Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

In toata industria auto sunt intarzieri anul acesta, pentru anumite modele din pacate si depinde mult si de cererea pe model.

 

Din cate stiu eu, acum termenul pentru Golf este de 7-8 luni :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

Eu am dat comanda de Octavia 4 la sfarsitul lui Aprilie si am termen de livrare 30-35 de saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un mic update. 

Desi termenul meu de livrare era pentru luna septembrie, se pare ca fabrica mi-a facut o surpriza :). Astazi am fost anuntat de catre dealer ca masina a fost fabricata si asteapta transportul catre Ro. Deci undeva la inceputul lui iulie o sa ajunga. 

Comanda lansata pe 28 decembrie.

Modificat de tudorge
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, tot e foarte mult sa astepti peste 6 luni pentru un Golf si probabil termenele vor creste in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg din Bulgaria, a comandat 3 Golf 8 SW, masini de companie. Termenul de livrare este de 8 luni 😳😳

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un bun moment pt cine vrea sa-si vanda o masina care e aproape noua, e enorm 8 luni sa astepti pt o masina comuna, de serie... Inca putin si ajungem ca pe vremea lu ceashka...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Stie cineva sa-mi spuna ce modele de Golf 8 au suspensie multi-link si nu bara de torsiune? Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Varianta Life de 150cp eTSI are suspensie spate four-link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/15/2021 at 6:09 PM, Luciosu said:

Un coleg din Bulgaria, a comandat 3 Golf 8 SW, masini de companie. Termenul de livrare este de 8 luni 😳😳

 

Pe contract mi-au trecut si mie 39 de saptamani, iar pe la final mai e o clauza cu inca 8 saptamani, clauza care cred se adauga indiferent de masina sau termen de livrare. In schimb dealer-ul mi-a spus ca momentan masinile sunt livrate dupa 5-6 luni si ei se asteapta sa vina in acest interval.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am comandat si eu un golf in martie, saptamana trecuta am fost informat ca asteapta transport catre Ro. Cam cat face masina de la fabrica pana la Curtici ? Si de la Curtici catre dealer ? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da quote la postul anterior , este impotriva regulamentului ! 

 

Oooo ce fain. Pai nu cred ca face mult din Germania pana aici pentru ca nici producatorul nu vrea sa le tina stocate. Eu am pus comanda la finalul lunii Mai pentru un Golf 8 Style. Imi dai sperante ca nu trebuie sa astept pana in Decembrie/Ianuarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu am sunat azi la dealer pt un Golf 8 Style, comandat la finalul lui februarie. Este in productie in fabrica, cu estimat sfarsitul lui iulie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus si navigatia de 10" sau ai ramas la cel standard de 8"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Ecranul de 10" venea in standard pe Style. Dar ma interesa sa am doar ecranul de 10", adica Ready2Discover, nu Discovery Media. Nu am nevoie si de softul de navigatie per se. Pt navigatie se platea in plus.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum observ si eu in pozele de pe site ca e inclus. In sumarul PDF nu scrie nimic iar in oferta facuta de reprezentanta e mentionat Ready2Discover in dotarile standard. Arghhhhh am dat 1200EUR degeaba :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Da... sunt practic 4 versiuni. 

Radio Composition - Ecranul mic cu 2 rotite (vine cu varianta Life)
Ready 2 Discover - Ecranul mare - Fara navigatie, se poate face update ulterior la Discovery Media.
Discovery Media - Ecranul mare - Cu navigatie (nu poate afisa harta in virtual cockpit)
Discovery Pro - Ecran mare - Cu navigatie, poate afisa harta in virtual cockpit.

Tu ai ales Pro? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii, informatii pe care cei din reprezentanta nu sunt in stare sa mi le ofere :) In lista de extra optiuni pentru varianta Style nu e decat Discovery Pro, optiune pe care eu am ales-o din lipsa de informatii. Dar cica se poate modifica comanda masinii cu intarzierile de rigoare, pentru ca masina nu a intrat inca in productie.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Pt Style mai era si un pachet utility la 600 euro, care continea Discovery Media (adica 10" + navigatie, geamuri fumurii si pachet iarna). Era disponibil doar in configuratorul reprezentantei. Mie mi s-a parut inutil. Oricum ai apple/android car... Navigatia e useless.

Stai linistit, eu am gasit toate informatiile astea singur, pe net, cautand pe forumuri din strainatate. Configuratorul din Ro e o mizerie, cat si cei de la dealer.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura chestie e ca ce vezi de pe telefon pus pe ecranul central nu va aparea pe ecranul cu ceasuri de bord. adica waze nu apare acolo si ca atare, banuiesc ca nici in HUD, daca ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Nu poti sa faci mirroring la ce vezi pe telefon pe ceasurile de bord in niciuan dintre variante. Poti doar navigatia masinii sa o pui pe ceasurile de bord, daca ai Discovery Pro. Androit/Apple Car pot fi puse doar pe ecranul de pe coloana centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la niciuna. doar la navigatia lor. dar fac pariu ca e chestie de soft. nu vor sa te lase. ca sa te gandesti daca nu vrei navigatia lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna combinatie e ecranul mare fara navigatie, asta in masura in care vrei Style, daca e suficient Life, atunci e suficient si ecranul mai mic, se vede foarte bine si pe ala, mai ales daca circuli mai mult pe drumuri cunoscute. Totul depinde de cati bani vrei sa bagi in acest golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe style am radio composition.Asa era standard in luna martie a anului trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca nu era obligatorie navigatia atunci. Prin aprilie mai a fost obligatorie navigatia prin configurator chiar si pt life iar prin iunie 2020 au scos obligativitatea insa au marit preturile la navigatii, adica la inceput era varianta mai ieftina si ulterior au bagat cele 2 variante, si chiar si prima varianta au scumpit-o atunci, eu eram deranjat ca vroiam life fara navigatie si din aceasta cauza am retinut detaliile astea.

Acum vad ca au lasat style cu ecranul cel mare, mi se pare corect deoarece e mai scumpa decat life, si macar e ceva concret, impreuna cu scaunele, altfel leduri, embleme, lumini suplimentare la interior, astea nu fac prea multi bani, insa na, dau o impresie de ceva mai de lux.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
AndreiSergiu1991

Mai aveti updateuri? Eu am estimare la final de Iulie, dar nimic concret.

Stopurile de pe spate la versiunea standard sunt full-full led, inclusiv semnalizarea, farul de ceata, tot? Exista vreun bec halogen? 

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!