Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Eu am comandat la inceputul lui februarie 2021 (8 februarie mai exact) un amarat de Style (nu R sau alte rachete - apropos este faina rau masinuta, am avut ocazia sa fiu pasager)  si tot ce am primit a fost ca vine in August,  apoi in octombrie si acum am o estimare "ca prin decembrie".  Sincer am uitat ca am dat comanda.

S-o stapenesti sanatos si sa te bucuri din plin de butonul R de pe volan!  Merita fiecare banut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Serios??? Eu am comandat la final de februarie si am primit-o de o luna... tot Style. De la ce reprezentanta ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ma "bucur" sa vad ca sunt si alti oameni in aceeasi oala cu mine. Eu am comandat in iunie un Golf VIII GTE. Din ce mi-a spus dealerul am avut data confirmata de productie saptamana 13-19 Septembrie (37 parca este in an). Masina este produsa, dar acum asteapta microprocesoarele... Criza aceasta pare ca se adanceste din ce in ce mai mult. Presa straina de profil spune ca termenele de asteptare pentru o comanda de microprocesoare a ajuns la 21 de saptamani, ceea ce este horror pentru noi cei care asteptam masini. Acum, vom vedea ce va fi, in contract termenul de livrare este noiembrie. Sunt rabdator caci inteleg problema la nivel global, dar tot este mult sa astepti atat dupa o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/30/2021 at 12:25 PM, AndreiSergiu1991 said:

Serios??? Eu am comandat la final de februarie si am primit-o de o luna... tot Style. De la ce reprezentanta ai luat?

Porsche Nord.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,azi 1.10.2021 asteptarea a luat sfarsit

 59A15CF3-E23B-4B23-8557-32E2142DDD41.thumb.jpeg.1a5d65fcfc901a7887fdce62659f19d4.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Iar s-a scumpit golful cu vreo 500 euro. Eu am dat pe configuratia mea 26.300 euro in feb, acum aceeasi configuratie este 29.120, deci 2820 euro diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a scumpit cu suma fixa, ci cam cu 2%. atat pretul de baza cat si dotarile din ce vad eu au cam regula de 2%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grigg Bravo Grigg! S-o stapanesti sanatos! 

Ce configuratie, ce optionale ai pus ? (pentru schimb de impresii...)

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grigg, este foarte frumoasa! Sa o stapenesti sanatos.   Abia astept sa vina si a mea.
Si totusi,  03.03 este cu aproape o luna mai tarziu decat 10.02  si de a mea nu se aude absolut nimic. O fi mai aproape Cluj decat Bucuresti (fata de vest), dar totusi :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc ! sper sa fiti si voi la fel de norocosi ca si mine ,asa mi s-a spus ,comanda a fost facuta la vw midocar🙂,trebuia sa vina la  sfarsit de august si a venit la sfarsit de septembrie dupa mici peripetii.

Este un rline 150cp,1,5 benzina,dsg 7,roti pe 18,vopsea Dolphin Gray Metallic,sunet harman k,camera spate ,faruri led plus ,suspensie dcc,pachet iarna,lumina ambientala ext.,astea ca optionale .Ca prima impresie este ok avand doar 180km🙂.

Va urez la toti care aveti comenzi in asteptare,sa fiti optimisti si sa nu va enervati!😊Cand o sa  urcati prima data in ea o sa uitati cat ati asteptat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Revin cu un mic update. Am discutat cu dealer-ul saptamana trecuta si am aflat ca cel putin masina mea este in termen, comandata in 11.06, urmeaza sa fie livrata candva in noiembrie. Din cate am inteles de la el, deja au inceput Golf-uri sa fie livrate in Romania din Wolfsburg. Voi ati mai primit vreun update? Cum arata situatia la voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Esti norocos :D Golf 8 Style, cu ceva optionale acolo, comandat pe 28 Mai si are termen estimat de livrare saptamana 2 din 2022.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi senzational sa vina asa, desi e bine sa fii rezervat ca apoi sa fii surprins daca realmente vine in noiembrie. 

Mai ales ca in urma cu cateva pagini, cineva care stie ce vorbeste spune de termene greu de estimat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt rezervat, incerc sa nu ma incred 100% ca nici dealerul nu are de unde sa stie exact ce se intampla. Ce stim sigur e ca masina a fost produsa si acum sta in "ploaie" asteptand microprocesoarele. Nici eu nu prea inteleg cum sunt prioritizate masinile pe linia de productie. De ce o masina comandata in iunie vine inaintea uneia comandate in ianuarie 2021...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opinie personala: tot ce e electric sau hybrid are prioritate in momentul de fata in productie. Probabil dupa ce o sa atinga norma de masini electrice/hybride livrate, atunci se vor uita si in alte directii.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O teorie destul de solida avand in vedere ce s-a intamplat in trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor prioritiza modelele cele mai profitabile, mai mult ca sigur. Indiferent care vor fi acelea, si pe cele pentru pietele mari. Pietele mici, mai la urma.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu este chiar locul, dar ca sa sustin teoria lui @tzuicomicina, Porsche Cayenne E-Hybrid, comanda noua data la sf de septembrie, cu livrare in Ianuarie 2022, deci undeva la 3,5 luni. Sa vedem care va fi realitatea :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ar fi de comparat cu alt Cayenne care nu e hybrid comandat tot atunci, in rest este irelevant termenul de livrare. Plus sistemul da automat estimat de livrare.

Evident ca Porsche e prioritizat fata de VW, avand o marja de profit mult mai mare.

 

Un A3 45TFSIe (aka hybrid) are acelasi termen de livrare ca un 1.5TSI mildhybrid, a se citi peste 6 luni cand vine vorba de acelasi optionale si unde nu se aplica restrictii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi dau seama din presa si din informatiile de pe site-urile de profil marile branduri si-au schimbat mentalitatea de business. Daca pana in pandemie volumul ajuta marja si era mai usor sa vanda vehicule cu un pret mai redus intr-un numar mai mare, acum date fiind problemele logistice le este mai usor sa vanda masini mai scumpe cu o marja mai mare. Discounturile importator-dealer au scazut si liniile de productie prioritizeaza masinile mai scumpe pentru a sustine modelele mai entry-leve. Pana acum a reusit pentru ca toti au reusit sa amortizeze pierderile folosind aceasta noua strategie. Sper ca e ok sa las aici un link catre un video de la Autotrader care explica foarte bine aceasta strategie: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extraordinara completare cu acest clip video ! Foarte bun materialul :salut: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si eu astazi si configuratia pe care am luat-o in ianuarie (30.000) s-a scumpit la momentul actual (dupa 10 luni) la 32.500 - pret de lista actual... Daca as pune cat am platit dupa discount, in luna ianuarie (28.500), versus pretul de lista de azi, diferenta este si mai mare..., dar banuiesc ca nu s-a renuntat la aceste discount-uri...

 

-> si regret ca nu am luat DCC :( Suspensiile sunt un pic mai tari decat mi-as fi dorit eu sa fie (bune pentru modul sport/drum lung etc, dar in oras sigur se putea mai confortabil, e comparabil acum cu vechiul meu Polo 6R. Sper sa nu mananc rahat pe aici cu ce am zis :) dar asa mi se pare ...)

 

Deci cine are DCC si daca poate sa confirme ca modul confort este simtitor mai bun ... sa zica... (sau daca infirma, atunci nu mai imi pare rau deloc :)), dar nu cred).

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!