Jump to content

Alegere anvelope vara 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

@vali zak sincer la cat costa o anvelopa pe 16 ai foarte multe variante de ales fie ele si premium....eu unul as alege Debica, am pe o alta masina pe 17 si sunt multumit de ele, raport pret-calitate foarte bun.Te mai poti uita si la Kumho.

Am avut marci premium, Dunlop ultimul set de anvelope premium...anvelope bune dar care dupa 30k km au trebuit inlocuite, se topesc mult prea rapid.

Eu unul de obicei nu sunt adeptul produselor ieftine dar in randul anvelopelor s-a dovedit..conform testelor ca o anvelopa de buget/medium nu este departe de o anvelopa premium asta in viata de zi cu zi, pe circuit se pune altfel problema.

Dpmdv pt. soferii care respecta regulile de conduita preventiva o anvelopa de buget este suficienta.

 

Bafta

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea producatorilor mari au fabricii si in alte tari care sa deserveasca zona respectiva mai eficient din punct de vedere al timpului si costului. 

Hankook in Ungaria, Nexen, Kumho in China, Michelin in Franta, Germania, Romania, Nokian in Finlanda si Rusia, etc. Fabricile secundare sunt echipate cu echipamente si tehnologie mai noua decat fabrica mama si sunt similare ca si sistem de control calitate. Mi se pare "interesant" cum unele persoane vad diferente de calitate intre aceleasi produse facute in fabrici diferite :)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut diferente, am avut si am nokian produs in Fi  si Ru-aceleasi anvelope, s au comportat exact la fel in timp. Aceeasi treaba cu Hankook, am avut acum ceva timp chinezesti, nu coreene dar am avut si unguresti-fix la fel.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut cineva Uniroyal RainSport 3 ?

Trebuie sa schimb cauciucurile de vara si m-ar tenta Uniroyal RainSport 5. Sunt multi in UK care le folosesc si sunt multumiti. Se pare ca au imbunatatit caracteristicile fata de RainSport 3.

In trecut am mers pe Dunlop Sport Maxx RT (1 si 2) si am fost super multumit, dar la cat o sa folosesc masinuta asta (Ibiza FR 220 CP) nu prea mi se mai merita sa dau 550 lei/cauciuc. PS4 este chiar aprox 650 lei/cauciuc. 

Din pacate ofertele pentru 215/40R17 sunt putine si preturile destul de mari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea 215/40R17 nu e asa comuna si anvelopele au niste preturi de te doare capul. Am intrebat la RAR cum se procedeaza sa omologhez 225/45R17 si m-am linistit cu raspunsul pe care mi l-au dat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca am 2 masini cu dimensiunea asta (Polo 6R si Ibiza 6J). La Polo am pus Dunlop Sport Maxx RT 2 cu dimensiunea 215/45R17 (pretul mai bun) si arata foarte bine pe masina. Ma ajuta atat suspensia stock (de pe FR) cat si tipul jantei BBS.

Pe Seat, avand forma mai sport, nu pot sa pun dimensiunea asta. Ar arata nasol, mai ales cu suspensia HR si jantele de FR.

Sunt multi in UK care folosesc Uniroyal RainSport si pe circuit, cu rezultate bune spre foarte bune. 

Avand si a 3-a masina (de concedii, drumuri mai lungi), Ibiza o folosesc preponderent in oras, motiv pentru care n-as mai investi cateva sute de lei in plus pt cauciucuri. Totusi as vrea ceva care sa imi permita sa pun puterea pe asfalt.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut rainsport 3 225/45/17 si am fost foarte multumit de ele. Am fost chiar si in vacanta in Grecia cu ele (2000km in 7 zile). Am prins temperaturi imense 40grade + dar la intoarcere am prins un potop, toata Grecia si jumate din Bulgaria. Am rulat in siguranta, arunca apa foarte departe comparativ cu CSC5, nu am simtit niciodata nevoia de mai mult.

