Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Da, pe infotainment Columbus.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, Cristi_V said:

Da, pe infotainment Columbus.

 

Exact asta am pe masina, dar am reusit doar sa am navigatia pe tot display-ul, nu doar pe mijloc ( adica sa ramana stanga - dreapta ceasurile digitale, iar pe mijloc intre ele sa fie navigatia, in loc de viteza de deplasare.... ) ei bine, asta nu am reusit s-o fac si vruiam sa stiu daca este optiunea asta sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, pe tot displayul trebuie sa fie nu doar pe mijloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate, harta merge doar in modul full screen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabdare, probabil o sa apara codari specifice cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

sper, este foarte trist ca si optiuni virtual cockpit-ul. Speram macar sa fie ca la gama VW, sa poti pune in loc de viteza, intre ceasurile de bord, harta....

Modificat de Bebeee
Quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/11/2020 at 10:16 PM, Dolfin said:

Era de la 150Cp in sus, s-au modificat conditiile?

Salut, 

1.5 TSI 150 CP, dar cu optiunea DCC, cu ce tip de suspensie spate vine? 

Multumesc. 

Modificat de Geoh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez Skoda Ocatvia IV si inca ma gandesc la motor, pot sa aleg intre 2.0 diesel 115 cp DSG sau 1.5TSI 150 CP mild hybrid. Nu am reusit sa gasesc persoane care conduc acest motor mild hybrid si review reale despre performante/consum. Cat despre acest diesel de 115 cp nu stiu daca are suficienta putere pentru cutia automata. Imi este frica sa nu fie o caruta.

Avand in vedere ca este prima masina din grupul VW, orice sugestie parere, o primesc cu drag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi avem la firma 3 Skoda Octavia 4, 2.0TDI 115cp, dar au cutie manuala. Masinile se misca corect/decent pentru acesta putere. Ajuta si faptul ca sunt 2.0 ( fata de un 1.6 de putere similara ). Daca ai pretentii mai sportive, atunci 1.5TSI, sau 2.0TDI de 150cp.

Dar depinde si pe unde vei merge cu masina. Daca va fi mai mult urban, atunci clar benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77

Parcursul este undeva la 40 extraurgabn, 60 urban. Sunt in dubiu la  motorul 1.5TSI mild hybrid

Modificat de laduncaag
nu se permite quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar benzina. Diesel-ul oricum nu mai are “viata lunga”... benzina/electric sunt viitorul

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dieselul este gandit pentru drumuri lungi extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde și de câți kilometri faci pe an. Sub 20.000/an clar benzină, abia peste 30.000/an are sens un diesel.

Iar mild hybridul e mult mai plăcut decât start-stopul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog nu transformati topicul intr-un versus benzina vs motorina. Gasiti destule informatii pe alte arii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A apărut 2,0 TSI 140 kW DSG 4x4 pe configuratorul din Cehia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios ce specificatii tehnice are ? acesta este motorul pe care mi l-am dorit initial, dar pana la urma am luat Hybridu' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia si inflatia 2015-2021. Poza doar pentru cunoscatori.

Octavia MY2014.pngimage.thumb.png.eadc6d160d4b279e5e5fc07346cf8ef7.png

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doc Morelli comparam si dotarile? Ca daca ma uit bine, Style-ul meu din 2019 cu ceva extra abia ajunge nivelul unui "amarat" de Ambition din 2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scopul era de reflectie, nu sa intram in detalii legate de echipari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 3FL Style, DSG7 2.0 TSI era vreo 22-23k. 

Dupa ce am pus cateva chestii pe ea (multe standard pe Ambiton la O4) am ajuns la 30k. 25k după toate bonusurile.

Ma uit acum la O4-ul unui coleg, Style, 2.0 TDI 150, DSG, tot vreo 25 si... ma cam ia capul. 

 

Încă o dată, diavolul e in detalii ;)

In 2013 Ambition înseamna volan, roti si scaune...  Si roată de rezervă. Si acces la dotări (pe bani). 

Azi Ambition e deja mai mult decat ambiție ;)) e deja Elegance ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce incerci tu sa zici aici, dar iti zic eu ca @Doc Morelli zice bine rau ce zice. Eu in 2016, cand imi cautam masina, puteam lua O3 1.8 TSI DSG 4x4, cu cateva dotari de bun simt (nu foarte multe ca nu aveam nevoie de prea multe), cu vreo 23k, dupa toate reducerile Rabla + discount. Era un pret excelent ! Ce vremuri...

  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu o configuratie asemanatoare cu ce am eu in semnatura dar nu am gasit la noi TSI, am luat modelul cel mai apropiat, 2.0 TDI 4x4 Style la care am aduagat cateva lucruri. Am ajuns la 33.450 E, sa zicem ca un TDI este mai scump cu 1.500 E fata de un TSI, asta ar insemna cam ~ 32.000 E. Si nu am pus tot ce am eu, senzori parcare nu am mai pus pentru ca nu poti sa alegi decat si fata si spate, nu numai spate, scaune incalzite nu am mai pus ca nu se poate lua decat daca le iei si cu actionare electrica si mai sunt cateva la care am renuntat. De la 25000 cat am dat eu pana la 32.000, este o diferenta, chiar daca mai scad nu stiu ce discount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai putut sa pui tot ce ai mentionat tu, pentru ca sunt in standard pentru Style. Pretul mai mare fata de modelul precedent este justificat si de dotarile mai vaste in standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!