Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

AndreiSergiu1991

@tzuicomicina just let it go... uita ca ai dat comanda la masina :) e cel mai sanatos asa pt tine. nu se va intampla nimic daca stai si te gandesti non stop la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, tzuicomicina said:

Da, am voucher rabla cumparat de la ei

Ai intrebat ce se intampla in cazul depasirii termenului? Voucherul are valabilitate 150 de zile adica ~5 luni (scuze :) ). Masina o sa o primesti doar ca dureaza ceva mai mult...termenele sunt intre 8 si 12 luni din cauza problemelor cunoscute. 7 luni ar fi Decembire iar 8 luni Ianuarie. Parerea mea este ca dealerul ti-a gresit termenul, oferind 5-6 luni.

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au gandit si la asta, mi-au depus dosarul la Rabla saptamana trecuta, adica la 3 luni si jumatate de la semnarea contractului. De acum inainte au 5 luni in care trebuie sa vina masina ca sa nu expire tichetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol dar si bine. In cazul asta nu ai ce sa faci decat sa astepti. Eu am plasat la sfarsitul lui Aprilie comanda si am primit termen in Decembire deci....8 luni si asta pentru o masina precomandata din Februarie. Urate vremuri.

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate termenele sunt sarite rau la Golf si sunt greu de estimat de dealer, importator si fabrica.

uitati toate povestile din trecut - are serie vine in nu stiu cat timp.

plus ca la Golf nu se produc masinile pana nu au componente, de asta au sarit termenele.

o comanda  noua lansata astazi, se produce in cel mai bun caz in August 2022. Oricine va spune altceva blufeaza.

Imi plac cei ce trimit oamenii cu scandal la dealer, ca parca dealer-ul nu vrea sa o livreze mai repede.

traim vremuri ciudate si trebuie sa existe intelegere in toate partile.

asteptare usoara tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu e vorba de intelegere a vreuneia dintre parti, e vorba strict de interesele fiecarei parti, nu stiu insa daca la alte modele sau marci intarzierea e tot asa de mare, altfel mai bine iei altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealerul e pus la mijloc, iar pagubitul final este consumatorul. Asta in functie si de ce scrie in contract apropo de termenul maxim de livrare, pe care si-l asuma partile implicate. Plus cursul euro-ron care in 6luni poate influenta destul achizitia, unde mai punem si +1% Porsche Bank.

Eu am avut discutii direct cu Audi AG (scris pe site si telefonic) si ei deflecta orice aspect spre dealer si importator, ceea ce mie personal mi se pare halucinant. Nu isi asuma niciun termen, nu dau niciun detaliu referitor la o comanda de masina si orice compensare de orice fel fabricantul nu recomanda nimic, totul trebuie gestionat intern. Pe romaneste, trebuie facut la mica intelegere locala.

De asemenea faptul ca de pe o saptamana pe alta se trezesc ca nu mai au semiconductori pare ceva de amatori..de parca nu stiau ca se reduce fluxul. A se vedea restrictiile aparute pe unele modele brusc si fara termen de revenire. Sunt producatori care au redus fluxul ca sa asigure o continuitate.

Audi are restrictie pe incarcare wireless si phone box (mai putin pe A8 si RSuri), pe cand VW nu are nici macar pe Polo..pt ca logica fabricantului. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care e diferenta ca reduci fluxul sau ca faci la aceeasi capacitate si la un moment dat iei o pauza? ca se poate argumenta perfect corect ca e preferabil sa primesti masina mai devreme decat mai tarziu. daca te nimeresti printre cei ce sunt amanati ca s-a redus fluxul iti mai convine? sau preferai sa o primesti mai repede? din nou, daca te nimeresti printre cei ce apuca pana se ia pauza.

si la dacia au oprit productia cateva zile. tot asa, anuntata din pripa. si nu, nu stii mereu ca se reduce fluxul ca producator pentru ca te bazezi ca vei primi, ai contacte nu dormi in bocanci cum crezi tu. daca insa partea cealalta, care trebuie sa iti dea semiconductorii nu isi mai tine cuvantul....surpriza. ce le faci? ii impusti, le dai foc ca nu ti-au dat ce au promis? succes, o rezolvi de tot.

 

imi place maxim cand ii criticam noi romanii, care oricum la nivel general nu facem ABSOLUT NIMIC BINE (asta ca sa fiu bland), pe nemti, niste asi in organizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de a critica, ci de arata niste neajunsuri si poate o planificare deficitara datorata unei lacomii. Iar daca noi comparam VAG cu Dacia si masurile pe care le ia dacia cu felul in care gestioneaza VW, Audi, Skoda problema semiconductoarelor, e clar ca e problema la ei.

 

Sa mai zic ca se livreaza mai nou masini cu o singura cheie?

 

Apropo de gestionare mai buna:

 

BMW has been less affected by the chip shortage than some of its peers which has been attributed to its strong relations with its suppliers.