Am fost si pe Transfagarasan/Transalpina cu ele, si s-au comportat foarte bine. Asigura-te ca iei cu flanc ranforsat, pt ca sunt foarte moi.  Singurul minus a fost faptul ca pe o masina mai grea se uzeaza mai rapid, insa au aderenta exceptionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza fiind o masina relativ usoara, nu cred sa fie probleme cu uzura. Daca ma tin 2-3 sezoane, e perfect. Asa auzisem si de Sport Maxx RT si m-au tinut 3 veri (aprox 60 000 km) pe Polo.

Ca si zgomot cum ti s-au parut ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte silentioase. Si au fost pe o masina de 1450kg (golf 5 TDI). Pe actuala 1.4 tsi leon 5f are 1250kg max, ar fi tinut mai mult de 30-35.000km.

Ca parere CSC5 XL  pe 18 sunt mult mai galagioase decat Uniroyal Rainsport 3 dar pe 17. Amandoua XL. Amandoua aceasi latime (225) insa inaltime diferita. De asemenea CSC5 XL mult mai dure (balon mai mic).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum anvelopele Toyo nu au mai ajuns am cumparat tot Hankook ventus prime 3,am mai avut si au fost foarte bune.

IMG_20200327_121507.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot hankook am cumparat anul acesta. Prima impresie e buna, urmeaza sa imi dau seama mai bine cand scapam de problemele actuale cu virusii. La sotie pe masina am nexen (au fost deja pe masina cand am cumparato), sunt ok si alea doar ca la viteza foarte mare am impresia ca produce mici vibratii, nu ceva de speriat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am facut primul drum in afara orasului, vreo 170 Km si a fost prima ocazie sa vad cum se comporta anvelopele. Am mers incet, fiind pe niste drumuri nationale/judetene bune in general dar cu destule imperfectiuni pe ici pe colo, tocmai bine pentru a vedea un pic inclusiv partea de confort si zgomot.

Aderenta anvelopei pare a fi la cote inalte, chiar daca nu am mers spre limite pentru a o testa cu adevarate. Progrese evidente in curbe unde masina mi s-a parut ca sta mult mai lipita de asfalt. Un mare plus este si la viteza unde iti mai multa incredere (eu compar cu Primacy 3 pe 17 aici) si clar este mai stabila masina.

Confortul: este mai bun decat ma asteptam sincer, dat fiind ca pana si pe bucati din acelea valurite usor (gen de la camioane/caldura) nu am simtit nimic suparator. Evidend sunt mai rigide decat cele pe 17, dar eu sunt foarte mutumit de nivelul de confort pe care il simt - din ce am vazut pana in prezent. Ramane sa mai testam in timp - desi cu restrictiile astea..nu stiu unde/cand o sa mai am ocazia..

 Zgomotul: nu este o mare diferenta fata de cele pe 17 in sensul in care nu pare a fi suparator deloc, momentan ma declar multumit. Dar si aici ramane sa mai testez la diferite viteze de autostrada, mai la limita, mai incarcat, etc..

Franare: nu am feedback deocamdata, am mers normal in 90% din timp, nu a fost cazul de franari care sa puna anvelopele la munca. 

Consum: prematur sa ma pronunt, am nevoie de niste mii bune de km pana a-mi face o idee. Ieri, la o viteza medie de 70 Km/h (in general 80-90-100, cateva depasiri, trafic ioc pe unde am mers eu, fara opriri), masina aproape goala, am avut 7.4%. Momentan pare aprox ca inainte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

 

De vreo 3 saptamani mi-am pus rotile de vara, si implicit am montat un set de anvelope noi Continental Premium Contact 6 225/45/R17 pe masina din semnatura. Am optat pentru Continental deoarece sunt foarte echilibrate si versatile dpdv calitate/pret, de asemenea am obtinut un pret bun la achizitie ~360Ron/buc, dot Dec 2019. Nu am reusit sa faci drumuri foarte lungi si nu am mers decat vreo 3k Km cu ele din cauza situatiei actuale, dar am constatat urmatoarele:

- zgomotul la rulare este unul f bun (mai mic decat la Dunlop Bluresponse - fostele), insa mai mare decat la Michelin P4.

