Jump to content

Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7P)


Swakra
 Share

Postare recomandată

@adidas00 cele din Europa nu, insa cele din SUA da au facut un recall masiv, bine cele comercializate pe piata din SUA nu respecta normal EURO6.

Poti sa iti faci si singur update de soft, firmwareurile le gasesti pe erwin.vw.com si daca nu ai access la ODIS poti sa folosesti VC Pro. Dar trebuie sa subliniez ceva, mare atentie atunci cand faceti aceasta procedura, asigurati-va ca bateria este pe redresor!

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

am cautat prin postari dar nu am gasit nimic concludent, am observat ca exista "diferite " cutii montate pe 7P. Vad ca exista 2 variante..ma refer la pozitia D/S de pe cutie.

 

Mersi

image.png.b0ad57978a36029e998d6577939cc9de.pngimage.png.3f12b82fc9e1244c40d66ac6413969f4.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facelift vs pre-facelift

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele masini sunt din 2013....la ce facelift faci referire ?

si totusi cutiile sunt diferite sau nu ?

 

Mersi

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la facelift a fost lansata versiunea X in 2013 la care exista noua notatie D/S ca la cele facelift care au urmat

Cutia e la fel , X-ul a adus ceva noutati , cauta pe Google

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg, daca vorbim despre aceeasi cutie, doar notatie diferita atunci este in regula.

 

Mersi

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

fiind prima cutie automata de acest tip pe care o conduc mai multi km si zi de zi(de 1 sapt), am o mica intrebare. Voi simiti cand cutia schimba vitezele, mai ales in oras in D ?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uneori, cand cutia e nehotarata. Mai patesc cand intru intr-un giratoriu de aici care e in panta, daca e liber si nu incetinesc e ok, daca incetinesc sa dau prioritate o mai simt cum retrogradeaza o treapta. Din 3 in 2.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact , foarte rar si eu in situatii similare

In rest schimba ca un motan , nici nu simti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, ori sunt eu prea "sensibil", ori nu o manevrez cum trebuie..aici ma refer la acceleratie(nu merg genul sportiv) dar eu simt cum schimba vitezele..ca un mic impuls.

Modelul cutiei mele este cea postata de mine mai sus in prima poza cu D/S dar nu cred ca asta are importanta.

Am pus diganoza, nu am nici un fel de eroare sau alte probleme, nu exista smucituri cand pun din P in R sau D..etc.Uleiul nu cred ca a fost schimbat, cel putin din cartea service+discutii nu a fost schimbat.

Vedem pe parcurs, intr-o sapt. nu am reusit sa o "cunosc" indeajuns :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta alta sa mergi putin cu ea , fiecare percepe in felul lui orice

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit in prima faza la asta, dar momentan nu cunosc pe nimeni cu model asemanator.Am mai citit pe aici una alta despre calibrari, nu stiu cat de adevarat/benefic este...momentan consider ca sunt eu prea sensibil/paranoia pt. ca una peste alta cutia schimba si ruleaza impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aveti idee daca acest model de cutie a fost montata cumva si pe Audi, daca da..pe ce model?

 

MErsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca mai este pe Q7 si pe Cayenne

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Confirm ce spune @tavitara, aceasta cutie de la aisin s-a montat si pe caynne dar nu si pe Q7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceeasi si pe q7.

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O cutie ok... Dar liniștită, orientata spre confort... Și atât. Dacă vrei performanta, stai numai în sport și kickdown, pt depășiri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cutia potrivita ptr masina asta , oricum nu poti face performanta pe drumurile tarii , doar sa supravietuiesti cat mai confortabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara pe noul model, bazat pe platforma mlbEVO au schimbat cutia cu una mult mai buna de la ZF. De fapt singurul lucru care nu mi-a placut la 7P a fost cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, tavitara said:

E cutia potrivita ptr masina asta , oricum nu poti face performanta pe drumurile tarii , doar sa supravietuiesti cat mai confortabil

Nu, nu este.. Și acest lucru se simte și în oraș... Și afara. No, am avut 4 ani 7p....am spus de la început ca este o cutie puturoasa.. Care nu se adaptează perfect la stilul de mers. 

Am condus multe modele, nu dezamăgește, dar este depășită,din punctul meu de vedere. 

Asa cum zice și a simțit și Andi... Nici mie nu mi-a plăcut cutia. 

Asa, dacă vrei o mașina care sa supraviețuiești confortabil pe drumurile noastre.... Era suficient și un Touareg din 2004. Eu când am luat Touareg-ul, in 2013....avea doi ani... Deci, din punctul meu de vedere, aveam mai multe pretenții, având în vedere costul acesteia.... Și tehnologia de atunci. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n mai bine nici ca se putea sa punctezi, fix același sentiment l-am avut si eu, o masina care se vrea premium dar nu este, însă cand vine vorba de costurile de intretinere este premium :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil voi conduceti agresiv si aveti nevoie de altceva fata de ce ofera aceasta cutie

Eu nu am simtit niciodata nevoie de altceva pentru stilul meu normal de condus si in orasul meu seminormal ca trafic ( in Bucuresti care este antinormal evident ai nevoie de mai mult )

Dar am dat 17k pe masina si de aici si punctul meu de vedere subiectiv - pentru acest pret masina si cutia sunt super

Pentru cine a dat 50-60k ( cat a fost a mea noua ) este de inteles a nu accepta niciun minus la niciun capitol si judeca comparativ cu concurenta

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aisin TR80SD, fiind aceiasi cutie si pe Q7 si pe Cayenne, se comporta diferit in toate cele 3 modele. Eu zic ca e o chestie de soft. Oricum, fiind o cutie "facuta de Toyota" e de incredere, solida si relativ lipsita de probleme..desigur, cu o intretinere corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!