Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, shingouki said:

Salutare. Mai are cineva vreun update legat de comanda?

@mandelu tu ce termen estimat ai acum?

saptamana 46 cica, dar nu e sigur nici asta :D

de la 29 a sarit la 46 asa cum sar eu 2-3 trepte deodata la scari. altii in 17 saptamani construiesc cladiri. ce vreau sa zic e ca ma mai asteptam sa mai creasca 1-2 sapt la fiecare luna, ba dar nu 17 dintr-o data.

 

pt mine daca ar fi sa o iau de la capat cea mai buna decizie ar fi sa imi iau 1 sapt concediu, ma duc in germania si umblu pana imi iau ceva. evident alta marca. de fapt am incercat anul trecut ceva de genul dar neseriosi dealerii aia...

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shingouki Nimic nou nici la mine.

Confirm ca începând de azi au apărut informațiile complete despre mașina in myvolkswagen. 
Pe forum-urile din UK se plâng clienții ca au întârzieri mari la GTI-uri și la echipările Style. Eu am tot un Style diesel DSG comandat fără opțiuni multiple (doar pachet de iarna) și ultimul update de la dealer era ca livrarea va fi in săptămâna 30, dar nu cred ca se va întâmpla (nici nu am VIN). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, masina a fost comandata in Mai 2021, eu nu sunt nici macar primul client al acestei comenzi :))) n-am idee pe la cati o trecut pana am acceptat sa o preiau eu anul acesta. Singurul motiv pentru care am acceptat sa preiau masina asta a fost faptul ca mi s-a dat de inteles ca va ajunge sigur anul acesta spre inceput de toamna.

Masina a avut de la bun inceput o gramada de optiuni puse pe ea, eu am pastrat doar o parte din ele si ca optiune noua am adaugat doar pachetul de drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu cu mai nu ai nimic....eu cu 1 septembrie nici macar nu trebuie sa INCERC sa am pretentii :)))))))))

se vede ca nu au inteles nimic din esenta scandalului cu dieselgate.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-as face prea multe griji daca e vorba de Mai sau Septemrbie, intrucat VW nu are o ordine anume in care face masinile (citeam ca au incercat multi sa afle care e logica/ordinea in care sunt construite masinile si ea e inexistenta). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu e o ordine, mie de ce imi zice dealerul sa nu mai pun optiuni ca pierd prioritatea???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate era vorba de o optiune care avea freeze si prin urmare ar fi extins termenul de fabricatie - de exemplu Farurile Led Plus, pe care mi le-am adaugat, cand am facut acest lucru am fost informat ca masina ar putea intarzia si sa ajunga abia la toamna (initial livrarea era pentru inceputul lui August). 

Dar pentru niste plasticuri si o suspensie diferita (de exemplu Pachetul de Drumuri Grele) masina n-ar avea motiv sa intarzie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai inteles. nici macar nu am ajuns sa discutam ce optiune as vrea, ca principiu a fost vorba ca orice schimbare inseamna pierderea prioritatii (daca dupa 10 luni de asteptare mai poate fi vorba de asa ceva). bine, nici eu nu am insistat la momentul ala, era vorba ca idee insa. probabil ca daca insist schimbam dar pot fi consecinte...

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca puteai sa adaugi linistit optiuni... eu nu le-am adaugat pe toate in momentul in care am preluat comanda, am adaugat pe parcurs, o data in Martie si inca o data in Aprilie... cu o singura mentiune (cea de mai sus legata de faruri).

 

Adica faptul ca ai asteptat 10 luni si n-ai facut nicio modificare dupa ce ai semnat contractul si tot nu ai vreo veste in legatura cu masina inseamna ca nu a fost vorba de nicio prioritate...

Modificat de ho_d_or
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa judec si eu. deci daca sunt nebun, nu sunt singurul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este enervanta aceasta incertitudine sa ai mereu un termen estimat, ai speranta ca poate asta e cel real/ultimul si cand se apropie termenul iar se decaleaza si o iei de la capat… sa iti dea un termen clar, oricare ar fi el, in viitorul apropiat/indepartat, asa cel putin sa iei o decizie in cunostinta de cauza… ca deja devine deja frustrant. Eu cand am comandat masina, pe 20 sept 2021, dealerul mi-a comunicat un termen maximal, asa s-a exprimat. Inteleg intarzierile din cauza razboiului din Ucraina, dar speram sa ajunga macar in termenul “maximal” de 52 de saptamani.

