Jump to content

Alegere anvelope vara 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Interesant testul celor de la ADAC, Dunlop nici nu apare, iar Continental primul in top mi se pare ciudat. Asadar pastrez si eu rezerve referitor la test :)

Eu pe GTI am Primacy 3 si sunt cam asa si asa cu ele.. Nu prea reusesc sa-si faca treaba la limita. Dupa un an jumate si 24 de mii de km s-ar putea sa le schimb cu PS4 , un motiv in plus fiind si o ciupitura serioasa la una din anvelope ( doamna a intrat un pic mai agresiv intr-o curba si a atins bordura :). Se mai intampla) 

PS4 e foarte laudat de prieteni de prin Germania, asa ca incerc si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VON ca sa poti emite o parere pertinenta si obiectiva, eu personal cred / consider ca e nevoie de mai mult de cateva zile, si cateva sute de km :)

Dar lasand la o parte aceasta parere personala, sa compari mere cu pere ( PS4 uzate 3 ani cu Debica noi ) mi se pare irelevant.

Iar sa mai zici ca Debica, Sava, etc "dau de pamant" cu Michelin si Good Year, e deja SF, cel putin pt mine :)

Nu ma intelege gresit, nu vreau sa insinuez ca Debica, Sava ( chiar si Nokian ) sau alte marci mid range ar fi neaparat anvelope proaste, si cu siguranta fiecare producator si gama de produse isi are cumparatorii proprii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am comparat Primacy 4 cu PS4/Asym 5 in adevaratul sens, am spus doar ca la pret, vor fi tot acolo (cel putin la dimensiunile mele) si chiar daca am Primacy 3 acum (si ca un om normal ce sunt, sunt foarte multumit de ele, mai putin faptul ca au suferit tot felul de intepaturi, nefiind nici XL, si o anvelopa este deja compromisa, alte 1 sau 2 au deja petice..), as lua sigur o anvelopa HP daca sumele sunt aproximativ la fel. 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi sa ne anunti ce ai luat si sunt curios de unele impresii chiar si la rece.

 

Un sfat, sa nu duci rotile la extrem in primele ore dupa ce pun astia anvelopele pe jante. Daca franezi de la viteze extraordinare, sau accelerezi ca nebunul exista un risc mic sa se invarta putin anvelopa pe janta si echilibrarea sa aiba de suferit. Deci ca un sfat, evita  atingerea limitelor in primele 24 ore de la punerea anvelopelor pe jante.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar va anunt, iti dai seama. Si bineinteles ca o iau incet, oricum..eu merg incet de fel, la cat de putin merg nici nu prea am timp sa o calc :)

Var-miu tre sa imi dea maine niste preturi, chiar daca ma astept sa fie mai maricele decat ce vand marile site-uri, sa vedem ce decizie iau in conditiile in care la ei pot sa controlez cumva ce primesc. Mi-e teama ca mai ales acum, cand intr-adevar, nu au ajuns inca noile stocuri, de pe site-uri poti sa te trezesti cu cine stie ce stocuri vechi.

Ideea e ca as prefera sa le iau mai repede a.i. sa nu mai tocesc aiurea Nokian-urile de iarna pe aceste temperaturi. Totusi, daca nu gasesc un furnizor ok acum, se prea poate sa mai trebuiasca sa astept 2-3 saptamani pana vin noile stocuri. 

Apropos, ce situatie neplacuta (sa nu zic altfel): vreau sa imi iau anvelope dar stocurile noi nu au ajuns pe nicaieri :mad: . Toate acestea in timp ce primavara este deja aici...

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa vezi si partea buna, mergi cu Nokian-urile si la iarna scapi de ele, faci up-grade si iti iei HP/UHP de iarna, win-win situation.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuu, sunt foarte multumit de Nokian-uri ca si anvelope de iarna ! Si sa stii ca ele chiar sunt UHP pentru iarna ;) - de departe cele mai bune anvelope de iarna pe care le-am avut vreodata pe o masina.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama cum o sa fie cand o sa iei unele din gama premium, ce senzatie o sa ai! :)

Teasing...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 11 ore, acidone77 a scris:

@VON ca sa poti emite o parere pertinenta si obiectiva, eu personal cred / consider ca e nevoie de mai mult de cateva zile, si cateva sute de km :)

Cati km sunt necesari pt o parere pertinenta?

Exceptand primii km in care se inlatura compusii prezenti la suprafata anvelopei, cu ce se schimba comportamentul acesteia pe uscat sau ud in sezonul respectiv (tinem cont aici de diferenta de presiune in fct de temperatura ambianta si nu ne bazam pe "am bagat  azot " , daa!? )? 

Revin la gandul initial, dc puteti trece peste socul de imagine cauzat de marca, in cazul in care doriti sa pastrati anvelopele mai mult de 3 ani pe masina, luati in calcule si marci mid-range. E posibil sa iesiti mai bine la capitolul buget/siguranta/confort.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot decat sa fiu de acord cu colegul @VON

@CristiALF vei avea surpriza ca parerea utilizatorilor de 224/40/18 sa nu se aplice la 225/45/18. 

Ca sa te incurc si mai tare, pe masina sotiei care e mai puternica decat a ta (+200 cp si 500nm) dar si mai grea, am luat vara trecuta Primacy 4 si iarna trecuta Conti TS860 pe 16 (205/55 ca asa are jantele).

Crede ma, eu cand o conduc (adica la drum lung mereu iar in oras aproape zilnic) nu ma gandesc nici macar o secunda " hmmm..parca i ar trebui niste ps4s". 

Deci, din punctul meu de vedere, mergi si cumpara ce ti-a intrat in cap si nu mai sta pe internet cautand impresii care prin natura lor sunt PERSONALE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minutes ago, VON said:

Cati km sunt necesari pt o parere pertinenta?