"We continue to regard BMW as one of the best operators in the autos industry," Bernstein analyst Arndt Ellinghorst wrote in a client note on the results."It has been far less volatile than pretty much all its global peers and has hardly ever lost money in any given quarter."  https://www.reuters.com/business/autos-transportation/bmw-swings-q2-profit-versus-pandemic-hit-2020-2021-08-03/

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara sa ai toate datele e usor de zis ca au planificare deficitara, eu unul nu sunt de acord prin prisma a ce stiu eu si ce am vazut eu lucrand cu unii dintre nemti. parerea mea.

linkul cu bmw arata ce spuneam: ce poti face daca furnizorul tau nu e de cuvant? da, ok, trebuia poate sa ai altul bla-bla-bla. wishful thinking. e usor sa te uiti in spate cand ai alte date si sa zici ca ai gresit in anumite puncte. dar cand esti in timpul prezent si esti pus in fata faptului implinit...in final cam ai mainile legate.

oricum problema e un pic eronata pusa.  cu rare exceptii putini au masini atat de defecte cat sa le trebuiasca neaparat aia noua cat mai repede. e de fapt o neplacere care vine la pachet cu faptul ca le-au cam scumpit. ok, le-ai scumpit, dar ne pedepsesti dublu si prin timpi de livrare mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad si alte cauze pt livrari intarziate, insa e doar o parere, nu am cum sa stiu sigur, nu sunt in domeniu ca si un profesionist, insa vad si eu ce se intampla, desi si in germania sunt intarzieri la livrare, acolo se vand multe vw-uri raportat la cate se vand la noi. Cu muuult mai multe, deci probabil se acorda o anume prioritate pietelor mai mari. Apoi vw vinde la noi mai ieftin, ca europa de est, ca penetrarea pietii, ca altele, din toate cate putin insa aceeasi masina e vanduta mai ieftin la noi decat in germania, deci iar un interes mai scazut pt piata noastra. Probabil sunt mai slab echipate cele de la noi, mai ales la partile ascunse, care nu sar in ochi, insa exista si o anumita reducere pt pietele mai sarace... Una peste alta, pierderile cele mari sunt ale producatorilor, lumea tine de cele vechi si asteapta, insa ce se intampla acuma rastoarna cumva si legile de baza ale capitalismului, probabil asta se si urmareste, se forteaza ceva, a se vedea pandemia...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta apropos de preductibilitate. Sunt curios cati producatori au banuit ce urmeaza, in loc sa bifeze doar agende cu cresteri la infinit. Am lucrat cu un producator, era praf la comunicare si fara prea mult respect pentru minuscula piata romaneasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@traffictours: da, si eu sunt convins ca prioritizeaza. dar ar fi imposibil sa nu fie asa. acelasi golf e mult mai scump in germania. logic ca prefera sa vanda mai mult acolo. si se vede si dupa cate gasesti acolo la sh. nu se gaseau sh, daca nu se vindeau multe de noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se mai vede de undeva: secondurile din germania sunt foarte scumpe, mai ales cele in stare buna, putini km si relativ noi, deci la cumparare masina respectiva a costat si ea mult.

De exemplu anul trecut cand am comandat g8, g7 la noi se vindea de nou cam la acelasi pret cu un g7 in germania care avea 1-2-3 ani(in functie de dotari) cu putini km.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A se vedea si citi forumurile motor-talk.de unde sunt intarzieri masive si fara comunicare din partea dealerilor si in Germania. Nu mai zic de forumuri din UK unde situatia e si mai rea. Nu sunt noi defavorizati in mod particular. Nu se stiu toate datele pt ca VAG ofera o mare ceata si trimite responsabilitatea mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55 minutes ago, traffictours said:

Apoi vw vinde la noi mai ieftin, ca europa de est, ca penetrarea pietii, ca altele, din toate cate putin insa aceeasi masina e vanduta mai ieftin la noi decat in germania, deci iar un interes mai scazut pt piata noastra

Nu exista asa ceva. Difera echipamentele care vin in standard, gen Style, vine cu niste echipamente la noi (care sunt stabilite de importator), pe cand Style la nemti, poate avea dotari extra, in acelasi pachet. De aici diferenta de pret. Cauze mai pot fi diferentele de taxe,pentru NON-UE sau TVA si de marja de profit a importatorului + dealer. 

 

Nu sta nimeni sa faca preturi diferite. Costul de productie + marja de profit.

 

Mai jos, legat de BMW. Daca nu e clar, practic au pus un modul radio model vechi, pe o masina prevazuta cu alt modul.

01632338255.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba sta si inca cum. Sunt preturi diferite. Cine contesta asta ori nu e bine informat, ori are interes sa ascunda asta, asa cum fac dealerii de la noi. G8-ul meu l-am studiat foarte bine si pe situl din germania si era o diferenta de peste 5 mii de euro, nu pot fi doar din diferente de taxe, marje de profit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat diferentele intre Golf Style la nemti si Golf Style la noi, si din ce vad eu varianta din Romania e mai bine dotata: ai Infotainment de 10" in echiparea standard iar in Germania e optional, difuzoare 6+1 la noi, 4+1 la ei. Deci da, sunt diferente dar mi se pare ca sunt in favoarea noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, Luciosu said:

@tzuicomicinaEu asta am vazut pe configuratorul din Ro. 