Modificat de shingouki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare isi stie socotelile, insa la acesti timpi de asteptare e bine sa se considere in mod serios o achizitionare de pe stoc, chiar daca nu are nush ce optiune ar vrea-o fiecare... Nu merita un golf 8 de serie un asemenea timp de asteptare. Poate doar daca e un model special... Nu merita, si o zic eu, care dupa ce am vazut cum arata, m-am decis instant sa-l cumpar. Insa e foarte scump pt ceea ce ofera. Adica ofera foarte multe, insa la un nivel de calitate modest. Nici concurenta nu exceleaza, asadar o alegere de pe stoc ar rezolva macar problema asteptarii de ani si ani. E penibil ceea ce sentampla acuma!

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e, dar ACUMA! anul trecut era vorba de 6-7 luni. noi de asta discutam. in clipa de fata nici nu s-ar pune in discutie sa semnez ceva cu mai mult de 1 an de asteptat. nu se stie niciodata cand mori (suna morbid, dar asa e), de ce sa pierzi timpul asteptand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot confirma ce zice @mandelu.

Eu am dat comanda (cum va spuneam in Februarie 2021) si in aprilie am sunat si mi-au spus ca nici macar nu e confirmata de fabrica. Atunci am zis "Ataaaaaaat! Hai sa punem camera si blind spot monitor".   Moment in care mi-a spus la fel, ca se va pierde ordinea si nu se va mai considera comanda din februarie ci din aprilie.  Ea tot pe 15 decembrie a venit  deci nu cred ca ar fi contat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aprilie-decembrie....ce vremuri. ar trebui sa dai bairam de fericire! nu o sa mai fie termenul asta mult timp de-acum :))

ma rog, ai mai avut tu probleme cu softul deci poate bairamul ala mai astepta...

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaa eu am fost unul din cei norocosi.  Da, cu softul inca am probleme dar mai rabd cu el pana ajung la revizie prin decembrie. Am refuzat categoric revizia de 2 ani/ 30.000k si compania mi-a acceptat anual si maxim 15000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat masina prin martie 2021 (parca). Apoi am modificat putin configuratia, la peste o luna de la semnarea contractului. Si am primit-o candva prin decembrie 2021. Termenul initial de livrare a fost august 2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Eu am dat comanda in martie 2020 si a venit in iulie.La momentul respectiv a parut o vesnicie,dar vazand ce s a intamplat ulterior,am fost norocos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie acum mi se pare o vesnicie ca nu stiu cand va ajunge, stiu doar ca au trecut peste 9 luni de cand am plasat comanda, asta e singura certitudine 🤣

Problema este ca au crescut preturile destul de mult si as iesi in pierdere daca as renunta acum. In cazul meu versiunea comandata in sept 2021 are pretul crescut cu peste 3000 E, in doar 9 luni… mi se pare incredibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tine-te!  Dar hei , tu primesti noul soft si posibil hardware pe Infotainment, primesti "glossy plastic" pe consola centrala langa schimbator ...:)))

Patience is a virtue!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat sa mentionezi si musamaua de pe fetele de usi 🤣

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nou sau vechi, ideea e sa nu mai dea erori si sa nu se mai blocheze infotainmentul. Daca nu-l testeaza riguros inainte, atunci G8 se va transforma intr-o mare teapa pe termen lung. Ma refer pt cei pretentiosi, altfel masina merge si cu el blocat, merge si cu bordu pom de craciun, probabil nemtii sunt mai permisivi, ca acolo se vinde in draci, si erorile sunt aceleasi, sunt pline forumurile la ei de respectivele probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nemtii fac mai usor banii de Golf 8. Si poate ca ei nu asteapta peste un an pentru livrarea masinii.

 

Poti conduce si fara sistemul infotainment functional. Si o poti face chiar foarte bine, masina e faina. Dar nu la pretul asta si cand astepti atat de mult dupa ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No prea conduci bine cand nu ai acces la clima avand infotainmentul blocat. Radio, telefon, sa zicem ca sunt mofturi, desi nu sunt, insa ce te faci cu clima?

Nemtii platesc mai mult pt acelasi G8, insa e adevarat ca la nivelul salarial si de venituri de acolo le ajunge mai ieftina decat pt noi.

Masina e faina de la distanta, cand te apuci s-o studiezi putin, de la exterior la interior sau invers, emana calitate slaba. E adevarat ca designu e super, insa executia lasa de dorit.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, aroganta said:

Si tine-te!  Dar hei , tu primesti noul soft si posibil hardware pe Infotainment, primesti "glossy plastic" pe consola centrala langa schimbator ...:)))

Patience is a virtue!

SIGUR, nu posibil! toate or sa vina cu hardware schimbat. sa speram ca e mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!