Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Intarzieri sunt peste tot, la majoritatea producatorilor si in multe tari, mai ales la modelele de volum mare ori cu dotari mai deosebite. Asta e motivul pt care si piata de sh a ramas cu preturile destul de sus. Destui renunta la ideea de a comanda nou fara un termen exact si se uita la ceva putin uzat.

E o perioada proasta de cumparat masini, sh sau noi.


De regula intervalul in contract are si o mentiune ca se poate intarzia un anumit numar de saptamani peste (poate sa scrie 10-14 cu mentiunea de inca 8 saptamani aditionale). De multe ori prin contract se acopera, dar ca o regula generala si mai ales in perioadele acestea cititi cu atentie ca sa stiti real cat s-ar putea sa asteptati, fara sperante neaparat de venit mai devreme.

Verificati periodic sa nu fie restrictii de productie pe optionale/motorizare care pot arunca cu saptamani bune data de livrare si daca se schimba ceva cand se trece la urmatorul an. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, The_Ego said:

Presati dealer-ul pt a lua legatura direct cu importatorul (pt VAG este doar Porsche Romania) si sa primiti o saptamana planificata pt productie ( in scris, raspunsul importatorului, nu pe vorbe).

De acolo in 3-4 saptamani se livreaza masina.

Atentie si ce scrie in contract, ca pot iesi inafara contractului cu termene acestea lungi. 


Sigur ca e o problema globala cu tot ce inseamna semiconductori, dar de stat peste 6 luni pt un Golf...se schimba si MY, se schimba destul si cursul valutar.

Presezi inutil si dealer-ul si importatorul, toata partile angrenate intr-un contract vor ca livrarea sa se faca cat se poate de rapid. Se fac eforturi zilnice ca masinile contractate sa se produca. Oricat de greu ar fi ai 2 variante: astepti sau renunti. Este o situatie extrem de dificila mai ales in domeniul auto si presiunile nu ajuta cu absolut nimic. Nu iti va oferi nimeni un termen de livrare in scris daca masina nu are MACAR gate release.

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presezi pentru un raspuns. Nici nu poti astepta si sa vezi ca de la saptamana la saptamana ti se devanseaza livrarea si tot asa, cu informatii minime de ce sau daca e vreo restrictie nou aparuta. 

 

Stiu ce spun pt ca m-am aflat saptamana asta in situatia asta si am primit raspuns de saptamana planificata de productie 35/2021. Evident ca pana nu am intrebat si facut multiple solicitari nu am primit nimic. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, The_Ego said:

Presezi pentru un raspuns. 

 

Stiu ce spun pt ca m-am aflat saptamana asta in situatia asta.

Ce incercam sa iti spun este ca nimeni nu iti poate da un termen REAL atata timp cat masina este unplanned. 90% din clientii de masini noi sunt in situatia in care esti tu. 

Cunosc situatie in care masina comandata in Februarie care a primit VIN si data de productie S-A DEPLANIFICAT fara nicio explicatie si asa a ramas. Este o situatie extrem de grea in care dealer-ul si importatorul nu detin aproape niciun fel de control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, importatorul este la mijloc, dar singurul cu informatii.

Partea cea mai neplacuta a interactiunii mele a fost direct cu Audi AG. Contactati in scris in germana si apoi chiar si telefonic mi s-a precizat de catre 2 persoane diferite ca ei nu raspund de termeni, ca ei nu cunosc si singurul responsabil este importatorul, doar el poate sa stie de masina etc. Incalcarea contractuala si solutii de mobilitate tot prin dealer sau importator, practic producatorul nu raspunde, nu trimite recomandari, nu da solutii.

 

Imi este neclar un lucru, cum prioritizeaza importatorul comenzile pe slot-urile disponibile de productie.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, The_Ego said:

Imi este neclar un lucru, cum prioritizeaza importatorul comenzile pe slot-urile disponibile de productie.

 

 

Depinde de la importator la importator, corect ar fi in ordinea datei contractului de rezervare. Dar sunt foarte multe variabile, nimeni nu stiu adevarul sau rationamentele de fabricare. Cert e ca Romania avand cota de piata mica, prioritatea de fabricare in momentul in care piesele sunt disponibile o au tarile vestice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din variabile ar fi cantitatea. Daca un importator are o comanda de o intreaga flota, pt o multinationala, sa zicem, dar nu neaparat, atunci probabil se prioritizeaza...

