Jump to content

Alegere anvelope vara 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

O diferenta de zgomot de 1 db (de la 68 la 69 db) ar fi sesizabil? 

Fiind o variatie logaritmica (nu liniara), am inteles ca o diferenta de 3 db inseamna aproximativ dublarea zgomotului...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as merge tot pe varianta 2, XL. Diferentele sunt destul de mici la greutate si zgomot inca sa le simtit cu adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce balon ai tu /60, poti pune ce vrei, ca tot confortabila va fi masina.

Pune XL, fara grija.

Cat despre db, tot ce este sub 71 db, sunt silentioase si foarte silentioase.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă tot veni vorba de anvelope, tocmai încerc să îmi procur niște anvelope de vară pentru un sharan 2 (225/50/r17) și nu știu dacă ar fi mai ok cele de la michelin (primacy) sau de la continental (premiun contact)? De obicei le țin 4-5 ani. Nu știu dacă am postat bine aici întrebarea deoarece sunt nou pe forum. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Oli B said:

Dacă tot veni vorba de anvelope, tocmai încerc să îmi procur niște anvelope de vară pentru un sharan 2 (225/50/r17) și nu știu dacă ar fi mai ok cele de la michelin (primacy) sau de la continental (premiun contact)? De obicei le țin 4-5 ani. Nu știu dacă am postat bine aici întrebarea deoarece sunt nou pe forum. Mulțumesc!

Daca esti setat pe cele 2 modele expuse, eu as merge pe continental. Primacy-ul de la michelin e entry level, echivalentul la ecocontact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu primacy 4 pe una dintre masinile familiei (sedan, 1700kg 4x4) si sunt fix ce trebuie. Confortabile, silentioase si tin cu casa pentru ca se uzeaza greu. 

 

Recomand cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primacy nu sunt entry level. Dar nici in categoria Premium Contact nu sunt.

Nu stiu cat te vor tine PC-urile, dar Primacy sigur tin bine :) si sunt niste anvelope foarte bune. 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute în urmă, nervoss a scris:

Daca esti setat pe cele 2 modele expuse, eu as merge pe continental. Primacy-ul de la michelin e entry level, echivalentul la ecocontact.

Nu sunt neapărat setat pe cele două modele. Pe Golful meu am avut și am Michelin (iarnă) și sunt f mulțumit. Pe Sharan am avut Continental și chiar dacă erau cam uzate (erau cele din Olanda cu care era echipată mașina) s-au ținut bine la drum. Și de asta am amintit cele două modele.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat rezista mai mult la uzura, cu atat mai slabe sunt la aderenta. Din punctul asta de vedere, eu le vad foarte slabe comparate cu Conti PremiumContact si recomand oricand pe cele din urma, tinand cont de optiunile expuse de colegul nostru.

P.S. Vara, eu merg pe Hankook K125, de care sunt multumit in proportie de 99.99% comparat cu Michelin PS3 (stiu ca n-au fost cele mai bune PS-uri de la MIchelin, insa nici n-au dezamagit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ambele masini am trecut acum 2 sezoane la Primacy 4 XL 17" si sunt foarte multumit de performante si confort.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De vara pe rotile pe 15" am avut Dunlop SP Sport Blue Response 195/55 am mers de cand am masina in jur de 6000km cu ele si am fost super multumit. Pe umed franau mai bine decat pe uscat, cel putin asa mi-a dat impresia. Aderenta foarte buna. 

Am schimbat jantele cu unele pe 16" si am cumparat Hankook Ventus Prime 3 K125 205/55R16, 91H de pe emag ( sper sa nu se considere reclama ) si au venit a doua zi ele fiind DOT 2021 luna 01 .. Din reviewuri am crezut ca vor fi 2019-2020 dar uite ca nu. Mi-a spus o cunostina de ele cum ca ar fi excelente. Eu urmaream tot Dunlop sa cumpar dar iarna sunt stocurile goale pentru cauciuri de iarna, pe majoritatea siturilor de profil ... Am cumparat momentan 2 bucati, pentru ca pe celelalte 2 roti am montate Continental Contact 2 ( cumparate second hand, dot 2012 dar sunt cam la limita cu uzura ) am mers 3 luni cu ele si sunt ok ... Pe rotile pe care vreau sa pun Hankook am acum Vredestein dar sunt praf ( tocite, crapate ... dot 2006 ceva de genul, tot second le-am luat ). Am luat setul de jante pe 16 separat si cauciurile separat, acestea fiind puse doar sa vad cum se comporta masina cu jante mai maricele :D 

 

De recomandat eu recomand Dunlop pentru ca am mers cu ele chiar si peste limita legala si nu fac zgomot mult ( mai mult se auzea vantul pe la oglinzi ), ca pret sunt ok, au A pentru aderenta si B la consum ( parca ) si se tocesc normal, vreo 4 ani - 5 ar trebui sa tina daca mergi zilnic cu ele ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!