Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Initial am vrut sa imi tot Octavia, dar nu mi-a placut in principal design-ul bord/display/ AC + neincrederea in fiabilitatea TSI-urilor...? nici nemtii parca nu mai sunt ce-au fost ...:(

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/19/2020 at 2:45 PM, IRONICK said:

Respectivul este slab pregatit in domeniu si doreste sa fie critic  intentionat. Cne stie ce frustrari fata de Skoda. Oricum, majoritatea presei auto pica pe slaba pregatire.

ex. Nu adaugarea materialelor pe stalpul A reduce zgomotul, ci adaugarea in dreptul oglinzii a unui mic perete intre chedere care sa impiedice urcarea aerului. Nu se pun mufe pe verticala in spatiile de depozitare, exista posibilitatea sa cada diverse in ele, dar el vede altceva. Se ia de traversa spate, dar daca ii scartaia spatarul, hayonul sau scadea spatiul de depozitare, iar nu era bine.

e posesor de O3. deci nu cred ca are frustrari fata de skoda. e mai mult ca a vrut sa iasa multe chestii la numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare foarte interesant ca au lasat usile spate fara nici macar ochi de pisica, bine ca avem optiune de butoane de inchidere pt usile din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu Octavia III, dar nici Octavia II nu are nimic pe usile din spate dar are lumini pe cele din fata. Personal, cred ca ochii de pisica (catadioptrii) sunt mai eficienti decat becurile, deci avantaj Octavia IV desi solutia e mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi mai eficienti, nu stiu, dar este mai misto la O2 cu becuri, in special noaptea :D  ?

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca O4 nu are nici catadioptri măcar.. cel puțin la mine nu e nimic pe usa. Puteau pune 2 lămpi având in vedere nivelul ridicat de dotări oferit standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A apărut hibridul de 150 kW pe configuratorul din Cehia și e doar pe Style. E cam 11% peste diesel-ul cu DSG. Probabil apare și la noi în maxim o lună pe la 31.200€.

A apărut și RS-ul, doar cu jante de 18 și 19. Par a fi cam toate motoarele. Îmi plac jantele negre, dar nu are 4x4 pe benzină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant e ca a aparut un 2.0 TSI 180kW disponibil atat cu cutie manuala in 6 trepte cat si DSG7.

Varianta cu 4x4 trebuia sa fie un 2.0TSI 140kW DSG7 dupa cum era in tabelul de la lansare

Modificat de ovioneb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS nu a fost niciodata 4x4 pe benzina, doar pe diesel. Sunteti siguri ca schimba placa acum? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vorbeste de RS 4x4 pe benzina, ci de 2.0 tsi 190.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, vladp said:

A apărut hibridul de 150 kW pe configuratorul din Cehia și e doar pe Style. E cam 11% peste diesel-ul cu DSG. Probabil apare și la noi în maxim o lună pe la 31.200€.

A apărut și RS-ul, doar cu jante de 18 și 19. Par a fi cam toate motoarele. Îmi plac jantele negre, dar nu are 4x4 pe benzină.

Este PHEV, hybrid sau mild hybrid?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar varianta 1.4 TSI PHEV a aparut, va urma si un 1.5 TSI MHEV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scout-ul arata f bine. Va fi oare disponibil si cu 2.0TSI DSG7 4x4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Doc Morelli said:

Doar varianta 1.4 TSI PHEV a aparut, va urma si un 1.5 TSI MHEV.

Hmm interesant, a aparut doar in configuratiorul de cehia atat?

Ma gandesc poate un phev ar fi okay, stiu ca primesti un eco bonus de 4k euro.

Ne poti arata si nou un link cu preturi ?

Modificat de Alex.F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi cred ca vine cu 2000 Euro mai putin decat in Cehia, cam asta este diferenta si la celelalte motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic ar veni la 33.500, daca scazi rabla pentru plug in hybrid ar fi 29k, mai pui optionale de 4k ajungi la 33. Pare un pret decent sper sa apara curand si in romania 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru amatorii de filme in care se rupe gura la Trabant, aduc aminte acest pasaj din Regulament:

Nu sunt acceptate discuțiile privind orice tip de activitate ilegală sau imorală, postarea fișierelor video, a imaginilor, a link-urilor sau adreselor web unde sunt găzduite fișiere sau relatări despre încălcări ale legislației. În particular, orice mențiune despre viteze care depășesc limita maximă legală de viteză, conform legislației române, va fi ștearsă iar inițiatorul sancționat.
 

Este ultima oara cind sterg asemenea postari fara sa aplic sanctiuni conform Regulamentului. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XXX

Si cu referire la topic, a aparut si un review facut de cavaleria la octavia 4 ceva mai relaxat. 

Acum am editat eu . Data viitoare aplicam excesul de zel, ala prevazut de Regulament. Multumesc.

Modificat de vdragos
Reclamatie la moderare in aria tehnica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era cazul la cate updateuri OTA referitoare la manualul masinii am primit.

As vrea sa mai vad si updateuri legate de functionale sau de altceva decat manualul de utilizare, deja devin enervante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!