Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Estimare de productie sfarsit de iulie?

Daca era de livrare pana acum exista seria de caroserie deja in sistem si masina produsa.

 

Eu nu am vazut vreun bec de halogen pe exterior cel putin.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Hmm... mi-a zis ca estimare, si ca masina e in productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectiv productia unei masini e un eveniment de nicio zi, in sistem apare insa build week. Daca nici pana acum nu are VIN, nu vad cum sa ajunga pana in august.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis sau a scris? Pune-l sa scrie, si atunci afli exact care e situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Mi-a scris pe whatsapp Vineri. 

"[10:43, 7/9/2021] Porsche Vest: Final IulieInceput August
[10:43, 7/9/2021] Porsche Vest: este confirmata comanda, ceea ce inseamna ca masina este in lucru
[10:44, 7/9/2021] Porsche Vest: termenul este inca estimat, mai verificam pe parcurs"

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din momentul in care are serie de sasiu alocata, poate ajunge intr-o luna masina, fiind produsa in Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

E clara treaba :)) vine in septembrie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici porsche vest nu stie cand vine masina. Confirmarea comenzii nu inseamna ca masina e in lucru ci inseamna doar ca au confirmat comanda. Practic ei au fost chiar sinceri, adica mai verificam pe parcurs. Ideea e ca nimeni nu poate grabi procesul, daia si ei o lalaie cu estimari si verificari pe parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Sunt convins ca nu au nicio putere ei, asta e. Intre timp vad ca s-a mai scumpit golful putin.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar? Din nou? In ritmu asta o sa ne vindem 8-urile cu cat le-am cumparat... Adevarul este ca initial l-au scos destul de ieftin pe piata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mijlocul anului se trece la urmatorul MY si e motiv de noi scumpiri la VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un producator de talia vag nu face miscari de preturi pe varianta, pe modelu vitan-barzesti, are in spate, urmareste ceva, intr-o logica nu neaparat primara, mai ales in aceasta pandemie eu am observat miscari chiar nelogice la prima vedere. Relativ la g8, la lansare si chiar in primul an de la lansare erau diferente de preturi intre germania si romania de pana la 4-5 mii de euro la modelele modeste de g8. Probabil si semiconductorii, probabil trecerea la electric va conduce la o scumpire treptata a termicelor, si daca cresterea e numai pt piata din europa de est poate fi si o aliniere treptata, liniara a preturilor cu vestul. Sunt doar niste pareri, miscarile sunt oricum ciudate nu numai in domeniul auto, ci si la imobiliare, si altele, deci vremurile sunt destul de instabile si in afara de marii jucatori care se joaca cu noi, noi nu avem cum sa stim exact ce se intampla. In schimb vedem, simtim efectele.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Ca update la mine, masina a ajuns in tara acum 2 saptamani. Din pacate am reusit sa achit diferenta de pret abia saptamana trecuta joi. Dealer-ul mi-a spus ca livrarea o sa se faca spre sfarsitul saptamanii acesteia cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare. Cam mult din punctul meu de vedere.. sau poate vine de la Curtici in marsarier si atunci este explicabil :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil asteapta sa se stranga mai multe livrari in zona ta ca sa completeze un trailer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost comandata la un dealer din Bucuresti. Imi e greu de crezut ca nu exista asa multe masini care trebuie sa se trimita in Bucuresti.. dar cine stie.

Modificat de Domenic78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc ce numar de masini se vand saptamanal chiar si pe bucuresti, insa Golfuri 8 vad pe strada foarte rar, up-ul care era masina pt toata lumea au facut-o numa electrica deci scumpa, asadar ce se mai vinde in draci de catre porsche ro? Arteonuri? Nash preash crede...

