Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Pentru cine este interesat. Comparativ cu VW vad ca Audi are mult mai putine restrictii la piese si daca tii cont de asta o primesti in 2 luni…

 

Update from my side, in case somebody finds it useful.

Had a change of heart about two months ago after waiting for Style version for about 3/4 of a year and was clearly told they can't promise me I will be driving it before the Summer. Made spec changes in between for which the dealer told me shouldn't affect delivery. Canceled the order and got full refund (I imagine they will make a big profit by keeping the order and selling the car). Ordered an A3 Saloon and am driving it two months and one day (!) later. The chip shortage no-nos were made clear, parking sensors and ambiental lighting would delay the order, so I got a discounted rear view camera instead.

Going for this car with a Golf budget the experience for me was essentially: in Golf you go for nice-to-haves, in A3 Saloon for must-haves. With a better financing deal I got within about 2.5k of the Golf speced to my liking while keeping the 150 mild hybrid engine. I can't say I have any regrets right now as it looks and feels like a beast of a car, even in a basic outside spec with just some strategic extras and splashing on aftermarket wheels with CrossClimate 2 17inch tires (btw, removing the A3 badge is a no cost option ). It is a no-nonsense car, buttons for important stuff, infotainment works great so far, including (wireless) android auto (and I am coming from a 10+ year old car).

Basically, I started to feel like an a-hole waiting for an expensive 'understated' car that looks 10k cheaper and went for the one that costs about the same and looks and feels a full class above the compact hatch. The term 'pragmatic buy' became more relative the more I felt like an a-hole for waiting and conceded to the notion that intangible qualities like how you feel about the car matter more than an extra gimmick I might never use in the end.

I guess VAG made even more money for less extras from me in the end ... the house always wins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba ce e prezentat acolo este exceptia pt ca probabil importatorul din UK avea deja slot alocat un A3 sedan la care a renuntat cineva..dupa luni de asteptare.

 

Puteti sa vedeti ca termene pt A3 sunt tot de peste 6 luni lejer pe forumurile din UK.

Nu e o solutie de luat A3 pt ca poate vine pe mai repede. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele trecute am configurat un a3 cu ce am si pe golf, sigur, in final au iesit mai multe pe audi ca te obliga la unele chestii legate de altele (de exemplu pe g8 am scaun electric la sofer, pe audi si la pasager, pe g8 ca sa am Harman Kardon nu e obligatorie navi, pe a3 este). in final pe un g8 de 34k dadeam cam 45k pe a3!!! mai pune si intretinere mai scumpa. aia cu must-have(s) e ceva super relativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile considerate "mai premium" au dotari de serie mai sarace si optiunile mai deosebite ceva mai scumpe, pt a le spori marja de profit. O simpla privire la dotari standard la un Golf fata de A3 releva foarte clar asta. 

Referitor la marja insa, reducerile pt un A3 sunt de 3x mai mari decat ce se ofera la Golf. Anul trecut am putut sa iau masina din semnatura considerabil de mult sub 45k cu dotari utile mie, nu dotari doar nice to have ca romanul.

 

Unde mai pui ca importatorul de mai bine de 8 luni a scos din oferta GTI, GTD si R.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu. Imi spunea si mie dealerul ca pentru Audi au fost si reduceri de 17% (nu stiu daca mai au acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e pe stoc e altceva, luati si asta in calcul. probabil ati avut voi reduceri mici la golf, dar eu zic ca nici gand sa ai de 3 ori. in cazul meu cel putin ar ramane dealerul fara nimic daca ar da de 3 ori :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti un norocos sau ai negociat mai bine. Eu am avut 6% reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt reduceri subtantial mai mari la Audi fiindca si marja la VW e mult mai mica, e experienta mea si a multora peste 15%, la comanda masina noua in 2021.

La VW nu s-a pus vreodata problema sa se apropie de 7-8% la Golf anul trecut indiferent de dealer pt ca nu era marja. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite ca experienta mea o contrazice total pe a ta si nici macar nu am negociat ceva ca nu prea era loc la reducerea aia. chiar as vrea sa vad audiul a3 cu 15%+ reducere la o masina care nu e pe stoc. inseamna peste 6k euro la unul de 40k.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) La Audi sunt reduceri mari si in prezent, dar numai la Porsche. Am oferte cu discounturi de 14-16% la A4, si aproape tot pe atat la A3 si Q3. Daca luati de la Midocar sau alti dealeri, se da cam 7%.

2)La Audi termenul de livrare in prezent este de 7 luni (stipulat in contract). Nici vorba de 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific: de cateva zile s-a marit si termenul de livrare la Audi, la 10-12 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Porsche stai 1 an dupa masina, si asta pentru modele speciale, nu vreun Cayenne "amarat". Si acolo te intreaba daca vrei sa renunti la optiunea X, sa o livreze mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana pe 10.07 se opreste complet gazul pentru tarile ne-prietene din EU, mai putin Ungaria (probabil), de asemenea acelasi regim are si petrolul pe care-l livreaza Rusia.

 

Consecintele pentru industria europeana cred ca o intuieste toata lumea, practic va intra in shut-down.

 

Ca sa va dati seama cat de grava este situatia, deja, iata ceva de pe fluxurile de stiri de astazi:

Citat:

City of Augsburg dims street lighting, switches off facade lighting on historic buildings, and evaluates the shutdown of some traffic lights due to the energy crisis in Germany.


"The situation is serious," says Mayor Weber.

 

Deja au avut prima luna de deficit comercial din ultimii 30 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma am fost și eu informat ca mașina este in curs de livrare spre țara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai bairam! :)))))

ai comandat-o parca in octombrie???? esti super-mega-norocos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))) clar. Da,in Octombrie a fost comandata. Cam cat ar mai dura maxim pana sa ajungă la dealer ? Ma refer la întreg procesul de aducere la Curtici+ de la Curtici la dealer

Modificat de Liver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pana la sfarsitul lunii o sa poti ridica masina, poate si mai repede. Din ce am citit durata transportului in tara e variabila (1-2 saptamani). 

 

Eu n-am mai rezistat cu atata incertitudine si am renuntat la comanda. Am ales altceva de pe stoc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa dureze și pana la 2 săptămâni pana ajunge in țara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transportul efectiv nu dureaza atat de mult, ci actele, atat la vama, cat si la dealer. Cateva zile poti astepta, desi masina o vezi in curtea dealerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Liver said:

Acuma am fost și eu informat ca mașina este in curs de livrare spre țara

poti sa ne zici, te rog, ce motor, echipare si dotari ai ales? poate deduc de ce tie iti vine asa repede. cred ca aveai timp estimat 1 an daca e comandata in octombrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timpul estimat a fost undeva la 9-10 luni. Am ales un Golf Style 1.5 TSI ACT , 130CP manual

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si dotari aditionale? ca acolo e problema la piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca chiar acolo e problema .. 10 luni am stat si eu si nu am avut nicio optionala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Liver said:

Acuma am fost și eu informat ca mașina este in curs de livrare spre țara

 Salut. Ai verificat pe myvolkswagen? Cand ai primit serie de sasiu? Eu am facut 1 an de la comanda (iulie 2021) si nimic.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce optionale am pus pe ea te interesează ? Am verificat.. am VIN

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!