Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Buna seara, vin și eu cu o întrebare în legătură cu rodajul. Reprezentantul skoda care mi-a vândut masina mi-a zis ca nu trebuie făcut rodajul dar ca nu trebuie sa schimb în zona roșie a turometrului, în carte daca citesc scrie ca trebuie făcut pe o perioada de 1500 km din care primi 1000 km fără depășirea a 3/4 din turații iar următori 500 km crescând treptat turatiile, iar din partea altor posesori de mașini noi dar de la altă marcă spun ca rodajul se face în jur de 5000 km fără forțarea bruscă a motorului. Si acum întrebarea propriu zisa pentru posesori. Cum ati procedat cu perioada de rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu am depasit 3000 ture in primii 1000 km iar in urmatorii 400 nu am depasit 3500. Dupa inca vreo 400 km cred ca o voi folosi la maxim. Si mie mi-a zis consilierul ca nu trebuie sa am grija de rodaj, doar sa nu schimb pe rosu si sa nu abuzez masina cand e foarte incarcata dar cred ca e mai important ce scrie in manualul masinii, parerea mea :rolleyes: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu primii 1000km i-am facut doar la drum lung, dupa 3 zile de la ridicare am plecat in concediu si am mers pana in 3000 ture(benzinar, pe A2 130kmh ai pana in 3000ture) si am folosit toate treptele de viteza, dupa 1000km tot la drum lung am mai urcat in ture putin iar alergata cu adevarat nu a vazut pana la 8000km cand an plecat in alt concediu. Ideal daca poti sa faci primii 1000-1500km in exterior si nu fataiala in oras cu 2-3trepte de viteza. Dupa ce am facut rodajul in acest fel masina nu papa absolut deloc ulei asa cum scrie peste tot ca TSI papa ulei. Succes, decizia este in mana(pedala) ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos pentru sfaturi, eu am in jur de 1000 km cu ea. În această perioadă am schimbat pana în 3000 de ture pe cât posibil, doar ca eu am făcut mare parte din km în București. Dar voiam să știu dacă de acum pot sa încep sa cresc ușor turația sau trebuie sa merg în continuare în același regim. Mulțumesc și drumuri bune în continuare fără incidente.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie obligatoriu respectat ce scrie in manual. Apoi, fiecare are o experienta mai mult sau mai putin variata si a stat de vorba cu diversi pe aceasta tema. Eu, de cand ma stiu am considerat rodajul ca pe o chestie foarte importanta si care trebuie facuta separat de drumurile necesare. Si cu O4 am facut la fel. Am mers  doar in scop de rodaj 1500 de km preponderent in afara orasului pentru a evita ambuteiaje, mers/stat in trafic, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rodajul nu se face cu mers constant intr-o treapta. Nu este recomandata turatia exagerata si bruscarea masinii, dar diversitatea, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi cine a vorbit de mers constant într-o treapta!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai inteles din ce am spus eu ca folosesti doar o treapta a cutiei de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles exact ce ai spus. Nu am vorbit nimic de mersul constant într-o treapta. Tu cred ca ai inteles gresit considerand ca mers preponderent în afara orașului inseamna mers constant într-o treapta. Sa depășim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, vin si eu cu o intrebare. Mi-a aparut pe navigație la notificări ca am o actualizare de software. Acum intrebare propriu-zisă este actualizarea o fac singur sau trebuie sa iau legătura cu service-ul ? Masina este o octavia 4 style 1.5 tsi. Va mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.09.2020 at 16:51, ovioneb a scris:

O poți face singur fără probleme

Mersi frumos, ai idee dureaza mult ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de update, ultimul s-a instalat imediat la mine (sub 1 min) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate in continuare are buguri softul, ieri nu mai mergeau  butoanele </>  de pe partea  stanga a volanului .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, ovioneb a scris:

Depinde de update, ultimul s-a instalat imediat la mine (sub 1 min) 

Oky mersi mult, o sa il fac și eu dupa ce ies de la munca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nu am gasit o discutie pe tema asta inca, sper ca am nimerit thread-ul. Posed o Skoda Octavia 4 Ambition 1.5 de aprox. 1 saptamana si am observat abia acum ca pe spate nu se aprind luminile de marsarier si de ceata decat pe partea stanga (cele de pe haion). Am sunat la delcar la service, ei spun ca e normal la configuratia fara camera pe spate. Imi poate confirma cineva informatia? In carte nu e nici o referire, si mi se pare un pic ciudat. Atasez si poze.

119363110_2037779519689018_5732845629216126957_n.jpg

119439115_619096855430728_755486254037777695_n.jpg

Modificat de And286
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este configurata din fabrica. Se poate activa si al doilea stop din OBDEleven.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pierde garantia in cazul asta? Sau se poate face in service-ul lor? Nu au mentionat la telefon ca exista posibilitatea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, And286 a scris:

 Posed o Skoda Octavia 4 Ambition 1.5 de aprox. 1 saptamana si am observat abia acum ca pe spate nu se aprind luminile de marsarier si de ceata decat pe partea stanga (cele de pe haion). [...] In carte nu e nici o referire, si mi se pare un pic ciudat.

Nu este deloc ciudat.

Sunt norme de siguranta (UN, ECE etc), folosirea a doua lampi se face in anumite conditii.

Asa se pun, pe partea soferului.

ex. doua lampi creeaza confuzie cu frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cu volan pe stanga, bec ceata activat pe partea stanga.

Masina cu volan pe dreapta, bec ceata activat doar pe dreapta.

 

Unele masini vin/veneau din fabrica cu ambele becuri de ceata activate.

 

Ce mi se pare ciudat, un singur bec pt marsarier. Eu am 2 pe O3 Fl, care si asa sunt cam chioare pe intuneric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 2 pe marșarier pe Octavia 4. Mi se pare puțin doar unul cu atât mai mult când nu ai camera și trebuie sa vezi colțurile mașinii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot 2 am pe marsarier, posibil sa vina impreuna cu camera, eu am stopuri led+camera

6 hours ago, Doc Morelli said:

Asa este configurata din fabrica. Se poate activa si al doilea stop din OBDEleven.

Sigur merge pe Octavia 4 fara cheie de la fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, ovioneb said:

Eu am 2 pe marșarier pe Octavia 4. Mi se pare puțin doar unul cu atât mai mult când nu ai camera și trebuie sa vezi colțurile mașinii 

 

Tot la pachet cu camera pe spate ai ambele lumini? 

Modificat de And286
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da

 

LE: asa arata la mine. Am blocuri spate TOP LED, poate conteaza si asta. Vad ca sunt pozitionate altfel ledurile de marsarier fata de ale tale @And286

119516116_322121358879934_2224386498813344160_n.thumb.jpg.56389430754a3cf5e40e937933820885.jpg

Modificat de ovioneb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!