greu sa cred ca a ratat marketingul o astfel de ocazie. mai degraba la zici mai frumos, nu le faci sa para mai modeste.

oricum cam putine optiuni, probabil vor mai aparea in timp ca si la g8 initial cam tot asa a fost.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din documentul publicat la lansare, pus de mine pe prima pagina:

image.thumb.png.7da39cf469ed14c5f7a33fe2b8b7a48f.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!