Exceptand primii km in care se inlatura compusii prezenti la suprafata anvelopei, cu ce se schimba comportamentul acesteia pe uscat sau ud in sezonul respectiv (tinem cont aici de diferenta de presiune in fct de temperatura ambianta si nu ne bazam pe "am bagat  azot " , daa!? )?

Cel putin un sezon rulat. Ma indoiesc ca in cateva zile ai avut toate conditiile unui sezon intreg de vara ( ploi, temperaturi mai mici, mai mari +35/40grade, etc ). Dar iti respectul punctul de vedere, si fiecare e liber sa aleaga in voie dupa bunul plac, si dupa buget.

Totodata, asa cum a zis si colegul @cristi511 o anvelopa poate sa fie foarte ok intr o dimensiune si medie in alta. Asa e si in teste. Trebuie cautat teste cu anvelope in dimensiunea dorita, ca degeaba testul e pe anvelopa de 16 cand tie iti trebuie pe 18.

Pt masina tatalui meu chiar ma gandesc sa ii cumpar niste Kleber Dynaxer HP4 205/55/16 91V. Am primit un pret de 250lei cu tva si montaj inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza foate mult si cum se merge cu masina, deci o parere pertinenta despre un model de anvelopa ar trebui musai sa includa urmatoarele: dimenisiuni anvelopa, numar kilometri, tipul masinii, modul de condus, pretul,  poate chiar si alte conditii , de exemplu rulare preponderent urbana in conditii de vara , unde ar conta foarte mult consumul...

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista teste pentru 225/45/R18, doar 225/45/R17 si 225/40/R18. In general insa, cu rezultate foarte bune/bune sunt aceleasi anvelope: PS4, Asym5, PC6, Evo 3, Vorti, FK510, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, m-am uitat acolo ? , dar ala nu e un test comparatic, e doar un scor in urma review-urilor userilor. Asym5 vad ca e sus de tot, totusi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si castigatorul (meu) este....Eagle F1 Asymmetric 5. Am dat comanda azi.

De ce le-am ales (in detrimentul PS4) ? In primul rand a contat pretul/oferta, rezultand teoretic un raport pret/calitate mai bun. 4 bucati 2170 lei, PS4 erau cateva sute de lei bune in plus (iar la Asym 5 actualul pret este oferta pana maine, deci vor fi mai scumpe foarte curand). Anvelopele sunt fabricate la inceputul lui 2019, ceea ce e ok, stocuri 2020 nu cred ca are nimeni, ca n-au ajuns inca. Din review-uri reiese ca anvelopele sunt foarte apropiate, drept urmare am ales varianta mai ieftina. 

Acum ce sa zic....D-ne ajuta ! :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, nimeni nu-i perfect, toata lumea mai face greseli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@CristiALF, sa revii dupa montaj cu impresii :D Eu sunt mega curios de zgomotul facut la rulare, daca e cum zic ceilalti sau nu. Si eu tind tot spre ele sa le iau (poti trimite pe PM de unde ai dat comanda?) 

Modificat de minu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, CristiALF said:

.

De ce le-am ales (in detrimentul PS4) ? In primul rand a contat pretul/oferta, rezultand teoretic un raport pret/calitate mai bun.  Anvelopele sunt fabricate la inceputul lui 2019, ceea ce e ok

 

 

Probabil de asta au si fost mai ieftine :)  1an+ in DOT`ul unel anvelope ar trebui sa se resimta si in pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si nu. Pai s-ar putea ca cel putin unele din anvelopele noi care vor veni cu noile stocuri sa fie tot de anul trecut. Plus ca incepe sezonul de "vara", deci nu prea sunt mari motive sa fie oferte acum. Prin iulie s-ar putea sa fie niste reduceri, dar acum, pe noile stocuri (cand vor ajunge)...mai greu de crezut..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prima oara am crezut ca ai scris gresit inceputul lui 2019... oricum, sper sa fie ok, si te asteptam cu pareri "subiective" despre anvelope. La final de sezon, asteptam pareri mai ''obiective'' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce părere aveți despre goodyear eficientgrip 2?din ce am citit ar face cam cu 11.000 de km mai mult decât michelin primacy 4(în condiții de test cu golf 7, cel puțin așa am citit pe site-ul goodyear) și că ar avea distante mai mici de frânare atât pe uscat cât și pe ud față de același concurent (michelin primacy 4).are cineva pe mașină tipul asta de cauciuc (205/55/r16)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin ce vrei sa spui prin "m-am lamurit cu Nokian" ?sa inteleg ce anvelopele de vara Nokian sunt slabe ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca Nokian sunt premium sau pe acolo, intre timp m-a lamurit ca sunt Mid-Range, ca atat dai atata face, iar de cand pentru anvelopele de iarna productia a fost integrata in Rusia caderea de calitate a fost mai mult decat evidenta.

Aici pe forum sunt multi useri cu foto la anvelope Nokian de iarna dupa numai 1 an de exploatare cu multiple crapaturi si cauciuc  imbatranit si nu sunt cazuri izolate, numitorul comun - fabricate in Rusia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord cu @Dolfin referitor la calitatea indoielnica a anvelopelor Nokian din ultima perioada. Am avut 205/55/R16 si 195/55R16 pe 2 masini diferite si s-au terminat foarte repede si pe ud au devenit foarte slabe dupa 2 ani.. 

Evident ca probabil sunt si persoane care au avut noroc sau care in functie de exploatarea fiecaruia au avut rezultate bune. Aici impartasim parerile, nu vrem sa ne contrazicem sau altceva.

@CristiALF ma bucur de alegerea pe care ai facut-o.  Tinand cont de felul in care ai descris ca mergi, DOT-ul nu pare sa fie o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!