Oricum nu e normal sa astepti 7-8 luni pt o masina de serie... Sunt unii care schimba masinile anual sau la 2 ani... Vor altceva, nu conteaza, dar le schimba... Cum o mai faci daca astepti 8 luni? Devine enervant. Deci devine o problema daca se persista in aceste intarzieri.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect si logic asa ar fi in functie de data incheierii contractului, dar cum suntem in Ro..nu poti sa nu te gandesti si la niste factori subiectivi. Mai ales mai multe comenzi pe alocari putine. In speta daca sunt 50 Golf 8 pe 10 alocari pe luna..pare sa fie o loterie sau nu neaparat dar nu se comunica.

2 masini cu dotari similare comandate in aceeasi perioada pot ajunge si la 2 luni diferenta..a se vedea si cazuri de aici, dar destule si in strainatate. Conteaza si relatia importatorului cu dealerul? Conteaza avansul? Cine e insa dispus sa blocheze multi bani pe o estimare foarte volatila in perioada asta.

 

Mesajul meu este pt cine are comenzi sa se intereseze constant, nu e o husa de telefon de 5$ de pe aliexpress de care ai uitat ca ai comandat-o acum 3 luni.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, The_Ego said:

Imi este neclar un lucru, cum prioritizeaza importatorul comenzile pe slot-urile disponibile de productie.

Prioritizarea se face de catre producator in functie de volumul de vanzari. Pietele mari au prioritate, iar comenzile din acele piete vor fi preluate prioritar. Importatorul nu are parghii prea mari, insa tot trebuie sa aiba un raspuns: inca nu avem o estimare a productiei, pentru ca reperul x are stocuri scazute.

Modificat de dercos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intrati pe mobile.de la G8 o sa vedeti ca si in germania dureaza intre 4 si 6 luni livrarea. Sunt dealeri care propun la vanzare preluand comenzi pe mobile.de. E asa de multe luni de zile. Si anul trecut tot asa era.

M-am uitat acum si sunt termene si de 9 luni la unele modele. Sau asa le poate livra dealerul respectiv. 

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

[11:03, 7/20/2021] Porsche Vest: Nimic schimbat
[11:04, 7/20/2021] Porsche Vest: In august fabrica o sa ia concediu

Nasol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In care moment al procesului de achizitie al masinii se emite seria VIN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am last scris si pe topicul de Tiguan o sa il las si aici : 

 

Imediat dupa ce un dealer a pus o comanda confirmata cu clientul  in sistemul centralizat  , aceasta este preluata prin EDI (electronic data interface)  in sistemul de productie MES al fabricii producatorului (planning) ->  cu toate  cerintele specifice ale acelei comenzi  , apoi in aplicatia de planning se genereaza VIN-ul masinii imediat la preluarea comenzii prin EDI rezultand o estimare preliminara de saptamana de productie , exact ce primiti voi la achizitie. 

 

Aceasta etapa este strict interna pentru producator , aceste date nu ajung la dealer sau end-buyer exceptand saptamana de productie estimata.  Abea cand algoritmul aplicatiei de productie considera ca aceasta se poate produce (in functie de o groza de reguli fixe si alti factori variabili)  masina primeste o data fixa de asamblare. 

Datorita timpilor de productie si a cumulului mare de factori care tin de acest proces VIN-ul poate sau nu poate ,  sa ramana acelasi ca in data de primire a comenzii : Exemplu -> daca se depaseste saptamana/luna/anul  de estimare productie se schimba numarul de VIN. 