Si a mea a stat vreo saptamana la curtici, numa ca eu n-am dat 2 bani pe asta, eu n-am intrebat nimic timp de 4 luni cat a durat intre avans si livrare. Ba da, am intrebat o singura data dupa 01 iulie 2020 daca are alocata seria sasiu ca sa stiu cu ce an apare in seria sasiu.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu am mai activat demult pe aici, dar saturandu-ma de asteptare am dat o cautare pe sfantul google.   Eu am plasat comanda pe 08.02.2021 si mi s-au dat 24-26 saptamani pentru livrare. La fix 12 saptamani am pus o intrebare si mi s-a spus ca nici nu s-a confirmat comanda de catre fabrica. M-am resemnat, am cu ce merge, dar mai acusica se fac cele 24 saptamani si nici nu se zareste. Inteleg ca pentru voi s-au miscat putin mai repede, la mine termenul real de livrare ar fi undeva la inceputul lui octombrie :(

 

1.5 TSI Style, nothing fancy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu am dat comanda la final de februarie, si estimare final de iulie. Comanda e confirmata si cam atat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt anumite repere ce pot intarzia comenzile, iar daca nu comanzi masina cu reperul respectiv ea vine in intervalul de timp normal. Care sunt aceste repere dealer-ul stie cu siguranta, pentru ca primeste informatia de la fabrica-importator. Ar trebui sa soliciti aceasta informatie, iar daca dealer-ul ridica din umeri, sa intrebi direct la importator. Orice intarziere este cunoscuta, dar nu este neaparat comunicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Normal ca nu e comunicata, ca doar nu sunt fraieri :)) Cum aflu cine e importatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presati dealer-ul pt a lua legatura direct cu importatorul (pt VAG este doar Porsche Romania) si sa primiti o saptamana planificata pt productie ( in scris, raspunsul importatorului, nu pe vorbe).

De acolo in 3-4 saptamani se livreaza masina.

Atentie si ce scrie in contract, ca pot iesi inafara contractului cu termene acestea lungi. 


Sigur ca e o problema globala cu tot ce inseamna semiconductori, dar de stat peste 6 luni pt un Golf...se schimba si MY, se schimba destul si cursul valutar.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu cred ca e vorba de importator aici... Nu cred ca importatorul poate influenta livrarea in niciun sens. Nici nu prea stiu despre ce este vorba in mod concret, deoarece la o comanda se incaseaza un avans si o regula simpla a capitalismului spune ca banii trebuie luati integral cat mai repede... Se intampla ceva, trebuie vazut daca intarzierile sunt doar la G8, multa lume se plange de livrare intarziata, nu cred ca toti au comandat cine stie ce repere deosebite, greu de procurat. Poate fi criza de semiconductori, insa nu e de bun augur, omu plateste un avans si vrea masina cat mai repede...

In contract se trece un termen de x saptamani dar ei se asigura tot in contract ca termenul e aproximativ, nu mai stiu exact cum zic, dar asta e sensul...

Ca detaliu personal, mie mi-au zis ca mi-o livreaza in 3,5 luni si au fost aproape 4. Masina a fost fabricata in 23.09.2020 si am intrat in posesia ei pe 16.10.2020.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu da vina pe importator sau dealer, insa daca tot dai niste bani, trebuie sa fii informat legat de eventualele intarzieri din productie. Importatorul primeste raportari periodice din productie si le trimite la dealer. Chiar daca nu au termene ferme, ei stiu ce repere genereaza aceste intarzieri si este normal ca aceste detalii sa fie transmise clientului. Ca unii se tem ca acel client poate sa retraga avansul, asta e alta discutie. Eu as intelege ca masina mea e intarziata pentru ca nu au ecrane pentru camera video, dar nu as fi intelegator daca nu as primi niciun raspuns la intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu sa-ti retragi avansul pt ca in contract nu e trecuta o data fixa de livrare. Chiar e o formulare termenul este orientativ, ceva de genu... S-au gandit si la asta.

Iar daca vorbim de Romania, pretul la G8 este atat de avantajos(daca nu te obraznicesti la optiuni multe, daca vrei super optiuni mai bine schimbi marca...) incat nu prea ai alternative, in Germania de nou e mult mai scump in aceleasi optiuni(probabil unele componente mai de calitate, dar e de discutat aici), iar un second tanar e la acelasi pret cu unu nou aici. Sunt unele optiuni suplimentare introduse in standard probabil la editia de Germania, insa cine vrea masina noua la un pret bun incearca sa treaca peste asta. Eu am trecut.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!