Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Pentru ca fumatul nu mai e la moda ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesa o alimentare la 12V in partea din fata..

Cos de gunoi de ce nu pun sau au concluzionat ca in Romania este la moda aruncatul pe geam?

La O3 aveam paharul acela cu capac tocmai bun pt bonuri, ambalaje mici etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 minute în urmă, TDR a scris:

nu inteleg utilitatea porturilor type c si de ce au renuntat la bricheta.

Dispozitivele electronice (telefoane, tablete, etc) vor migra de la usb-ul clasic la type c in perioada urmatoare. Mie personal mi se pare o dotare care isi va arata valoare peste 1-2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la O3 am primit cu Pachet Simply Clever coș de gunoi în ușă foarte practic, cu schimbatul pungii de genul:

https://myauto.pro/skoda/skoda-octavia/skoda-octavia-iv-nx3-2020/cos-de-gunoi-original-skoda-fixare-la-usa-negru?limit=100

Apare și O4 la 122€. Mi se par foarte utile pentru întreținerea curățeniei: cos de gunoi in portiera și covor portbagaj cu fata dubla. Coșul de gunoi se poate pune chiar și în fiecare ușă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mihai.onu94 said:

Dispozitivele electronice (telefoane, tablete, etc) vor migra de la usb-ul clasic la type c in perioada urmatoare. Mie personal mi se pare o dotare care isi va arata valoare peste 1-2 ani.

Sorry de offtopic: da, vor migra, deja de ceva ani telefoanele au USB-C. Ce nu le zice nimeni producatorilor de masini e ca aceste dispozitive vin cu cabluri cu un cap USB-C si unul clasic USB-A. Iti trebuie adaptor ca sa iti poti folosi telefonul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil se refera ca vor fi type C la ambele capete pt viteza de 10Gbps, dar as fi preferat sa folosesc atunci adaptor nu acum.

Nu mai vorbesc ca porturile de sus pt dashcam mi se par si mai neinspirate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trendul este sa se treaca la USB-C.. BMW si Mercedes au facut deja asta, mi se pare normal sa actualizeze si ceilalti producatori ultimele modele.

Sunt deja telefoane care au USB-C in cutie (iPhone 11 Pro, Galaxy S20 etc). In plus ai incarcare wireless si priza 220V in spate, ar trebui sa fie ok pentru toata lumea.

Priza de 12V este in portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minute în urmă, alexh a scris:

cu un cap USB-C si unul clasic USB-A

Cum a zis si colegul TDR, vor avea ambele capete cu USB-C. La fel si in cazul laptopuri, stick-uri de memorie, unde se va migra incet incet catre usb type c. Spre deosebire de masini unde un model nou apare la 7-8 ani, cu un facelift la mijlocul vietii, tehnologia face salturi mari la 6-12 luni. Iar cum android auto si apple carplay devin din ce in ce mai folosite, e si normal sa faca aceasta trecere pt a putea mentine masina conectata la tehnologie o perioada cat mai lunga de timp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne oprim cu IT ismele? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti sa aflati mai multe despre versiunile MY2021 Scout si RS:

https://www.skoda-storyboard.com/en/press-releases/virtual-premiere-of-octavia-rs-and-octavia-scout/

Printre informatiile retinute: pentru DSG "unsuros", obligatoriu motor 2.0 sau 1.4 PHEV.

image.thumb.png.598e20113ab1bad7674db10febf0be2b.png

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut in configurator motorizarea 1.0 TSI 110CP la 19973€ in echipare ambition și 22020€ in echipare style 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 1.0 mpi, poate ajunge la 15000 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca pana nu demult exista 1.6 TDI si ca O4 are cw mai bun nu mi se pare asa proasta alegerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu azi la un dealear Skoda in Timisoara cu Octavia 3 a mea la revizie.

Aveau expuse ambele versiuni de Octavia 4, ambele cu cutie automata + una cu cutie manuala la test drive.

Am plecat cu asteptari joase, dar sincer m-a impresionat calitatea interiorului:

- touch-ul este intuitiv si usor de folosit (mi-a luat 2min sa ma obisnuiesc)

- butoanele fizice par de calitate, inclusiv cel de la schimbatorul de viteze (mai mare decat la Golf)

- bordul are, pe langa poliuretan moare, un material textil moale + lumina ambientala care arata superb noaptea

- torpedoul este si aici capitonat (citisem aici ca nu ar mai fi)

- rabatare banchete din portbagaj si telescoape pt capota

Singurul minus il vad la pret.

PS: m-am urcat si in Superb dupa si bordul mi s-a parut demodat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Care sunt impresiile despre sistemul audio ?

Si eu as dori sa achizitionez acest model de skoda 1.5tsi + cutie automata, exista cumva vreun thread pt cutia aceasta noua(Fara ulei) ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia asta noua e foarte veche

 

Bine ai venit, foloseste cu incredere functia Search!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex.F Eu sunt multumit de sistemul audio, mi se pare chiar decent si nu simt nevoia de mai mult. Am condus si masina de test drive echipata cu sistem Canton si nu am observat nicio diferenta. Nu sunt audiofil si nici nu obisnuiesc sa merg cu muzica data tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, vdragos said:

Cutia asta noua e foarte veche

 

Bine ai venit, foloseste cu incredere functia Search!

Multumesc!

Aaaa, eu cand am fost la dealer mi s-a spus ca este o cutie noua, shift by wire. Deci trebuie sa ma documentez despre dsg7.

 

1 hour ago, ovioneb said:

@Alex.F Eu sunt multumit de sistemul audio, mi se pare chiar decent si nu simt nevoia de mai mult. Am condus si masina de test drive echipata cu sistem Canton si nu am observat nicio diferenta. Nu sunt audiofil si nici nu obisnuiesc sa merg cu muzica data tare

Super, deci nu merita sistem canton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shift by wire este marketing :( si se refera la comanda cutiei, țâmburuș in loc de levier. Partea de cutie e aceeasi si problema e in principul de functionare: ambreiajelor uscate nu le place mersul in aglomeratie.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex.Fe DQ200-7F  - aceeasi marie cu alta palarie. 

Despre EA888 evo4... n-am gasit nimic, inca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, vdragos a scris:

Shift by wire este marketing :( si se refera la comanda cutiei, țâmburuș in loc de levier.

Nici macar, este chiar o minciuna.

Se foloseste tot o legatura mecanica intre levier si cutie. Este doar mai subtire ca necesita o forta mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marketing e un fel elegant de a spune minciuna ... 40x zoom digital ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, a ajuns sa se transforme in minciuna si inselaciune. ?

Bine, nu toti producatorii (nu neaparat din domeniul auto) procedeaza asa. Mai sunt unii care au principii si le-a ramas o urma de umanitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!