- franarea este ok, dar nu ma pot pronunta prea mult la acest aspect - nu am fost pus in situatia de a apasa pedala pana la fund

- nu am avut din pacate ocazia sa vad cum se comporta pe suprafata umeda foarte mult, decat pe cativa km; poate o sa revin cu un feedback dupa un drum mai lung in astfel de conditii.

Sper sa fie la fel de longevive ca modelul anterior. Mentionez ca am avut si modelul Premium Contact 5 pe fostul Astra H (205/55/16) si am fost foarte multumit de ele, le-am plimbat cam 60k km si inca se prezentau bine.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Cum merg foarte putin cu aceasta masina (max. 8k km/an cu tot cu cele de iarna), am urmatoarea dilema:

1. Sa pun doua anvelope noi pe axa fata Michelin Primacy 4 (pe axa spate mai au 5mm deci nu le arunc, inca).

2. Sa pun Falken Ziex ZE914A / Falken Ziex ZE310 Ecorun  x 4.

3. Sa pun HANKOOK Ventus Prime 3 K125 x 4.

4. Sau Nokian 215/55 R17 WETPROOF 94V.

5. ...

Anvelopele sa fie 215/55/R17 94W, cred ca pot fi si 94V fara probleme.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi 4 anvelope noi. Hankook ar fi o alegere foarte buna.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca varianta 2 noi anul asta si doua la anul e ideala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu m as complica cu 2 + 2 anul viitor, as lua acum 4 noi, chiar daca sunt cauciucuri mai medii. As merge tot pe Hankook, sau mai de buget Kleber HP4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer la numarul de km si fiind masina secundara as pune all season michelin si caz inchis, iarna nu prea mai este asa ca te descurci lejer.

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu @gabriel88 , daca nu mergi la munte iarna , sunt si confortabile , 75% de vara , au si legalitate iarna

Eu fac 15.000 km anual , nu merg iarna la munte si sunt multumit

Eu la maxim 3 ani le schimb , tu le poti schimba la 5-6 ani daca nu schimbi masina pana atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Michelin crossclimate de aproape 2 ani, se descurca bine iarna, sunt confortabile si dc nu fac vreo pana sper sa nu mai vad  vulcanizarea inca vre o 2 ani. La o masina fara pretentii mari de sportivitate merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa gandeam si eu.

Cat espre schimbat masina, este discutabil. ?

Anul trecut, am schimbat trei...probabil ca o sa o tin doi ani.

Anvelopele de iarna sunt Pirelli Winter Sottozero 3 aproape noi.

Sa incec sa merg cu ele si vara?

Nu ma intereseaza uzura ci cum se comporta pe autostrada la temperaturi ridicate.

Este foarte clar ca trebuie sa am ceva orientat catre vara, iarna o folosesc doar in oras pe distante scurte.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie buna e sa ai niste anvelope de vara de calitate si in cele 3 zile cand e zapada pe sosea sa mergi cu alt mijloc de transport.  Desigur e o solutie pentru zona de ses, nu pentru cele de deal/munte. Anvelopele de iarna pe asfalt incins sunt periculoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Michelin CrossClimate pe Renault Kadjar 1.2 TCe 2017 (acum la 20.000 km) si pe Mazda CX 30 Skyactiv G 2020 (acum la 5.000 km) si Goodyear Vector 4 Season Gen2 pe Alfa Romeo Giulia 2.2 D 180 CP RWD 2018 (acum la 11.000 km), anvelope montate de cand am achizitionat de noi masinile.

Locuiesc in zona de ses (Bucuresti, CT), nu urc la munte iarna, nu fac multi km. Nu am sesizat nicio diferenta intre cele doua modele 4 season , Michelin si Goodyear. Se comporta bine la decelerare pe uscat si ud, sunt silentioase. 

Am optat pentru Goodyear la Giulia pentru ca la marimea respectiva Michelin nu avea buza de protectie a jantei.

Am ales aceasta varianta in primul rand pentru a scapa de schimbarea anvelopelor primavara toamna. Daca as fi locuit in zona de deal sau de munte sigur as fi ales anvelope dedicate.

Modificat de Azzuro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!