 

Abea acum la primirea datei de asamblare,  VIN-ul iese din etapa de planning si trece in etapa de manufacturing , in acel moment Dealerul poate vedea in aplicatie VIN-ul masinii Final cu datele respective, urmand ca dupa ce s-a produs fizic masina aceasta sa fie confirmata cu o alta etapa de Loading & Shipping.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Am primit vin-ul azi 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
AndreiSergiu1991

A ajuns la vama. Partea proasta e ca trebuie sa astept rebugetarea la rabla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cam 5 luni si jumatate a durat pana a intrat in tara masina? Eu am pus comanda la final de Mai deci prin Noiembrie poate o sa am ceva noutati. Am sperante ca poate ajunge mai devreme putin pentru ca am luat una cu cutie manuala.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Nicio sansa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, am preluat masina ! Asteptarea a luat sfarsit si pot sa ofer informatii "la cald" :) 

Pot sa spun ca data estimata de livrare (la 6 luni de la semnarea contractului) a fost din pacate doar confirmarea ca masina a ajuns la vama.

Preluarea auto a avut loc 3 saptamani mai tarziu.

 

Deci per total 6 luni si 3 saptamani !

Acum, ca au trecut, nu mai pot sa spun decat ca... merita :)))

Si ca vine sigur !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Si a mea a ajuns! Saptamana viitoare o ridic, dosarul rabla e un rahat...

@titan_polo tu cum ai facut cu rabla (daca ai avut)? Ai casat masina dinainte, sau ai facut cu dealerul procedura?

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am folosit si de programul rabla (am avut eu) si am informat dealerul de la inceput (ianuarie), care a facut toate actele (undeva in iunie), eu am primit ceva de la el, apoi am dus masina (sfarsit de iunie), apoi i-am trimis actele cerute de dupa casare. Si am primit acel discount de rabla in ziua platii finale. PBV1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Dar ai inceput demersurile pt rabla doar cand a venit VIN-ul masinii de la fabrica? 
 

si eu tot de la pvb1 am luat masina, mi se pare interesant ca au venit amandoua in acelasi timp, desi tu ai comandat in ianuarie, eu la final de februarie. A mea e style 1.5 150 dsg fara matrix si dcc, in rest cam toate celelalte optionale puse.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca trebuia sa primeasca de la fabrica ceva (VIN-ul sa zicem) lucru de la care ar fi putut aprecia el mai bine data sosirii in RO. Pentru ca (cica) daca depui dosarul prea devreme iar nu este bine... Ceva ca pot avea ei probleme ca nu au livrat masina intr-un termen impus, de la data de casare si pana la data de livrare masina noua. 

 

Mi-a mai spus ca a fost o aglomeratie foarte mare din cauza unei comenzi extrem de mari (flota) si a mea s-a livrat imediat dupa ce s-a livrat acea flota. Mi-a zis inca din ianuarie ca am nimerit fix dupa un mega-deal...si ca nu poate sa imi promita fix 6 luni... Si am zis OK.

 

Am vazut si eu masinutele cele noi...sunt fff multe :) (nu mai erau acolo, sunt deja pe teren, Polo si Golf, toate gri inchis).  

 

Apropo de optionale, regret ca nu am pus oglinzi rabatabile electric :( , nu stiu ce a fost in capul meu...m-am zgarcit ca fraierul.  In rest am pus faruri matrix si sunet HK, pachetul de iarna si navigatie plus chestii minore (privacy glass, alarma, selectare mod conducere). Restul nu.

Deci oglinzile sunt maricele si pentru parcarea la bloc sunt obligatorii din pacate. Acum o sa regret. meh...

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu nu am prins buget rabla, trebuie sa astept rebugetarea de sambata, de asta o iau abia spre sfarsitul saptamanii viitoate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, titan_polo said:

 regret ca nu am pus oglinzi rabatabile electric / oglinzile sunt maricele si pentru parcarea la bloc sunt obligatorii din pacate

La blocuri functioneaza tot felul de "psihologii". Am observat ca cu cat ii lasi mai mult loc cu atat mai degraba iti loveste usa, usile... I se pare ca fiind loc si-o poate deschide pe a lui larg... Practic i se diminueaza atentia... Cu cat e loc mai putin, vecinu devine ceva mai grijuliu... Ceva, nu prea mult... Depinde si de vecini sau de cine ai noroc sa traga langa tine. Lasa oglinzile asa mari cum sunt, ele reprezinta un reper pt multi neglijenti cu masinile altora dar grijulii cu ale lor... Daca insa dai peste unu care are o rabla, atunci esti ca si lovit... Indiferent de pozitia oglinzilor. Rabatate sau ne. Vorbesc din proprie experienta.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!