 

@traffictours Stiu. Atunci cand se facea scoala si industria "duduia" cu produse pe care nu le dorea nimeni! Revino-ti daca poti, daca nu, ramai la Gigi de la service, da' nu mai debita ineptii, cu titlu de axiome.

 

1. Cand se lucreaza cu distribuitori, este ILEGAL pentru producator sa stabileasca pretul pentru clientul final. De ex. pe Coca Cola, scrie cateodata, pret recomandat X Ron, dar te duci la Mega Image si il iei cu X Ron sau la magazinul de la colt si il gasesti cu 2 lei mai scump/ Nu poti dicta preturile. 

2. Dupa logica unora, ca vor sa penetreze piata, eu zic sa mergem in Republica Moldova, ca sigur e mai ieftin acolo. 

3. In functie de tara, sa un Gigel pe linie, sa vada fiecare comanda de unde e, ca sa stie el ce piese sa puna.. (time is money, deci nu o sa vezi asta)

 

Ma retrag aici din discutie ... o zi buna tuturor

 

style.JPG

 

Da, dar dai un click si pe "Dotari serie". Sau mergi pana la capat in configurare si downloadeaza tot PDF-ul si o sa vezi tot ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Calma... nu se rezolva nimic asa. Asta e contexul in care traim si punct. Eu am asteptat 6 luni...  ce era sa fac? Tot ce am putu face a fost sa platesc masina integral, fara sa mai astept rebugetarea rabla, ca sa iau masina mai repede. Atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incetati cu bascalia ! pastrati discutiile pe subiectul topicului ! 

 

De la urmatoarea abatere se vor sanctiona inclusiv avertismentele  date in trecut ( pentru unii) .

 

Nu mai incercati sa schimbati parerile unora cu cuvine scrise pe un forum......nu veti reusi !  Parerile si opiniile sunt formate personal ,  daca incercati sa o impuneti altei persoane .....nu aici este locul  .....   Ce credeti ca se va intampla prin texte si linkuri formate mai mult sau mai putin formal sau agresiv ?   .....persoana care le va citi nu va avea o revelatie  brusc si isi va schimba opinia?  ........

 

Daca tot insistati , gasiti un topic in zona dedicata : https://vwforum.ro/forum/42-off-topic-off-forum-delir-sub-control/ si puteti continua acolo toate discutiile ieftine care nu sunt legate de topicul actual . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

Ma bucur sa gasesc aceasta comunitate. Pana acum am urmarit un forum similar din UK, foarte activ, dedicat modelului R. 
 

Am plasat comanda la finalul lunii martie, livrarea fiind estimata in luna august. 
 

Golf 8R lapiz blue cu optionalele din poza atasata. 
 

Productia masinii a durat aproximativ 5-6 saptamani, cel mai probabil fiind tinuta pe “on hold” dupa o asamblare partiala din cauza lipsei de semiconductori. 
Termenele de livrare sunt foarte lungi, din cauza lipsei de chip-uri. In UK, foarte multi dintre cei care au comandat in aprilie - mai - iunie aveau termene de livrare in octombrie - noiembrie dar au fost mutati pentru prima parte a anului 2022, fara a primi termene exacte. 
 

In cazul meu, dupa o intarziere de aproximativ 6 saptamani, masina este la Curtici urmand sa o primesc la finalul saptamanii. 
43EE8359-FB20-48B8-BD6B-0BE06E371777.thumb.jpeg.958e309a791e869b899e09a47f1bc92e.jpeg

Mai sunt si alti membri ai acestui forum care au comandar 8R ? Ce termene de livrare ati primit ?

Ar fi util sa ne cunoastem intre noi, am reusit sa aflu multe lucruri interesante de la cei din UK care isi folosesc masinile de cateva luni bune. M-as bucura sa le putem discuta impreuna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru configuratie (nici macar nu citisem despre Golf R pana acum, era mult prea in dreapta in Configurator  :))) ) 

Modurile de condus Race si Drift banuiesc ca fac toti banii, ca doar de-aia alegi R  :))  (nu stiu ce fac Special/Individual...etc)

Dar, daca toti soferii de VW Golf 8 si-ar putea exprima dorintele ascunse, atunci 8R ar fi acela, soooo , inca o data, felicitari si poate, poate, o sa existe o intalnire odata, candva :) 

 

Trebuie sa ne scrii impresii cand o primesti, se pare ca o primesti relativ OK ca si termen, chiar f. OK fata de ce ar putea fi...

Eu am stat 6 luni si 3 saptamani, cu comanda data la sfarsit de Ianuarie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!