Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Claudiu.Cristea
 Share

Postare recomandată

Salutare,

@Aalexandrcare parte din probleme rezolva piesa cu codul 5WA907511C ?

La masina din semnatura am fost surprins sa observ ca imi era frig la picioare si nu intelegeam de ce, iar cand am observat ca nu merge sa directionez aerul cald la picioare, nu mi-a venit sa cred ca totusi la o masina de relativ ulltima generatie se poate intampla asa ceva.

Ca si comportament, daca las directionat aerul doar la picioare si dau ventilatia pe treapta maxima, pe podea in fata abia de sufla, in spate nu ajunge deloc, iar pe gurile laterale sufla de numa'.

Acum sunt in cautarea solutiei ptr. acest defect.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin_Ela mine nu mai distribuia deloc aerul la picioare.

Eu am schimbat motorașul ce distribuie practic aerul, picioare/fata/parbriz. 

In cazul cazul tău ar fi ideala o diagnoza sa vezi despre ce e vb. Cel puțin la mine mi-a spus ca e blocat. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca multi au probleme cu motorasele de la clima.

Ce se poate face pentru a evita problemele? Sa nu mai ti clima pe auto sau din contra, pentru a preveni blocarea motoraselor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca clima este tinuta pe Auto se prelungeste durata de viata atat a compresorului de AC cat si functionarea corecta a actuatoarelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi reveni cu rezultatul unei diagnoze. Vis-a-vis de modul de folosire al climei, 95% din timp butonul Auto este activ in cazul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara, 

Am si eu o problema la noua mea masina cumparata de curând, am eroarea aceasta si cum o sterg reapare mereu. 

Si simptomele urmatoare, in zona deeapta pasager baga mereu aer fierbinte indiferent de ce schimb eu pe clima, in rest toate zonele merg normal. 

Am atasat o poza cu eroarea. 

Va rog daca ma puteti ajuta cu un xod oem pentru piesa sa o comand nu am dat deloc de ea si localizarea exacta daca se poate.

 

https://pasteboard.co/JZV5oOw.jpg

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i un basic setings pe clima. Trebuie readaptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronetAm făcut, și persistă fix eroare asta de fiecare dată. 

Modificat de gheaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IDE01546-ENG167462 -- Adapt flap end stops.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronetNu am gasit procedura, am cautat exact dupa coduri si nimic, nici adapt flaps nu am gasit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce interfata folosesti? Daca vorbim de o clona, mai bine te lasi pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/1/2021 at 10:36 PM, gheaba said:

Buna seara, 

Am si eu o problema la noua mea masina cumparata de curând, am eroarea aceasta si cum o sterg reapare mereu. 

Si simptomele urmatoare, in zona deeapta pasager baga mereu aer fierbinte indiferent de ce schimb eu pe clima, in rest toate zonele merg normal. 

Am atasat o poza cu eroarea. 

Va rog daca ma puteti ajuta cu un xod oem pentru piesa sa o comand nu am dat deloc de ea si localizarea exacta daca se poate.

 

https://pasteboard.co/JZV5oOw.jpg

 

Mulțumesc!

Verifica servomotor daca lucreaza si rotita pe care o acționează acesta, daca nu e sarita. Desfaci partea ce acopera filtrul de polen, sa inspectezi optic ceea ce ti-am recomandat

 

La setare de baza.....ai adapt DOOR....asa scrie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersii, o să încerc sa găsesc motorașul să il verific. 

Mulțumesc!

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stanescu Marius

Salut! Sunt proaspăt posesor al unui passat b8 2.0 crlb și zilele trecute am observat ca nu mai baga aer rece.Cu o săptămână înainte a funcționat fără probleme. Am pus un tester mai vechi pe ea și are erorile 1048834 și 1048835.Din păcate nu pot încarcă pozele pt ca au dimensiuni prea mari. Sa fie oare din compresor sau lipsa refrigerantului? 

Multumesc anticipat! 

Modificat de Stanescu Marius
Corecție gramaticala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i nAm facut adaptarea din Basic Settings si dupa tot reapare eroarea asta:

 

328198-Position Sensor for Right Temperature Flap Motor

B1095 11 [008] Short to Ground

Intermitent-Confirmed-Tested since Memory Clear

 

Un cod exact pentru acesta piesa imi poate spune cineva ? 

Mulțumesc!

 

Modificat de gheaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intai si sigurantele. Sa nu ai vreuna arsa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
5 hours ago, gheaba said:

 

Un cod exact pentru acesta piesa imi poate spune cineva ? 

Mulțumesc!

Cam greu. Pe B8 pot sa fie doua modele diferite,  producători diferiti. Cel mai bine desfa si vezi exact ce model si producator, este pe masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ,

 

Stie careva ce cantitate de refrigerant intra la B8 ? ( varianta cu Webasto OEM)

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavius1611

Am si eu o eroare pe clima,se refera la actuatorul care directioneaza aerul in spate. 

Unde e situat exact? Am desfacut in spate panoul de comanda de oe cotiera si o bucata de tubulatura dar nu l am gasit.

Screenshot_20210513_224145_com.voltasit.obdeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pe tunelul central, in fata, in zona genunchi sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
aladinman2002

Buna ziua!

Posesor Passat 2.0 150 cp, 2015 wvwzzz3czfe488156

Intampin de ceva timp o problema la climatronic. Nu mai directioneaza aerul decat pe gurile laterale (parbriz, fata, picioare, spate pasageri  aproape de 0). Am facut o diagnoza si mi-au aparut erorile conform pozei atasate. Am fost si la reprezentanta Skoda din Buzau care mi-au spus ca trebuie sa las masina 5 zile acolo pentru ca trebuie sa demonteze bordul si sa comande motorasele care, pentru modelul meu de masina ar fi de doua tipuri. Mi-au cerut o suma destul de mare....si nu ar fi asta o problema, singura chestie care ma face sa scriu aici este faptul ca sunt surprins ca nu-si permit sa comande ambele tipuri de motorase astfel incat sa nu fiu nevoit sa las masina atata timp la ei, urmand sa faca retur la piesele nefolositoare. Daca cunoasteti prin zona Buzau un atelier care sa ma ajute sa rezolv problema mai repede si mai bine va multumesc anticipat.    

IMG-20210605-WA0006.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt ei competenti de fapt. Motorasele acelea sunt in functie de producatorul sistemului de climatizare. Ei nu sunt in stare sa-si dea seama care e producatorul sistemului si de asta spun sa lasi masina.

Producatorul este inscriptionat pe capacul filtrului de aer/polen. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aladinman2002

Daca am sa prind o zi fara ploaie am sa incerc eu...pana la urma sa demontez plasticurile...sa incerc sa ajung la problema....si ....poate o sa  am noroc doar cu niste lovituri usoare in ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi torpedoul si vezi producatorul climatronicului. La motorasul de dezaburire nu prea cred ca o sa ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!